Subscribe: Blog: Martin Basila
http://basila.blog.sme.sk/rss/
Added By: Feedage Forager Feedage Grade C rated
Language: Slovak
Tags:
aby  ako  alebo  basila  keď  ktoré  ktorý  len  pre  príručka pre  sme  ste  tak    vám  či  čo  že   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Blog: Martin Basila

Blogblog.sme.sk Snívajte. Spolu. (basila)

Sat, 03 Dec 2011 14:52:33 +0100

Prešiel som kus sveta. Od Afriky po Sever Európy, od Ázie po Ameriku.  Všade som stretol ľudí, ktorí sa pretĺkajú životom tak, ako im to ich plat, zdravie a krajina dovoľujú.  V obci na okraji Mníchova som našiel športoviská, na ktorých by sa mohla kedykoľvek zorganizovať malá letná olympiáda, miesta, kde môžu obyvatelia tráviť čas v rozsiahlych knižniciach, divadelných kluboch a z lavičiek v upravenom parku pozorovať, ako sa im deti vzdelávajú v dobre vybavených školách. Toho času tam prebiehala diskusia na tému výstavby obecného wellness. V centre afrického Khartoumu som našiel hlinené steny okolo malého kostola, ktoré boli po desiatich metroch rozdelené rohožami. Rohože oddeľovali triedy žiakov, sediacich na prašnej zemi a hltajúcich slová písané kúskami kriedy na vyblednuté tabule. Za kostolom bola udupaná plocha hliny v tvare futbalového ihriska, na ktoré jeden z chlapcov pozváral z odhodených rúr bránky a stal sa tak hrdinom mesiaca. Teraz snívali o ďalších vylepšeniach a momentálne sa snažili presvedčiť miestneho pástora, že basketbalový kôš vyslovene patrí na stenu každého pokrokového kostola.Chodec, Murár a Svine (basila)

Wed, 23 Feb 2011 23:05:00 +0100

Chodec, štyridsiatnik, oblečený do ošumelej zimnej bundy a šuštiakov, kráča zimnou asfaltkou po krajnici plnej soli a štrku. V tejto chvíli sa nachádza pár kilometrov za Sencom. V premrznutej ruke zviera odretú tašku a druhou rukou nemotorne máva na okoloidúce autá. Aby som nezabudol, Chodec už kráča siedmu hodinu. Vyrazil skoro ráno z Bratislavskej hlavnej stanice, kde týždeň čakal na prácu od známeho.Pár krokov vpred (basila)

Sun, 06 Sep 2009 01:02:39 +0200

Ťažko povedať či už nastal čas. Sľúbil som si minútu ticha, ktorá sa pretavila do mesiacov. Čakám kedy to prejde. Kedy mi nepríde aspoň jeden deň na myseľ v spomienkach, ktorými sme navzájom napáchli. Pri pohľade na fotky Maťkovho brata s deťmi na facebooku, a hlavne pri Peťke, keď si dávame cez telefón hlásenia o živote.  Už sa nám treba vrátiť z Londýna a zapáliť v ich prastarom jednoizbáku večný plamienok na hnedých plynových kachliach. Jesenný rituál, v ktorom je po rokoch potrebný záskok.Dolina číslo 36 (Maťkovi Kopálovi) (basila)

Sun, 04 Jan 2009 12:00:00 +0100

V Malej Fatre je ešte stále veľa hlbokých dolín a žľabov, ktoré veky trpezlivo čakajú, kým im ľudia dajú meno. Aby sa záchranárom a lesníkom lepšie orientovalo v ťažkom a členitom teréne drsnej prírody, označujú si ich číslami. Jednou z nich bola donedávna i dolina číslo 36. Dolina začína vysoko pod severným vrcholom Stien a po dvoch kilometroch strmých roklín končí neďaleko pamätníka Horskej služby a spomiekových tabulí obetí, ktoré si okolité hory vzali. V jej polovici, tam, kde sa spája s dolinou 38, je na silnom buku čerstvo vyrezaný krížik a na vetve hneď povedľa visí zlomená skialpinistická palička. Kahance vyhorených sviečok tam už čoskoro nenájdete. O pár mesiacov ich odplaví jarná voda stopená z obrovských nánosov lavíny. Lavíny, ktorá svojou ohromnou silou prinútila Maťka Kopála, aby doline prepustil svoje meno. Odpočívaj v pokoji Maťko. Rozlúčka s Maťkom bude v pondelok 5. Januára o 15:00 v Prievidzkom dome smútku.Môj otec (basila)

Mon, 08 Dec 2008 00:28:18 +0100

Vždy som mal podozrenie, že niektorý z otcových prarodičov bol Cigáň čierny ako uhoľ. Bolo to veľmi ukľudňujúce. Cítil som, že moja večná chuť utekať z domu a spoznávať nové kraje je geneticky podložená a tým pádom je všetko OK. Na druhej strane ma škrelo, že som nedokázal zdediť otcovu opálenú pleť, čierne vlasy a vyškerené biele zuby. Byť modrooký, blonďavý cigáň mi už v tomto útlom veku prišlo pomerne netradičné. Jedného zimného večera ma však stará mama previedla rodovou históriou a moje vnútorné presvedčenie o tom, že som modrooký Cigáň, pozmenila na modrookého Taliana. Neva. Aj to sa dá.Ako sa zabaviť v Londýne (basila)

Fri, 21 Nov 2008 16:55:02 +0100

Londýn je City. A tak je v ňom, ako v každom poriadnom City, ruch, vrava a pípanie. Ruch a vravu nemáte šancu umlčať, avšak s pípaním sa dá spraviť veľa. Napríklad si stačí všimnúť šoféra v reflexnej veste, ktorý vás s červenou v tvári už nejakú tú minútu dôrazne žiada aby ste sa prestali opierať o veľké červené tlačítko. "Ale samozrejme pán vodič, však aj tak ma len nepríjemne omínalo pod rebrami. Viete, som tu v City po prvý krát a tak ešte nepoznám správne móresy. Mám však pred sebou rok vo vašom veľkom City a tak slubujem, že budem pozorným žiakom." Lekcia prvá „Ak vás tlačí pod rebrom a niečo nepríjemne pípa, ste buď v Londýne, alebo ste po ťažkej práci na poli priľahol malého bažanta“.Triatlon: Choďte rýchlo spať! (Updated) (basila)

Mon, 18 Aug 2008 17:35:43 +0200

Zajtra 3:55 skoro ráno vstávate (z pondelka na utorok). Ideme celonárodne zasielať pozitívnu energiu nášmu slovenskému triatlonistovi Paľovi Šimkovi!Cola treskla na tresku (basila)

Fri, 15 Aug 2008 17:14:31 +0200

Včera som drel som ako kôň. Manuálnou prácou som sa zavďačoval rodičom za dni plné lásky a opatery. K večeru čerstvo osprchovaný sadám do auta a opúšťam rodnú viesku. Po ceste sa zastavujem na nákup. Cola light a treska musia byť.Ako som od Franka takmer kúpil nadupanú káru (basila)

Mon, 11 Aug 2008 18:51:50 +0200

Koncom mesiaca som buchol na stôl výpoveď. Kolegovia, teplá kancelária a ešte vyhriatejšia terénna audinka miznú v diaľke. Nastal čas obrátiť list, nechať padnúť oponu, zhasnúť svetlá, utrieť slzu, vzhliadnuť do diaľav. Nerumádzgam, netrúchlim. Kolegialita, ba priam nebojím sa povedať kamarátstvo, prekonajú i tie najťažšie chvíle odlúčenia a vždy sa vrátia vo forme štrngajúcich krígľov plných oroseného zlata. Mám však závažné podozrenie, že audinka, hneď ako zacíti na svojich krásnych oblinách ruku nového majiteľa, zabudne na naše spoločné chvíle a nebude viac na mňa z rána potmehúdsky blikať smerovkami. Nevadí. Nie je to po prvý krát, čo som sa sklamal. Som zocelený. Viem, že nie je jediná a preto sa vydávam hľadať novú a možno i nového. Život je plný zmien a nečakaných prekvapení.Koňak a cigary (basila)

Wed, 30 Jul 2008 02:10:26 +0200

Kvapka koňaku steká po skle pohára, ktorý matne pripomína kypré krivky ženy. Prsia, pás a krásne krojený zadok plný zlatistého moku. Jemné prítmie krojené tlmenými svetlami dáva pocit falošného súkromia v presklenom hotelovom bare. Dnes tu nie je priestor na vodku, ani na diskusie. Žiadne pohľady nepatria cudzincom pri vedľajších stoloch. Jedná sa o silne sentimentálny večer, ktorého hĺbku môže podtrhnúť iba ťaživý smrad kubánskej cigary. Rauchen verboten. Triatlon – Krátky oznam (basila)

Tue, 22 Jul 2008 11:56:08 +0200

Vzhľadom na skutočnosť, že som sa zo dňa na deň stal samozvaným a somouznávaným odborníkom na triatlon, nedá mi nepozvať vás drahí športoví priatelia na dva skvelé závody, ktoré sa udejú v najbližších dňoch na našom slnkom zaliatom Slovensku. Už o päť dní (26.7) máte šancu vrhnúť sa do (napusteného) bazéna v Martine (1000 m), pobicyklovať po malebných podhorských dedinkách (40km), prezuť tenisky v Blatnici a s úsmevom na tvári pobehovať po Gaderskej doline ako zmyslovzbavení (10km). Kto nie je sebec, zavolá si na každú disciplínu kámošov a spraví štafetu. Prihlášky tu . Kto si chce závod vychutnať v polovičnej vzdialenosti (750m - 20km - 5km) a chce ešte čo to potrénovať, nech nastúpi na štart v Žiline 17.8. Prihlášky zatiaľ netuším kde. Sledujme teda spoločne www.triathlon.sk a čoskoro sa dozvieme viac. Jedinec, ktorý nemá klub (btw. nie je potrebný), ale velice by chcel po rokoch spoločenskej ignorácie niekam patriť, môže sa tváriť, že je z našeho virtuálneho viacúčelového klubu „Hrom do piecky!“. Registrácia prebieha formou vychladeného piva. Najlepšie Kozla.Ako som sa takmer stal majstrom ČR v triatlone (basila)

Wed, 16 Jul 2008 16:39:06 +0200

V druhej triede na základnej škole som ukončil plavecký kurz prevzatím korytnačky. Slabšie hodnotenie už bohužiaľ neexistovalo, čo veľmi škrelo našu pani učiteľku. Za moje strnulé prerúčkovanie predpísanej polovičky bazénu s  výrazom čerstvo vyliahnutého mamuta by mi pani učiteľka najradšej udelila diplom v tvare nákovy.Včera som niekoho nasr.. . (basila)

Fri, 04 Jul 2008 20:00:55 +0200

V Japonsku frčí rozbíjanie bytov. Špecializovaná firma vám vo svojich priestoroch zariadi byt podľa vašej chute a peňaženky, dá vám do ruky pekne veľkú a hlavne nabrúsenú sekeru, ktorou ho môžete v nasledujúcich minútach rozsekať na márne kúsky. Po dobre vykonanej práci vám prinesú chladivú minerálku, chutný toast a DVD so záznamom z vášho besnenia. Vedzte, že len ozajstnému majstrovi sa podarí preťať sekretár jednou ranou a preto je vhodné svoj výkon po zhliadnutí záznamu prehodnotiť a v budúcnosti svoj štýl hit-the-secretar-and-go vyladiť. Ak ste si v sprche predvídavo neodťali hadicu môžte sa dosýta osprchovať a spokojne odísť ako jeden vyrovnaný jedinec za nezvládnuteľným projektovým tímom, desiaty krát pripáleným sushi, či za dva roky rozrobenou plachetničkou v dva dni rozbitej fľaši.Lenny Kravitz a ropné vrty (basila)

Wed, 25 Jun 2008 15:07:57 +0200

Dôkladným premeraním som zisti, že vlastním šesť metrov štvorcových pôdy, ktorá je trošku neprakticky roztiahnutá do dvoch tridsať centimetrov širokých pásov. Stojím teda preto pred neľahkou úlohou nájsť vrtnú súpravu rodinného typu, pomocou ktorej sa dostanem k bohatým ložiskám čierneho zlata, voľkajúceho si pár metrov pod mojou obývačkou. Informácia o existencii ropného bohatstva sa ku mne dostala formou znamenia, ktoré mi včera zoslal všemohúci vo forme koncertu Lennyho Kravitza.Zrod Indiána (basila)

Mon, 02 Jun 2008 18:08:59 +0200

Sú ľudia, ktorí sa jedného krásneho dňa proste narodia a všetko im ide od ruky. Maľovanie, hudba, spev, tanec, varenie, pletenie, dojenie... jednoducho každá vec, na ktorú si len zmyslia. Jediné, na čo si tieto talenty chvalabohu až tak často nezmyslia, je matematika a fyzika. Je to jediná šanca nás, talentových zakrpatencov, ako si môžme zvýšiť naše vetché sebavedomie pošliapané trojkami z výtvarnej, vylúčením z hudobky a vypichnutým okom počas pracovnej výchovy - podskupina háčkovanie. Jeden z takýchto talentov sa veľmi dávno nedokázal vyhnúť mojej životnej ceste a tak sa nám tie cesty dajako spojili do dvojprúdovky, z ktorej je toho času najmenej šestnásťprúdovka, na ktorej sa preháňajú naši spoločný kámoši. Volá sa Ducho a je talent. A rozhodol sa, že ma obdaruje darom.Karol chce pracovať! (basila)

Wed, 28 May 2008 12:15:21 +0200

Karol sedí ponorený v  sedadle priestranného auta a s chuťou ujedá z darovaného jablka.  V prestávkach si usŕka z chladnej minerálky, ktorá mu hasí šesťhodinový smäd. Karol sa postavil na cestu za Nitrou v  obedňajších hodinách aby stopom do Bratislavy vyriešil problém posledných päťdesiatich korún v prázdnej peňaženke. Po štyroch hodinách si čmára na kus kartónu veľké BA, ktoré mu o ďalšie dve hodiny zastaví naše auto.Čo keby ma policajti odmeňovali? (basila)

Fri, 23 May 2008 14:03:04 +0200

Vždy keď vidím policajta chytám bobky, že ma zaiste skasíruje, zbuzeruje, zatkne, poprípade bez súdu popraví. Chcel by som mať policajtov rád a chcel by som sa na nich vyslovene tešiť, keď ma zastavia v nažhavenom aute, či o pol druhej ráno neisto opretého o pouličnú lampu.Pomajbo je kráľ a Muzika má grády! (basila)

Tue, 29 Apr 2008 18:44:17 +0200

V posledných rokoch závidím Čechom ich kinematografiu. Každý rok si vychutnávam nové filmy s príznačným českým humorom, z ktorých sa vo väčšine prípadov stane kultovka. Kultovky slovenské spočítam pravdepodobne na prstoch jednej ruky (Pacho hybský zbojník RULEZ) a aj to sú všetko pomerne staré veci. Našťastie tu máme slovenskú divadelnú scénu, ktorá ma vždy príjemne ukojí a tak neprepadám ťaživému pocitu, že sme ako národ kultúrni niktoši.Reinkarnujem, teda som (basila)

Fri, 25 Apr 2008 15:12:09 +0200

Je mi jasné, že sa jedného krásneho dňa pominiem. Mám však silný dojem, že pár mesiacov na to sa opäť niekde vyskytnem, a to v podobe akú si vzhľadom na moje aktuálne činy zaslúžim. Silne cítim, že aj tento kolotoč výskytov raz ustane a moja posledná reinkarnácia skončí v rade pred dverami svätého Peťa. On si ma poprezerá, prekontroluje moju zložku a nakoniec si zapíše moje nebeské meno do klubovej kroniky. Priateľsky ma potľapká po pleciach, dá mi stravenky na najbližší týždeň a ja si to odpochodujem do pobočky Wings&Halo, kde mi majstri zoberú miery na slušivé krídla a vhodnú svätožiaru.Presuňme problematické úrady a súdy do Švédska (basila)

Thu, 24 Apr 2008 12:54:29 +0200

Som dobrosrdečný občan a naozaj len ťažko uverím, že si z nášho spoločného fondu rodnej zeme občas niekto uleje pár tisícov árov len kvôli tomu, že sa pozná s vedúcim. Ja tomu jednoducho neverím! Predpisy a morálka predsa nepustia. Taktiež neverím hanlivým rečiam na adresu našeho súdnictva, že je korumpovateľné a že niekedy úsmevné rozsudky a nestíhanie termínov sú dôsledkom zlaťákov v sudcovej kešeni. Snáď by sme neboli takí nasprostastí, žeby sme si vybrali na súdne stoličky nemorálnych sviniarov.Blogeri verzus novinári na stretnutí s Frontline žurnalistami (basila)

Thu, 17 Apr 2008 15:29:57 +0200

Do Bratislavy dorazili chlapíci z Londýnskeho klubu žurnalistov Frontline . Bloger a žurnalista Graham Holliday, šéf Frontline Vaughan Smith a Ben Hammersley, ktorý sa pripojil z Londýna cez telemost. Graham prišiel stretnúť ľudí z prostredia blogu a porozprávať im o najnovších vychytávkach z oblasti blogovania. Vaughan a Ben sa následne stretli so slovenskými žurnalistami, aby spolu podebatili o vplyve technológií na vývoj žurnalistiky a médií.Poučenie z plavárne (basila)

Mon, 14 Apr 2008 09:09:09 +0200

Do vody preľudneného bazéna som skákal v pomerne kvalitnom nasrdení. Deň plný magorov, chladný dážď, parkovacie miesto vzdialené tri dni rýchlej chôdze a teplota vody vhodná akurát tak pre fínsky klub asketických otužilcov.FUNRADIO si so mnou zahráva (basila)

Tue, 01 Apr 2008 09:23:14 +0200

Bol by som rád keby to šlo všetko hladko. Zobudím sa tesne pred vybitím baterky, hodím do seba čerstvo pomleté kafe, chutné raňajky, bozk na čelo, sadnem do fára, nahodím na Fanku „Rannú šou“ a po polhodine poskakovania v zápchach dorazím s nasprostastým úsmevom medzi svojich vystresovaných kolegov. Pekný deň môže začať.Jano Marhuľa diskutuje (basila)

Fri, 21 Mar 2008 13:08:37 +0100

Na nemenovanom portáli som nedávno zakopol o článok opisujúci rodinu s malým chlapcom, ktorá z núdze prespáva v podchode na Bratislavskej Patrónke. Času bolo dosť a tak som klikol na súvisiacu diskusiu, že pozriem, ako sa citlivý čitatelia stavajú k tomuto smutnému príbehu. V diskusií vládla prekvapujúco ostrá nálada a väčšina príspevkov bola kvôli nevhodnému obsahu zablokovaná. Svojím briskným argumentačným výkonom ma ihneď zaujal diskutér Jano Marhuľa, ktorého príspevky doslova brali oponentom vietor z plachát. Ako dôkaz prikladám krátky dialóg medzi domácim Janom a pravdepodobne vidiečanom Ychtylom, ktorý zapochyboval o existencii podchodu na spomínanej Patrónke. (Upozornenie: článok obsahuje pejoratívne výrazy).Ako sa dostať na olympiádu? (basila)

Wed, 19 Mar 2008 07:25:35 +0100

Hneď po návrate z Aténskych hier som cítil, že sa so mnou deje niečo vážne. Bol to ten klasický moment, keď sa láme chleba, keď sa rozhoduje či ísť vľavo, či vpravo, proste keď je nevyhnutné, aby boli kocky plnou silou vrhnuté. Po dôkladne analýze svojho duševna som dospel k dramatickému záveru. Akútne potrebujem vlastnú olympijskú medailu.Luxusná jachtovačka (basila)

Tue, 18 Mar 2008 16:07:25 +0100

Ak vlastníte Apple, ropné polia, mexické telekomunikácie, poprípade aspoň Chelsea London, máte veľkú šancu, že nestrávite vašu luxusnú jachtovačku prevesení cez zábradlie v grcajúcej agónii. Vaša jachta rozmerovo a luxusom podobná Bojnickému zámku je doslova frustráciou pre vlny, ktoré si rad za radom rozbíjajú napenené držky o jej snehobiele boky. Všadeprítomné plazmatické obrazovky vás neprestajne informujú o práve skončenom hurikáne, ktorý ste si vo svojom wellnes na treťom poschodí vôbec nevšimol. Popod fúz sa tomu pousmejete a odoberiete sa do kina o poschodie nižšie. Spoločnosť vám robia čokoládovo opálené finalistky miss universe a jeden uslintaný prezident banánovej republiky, ktorá vám práve odpustila dane na ďalších sto rokov. Keď tak nad tým v kožom potiahnutom výťahu rozmýšľate, už ste dosť dlho nevideli more. Zajtra, keď sa budete kúpať vo vyhriatom bazéne na streche vašej plávajúcej rezidencie, sa určite na chvíľku vyklonite a hodíte žralokom niečo malé. Napríklad toho prezidenta.Stopársky freestyle (Vztýčte ho!) (basila)

Tue, 18 Mar 2008 15:35:31 +0100

Rýchle prsty a vycibrené oči sú základ. Palec kombinovaný s pohľadom zrazeného jazvečíka vám pomože zastaviť charitatívneho dobráka, ktorý vás v najbližších hodinách nakŕmi, ošatí a ponúkne vám svoju posteľ. Zato vztýčený prostredník spolu s blčiacim pohľadom dokáže odoslať jasne čitateľnú správu tomu namyslenému čurákovi, ktorý vám práve prešiel batoh, nohy, partnerku.Biely kôň (basila)

Tue, 26 Feb 2008 13:29:53 +0100

Čiernobiele fotografie putujú z ruky do ruky. Jemnú líniu spojitosti im dodáva obraz mladého, asi osemnásťročného chalana obklopeného kamarátmi. Oblečený v maskáčoch sedí pri ohni, sŕka čerstvo uvarený čaj, alebo len s jemným úsmevom hladí nemeckému ovčiakovi jeho lesklú srsť. Načúva príbehom, ktoré po strunách rozpráva gitara a pri cigarete preberá s ostatnými život. Fotka strieda fotku. ... Farebných fotografií niet. Zo dňa na deň odfrčal nadupaným autom užívať si zvláštne peniaze. ... Z televízie na nás hladí z čiernobielej fotografie. Sedem rokov ležal v zemi s prestrelenou hlavou. Zvláštny pocit, vidieť bieleho koňa.Veda a záhady okolo nás (basila)

Mon, 25 Feb 2008 09:09:09 +0100

To je fakt sila, aké sa dnes vyrábajú nadupané materiály. Napríklad látka, z ktorej je vyrobené moje krásne čierne tričko, je doslova perlou textilného priemyslu. Tá pružnosť a flexibilita, ktorou oplýva v oblasti pásu a brucha je fantastická. Celé hodiny dokážem poskakovať pred zrkadlom a tešiť sa ako sa to celé trasie a pruží. Minule som si dokonca všimol, že tento nadčasový materiál prenáša, zrejme počas prania, svoje špeciálne vlastnosti aj na ostatné prádlo. Už mi pruží takmer všetko a tak môžem roztopašne poskakovať v čom len chcem. Dnešná veda je naozaj mocná.Cestná lemra (basila)

Wed, 20 Feb 2008 09:30:35 +0100

Vedeli by ste mi len tak z rukáva vysypať, koľko placatých psíkov a mačičiek vylihuje popri asfaltke, po ktorej sa víkend čo víkend rútite na vašej mašine? Tušíte vy vlastne, ako dobre si vie človek porevať, keď mu permanentne vyblikujete diaľkačmi do spätných zrkadiel? A videli ste už niekedy tristo vztýčených prostredníkov v priebehu dvoch hodín? Toto všetko si môžete dosýta užiť, ak sa pustíte do veselej hry zvanej „Cestná lemra“.Lenivosť na mňa doľahla (basila)

Mon, 21 Jan 2008 18:12:58 +0100

Bohovsky sa mi nič nechce. Hlavne práca mi dnes extrémne smrdí. Od rána (of course nie skorého) hráme so sedačkou psychologickú hru na “Lenivú sviňu”. Vždy keď na ňu kuknem, zvolá na mňa svojim jemným, koženým hláskom, doširoka rozťahuje svoje operadlá a láka ma do svojho mäkučkého lona.Zbóóóóhom buď... (basila)

Mon, 14 Jan 2008 14:00:00 +0100

Mal som ja veru v mladosti študovať niečo normálnejšie ako TABU a PLAYBOY. Povedzme Kultúrnu Revue, alebo aspoň Slovenku. Všetko mohlo byť inak a nemusel som dnes ťažko platiť za svoju kultúrnu negramotnosť. So slzami v očiach, duševne zlomený, tu teraz čumím na repráky, od ktorých som naivne očakával ľúbivé tóny slovenskej pecky NA SKLE MAĽOVANÉ. Namiesto Dočkovej Lipovej Lyžky, sa z úst neznámeho poľského drsňáka derie jedna nadupaná, bigbítová a hlavne ORIGINÁLNA verzia. Som v šoku. Nechce sa mi žiť. Najsilnejší pilier môjho národného cítenia, je rozsekaný na cucky.Poľský vodič (basila)

Mon, 19 Nov 2007 16:40:04 +0100

Poľský vodič sa na slovenskej diaľnici vyskytuje výhradne v rýchlom pruhu a to napriek tomu, že pomalý pruh zíva prázdnotou. Túto prevenciu pochopia hlavne tí, čo už niekedy do Poľska zablúdili a v pomalom pruhu, v polmetrových koľajach, urvali komplet podvozok, cez ktorý im vypadol bardzo lacný nákup.Jesenná depka (basila)

Wed, 14 Nov 2007 16:00:00 +0100

Po týždni ma to prestalo baviť. Tristokrát dažďom prepraté prádlo som v rýchlosti nabúchal do prádelného koša a vbehol späť do bytu. Vúlajt blek, ktorým som prádlo v dobrej viere namoril, už dávno vsiakol medzi susedove tuje a potichučky rozožiera ich vetchú koreňovú sústavu. Aspoň sa tá moja hnedá metla, ktorá mi vyschla rok dozadu, bude cítiť rovnocenne.  Synček: Ocko ocko a prečo sa nám nezelenajú tujky? Sused: No vieš synku, sused zasa pral. Synček: A to nám robí naschvál? Sused: Nie. On sa už taký narodil.Úžerníci, dlhy, exekúcia – Ako z toho von? (basila)

Mon, 12 Nov 2007 15:04:48 +0100

V predchádzajúcom článku sme si precízne spočítali, celú tiaž dlhov, čo nás bez milosti ťahá ku dnu. Sme si vedomí toho, že sa netopíme práve v priezračnej vode plnej ružových lupeňov, ale v poriadne tmavých sr...ách. Keďže tu nechceme stráviť zvyšok nášho života a ani nechceme stiahnuť k sebe na dno našich blízkych, ideme bojovať.   Budeme sa snažiť znížiť váhu dlhov a pokúsime sa získať čo najviac peňazí, ktoré v našom prípade znamenajú fľašu so vzduchom a sadu kvalitných plutiev.Úžerníci, dlhy, exekúcia – Kam ste sa to dostali? (basila)

Mon, 12 Nov 2007 13:36:36 +0100

Nasnežilo. S každou vločkou sa do vašich hláv vkráda príjemný pocit Vianoc. Vo vzduchu cítite ihličie, pečené koláče, darčeky, vôňu domova... Lenže, okrem „infantilných romantikov“, je tu aj zástup „finančných“ firiem a tie cítia PRACHY! Už sa tešia, ako si budete vo vianočnom opojení požičiavať, aby ste si naivne kúpili lásku vašich blízkych. Mädlia si ruky, ako vymeníte chvíľku luxusu za dlhoročné útrapy so splácaním pôžičiek, na ktorých oni luxusne vyryžujú. Pasce rýchlych peňazí sú precízne nastavené na každom rohu a v tichosti čakajú na vaše zaváhanie. Ak ste sa náhodou chytili a teraz lietate v kolotoči dlhov, úrokov, vydierania, súdov a exekúcií, možno vám pomôže dvojica nasledujúcich článkov.Starší chlapi a mladé žaby - Dilema (basila)

Tue, 30 Oct 2007 07:08:09 +0100

Až do posledného momentu nikto z nás netušil, či sa ten chudák Nemo dostane k svojmu scestovanému ockovi, alebo ho zožerie tá malá beštia s rovnátkami na zuboch. Nervák do poslednej minúty v nás spustil taký hlad, že sme takmer vyrazili dvere na kinosále a rútili sme sa ako zmyslov zbavený do žltočerveného neba plného slanučkých hranolčekov, šťavnatých pomletých kravičiek spinkajúcich medzi dvomi žemličkami a litrov chladivej, brutál kalorickej koly.    Červená hmla, ktorá nám zastierala zrak, sa s každým sústom pomaličky rozplývala. K pokladni pristúpila ONA. Z červenej hmly sa razom stal ružový opar a nám rad za radom poklesli sánky. Z nemo otvorených úst nám začali pomedzi kvapky koly padať kusy šalátu a nepožutých hamburgerov.Obecná pošta (basila)

Fri, 26 Oct 2007 12:20:32 +0200

„Neschválili Vám to“ kričí už z diaľky pani od prepážky na mladú Rómku.  „Ani tých desať?“ pýta sa a zarazená spraví posledný krok k okienku. „Máte malý príjem. Teraz to prišlo z poštovej banky. Skúste inde“  radí pani a už kýva na ďalšieho. Bez pohnutia stojí a hľadí do skla, v ktorom sa odráža jej snedá tvár. „No choďte už. Za vami sú ďalší“ okríkne ju pani. „Prepáčte“ preberie sa a ako obarená odchádza. Pred poštou nastupuje do prehrdzavenej škodovky, za volantom ktorej sedí mladá „beloška“. Vzadu sedí Rómkin, asi štvorročný, chlapec.  Pár slov a záporné pokrútenie hlavou. Beloške klesajú ramená. Škodovka krátko zakašle a odchádza do sychravého rána. Úžernícke supy môžu začať krúžiť..Kde hľadať šťastie – Príručka pre chlapov (basila)

Wed, 24 Oct 2007 18:25:00 +0200

Vedci z nadácie ZŠTNŽ si užívali jeseň na plné obrátky. Na vedecké nohy obuli žlté gumáky, nakúpili nepremokavé vedecké plášte a poď ho do parku zbierať gaštany, lietať po kalužiach a skákať šípky do čerstvo napadaného lístia (prečo pracovníci mestských služieb vŕšia lístie okolo betónových stĺpikov, im nie je dodnes jasné). K večeru, keď sa minuli sily aj tým najotrlejším skokanom, pobrali sa vo svetle pouličných lámp domov na pohárik vareného vínka. Cesta viedla po starom železničnom moste ponad rozvodnenú rieku. Keď tu zrazu zbadali na zábradlí mosta tmavú postavu. Očividne deprimovaný mladík, bol už len krôčik od osudného skoku.Stopár (basila)

Mon, 08 Oct 2007 12:45:55 +0200

Prudko brzdím. Chalan, decko, beží k autu. Sťahujem okno.  „Dobrý večer“ pozdraví udýchane. „Nazdar. Čo tu robíš takto v noci?“ tvárim sa čo najtvrdšie, v čom mi pomáha vyholená hlava, biceps a nadupaná kára. „Chcem ísť domov. Zrušili mi vlak. Do Vlašiek.“ odpovedá mierne vystrašený.  „Rodičia o tom vedia, že tu takto neskoro stopuješ? Neušiel si náhodou z domu?“ pokračujem vo výsluchu a čakám, že sa chlapec o chvíľku začne vykrúcať a bude sa mi snažiť újsť (samozrejme bez šance, bo mám natrénované do Košíc;-)). „Neušiel. Vlak mi zrušili. Ešte som domov nikdy nestopoval. Chcem ísť domov.“ pokorne opakuje cez stiahnuté okienko. „Sadaj“ otváram mu dvere.Staráme sa o seba - Príručka pre chlapov (basila)

Sat, 06 Oct 2007 15:45:55 +0200

Včera som zazrel KRÁSNU ŽENU.   Podmanivé, inteligenciou žiariace oči, jednotková pleť na symetrickej tvári, dlhé havranie vlasy padajúce na hrdé ramená a vyšportovaná postava oblečená v príjemne ladených vecičkách. Proste JEDNOTKOVÝ KUS. (Áno, vôbec netuším či je empatická, či vie malú násobilku a či chápe, že Edmund Hillary nie módna značka a to či dokáže vychovávať deti svojich detí je tiež absolútne neisté). Šľak ma ide trafiť z výrobcov pračiek! (basila)

Tue, 02 Oct 2007 01:41:13 +0200

Hlavne, že vymysleli tie šieste zmysly! A že sa im už bubny točia tak rýchlo, že v nich môžem pomaly aj urán obohacovať! A hlavne, že majú päťsto priehradok na všelijaké prášky, gély, lesné vône, lúčne vône, oceány a môžem tam aj prihodiť dačo čo zabije vodného kameňa! Ale, žeby mi tá hyperrobotická práčka povedala, že som si zabudol v gaťách plný balík trojvrstvových vysokotrhavých papierových prekliatych VRECKOVIEK, to ju ani nenapadne!!!Ako si udržať ženu – Príručka pre chlapov (basila)

Mon, 01 Oct 2007 11:44:55 +0200

Pán riaditeľ, hlava vedeckej nadácie ZŠTNŽ, sa posledné dni len zatváral do svojho potemneného laboratória, kde bledol, chradol, tváre sa mu prepadli, šúveril sa a v návale depresií, zahodil do žita nielen flintu, ale aj maskáče, prilbu a kanady, čím neskutočne vytočil miestnych poľnohospodárov.Každá Piata Žena – Príručka pre kreténov (basila)

Thu, 09 Aug 2007 08:08:08 +0200

Ste zakoplexovaný kretén, poprípade sadistické prasa? Máte v gatiach ovisnuté sedemcentimetrové hovado, na hlave letisko M.R. Štefánika a nad opaskom reklamu na fitloptu? Alebo ste psychopatický kariérista, ktorému sa hlava nevojde do šéfovej riti?  Možete byť aj pozemské stelestnenie boha, ktorý má každý deň v hrsti niekoho život. Cez prachy alebo doslova. A možno vás len žerie, že vaša drahá vie spamäti sčítať dvojciferné čísla, má o päť korún vačšiu výplatu a vaše decká ju majú (asi tak o šesť hodín každodenného hrania a starania sa) radšej.   Je naozaj pochopiteľné, že sa vo vás hromadí spravodlivý hnev a treba s ním na svetlo božie. Veľmi príjemné a finančne nenáročné riešenie je zadovážiť si do domácnosti „Každú Piatu Ženu“ (KPŽ).Spolu si už nezahráme...(Cecilovi) (basila)

Thu, 12 Jul 2007 08:08:08 +0200

Leto šlapalo na plné obrátky. My sme šlapali na plné obrátky. Skaly, laná, mapy, nože, ohne, gitary, hviezdy, lásky. Všetci sme mali takmer osemnásť. Cecil bol prvý, kto si mohol bez problémov kúpiť cigy. Teda ak by fajčil. Nehúlil, nechlastal, neurážal, nikoho nikdy nestĺkol. Na základke bol typická obeť. Poobedia trávil drtením na klavíri, alebo s nami vymýšľaním sprostostí v uliciach mesta.Ako mi fitlopta sestru takmer prizabila (basila)

Mon, 04 Jun 2007 08:08:08 +0200

Moja milovaná sestra sa stala inžinierkou. Áno, áno, všetci sme šťastní. Nechýbalo však veľa a dostala by vytúžený titul in memoriam.Pekne za našim kostolom, na našom malom cintoríne, pri ľúbivých tónoch Boba Marelyho v podaní obecnej dychovky, nalepili by jej diplom priamo na chladivý náhrobok v tvare fitlopty. Nikdy nedopustím, aby ktokoľvek mojej sestre čo i len úsmev na tvári skrivil.Avšak kde sa len pozriete, číhajú na ňu nebezpečenstvá, ktorým proste nemôžete len tak znenazdajky jednu úťať po papuli. Buď o nich neviete, alebo ak aj viete, tak zas neviete kde má to nebezpečenstvo papuľu. Typickým príkladom je fitlopta. Nehovoríme tu o „NEJAKEJ“ fitlopte. My hovoríme o tom najagresívnejšom sedemdesiatpäť centimetrovom modeli striebornej farby!Slovenské zdravotníctvo – správy z frontu (basila)

Thu, 31 May 2007 12:12:12 +0200

Sú zdravotnícke služby poskytované bandou apatických ignorantov? Je nemocničná strava totálna tyčka? Spí pacient v izbe pri otvorenom ohni, do ktorého z času na čas prihodí svoju barlu alebo susedovu drevenú nohu? Odpoveď na tieto pálčivé otázky nájdeme iba na mieste činu, a preto v mene spoločnosti pozbieram guráž a vrhnem sa na nebezpečný prieskum. Samozrejme v prestrojení za pacienta.Arogantný nacionalizmus – Prednáša diaľničná polícia Viedeň (basila)

Sun, 04 Mar 2007 13:43:53 +0100

Bolo po polnoci a rýchlostná cesta S1 okolo Viedne zívala prázdnotou. Len v pravom pruhu sa plazil starý méďak a za ním sa kryli poliši v dodávke. Z ľahkosťou vánku som ich lízol tesne pod hranicou limitu a keď som bol preč z pomysleného dosahu radaru trošíčku som na to dupol. O chvíľku som sa ocitol na diaľnici A4 smer Moja Posteľ - 63 km. Fičím si to ďalej, kukám na tie lietadlá jak si pristávajú na tom Švechate a zrazu diskotéka nenormálna. Samé modré svetlo a do toho techno na gajdách. O pár sekúnd ma predbehla celá aparatúra aj s dizdžokejom a pomocníčkou v peknej uniforme. Máva na mňa, signály dáva, akože postoj chlapče, niečo pre teba máme. Tak som si to zabrzdil priamo na tom Švechate pred odletovým terminálom. Z musicboxu vystúpili dve policajné osoby. V tvári im zračil nasrdený výraz rodáka Arnolda Terminátora Švarcenegra. Trošku mi zredlo. Od malička som mal pocit, že som predurčený na veliké veci typu „Záchrana zeme pred nadvládou ponorných mixérov“ a tušil som, že raz i po mne pôjdu strašné stroje z budúcnosti.Ako zbaviť ženu voľného času – Príručka pre chlapov (basila)

Wed, 21 Feb 2007 16:04:39 +0100

V posledných týždňoch čakáreň pred ordináciou ženológa primára Evžena Ženšena doslova praskala vo švíkoch a pacienti si doslova podávali kľučku doktorových dverí. Primár Evžen bol naozaj znepokojený narastajúcim počtom pacientov, s panickými prejavmi strachu o milovanú partnerku. Po vstupe do ordinácie sa každý pacient sprvoti okúňal, ale nakoniec z neho vypadol vždy navlas rovnaký príbeh. Partnerky pacientov sa v poslednom čase správajú skutočne zvláštne a privádzajú pacientov do úplného zúfalstva. Celé dni sa bezprizorne ponevierajú po byte, kade tade sa obšmietajú, obsmŕdajú,  zháňajú do čoho by pichli a v pokročilom štádiu dokonca sledujú a vyjadrujú sa k posvätným športovým prenosom. Po pár meraniach a  pokusoch na laboratórnych poníkoch, prišiel primár Evžen Ženšen problému na koreň. Ženy trpia akútnym syndrómom voľného času! (ASVČ) . Na základe bádania spísal jednoduché pravidlá ako postupovať pri domácej liečbe ASVČ a následne ich vyvesil na dvere svojej ordinácie.Za česť a slávu! – Príručka pre chlapov (basila)

Thu, 15 Feb 2007 11:11:11 +0100

V jedno upršané nedeľné ráno sa skupina vedcov ZŠTNŽ* vybrala do múzea. Napriek tomu, že to bolo omylom (netrafili do zámockej reštaurácie) sa im v múzeu veľmi páčilo. Takmer všetci prepadli kúzlu návlekov na topánky a v každej novej miestnosti usporiadali rýchlokorčuliarske preteky. Iní sa zas celú cestu pochechtávali pri pomyslení, čo všetko stihli nahádzať do zámockej studne počas prehliadky nádvoria. Ešte dlho im znelo vo vedeckých ušiach dunivé čľupnutie najslabšieho kolegu. Bol to naozaj suchý rok.Pri obrazoch vojvodcov a kráľov si vedci po prvý krát všimli mladú sprievodkyňu Agátu. Do tejto chvíle ju považovali iba za choromyseľné dievčatko, ktoré si z dlhej chvíle rozprávalo samo pre seba. Slečna Agáta ihneď vedcov zaujala krásnymi príbehmi o cti, sláve a galantnosti vyobrazených mužov (a hlavne prsiami a sexi postavou), ktoré v tých dobách viedli k nekonečnému obdivu urodzených dám.„Prepáč moja“ osmelil sa hlavný vedec, „dalo by sa aj dnes dačo také spraviť, žeby aj nás naše ženy obdivovali ako hentých típkov na stene?“.Ako rozpáliť ženu - Príručka pre chlapov (basila)

Wed, 07 Feb 2007 11:11:11 +0100

Koncom roka počas tradičného posedenia pod jedličkou sa vedci z nadácie Za Šťastné Tváre Našich Žien (ZŠTNŽ) navzájom obdarovávajú. Sú to vždy milé drobnôstky, ktoré rozohrajú úsmev na vedeckej tvári. Lístok s nápisom „OTOČ“ na oboch stranách sa stal tohtoročným hitom a získal si športové srdcia všetkých vedcov. S okamžitou platnosťou bola založená celoštátna liga a už piaty týždeň sa hrá prvý zápas. Jediné dlhšie prerušenie nastalo pri vykĺbení ukazováka jedného z hráčov, počas ktorého si vedci pozreli pútavé poľské porno z názvom „Vybřízgaj še na mne, ty prasaku“. Vedci po zhliadnutí snímky zostali ako obarení. Okrem toho, že spoznali v hlavnom aktérovi predsedu poľskej nadácie ZŠTNŽ Jaczeka Szukala, nemohli uveriť, že žena, ktorá predsedovi sekundovala, mala na tvári blažený úsmev a milovanie ju vyslovene bavilo. Toto žiadny z vedcov doma nikdy nezažil. „Je to pravda, alebo len fikcia splodená v hlave kreatívneho pornoscenáristu?!“ pýtali sa ohromení vedci.