Subscribe: Blog: Katarina Pisutova
http://pisutova.blog.sme.sk/rss/
Added By: Feedage Forager Feedage Grade C rated
Language: Slovak
Tags:
ako  ale  a ja  cez  deti  doma  ich  keď  mala    môj  pisutova  pre  sme    tak    veľmi  či  čo  že 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Blog: Katarina Pisutova

Blogblog.sme.sk Od akého veku učiť deti pracovať s počítačmi? (pisutova)

Sun, 27 Oct 2013 23:56:04 +0100

Od škôlky do druhého ročníka základnej školy moja staršia dcéra chodila do malej miestnej súkromnej školy pri mestečku Woodstock, New York. Áno, presne TEN Woodstock. Piece and love ako norma, škola mala skvelú atmosféru, deti tam radi chodili, výborný dramatický, hudobný, výtvarný a sochársky program, zaangažovaných niekoľko bývalých a ktovie, možno aj budúcich umeleckých mien svetového mena... a počítače prakticky žiadne.Na Slovensku je skvele. Čo tam po Amerike… (pisutova)

Sun, 26 Aug 2012 22:50:12 +0200

Tak a sme tu. Po dvoch rokoch v Prahe, dvoch v Ugande a štyroch v New Yorku sme sa presťahovali do Bratislavy. Možno na rok, možno na viac, uvidíme. Deti sa potrebujú naučiť po Slovensky, poznať svojich starých rodičov a poznať aj čosi iné než americký vidiek. Moje dcéry majú 6 a 8 rokov a život na Slovensku si už nepamätajú.  Takže všetko radostne objavujú.V Amerike dobre, doma najlepšie (pisutova)

Thu, 03 May 2012 04:32:56 +0200

Tak sa zasa sťahujeme. Po dvoch rokoch v Prahe, dvoch v Ugande, štyroch v New Yorku sa zasa balíme a o pár mesiacov sa presúvame do Bratislavy.  A ja vlastne vôbec neviem, či sa teším domov, alebo kde momentálne to doma vlastne je.  Ako sme vianočný papier recyklovali (pisutova)

Sat, 11 Feb 2012 04:57:59 +0100

December je v našej rodine rušný mesiac. Obe dcéry majú narodeniny na začiatku decembra. Manželova rodina tradične namiesto vianočných chanukové sviečky po osem večerov zapaľuje a tak ich zapaľujeme aj pre naše deti a ja si Vianoce bez stromčeka a kapustnice neviem predstaviť, tak slávime aj tie. Takže každoročne oslavujeme skoro celý mesiac. A darčekujeme.  Super Bowl (pisutova)

Mon, 06 Feb 2012 03:36:28 +0100

  Niekedy v roku 1986 to tuším bolo, keď sa mi podarilo kráčať ulicami Bratislavy okolo šiestej večer na Štedrý večer. Bol to zvláštny pocit. Mesto duchov. Okná boli rozsvietené, ale ulice úplne úplne prázdne.  Irene a my alebo môj prvý hurikán (pisutova)

Sat, 03 Sep 2011 05:25:24 +0200

Hurikán Irene nakoniec narobil najväčšie škody vo Vermonte a v Catskills oblasti štátu New York. Môj život za posledné tri roky strávené v Catskills mi prišiel dostatočne zaujímavý aj bez takýchto radostí. Vietor pováľal stromy do elektrického vedenia a každý blbý mrňavý potok (vrátane toho nášho) si na pár hodín myslel, že je veľrieka. Mali sme štastie. Náš potok-veľrieka sa vylial do poľa na opačnom brehu a náš dom nechal na pokoji. Väčšina susedov a známych pochodila horšie...Čítam romantickú literatúru... No a čo? (pisutova)

Sat, 27 Aug 2011 04:21:44 +0200

V inteligentnej spoločnosti sa to zdá sa považuje za ťažký hriech. Neviem prečo. Ak poviem, že čítam detektívky, horory, dobrodužnú, či historickú lireratúru, všetko je v poriadku. Ak priznám čítanie romancí, dostanem nechápavé a zľahka odsudzujúce pohľady... Toť nedávno od známej aj poznámku: „Vážne? Som ťa mala za inteligentného človeka, ale teraz neviem..."  S deťmi na ozajstné africké safari - a prečo nie? (pisutova)

Wed, 27 Apr 2011 20:15:33 +0200

Ktosi mi poslal linku na zaujímavý blog s priliehavým názvom Travel the World with a Five Year Old http://www.riderbymyside.com/post/3920965231/no-house-no-job-travel-the-world-with-a Blog zaznamenáva zážitky z ciest americkej rodiny s päťročným synom na ceste okolo sveta a tento konkrétny článok  popisuje ako dospeli k rozhodnutiu, že ak chcú cestovať a vidieť svet, tak namiesto výhovoriek, že po tridsiatke sa už treba usadiť a keď má človek deti, už sa cestovať nedá, sa treba jednoducho zbaliť a ísť...Agresívna hus (pisutova)

Thu, 17 Mar 2011 18:51:40 +0100

Také normálne stresové ráno. Deti nechcú z postele, vyberanie oblečenia na dnešný deň pre dcéry je typická nočná mora, potom ofrflú raňajky, pohádajú sa o tom, kto má v pohári viac džúsu a o texte piesne, ktorú som nikdy predtým nepočula a absolútne netuším ako je to správne.  Nejako sa mi to podarilo všetko obliecť, učesať, nakŕmiť, obedy pobaliť, von z dverí vytiahnuť a do auta naložiť.  Potom ešte oškrabať predné sklo (osobne si myslím, že už by takto v marci bolo na čase existovať aj bez rannej námrazy, ale newyorský vidiek má holt newyorské zimy) a potom pritlačím plynový pedál, vediac, že deti prídu neskoro do školy a ja následne do práce (opäť). A po pár desiatkach metrov prudko brzdím, lebo v strede cesty stojí hus.My vždy tancujeme! (pisutova)

Tue, 21 Dec 2010 22:06:27 +0100

Keď Vám ochorie šesťmesačné dieťa, je to vždy náročné. Keď ochorie vážne a v miestnej nemocnici nevedia prísť na to, že čo nie je v poriadku a najbližšia nemocnica s vybavením a špecialistom je vydialená 350 kilometrov, je to horšie. Malá dcérka nášho ugandského manažéra Gada sa skrúcala v bolestiach, nechcela jesť, pila veľmi málo, nevyzeralo to dobre.Mami, však stlačím tu a keď nefunguje, tak stlačím inde, nie? (pisutova)

Mon, 15 Nov 2010 02:18:19 +0100

Niekedy minulý rok zrazu moji rodičia v Bratislave prestali odpovedať na maily. Skype tiež nefungoval a ja som prežila nikoľko chvíľ paniky, kým ma napadlo, že spojiť sa s nimi cez oceán okrem internetu môžem aj cez telefón...Keby som sa vydávala kvôli imigrácií, tak si ulovím Kanaďana... (pisutova)

Mon, 02 Aug 2010 20:59:42 +0200

Pri minulomesačnej návšteve Bratislavy mi ktorýsi z mojich kamarátov povedal, že síce okľukou cez Ugandu, ale predsa som len nakoniec dosiahla onen stereotyp. Stereotyp Slovenky vydatej za Američana, aby sa mohla presťahovať do Amerického raja a potom natrafí na problémy s hľadaním práce, kamarátov, zdravotného poistenia atď.  A ja trvám na tom, že svojho Američana som si mohla iba ak z lásky zobrať, lebo keby som si cielene hľadala manžela z krajiny, kam chcem imigrovať, Američana by som si nebrala. Bol by to Kanaďan.Môj prvý americký pracovný deň (pisutova)

Sun, 01 Aug 2010 01:04:16 +0200

Tak sa mi to po zhruba roku snaženia, prepisovania životopisu, kreatívneho tvorenia motivačných listov a behania po pohovoroch podarilo. Po všetkých tých striedavých záchvatoch sebavedomia (však sa sakra nejaká práca aj pre mňa nájsť musí) a depresii (načo som sa do blbej Ameriky v kríze chamrala, som úplne nemožná, nič nenájdem) sa zasa cítim ako normálny sebavedomý človek. Našla som prácu.Horské gorily v Ugande (pisutova)

Sun, 14 Mar 2010 14:43:33 +0100

Niekto sa ma včera opýtal, či si myslím, že hodinka s horskými gorilami stojí za to... Podľa mňa určite.Štipendium za sex? (pisutova)

Sun, 28 Feb 2010 13:48:52 +0100

Gloria je šestnásťročná stredoškoláčka, ktorá by veľmi chcela aj naďalej stredoškoláčkou ostať. Žije v malej dedine na juhozápade Ugandy, má šesť súrodencov a nezamestnaných rodičov a jej rodina si, podobne ako veľmi veľa rodín na okolí nemôže dovoliť platiť jej školné.Čo to je na tej Afrike? (pisutova)

Tue, 23 Feb 2010 10:39:09 +0100

Láska k Afrike je skoro ako vírus. Väčšina ľudí, ktorí strávia nejaký čas v Afrike sa nakazí a už sa toho nezbavia. Vracajú sa. Keď sa stretneme dvaja nakazení - usmejeme sa na seba a vieme, že sme na tom rovnako. Radostne zaľúbení.Nadváha sa nosí a roky pridávajú na vážnosti... (pisutova)

Fri, 19 Feb 2010 11:14:17 +0100

V Ugande je nadváha znakom blahobytu a objektom závisti a úcta k starším vštepovaná odmala a poskytovaná na každom kroku.Naspäť v Afrike... (pisutova)

Wed, 17 Feb 2010 14:38:38 +0100

Stresový odchod, dlhá cesta, časový posun a veľmi zvláštny pocit. Som tu doma, aj nie som doma a nanovo zapadnúť vyžaduje kúsok úsilia. This is Africa, ako sa vraví...  Slovakia? To je civilizovaná krajina? (pisutova)

Sun, 17 Jan 2010 23:04:59 +0100

Už dávno ma prestalo vytáčať, že mnohí cudzinci nevedia, kde je Slovensko, že si ho pletú zo Slovinskom, či zaraďujú kdesi do Ázie. Aj ja dodnes dokážem zakopnúť o krajinu, ktorú neviem umiestniť. Tiež som už prestala každému neznalému chudákovi vnucovať lekciu zo stredoeurópskeho zemepisu, či histórie. Mňa Slovensko zaujíma, ich nemusí. V pohode, každému čo jeho jest. Ale občas mi niekto stále dokáže na túto tému povedať niečo, čo ma zaskočí. Ako jedna dáma minulý týždeň.Neznášam americké guľaté kľučky! (pisutova)

Fri, 15 Jan 2010 00:16:33 +0100

Je veľa vecí, ktoré sa mi na Amerike a mojom živote tu veľmi páčia. Mám rada veľké šálky slabej kávy, teší ma ochota v službách a oná známa hlučná americká srdečnosť mi oveľa viac pripadá milá a šarmantná, než obtiažna. Na druhej strane mám permanentný chaos v inches, feet a yards, o teplotách vo Fahrenheitoch ani nehovorím. Momenálne ma ale asi najviac zdolávajú tie okrúhle otáčacie kľučky na dverách.Job Interview (pisutova)

Wed, 09 Dec 2009 17:13:00 +0100

Hľadám prácu. Na americkom vidieku a v kríze. Zasa som niečo dobre vymyslela.Americké telefonické customer services (pisutova)

Sun, 06 Dec 2009 20:14:28 +0100

  Keď sa môj manžel v roku 2002 po svadbe presťahoval ku mne do Bratislavy, nachádzal postupne veľa vecí, ktoré pokladal doma za samozrejmé a v Bratislave ich nenašiel. Bolo ale niekoľko podľa neho typických amerických vecí, ktoré mu nechýbali a naopak sa veľmi tešil, že Bratislava ich postráda. Najčastejšie spomínal práve zákaznícke služby po telefóne a ja som nechápala, prečo s tým má taký problém. Ale pred mesiacom som si tu potrebovala prerezervovať letenku a pochopila som, o čom celý čas hovoril.  Všade dobre, doma najlepšie! (pisutova)

Thu, 03 Dec 2009 15:58:43 +0100

Vracala som sa na Slovensko - tentoraz po roku a pol... Sedela som pri okne a ako lietadlo nalietavalo na Viedeň, dostal sa mi krásny výhľad na Bratislavu. Mosty cez Dunaj, hrad (belší ako si ho pamätám), paneláky, všetko ako má byť. A ja som sa tešila ako malá.Mať tak takéto problémy.... (pisutova)

Sun, 04 Oct 2009 17:14:13 +0200

Taký obyčajný letný večer. Dcéry mali svoj deň, neustále sa hašterili. Staršia uškriekaná kvôli bábike, ktorej  mladšia stratila topánky, mladšia urazená, že jej bábika nemá také pekné žlté vlasy ako sestrina. Práve sme sa vrátili z knižnice, kam som ich vzala na bábkové predstavenie. Sedím za počítačom, snažím sa aspoň prebehnúť maily a pracovné ponuky a jasne naznačujem manželovi, že by sa mohol deťom na chvíľu venovať pre zmenu on. Počujem ich výskať a naháňať sa v kuchyni a v duchu nadávam, že sa s nimi nemôže hrať tichšie, škrekotu mám už na jeden deň akurát tak dosť.  Môj newyorský vodičák (pisutova)

Mon, 07 Sep 2009 18:05:18 +0200

Návštevníci USA, pokiaľ majú vybavený medzinárodný vodičský preukaz, môžu legálne v krajine šoférovať - po neobmedzenú dobu. Akonáhle som sa ale formálne v júni z turistu stala rezidentom, som povinná si behom mesiaca požiadať o vodičský preukaz štátu New York.  Mamička, potrebujete si oddýchnuť? (pisutova)

Sun, 06 Sep 2009 17:59:34 +0200

Snažiť sa utešiť dieťa, ktoré má bolesti je náročné. Keď je to k tomu Vaše dieťa, tak to na Vás dolieha o to viac. 14. júl 2009, cca 20:30. Naháňačka s otcom a sestrou v kuchyni. Pošmyknutie, pád a moja trojročná ratolesť kričí od bolesti, nemôže sa postaviť a rýchlosť s akou jej pravá noha začína opúchať svedčí o tom, že máme problém.  Imigračné "radosti". (pisutova)

Thu, 30 Jul 2009 17:08:02 +0200

  Každá krajina sa snaží chrániť a hľadá možnosti, ako si žiadateľov o imigráciu pretriediť. Imigrančí úradníci sú platení za to, aby spravili imigračný proces zložitým. Kedysi som si vybavovala pobyt v Kanade, pre seba, manžela a dve deti pobyt v Česku, mám zážitky s s imigračnými úradníkmi v Ugande a vybavovala som pozvania a pobyty pre pár Afričanov a Ázijcov na Slovensku. Neoakávala som, že proces získania Zelenej karty v USA bude rýchly či jednoduchý.  Americký sen – bez zdravotného poistenia… (pisutova)

Mon, 13 Jul 2009 20:04:14 +0200

Stacy and Paul Johnsonovci a ich dve deti žili v mestečku Saugerties v štáte New York už dlhé roky. Stacy predávala v butiku a občas po večeroch vypomáhala ako barmanka, John robil kuchára v jednom z miestnych fastfoodov a príležitostne robil na stavbách. Potom prišla nešťastná automobilová nehoda.  Veľký český tieň na Slovensku. (pisutova)

Mon, 06 Jul 2009 20:23:30 +0200

Prečítala som si článok v Times. O tom, ako sú Slováci hrdí na to, že majú Euro pred Čechmi, ako je to dôležité pre psychiku nášho národa a ako česi už nevedua po Slovensky a o Slovensko sa nazaujímajú, kým Slováci pozerajú české filmy a čítajú české knihy. A ešte som si prečítala blogový článok na túto tému a diskusiu k nemu a dozvedela som sa, ako sú Česi šetriví a arogantní a Slováci zakomplexovaní a niečo mi to pripomína.Dovolenka bez detí. (pisutova)

Sat, 04 Jul 2009 19:21:16 +0200

Mala som ako dieťa kamaráta, ktorého rodičia zásadne svoje potomstvo na dovolenku nebrali. Každý rok v lete na tri týždne šupli dietky k babičke a vybrali sa oddychovať k moru sami - väčšinou podľa možností do Juhoslávie či aspoň Bulharska. Nešlo mi to do hlavy.  Kupovala som pivo v newyorskom supermarkete. (pisutova)

Wed, 13 May 2009 05:44:17 +0200

Víno sa v supermarkete kúpiť nedá, ale pivo a miešané drinky v malých fľaškách áno. Nerozumiem aké presne sú pravidlá, v čom je rozdiel a vyššia spoločenská nebezpečnosť vína v porovnaní s vodkou s džúsom, ale nemusím predsa rozumieť úplne všetkému....Skočiť do toho po hlave... (pisutova)

Mon, 04 May 2009 04:06:37 +0200

Mala som 26 rokov a myslela som si, že viem čo robím. Mala som dlhé biele šaty, úžasný klobúk a po boku spolužiaka zo strednej školy. Poznali sme sa už veľmi dlho, mali sme podobné rodinné zázemie, veľa spoločných záujmov, kamarátov... a ľúbili sme sa. Drobné rozdiely predsa prekonáme....Postaviť v Ugande knižnicu? Žiadny problém... (pisutova)

Thu, 23 Apr 2009 22:20:31 +0200

Chce to odhodlanie, trochu peňazí a veľa trpezlivosti...Je sebecké nechcieť mať deti? Je sebecké deti mať? (pisutova)

Thu, 09 Apr 2009 02:24:07 +0200

Poznám páry po tridsiatke, materiálne zabezpečení, ktorí hľadajú dôvody na to, aby ešte deti nemali. Okolie vraví, že sú jednoducho sebeckí....Načo je dobrá taká menšia životná kríza. (pisutova)

Wed, 08 Apr 2009 04:30:03 +0200

V septembri 2006 sa mi to nejako nakopilo. Stresovali ma deti práve v tom najdobrodružnejšom lezúnskom a nebezpečnom žiarlivom veku, predaj môjho bratislavského bytu, ktorý bol 13 rokov mojím domovom a balila som sa aj s deťmi na ďalší pobyt v Ugande, ktorý mal byť tentoraz rok a pol v kuse.Mami, ja nikdy nebudem mať deti! (pisutova)

Sun, 29 Mar 2009 04:35:41 +0200

Závažné rozhodnutie. Znie to, ako by to moja päťročná prvorodená myslela vážne, tak začínam pátrať po dôvodoch...Bryndzové halušky im nechutia... No a čo? (pisutova)

Sat, 28 Mar 2009 03:49:06 +0100

Chvíľu mi trvalo na to prísť, ale je to fakt. Keď som začala ako študentka cestovať a následne sa nejakí moji noví zahraniční kamaráti sem-tam aj na Slovensku ukázali. Povodila som ich po Bratislave, ak časové možnosti dovolili, vytiahla do hôr a nakŕmila haluškami.  A väčšinou im nechutili.Džínsy sú v Ugande v móde! (pisutova)

Tue, 17 Mar 2009 16:35:06 +0100

Tie džínsy boli úplná náhoda. V apríli 2008 išiel manžel na otočku na dva týždne do USA hľadať bývanie a zháňať auto pre naše letné sťahovanie, kým ja som s deťmi ostala v Ugande. Navštívil aj spolužiaka zo strednej školy a v predsieni sa uňho potkol o veľký balík modrých džínsov. Vysvitlo, že kamarát upratoval a našiel čosi okolo 20 párov džínsov, do ktorých sa už nevojde a zabalil, že daruje charite, nech pošlú kdesi do rozvojových krajín. Prečo cez charitu, keď je tu jedinečná príležitosť darovať priamo? Tak sa manžel vrátil do Ugandy s dodatočným kufrom plným džínsov.Nevedia kde je Slovensko? No a čo... (pisutova)

Fri, 06 Mar 2009 20:50:35 +0100

Fakt. Pocestovala som, požila inde, zistila, že pre každého je „to doma" iné a ináč nakrajšie a najlepšie a prestalo mi vadiť, že iní o Slovensku nepočuli, nevedia a mýlia si ho povedzme zo Slovinskom. Neraz sa mi stalo, že som si pomýlila Litvu s Lotyšskom, či Kazachstan s Kyrgizstanom, prečo by zámena Slovenska a Slovinska mala byť iným omylom?Moja internetová láska alebo občas niet nad intuíciu... (pisutova)

Thu, 05 Mar 2009 05:40:53 +0100

Romana som najskôr stretla osobne. Na veľkej konferencii - plno ľudí, prehodili sme spolu niekoľko zdvorilých viet, vymenili vizitky. Poslal mi mail približne o rok neskôr, keď našiel niekde založenú vizitku. Ja som sa vtedy práve spamätávala z rozchodu s priateľom a začali sme si písať. A písať a písať...  Už viem, ako na to, finančná situácia vyriešená! (pisutova)

Sat, 14 Feb 2009 03:48:49 +0100

Moja americká svokra má neter z druhého kolena. Mary má 42 rokov, ale dospieť natoľko, aby sa vedela či chcela sama o seba postarať sa jej dodnes akosi nepodarilo...Welcome to American Country Life! (doplnené) (pisutova)

Sun, 01 Feb 2009 04:28:08 +0100

Nejako nám náš vlastný americký sen naberá nečakané obrátky. Amerika žila minulý týždeň prezidentskou inaguaráciou, ľudia sa tešia na lepší život. My sme sa práve v ten deň so štýlom života znateľne prepadli.Mamíííííííí! (pisutova)

Sun, 18 Jan 2009 14:22:55 +0100

Obyčajná nádcha. Plný nos, trochu kašľa, žiadna teplota. Cez deň to moju päťročnú ratolesť ani nespomalí. V noci si spomenie, že je strašne chorá...Je agresivita celospoločenský a kultúrny jav Ugandy? (pisutova)

Mon, 29 Dec 2008 06:28:16 +0100

Toto sa ma dnes opýtal kamarát po prečítaní dnešného článku o masakre v Kongu . Samozrejme, že nie. Článku chýba kontext.Naše multi-kulti politicky korektné Vianoce (pisutova)

Sat, 27 Dec 2008 06:44:52 +0100

Americká škôlka našich detí sa naozaj snaží...Môj teleworking (pisutova)

Sat, 13 Dec 2008 18:15:26 +0100

Vraj už online prácu z domu pozná aj náš zákonník práce. A vraj takto zamestnávajú ľudí predovšetkým firmy v oblasti IT. Ale nie iba oni. Online sa dá nielen študovať, ale aj učiť v širokej škále odborov, robiť poradcu či konzultanta v mnohých oblastiach, organizovať akcie, kampane, reklamu, atd. Jasné, nedá sa tak robiť všetko – chirurg by ma asi cez Internet nezoperoval ani kaderníčka neostrihala, ale možností postupne pribúda.Organicky, zdravo, prírodne... ak na to máme... (pisutova)

Sun, 07 Dec 2008 19:12:46 +0100

Organická strava, organické oblečenie, výrobky, návrat k prírode sa teraz nosí. Lenže v USA či Európe iba u tých finančne lepšie zabezpečených.Zakúrili sme! (pisutova)

Thu, 13 Nov 2008 04:24:14 +0100

Síce až v novembri, ale predsa.... Nasťahovali sme sa do nášho nového amerického domčeka snov v júli. Bolo teplo, riešili sme ventilátory a klimatizáciu a kúrenie nás netrápilo. Aj keď sme vedeli, že by malo a v auguste sme na tom začali pracovať. Ako vysvitlo, neskoro.Aj moje deti chcú byť americkí prezidenti... (pisutova)

Wed, 05 Nov 2008 00:59:33 +0100

Alebo ako sme volili v našej malej americkej diere.Sviatky sú komercializované. Musíme byť aj my? (pisutova)

Sat, 01 Nov 2008 02:54:49 +0100

Práve sme absolvovali náš prvý americký Halloween. Police supermarketov boli celé týždne plné „sezónneho tovaru“, t.j. jesennej a strašidelnej výzdoby na okná, priečelia domov, či záhrady. Môžte si barák obohnať umelohmotným zlatožltým lístím (nezhnedne), nastavať úhľadných dreveno-slamených, či umelohmotných strašiakov made in China. S vyrezávaním tekvíc sa tiež nemusíte trápiť, dajú sa kúpiť umelohmotné, už vyrezané, so žiarovkou vnútri a nemusíte ani sviečku zháňať, ani požiar riskovať, plastové tekvice dokonca ani nezhnijú.Už v škôlke sa občas pobijú... (pisutova)

Fri, 31 Oct 2008 16:16:46 +0100

Strašia dcéra pred dvoma rokmi – v čase, keď mala necelé tri roky - chodila tri mesiace do škôlky v Prahe. Škôlka sa jej veľmi páčila, mali veľa hračiek, milé tety učiteľky a robili zaujímavé veci. Mali ale aj chlapčeka, ktorý ťahal iné deti za vlasy a dievčatko, ak od niekoho chcelo nejakú hračku, tak k nemu podišlo a poštípalo ho tak, aby pani učiteľka nevidela.