Subscribe: Blog: Jaroslav Bielčík
http://bielcik.blog.sme.sk/rss/
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language: Slovak
Tags:
ako  ale  bielcik  byť  keď  ktoré  len  nie  pre mňa  pre  pred pár  pred  pár dňami  sme  veci  vtm science  čo  že 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Blog: Jaroslav Bielčík

Blogblog.sme.sk Poplach v riadiacej centrále (bielcik)

Mon, 27 Aug 2007 07:00:57 +0200

          Keď človek príde na službu, dohliadať na správnu prevádzku detektorov, pri meraní údajov zo zrážok urýchlených jadier zlata,  poväčšine ju presedí v riadiacej centrále a prechádza od jednej obrazovky počítača k druhej.  Na každej obrazovke je grafické rozhranie, ktoré zobrazuje hodnoty napätí, prúdov, či teplôt vo všetkých podstatných častiach jednotlivých detektorov.  Údaje zo zrážok sa zaznamenávajú na pevné disky, ventilátory šumia a svet sa zdá byť v pohode. Sú dve hodiny v noci. Vonku šepce les a  pobehujú srnky.  Zrazu sa začnú diať divné veci. Ich následnosť nasvedčuje, že prichádza problém. Problém sa stáva PROBLÉMOM.  Ozve sa pištiaci, najvyšší  možný, poplach. Operátorovia sa  na mňa prekvapene pozerajú, nesmiem na sebe dať poznať, že nemám potuchy, ktorá bije.  Čas beží, že na záchranu detektorov máme len 15 minút sa dozviem až za šialených 5 minút.Dolly, partóny (bielcik)

Thu, 31 May 2007 07:12:30 +0200

      Nazval Richard Feynman svoje partóny po slávnej americkej speváčke Dolly Parton? Priznám sa, že som o tom dodnes ešte nepočul. Avšak Michal Ač v článku “Ženevský mamut dvíha hlavu”  v dnešnej vedeckej prílohe v SME o tom píše. Rád by som vedel,  kde na toto prišiel.Pôjde urýchľovanie na RHICu do limba? (bielcik)

Wed, 10 Jan 2007 06:21:56 +0100

         Minule som tu písal, že vďaka poklesu americkému rozpočtu  v roku  2006 na náš výskum hrozilo, že jedna z pých americkej jadrovej fyziky, urýchľovač RHIC v BNL na Long Islande, bude rok oddychovať, lebo nebude na elektrinu a stovka vedcov v BNL bude musieť  zmeniť zamestnávateľa. Rok sa stretol s rokom  a problémy nezmizli.Hydronet, žijúca legenda českej amatérskej meteorológie (bielcik)

Fri, 15 Dec 2006 15:51:27 +0100

Keď obrovská voda omočila  v lete roku 2002 stovežatú Prahu, tak sa mnohí pýtali, ako je to možné, že nikto tomu nezabránil.  Takýto prejav počasia si všimli aj tí,  ktorí život venujú iným než prírodným živlom.  Aj tí, ktorí sa na oblohu pozrú len vtedy, keď ležia na pláži alebo keď sa slnia na terase obžerstvenia, niekde na zjazdovke.  Mnohým z nás môže byť počasie skutočne ukradnuté, nič nesejeme, nič nežneme. Sme takí meteorologickí analfabeti.  Možno ale práve preto, že sme k tomu tak ľahostajní, až keď nám tečie pod perinu, kladieme  si  otázku, kto nechal vodu doplávať až do Karlína.  Avšak sú ľudia, ktorí chcú vedieť viac a založili si spolok Hydronet, teraz už veličinu amatérskeho šírenia meteorologických informácií na internete.Objednal som si Quark a je to dobre (bielcik)

Thu, 23 Nov 2006 05:37:25 +0100

        Keď som ešte cestovával na Slovensko vlakom, vždy som si  na stanici vo Zvolene kúpil Quark, aby som  mal čo čítať na zvyšku cesty. Stal sa z toho skoro taký privítací rituál: v stánku si kúpim Quark a v bufete čapovanú kofolu.  Teraz už na Slovensko chodím menej ako by sa mi chcelo a preto aj Quark vídavam zriedkavejšie. Po poslednej návšteve, som sa rozhodol, že si ho objednám aj sem do USA. Keď som konečne včera čítal  prvé pricestované číslo došlo mi, že som urobil dobre.Fujara v americkej učebnici fyziky (bielcik)

Wed, 01 Nov 2006 07:00:00 +0100

            Fujara, halušky a Tatry. To by som povedal, keby som mal menovať tri veci,ktoré pre mňa znamenajú moje Slovensko.  Tatry, prekukujú ponad obruč Rudohoria, ponad Kráľovu Hoľu, doslova z okna  drevenice mojich prarodičov. Halušky, tak ako ich mám rád, vie uvariť len mama.  No a srdcu najdrahšiu fujaru mi k narodeniu venoval môj starký, ktorý ich majstroval.  Teraz to robí môj strýko.  Zvuk fujary ma unáša do spomienok, hore na lazy, ku kolešniam,  kde  človeku môže byť ťažko, ale  nie smutno.  Na fujaru neviem hrať, ale aspoň zhruba viem, ako funguje, aj keď opak by mi bol milší.Fyzik Filip Kadlec u Marka Ebena „Na plovárně“ (bielcik)

Fri, 20 Oct 2006 16:59:44 +0200

Myslím si,  že  človek rozumný by sa mal zaujímať  o svet okolo seba. Tým myslím podstatné veci. Ako napríklad: ako sa produkuje elektrická energia, kam idú odpady, ktoré  produkujeme,  prečo  nemá zmysel jesť antibiotiká pri vírovom ochorení, ako efektívne pomôcť  ľuďom v núdzi.  Pochopenie takýchto súvislostí umožnuje človeku plnohodnotný  život.   Priznávam, že hoci prakticky nesledujem TV,  vysoko  oceňujem programy, ktoré umožnujú práve pochopenie týchto súvislostí.Vysvetlenie šefredaktora VTM-Science (bielcik)

Wed, 11 Oct 2006 15:29:36 +0200

          Pred pár dňami som sa tu rozhorčoval, že VTM-Science, časopis s dlhou tradíciu popularizácie vedy a techniky, začína skĺzavať do bulváru. Bolo to kvôli článku „Nepravdepodobná pravdepodobnosť“  v septembrovom čísle.  Nebol som jediný, komu článok prišiel zavádzajúci.  Šéfredaktor Daniel Vrba ponúkol v diskusii vysvetlenie, ktoré mi príde dôležité uviesť, aby sme si nemysleli, že v redakcii úplne stratili rozum.Vedecké bludy v časopise VTM-Science (bielcik)

Mon, 09 Oct 2006 21:05:37 +0200

        Nemyslím si,  že som purista. Som skôr vďačný, keď niekto píše o vede, ako by som musel kritizovať. Avšak pred pár dňami som trochu šalel. To som si v lietadle Praha-JFK, čítal český, vedu popularizujúci, časopis VTM-Science 9/2006.  Čo je veľa, to je veľa. Bludy, ktoré som tam našiel ma nepotešiliKultivácia vedy na Univerzite Mateja Bela (bielcik)

Fri, 29 Sep 2006 14:45:42 +0200

Navštívil som Banskú Bystricu.  Nebol som sa tentoraz  kochať  iba krásou pešej zóny,  ale zavítal som aj na Fakultu prírodných vied. Mal som na to dobrý dovôd. Boris Tomášik, o ktorom som tu už písal, ma pozval dať úvodnú  prednášku nového prírodovedného  kolokvia, ktoré tam rozbiehajú. Keďže si Borisa vážim a mal som cestu na Slovensko,  prišiel som a neľutujem.Pálenie vedeckých kníh a gumovanie slov (bielcik)

Wed, 23 Aug 2006 19:27:05 +0200

Čo si myslíte, kedy  sa naposledy pálili vedecké knihy? V stredoveku? Zaiste i neskôr, Nemci v dobe posledného zatemnenia mozgu sa toho neštítili a určite aj  náš minulý režim s tým nemal problém. Nikdy by som si ale nepomyslel, že takéto veci sa môžu diať aj v demokracii, dokonca v krajine, kde má veda zelenú.  Osud, ktorý postihol Wilhelma Reicha v  Spojených štátoch je pre mňa silným príbehom. Je to príbeh vedca, ktorý sa dostal  do konfliktu so štátnou mocou, keď nechcel svoje vedecké hypotézy brániť pred súdom. Spálili sa tony jeho kníh a o jeho hlavnom objave súd zakázal hovoriť a prikázal ho vymazať zo všetkých kníh. Wilhelm Reich  umrel vo väzení v roku 1957.  Pravdepodobne najväčšia vedecká cenzúra v amerických dejinách.Poloodhalené ženy do fyziky nepatria (bielcik)

Thu, 20 Jul 2006 14:00:28 +0200

                 Nie je žiadnym tajomstvom, že  fyzike sa nevenuje mnoho žien. Osobne som to videl počas štúdia na MFF UK v Prahe a  teraz to vidím každodenne okolo seba na seminároch a  konferenciách. Príčiny tohoto stavu môžu byť rôzne.  Napríklad (bývalý)  prezident Harvardskej univerzity, hoci nesmierne úspešný a vzdelaný človek, sa prikláňal k názoru, že by to mohlo byť preto, že ženy majú inak vyvinutý mozog a na technické vedy jednoducho nemajú a nebaví ich to. Mnoho ľudí si myslí, že tým, ako je práca vo vede nastavená (časová náročnosť,  spôsob kariérneho postupu), je jednoducho v ostrom konflikte s typickým spôsobom života ženy ako manželky a matky. Tiež je možné, že ženy sú na ceste vedou  rôznymi spôsobmi diskriminované.  Napokon  sa sem ešte musia premietať  rôzne  historické tradície.Tri zastavenia v Prahe (bielcik)

Mon, 26 Jun 2006 22:24:53 +0200

Pred pár dňami som sa na ceste z konferencie Hot Quarks 2006 na Sardínii zastavil v Prahe, mimo iné kvôli tomu, že som sa rozhodol prijať pozvanie a dať seminár o veciach, na ktorých tu na Yalu pracujem.  Hoci, ako mi jeden kolega zo Slovenska nedávno povedal, už tu nerobíme nič zadarmo a tobôž na vlastné náklady, urobil som to túto odbočku (z Londýna) za vlastné  a rád.  Chcel som totiž po deviatich rokoch od dokončenia môjho magisterského štúdia navštíviť Almu Mater a tiež miesto, kdesom robil diplomovku. No povedzme, zo sentimentálnych dôvodov.Univerzita Mateja Bela získala špičkového fyzika (bielcik)

Tue, 28 Mar 2006 14:08:03 +0200

Univerzite Mateja Bela, ktorá patrí (podľa štúdie ARRA  )  medzi naše  najhoršie univerzity, sa podaril husársky kúsok. Do svojich služieb získala pre katedru fyziky na Fakulte prírodných vied,  Borisa Tomášika, špičkového jadrového teoretického fyzika svetového formátu. Páni, neviem ako sa Vám to podarilo, ale veľká poklona. Je to úspech pre celú slovenskú akademickú obec.  Dúfam, že je to počiatok zmeny a nie nejaká náhoda.  Práve naše provinčné univerzity potrebujú kapacity tohoto formátu.Slovenské univerzity NEpatria k najlepším na svete (bielcik)

Fri, 10 Feb 2006 06:38:53 +0100

      To je slovo do bitky a preto by si ho mal autor dobre premyslieť.  Je to citlivá téma, aspoň pre mňa.  Mnoho ľudí na nich študovalo a myslí si, že neostali ukrátení, že ich diplom má takú váhu, ako diplomy iných. Na typickej Univerzite sa študuje mnoho  rôznych zameraní, pracujú tam odborníci rôznej kvality. Ako teda merať, ktorá z nich je lepšia ako druhá? Výsledok nepochybne závisí na kritériach hodnotenia, avšak, ako obvykle tí lepší ostanú lepší, nech ich už meriame akokoľvek.  Podľa rebríčku  zostavenom Šanghajskou  Univerzitou  Jiao Tonga pre rok 2005, žiadna z našich univerzít nie je v prvej 500. Je to možné? Ako je to možné?Keď začne poriadne mrznúť, nezakorčuľujeme si (bielcik)

Wed, 01 Feb 2006 05:44:50 +0100

A kedy asi tak, keď nie počas mrazov?  No,  pravda je taká, že vonku sa korčuľovať dá, keď voda zmrzne. Avšak na ľade, ktorý má, povedzme pod –30 stupňou Celzia si možno nezakorčuľujete. Na takom ľade, sa totiž dobre nešmýka. Divné nie?Z vlastného vrecka na fyziku (bielcik)

Mon, 23 Jan 2006 17:12:50 +0100

Ľudia vedia byť niekedy dobročinní. Buď, keď sa stane nejaká katastrofa, alebo keď sa blížia Vianoce. Mnohí, často nie ani bohatí,  dajú zo svojho v dobrej viere na dobrý účel.Patrí im za to vďaka.  Jimovi Simonsovi, tiež patrí vďaka, daroval Brookhavenskému urýchľovaču 13 miliónov dolárov, aby sme predsa len tento rok mohli robiť našu fyziku.Zmierenie STARu a PHENIXu vo veci elektrónov (bielcik)

Fri, 16 Dec 2005 16:10:12 +0100

Dnes ( 8.12.2005 ) nastalo na tajnom stretnutí v Oranžovej posluchárni oddelenia fyziky  v Brookhavenskom Národnom Laboratóriu (BNL) na Long Islande veľké zmierenie medzi expertami skúmajúcich elektróny z dvoch hlavných kolaborácii pracujúcich na experimente  STAR (ktorého som súčasťou ) a PHENIX ( ktorý pracovne prezývame Dark side...) na miestnom urýchľovači RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider- Zrážkostroj relativistických ťažkých iónov).  Tým sa, dúfam  medzi nami  uzatvára  štipľavé obdobie nedôvery, napätia a antipatií. Hm, aspoň v tejto veci.Za menej peňazí, menej muziky (bielcik)

Wed, 16 Nov 2005 15:06:11 +0100

Keď sme pred pár mesiacmi zhliadli návrh rozpočtu na rok 2006 zostavený prezidentom Bushom, mali sme skazení celý deň. Hrozil  škrt pre RHIC 13 miliónov. Verili sme ale, že lobovaním v Senáte a Kongrese sa nám to podarí zvrátiť. Vypadalo to veľmi nádejne, aleudalosti posledného týždňa ukázali, že sme prehrali. Bude sa prepúšťať.Hračka, ktorá porušuje fyzikálny zákon (bielcik)

Mon, 07 Nov 2005 16:57:19 +0100

Je to celkom veselé, keď sa nájde niečo, čo porušuje aspoň jeden fyzikálny zákon. Obvykle je finta v tom, že sa to javí len  nám.  Občas fyzikálny zákon prestáva platiť. Tak, či onak, tieto stretnutia sú, aspoň pre mňa, stretnutia  príjemné. Pred pár dňami som navštívil miesto, kde sa na prvý pohľad fyzikálne zákony porušovali len taký džez. Začalo to medenou rúrkou.Homeopatia=placebo, no a čo? (bielcik)

Fri, 21 Oct 2005 15:58:46 +0200

Doktor hovorí pacientovi: „Je to zlé, Vaša choroba je nevyliečiteľná. Na Vašu chorobu neexistuje žiadny liek.Hm. Jediné, čo Vám môžem doporučiť je placebo.“ Pacient: „Ok, kde môžem placebo kúpiť?“ Toľko voľné prerozprávanie jednej podarenej scénky zo Simpsonovcou. Na homeopatiu sa môžme pozerať ako na úprimnú snahu pacientovi pomôc alebo i ako na pekný podvod a kšeft. Záleží len na uhle pohľadu.Deň najmenej za dva, ak nie za viac (bielcik)

Mon, 17 Oct 2005 04:16:34 +0200

      Predminulý týždeň nám šéf poslal elektronickou poštou správu, že v piatok príde do Ústavu komisia z DOE (Department of Energy), inštitúcie, ktorá nám udeľuje grant.Mali sme si pripraviť jednu stránku prezentácie o najdôležitejšom článku na ktorom  práve pracujeme.  V stredu sme mali mať schôdzu a skúšobne to odprednášať. Bolo mi jasné, že to bude v piatok vážny deň a mal som pravdu.Nobelova cena za fyziku ide do USA a Nemecka (bielcik)

Tue, 11 Oct 2005 15:05:43 +0200

Už sa to mihlo médiami, ale pripomeniem to znova. Udeľujú sa Nobelove ceny. Na chvíľu sa kamery otočili na vedu. Veď Nobelova cena je ocenenie najprestížnejšie. Platí to aj pre tú za fyziku. Udeľuje ju Švédska kráľovská akadémia vied na základe doporučenia Nobelovského výboru od roku 1901. Každoročne sa zíde okolo 300 návrhov. Zjednodušene povedané navrhovať môžu docenti a profesori pôsobiaci v škadinávskych krajinách. Potom to prejde výborom a nakoniec sa hlasuje. S cenou je spojených 10 milionov švédskych korún. Je ju možné rozdeliť až na 3 diely. Tento rok sú za fyziku ocenení za kvantovú optiku: Roy J. Glauber, John L. Hall a Theodor W. Hänsch.Žijete v temnote? (bielcik)

Mon, 26 Sep 2005 02:52:19 +0200

       Na prvý pohľad sa zdá, že svet sa  skladá z protónov, neutrónov, elektrónov a fotónov. Keď pozrieme bližšie nájdeme celú zoologickú záhradu elementárnych častíc: pióny, kaóny, lambdy, delty, alfy .... Na druhý pohľad človek zistí, že svet dá krásne usporiadať zo skutočne elementárnych častíc: kvarkov, elektrónov a pár málo ďalších. Krásne rozjasnenie človeka vo vesmíre. Zdalo by sa, že máme veci pod kontrolou. V skutočnosti ale, to čo vidíme a chápeme je len malá časť vesmíru, niekde tam medzi tým, čo vidíme je skutočná temnota. Temná hmota a temná energia. Vieme, že jej veľká časť, nie je ničím podobná tomu, čo zatiaľ ľudstvo pozná.Veda ako umenie (bielcik)

Mon, 19 Sep 2005 18:01:38 +0200

           Spomínam si na to s úsmevom, že niekde na prvom stupni ZŠ som začal tvrdiť, že budem vedcom.  Netuším, kde som toto slovo v našej strediskovej obci splašil, ale dosť som tým okolie pobavil. Ani neviem, ale podarilo sa, toto detské bľabotanie sa stalo skutočnosťou. Poviem k tejto téme pár slov.