Subscribe: Blog: Marína Dobošová
http://dobosova.blog.sme.sk/rss/
Added By: Feedage Forager Feedage Grade C rated
Language: Slovak
Tags:
ako  ale  ani  bola  celkom  dobosova  este  jej  ktore  ktory  len  mam  nam  nie  pre  pri  sme  tak    že   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Blog: Marína Dobošová

Blogblog.sme.sk Lektorkou na islamskej univerzite (dobosova)

Tue, 29 Oct 2013 18:18:38 +0100

Keď ráno kráčam po kampuse, ešte stále sa musím štipnúť, či sa mi to všetko náhodou len nesníva. Okolo mňa prúdia tisícky študentov a nad areálom univerzity sa vypína obrovská biela mešita. Zopár rozľahlých šesťposchodových budov, rektorát, knižnica, jazero veľkosti menšej vodnej nádrže a terasovité záhrady. Som lektorkou na jednej z najväčších islamských univerzít v Indonézii.Čo ma učí Indonézia (dobosova)

Thu, 10 Jan 2013 15:59:34 +0100

V Indonézii žijem piaty mesiac. Neprestáva ma udivovať. Neprestáva ma nadchýnať. A neprestáva ma vytáčať. Každým dňom. Koktejl noviniek, emócii, pocitov a myšlienok.ŽIvot v Ázii je čisté šialenstvo. Ukazuje mi nové veci: *Že prechádzať cez cestu, kde sa v dvoch prúdoch valia autá, motorky, autobusy a kamióny bez prechodu pre chodcov či semaforu vôbec nie je taký problém. Potrebujete na to len odvahu. Odvážne vstúpiť do premávky, pomalými krokmi sa s istotou posúvať vpred a pritom dvihnutou máchajúcou rukou vo vzduchu naznačovať, že ste v strede cesty. Znie to divoko, je to divoké, ale skutočne to funguje. Na cestách je chaos a bordel, ale akýsi organizovaný. Tým, že sa jazdí rýchlosťou v priemere 25 km / hod vás všetci stihnú včas zaregistrovať a ubrzdiť.Paľo Funtál: “Slovenské súdnictvo ma chce pripraviť o dieťa.” 4 (dobosova)

Mon, 29 Oct 2012 08:00:01 +0100

Príbeh fotografa Paľa Funtála a jeho boj s justičnou protirodinnou mašinériou o výchovu milovanej dcérky pokračuje aj naďalej. Ako to už u nás zjavne býva zvykom, stále prehráva zdravý rozum aj logika. Vďaka dvom zvláštnym posudkom, sudkyňou určenou znalkyňou a znalcom, ktorého si pribrala, sa Paľo v súdnom spise javí ako agresívny človek pomaly nebezpečný pre vlastné dieťa.Paľo Funtál: “Slovenské súdnictvo ma chce pripraviť o dieťa.” 3 (dobosova)

Mon, 28 May 2012 11:40:40 +0200

V predchádzajúcich blogoch si môžete prečítať, aké ľahké je na súde urobiť z normálneho človeka psychopata a nebezpečné indivíduum. K dispozícii je celý rad ochotných súdnych znalcov, psychológov či kolíznych pracovníčok. Stačí len siahnuť po tom správnom, ktorý zatancuje ako je potrebné. Z takýchto 'objektívnych' elaborátov sa potom dá vyskladať predbežné opatrenie, ktoré otca takmer celkom odreže od dcéry.Paľo Funtál: “Slovenské súdnictvo ma chce pripraviť o dieťa.” 2 (dobosova)

Wed, 22 Feb 2012 09:00:32 +0100

Príbeh fotografa Paľa Funtála a jeho boj o milovanú dcérku pokračuje. Aktuálny stav je taký, že Paľo je doslova zatlačený do kúta a na súde leží návrh na zbavenie rodičovských práv a zákaz styku s dcérkou. V súčanosti už zopár mesiacov platí nezmyselné predbežné opatrenie, ktoré zakazuje dcérke prespávať v jeho byte. Realita je taká, že Paľo ju vidí jedenkrát do týždňa na dve hodiny popoludní a každú druhu sobotu a nedeľu, no na noc ju musí vždy vrátiť matke. Fakt, že malá má u Paľa svoju izbičku, hračky, školské veci, veci na oblečenie, že je uňho spokojná a chodí k nemu rada, nikoho nezaujíma. A pani sudkyňu už vôbec nie.Paľo Funtál: “Slovenské súdnictvo ma chce pripraviť o dieťa.” (dobosova)

Mon, 14 Nov 2011 08:25:00 +0100

Na začiatku bola veľká láska, v strede spoločné dieťa a na konci sú nechutné súdne ťahanice o dcérku. Chcem vám napísať, zatiaľ aspoň v skratke, príbeh fotografa Paľa Funtála, ktorý už roky s bývalou partnerkou bojuje o dieťa. Je to slušný, charakterný chlapík, ktorý svoje dve deti (má ešte syna) nadovšetko miluje. A nie sú to len prázdne slová.Desať mesiacov v base za kokaín v kufri, o ktorom netušila (dobosova)

Wed, 23 Mar 2011 12:02:18 +0100

“Mala som radšej sledovať televízne noviny ako čítať Vogue,” hovorí Slovenka, ktorá strávila desať mesiacov v parížskej base za pašovanie drog. Nevinne! Východniarka Ivana Ivančáková odišla pred desiatimi rokmi do Anglicka s vidinou kariéry úspešnej modelky. Jej život sa náhle zmenil keď jej na francúzskom letisku vybrali z batožiny tri kilogramy kokaínu a ona putovala rovno do basy. Naivná Slovenka sa stala obeťou drogovej mafie a dodnes netuší, kto mal byť adresátom drogy a kto ju bez jej vedomia do špinavého obchodu namočil. Svoju nevinu totiž nedokázala do dnešných dní a povestná spravodlivost bola v tomto prípadne celkom slepá a hluchá.Zbohom Edit (dobosova)

Fri, 03 Dec 2010 16:13:56 +0100

Odišla včera, náhle a celkom nečakane. Edita Sipeky, žena, ktorej vďačím za veľa. Poznám ju, zbožňujem ju, uznávam ju. Bez Edity by bol môj život úplne iný. Aj keď sa hovorí, že na obale nezáleží, že dôležité je vnútro, charakter, pekná duša, dobré srdce, ona vedela, že to nie je pravda. Vedela, že my ženy nikdy nebudeme spokojné, keď sa nám budú na bruchu vlniť tri záchranné pásy a naše stokilové telá budú zahalené v neforemných čiernych šatách. A každá moletná dáma, ktorá tvrdí, že je so sebou spokojná, klame. Edita to vedela, a preto do nás nemilosrdne búšila. Prostredníctvom svojich kníh, relácií, v rozhovoroch a najmä na veselých tréningoch kalanetiky, kde nás plieskala po lenivých nohách a vysmievala sa z našej neschopnosti urobiť sedemdesiat brušákov.Bratislavské podniky: Dolcezza (dobosova)

Wed, 25 Feb 2009 09:00:13 +0100

Nakoľko sa nová kritická rubrika o bratislavských podnikoch stretla s veľkým ohlasom (prvá a zároveň aj ostatná časť publikovaná začiatkom septembra 2008), dovolím si namieriť prst a upriamiť vašu pozornosť na ďalšiu perlu medzi pohostinskými zariadeniami. Tentokrát však budem nekriticky vychvaľovať.Nocadeň: Prečo nie sú medzi top kapelami? (dobosova)

Mon, 27 Oct 2008 11:35:16 +0100

Košická skupina Nocadeň je jednou z mojich najobľúbenejších zoskupení na slovenskej hudobnej scéne. Keď sa naskytla možnosť rozhovoru, neváhala som preto ani minútu. Na slovenskej scéne sa síce pohybujú už jedenásty rok, no zo záhadných dôvodov sa im nedostáva toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili. Kde je pes zakopaný? Kto im hodil polená pod nohy?Bratislavské podniky: Pivnica u Kozla (dobosova)

Tue, 02 Sep 2008 15:05:19 +0200

Vážení, uvádzam novú (najmä) kritickú rubriku. Som kaviarenský mestský typ, vôbec sa tým netajím. Takže som si nazbierala celkom slušnú kôpku skúseností rôzneho typu zo všemožných kaviarní, barov, pubov, pivníc, pivničiek a podobných záležitostí. Cez víkend sa mi však stala príhoda nevídaná. Až natoľko, že som stratila reč a traumatickú udalosť som schopná definovať až dnes. Poďme na to in medias res - Pivnica u Kozla.Edita Sipeky alebo Nežer cica, odlož tú buchtu! (dobosova)

Tue, 04 Mar 2008 09:00:16 +0100

Poznáte známu motivačnú trénerku Editu Sipeky, ktorú zábavne paroduje Petra Polnišová v relácii SOS ako Editu Papeky? Tak ja ju, vážení, poznám dôverne. Vďaka jej knihám poznám každý kúsok jej života. Viem ako myslí a čím všetkým prešla. Lebo ja som jej knihy v časoch môjho stokilového života čítala dokola ako tú povestnú slamku, ktorej sa chytajú topiaci. A nedávno som sa s ňou zoznámila osobne - poviem vám, zážitok.Sila blogu - mediálna kampaň na základe môjho príspevku (dobosova)

Wed, 20 Feb 2008 14:57:38 +0100

Presne pred dvoma rokmi som na svojom blogu uverejnila príspevok, v ktorom som pre svoju mamu hľadala zamestnanie. Mama mala vtedy vyše päťdesiatky a ocitla sa tak v kritickej skupine, ktorá si prácu hľadá veľmi ťažko. Pred pár dňami mi zatelefonovala Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) a pozvala ma na tlačovú konferenciu k projektu Plus pre ženy 45+, ktorý sa zameriava na analýzu situácie tejto skupiny na trhu práce, na zvýšenie vekovej a rodovej citlivosti zamestnávateľov a verejnosti. Vysvitlo, že autori postavili kampaň pre projekt na základe môjho blogu a nazvali ho Moja mama chce pracovať. Televízne a rozhlasové šoty, ako aj printovú inzerciu máte možnosť zaregistrovať práve v týchto dňoch.Once (dobosova)

Wed, 20 Feb 2008 13:30:32 +0100

Taký jednoduchý príbeh a taký silný zároveň. Emócie by sa dali žmýkať, keby ste ho pokrútili.  Už dávno ma nič tak nenadchlo. Celkom stačí, keď Glen Hansard hrá na gitaru a ťahá výšky, celkom stačí keď Markéta Irglová hrá na klavíri. Celkom stačí vidieť cez rozostrený obraz obyčajný príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí sa v spleti írskeho mesta našli, ale neboli si súdení. Mrazí vás, smejete sa, máte slzu tancujúcu na koncoch rias. Gitarová hudba je viac ako dokonalá. Ja od výborného filmu nečakám viac, ako mi bolo pokúknuté včera v maličkej kinosále. Možno už trochu s krížom po funuse, ale choďte si ho pozrieť, stopercentne vás presvedčí.Radostný infantilizmus (dobosova)

Sun, 16 Dec 2007 22:50:43 +0100

Uz dávno som sa pohrávala s myšlienkou na nejaké umelecké vyžitie a už dávno  mi po rozume chodili myšlienky na farby na textil. A nech! Však sú Vianoce - povedala som si a vplávala do špecializovaného obchodu. Odišla som odtiaľ so sadou pre nadšených začiatočníkov. K tomuto závažnému počinu ma inšpiroval článok o herečke Kristíne Farkašovej, ktorá na stránkach jedného týždenníka prezentovala s nákazlivou radosťou svoju záľubu. Veselé, farebné tričká. Milé, chutné, hravé. Vraj to nazýva  radostný infantilizmus.  Hlásim sa teda aj ja do jej klubu a svoje insitné umenie a detské výtvarné cítenie radím k radostnému infantilizmu. Skúste to aj vy. Je to výborný relax a navyše číra radosť. Ako prvá si moje nadšenie odniesla mamkina nočná košela, ktorá sa premenila na veľkú vílu Amálku. Môj prvý výtvor vidíte na fotke. Chystám sa na včielku Máju a sériu s almodóvarovskými motívmi. Len tak, pre radosť. Moju a osôb, ktoré týmito milými dielkami budem možno obdarovávať.Čerstvá šoférka na cestách - varuj dušu na doline (dobosova)

Wed, 12 Dec 2007 20:27:44 +0100

Máme to tu, vážení. Prišiel na psa mráz. Najzarytejšia odporkyňa šoférovania, ktorá doteraz každému tvrdila, že v živote nesadne za volant, musí šoférovať. A rovno po bratislavských cestách, ktoré sú okrem dier, kanálov, slabých značení a zmätočných tabuliek, plné aj neokrôchaných hulvátov. Trúbia na mňa, vážení. Na mňa! A to som sa neprečinila ničím, len to, že som sa rútila šesťdesiatkou a neokrôchanci by radi aspoň stovkou... Moji Kubánci (dobosova)

Tue, 20 Nov 2007 08:00:22 +0100

Na pódiu si svoje nástroje lenivo rozbaľovala šestica hudobníkov. Očividne nemali naponáhľo, neustále sa chechtali a na moje aranžérske snahy exotického ovocia reagovali posmešným "áááále, to že je Kuba? Veď to je Afrika." Zubili sa na mňa dokonalým chrupom, usmievali sa očami, mali veľké tmavé dlane a jediná žena sa medzi nimi vynímali ako krehká kvetina.  "Meškáme so zvukovkou, máme sklz, rýchlo ich zober z pódia, utekajte sa prezliecť, o desať minút majú nástup," vytrhla ma z príjemnej pohody kolegyňa. Nedalo sa nič robiť, rýchlo sme sa zoznámili, všetci mi stihli spôsobne pobozkať ruku, žmurkli na mňa pravým okom a brblajúc sme sa odknísali do improvizovanej šatne.  Zuriva obhajoba kecupu (dobosova)

Fri, 03 Aug 2007 12:20:17 +0200

Pre vsetkych zadubenych igorantskych cudzincov - ano, my tu na Slovensku (nie v Rusku, ani v Cechach)jeme spagety s kecupom. Ano, my tu na Slovensku si pokojne dame na pizzu kecup a predstavte si, v pizzerii nam za par korun donesu misticku s kecupom. Ano, nam to chuti a sme normalni.Jehovisti - neprijmu krv a dostanu sa do raja? (dobosova)

Thu, 21 Jun 2007 17:45:44 +0200

Kolegyna Carme sa ku mne pridruzila na obed. Patdesiatnicka zachovaleho vzhladu s kuceravymi blond vlasmi sa mi zo zaciatku javila ako mierne "trhla" osoba. Po debate o spanielskych vtacikoch, ruskom salate a ruskom vajci s majonezou sa mi zdoverila, ze je svedkyna Jehovova. Jehovistov poznam iba z podchodu na Mierku kde stoja ako stlpy a ponukaju Straznu vezu.  A pocula som, ze nemozu prijat cudziu krv, ze radsej zomru. No nedalo mi....opytala som sa Carme, ako to tam teda maju.Hello Marky (dobosova)

Mon, 11 Jun 2007 18:05:59 +0200

Hello Marky, esto es un post especialmente para ti. Te lo escribo en castellano, para que lo entiendas. Y me importa un pepino que los demas no lo vayan a entender :) Pulsa POKRACOVANIE CLANKU para continuar (asi aprenderas eslovaco, poco a poco jaja)Preco sa nechcu vratit domov zo zahranicia? (dobosova)

Sun, 27 May 2007 21:30:44 +0200

Cristina, Taliansko Atraktivna Talianka prisla do Spanielska bez znalosti spanielciny. Len tak. Vraj taliancina a spanielcina su takmer to iste, tak co sa bude ucit. A na moje prekvapenie, mala pravdu. Komunikujeme spolu sice tazsie, ale celkom bez problemov. Nosi kratke sukne, obtiahnute tricka, v pupku ma leskly kamienok, hovori nahlas, smeje sa este hlasnejsie a chlapom idu ocit vypadnut. Slintajuc jej pritakaju na vsetko a s radostou sa vyhrievaju v tom mori pozitivnej energie, ktoru so sebou prinasa je pritomnost a divoka gestikulacia rukami. “Nemohla by som zit v rodnom meste, jednoducho nemohla. Ani neviem preco, ale musela som odtial vypadnut a nechcem sa tak skoro vratit. Pripada mi to provincne a nudne, to moje mesto,” hovori o svojom dovode. Zivi sa ako casnicka a aj napriek tomu, ze jej otec kupil v rodnej zemi byt, Cristina si omnoho viac ceni slobodu, vlastne peniaze a moznost kontrolovat svoj zivot celkom sama.  Dovod nenavratu - slobodaEurovizia 2007-Marija Serifovic, ukrajinske cudo,konspiracne teorie (dobosova)

Sun, 13 May 2007 01:05:06 +0200

Euroviziu som tento rok videla po prvykrat a som celkom prekvapena. Najma tym, ze velke krajiny ako Anglicko, Nemecko, Francuzsko ci SPanielsko zostali kdesi na konci a finale kompletne zaplavili krajiny vychodnej Europy alebo novacikovia. Priamy prenos som sledovala na spanielskom kanali TVE a moderatorka bola ocividne znechutena zo slabej pozicie rodakov. Ono, povedzme si uprimne, vyslat na Euroviziu styroch sladkych chlapcov poskakujucich v bielom a spievajucich I love you mi vida sa mi vidi „trochu“ pritiahnute za vlasy. Zvlast ked era boybandov je uz par rokov za namiPadre Antonio opat predava metre stvorcove z neba (dobosova)

Fri, 04 May 2007 18:48:50 +0200

Bol raz jeden knaz, byvaly boxer. Uslachtily muz, ktory sluzbu Bohu nechapal iba ako odkrutenie omse v kostole, spovedanie zopar babiek a zaklapanie oci neboztikom. Chcel urobit pre bliznych viac, ovela viac. Padre Antonio z Kanaraskych ostrovov sa pred siedmymi rokmi rozhodol, ze bude za akukolvek sumu predavat zaujemcom „nebeske pozemky.“ Prostrednictvom oblubeneho spanielskeho tyzdennika Pronto rozsiril svoju snahu s tym, ze za utrzene peniaze postavi honosneu centrum pre ludi postihnutych Alzheimerom. Dnes stoja na ostrovoch styri  luxusne, plne vybavene budovy, v ktorych svoj zivot dozivaju starucki, chori ludia bez prostriedkov. Padre Antonio vyzbieral 12 milionov EURMa petite Vero - juste pour toi (dobosova)

Thu, 03 May 2007 19:49:49 +0200

Pamatam  si to celkom presne. Mala som tusim sedemnast a v autobuse smerom na Racianske myto som sa znechutene pozerala na typka, ktory nepokryte ocumoval zadok neznamej dievciny. Jej tvar mi bola povedoma, vedela som, ze chodi o rok nizsie na tu istu strednu skolu a byva na tom istom sidlisku. Blond vlasy, modre oci a z tvare jej salala dobrota.  Taky bol moj prvy kontakt s Veronikou, s ktorou nas neskor zoznamila spolocna kamaratka Andrejka. Hned pri prvom rozhovore som jej vyjavila moje pohorsenie nad vecou, ktoru som si bystro vsimla. Vtedy ma prekvapila jej nevzursena reakcia v style, ze to sa mi isto iba zdalo.Prvy maj, praca, kurz Slovensko (dobosova)

Tue, 01 May 2007 20:52:51 +0200

Sviatok prace sa ma nalezite oslavit – PRACOU VAZENI. A tak som rano nasadla do prazdneho vlaku a spolu s patnastimi kolegami sme sa rozprchli v nasej budove. Prvu hodinu som sedela v tme, lebo som nevedela, kde na poschodi sa nachadzaju vypinace. Potom nastastie prisla aj sefka a zahadu vyriesila. Zo zvycajnych piatich stovak nas pracovala iba hrstka aj to za lakavy vymenny obchod – namiesto dnesneho sviatku si totiz mozeme vybrat jeden a pol dna dovolenky. Ti, ktori ohrnuli nosom, olutovali. Cely den totiz prsalo, blyskalo sa a bolo chladno, takze z lenosenia na plazi a kupania sa v mori zostali len smutne pohlady spoza uprsaneho okna. Prvy maj mam rada. Vzdy chodime na kolotoce, sadnut si do Propeleru, prechadzat sa po meste. Vzdy som s priatelmi, s rodinou, s blizkymi. Ani pod rozkvitnutou ceresnou nepadol bozk. Smutne. Zacina to byt jasne – moj kriznik pomaly naberu kurz DOMOV, VAZENICementerio Montjuic - po stopach strycka Almodovara (dobosova)

Sat, 31 Mar 2007 20:56:00 +0200

Zo vsetkych barcelonskych dokonalosti ma okrem znamej Sagrady familie a Guellovho parku pritahovalo este jedno miesto. Miesto, ktore sa prilis nespomina v bedekroch, lebo lezi dost od ruky. Miesto, ktore sa ukryva uplne na vrchu kopca Montjuic. Od roku 1999, kedy som videla film Vsetko od mojej matke so sekvenciou z tohto miesta som tam tuzila ist. Ide o Cementerio Montjuic – cintorin.Stahovanie (dobosova)

Sun, 11 Mar 2007 15:00:32 +0100

...balim si kufre. Zistujem, ze nemam 25 kil batoziny, ale slabym odhadom vyse 50. Izba sa premenila na sklad. Prave sa stahujem do tretieho barcelonskeho bytu. Konecne budem mat izbu sama pre seba. Ale aj napriek tomu ma nemina nostalgia. S kazdou dalsou zaplnenou igelitkou, s kazdymi ponozkami a trickami urputne natlacenymi do batohu. Nostalgia je v kuchyni ked si beriem koreniny, je aj v kupelke, odkial vleciem velky kopec samponov, gelov, kremov a pien. Sedi v rohu izby spolu s kudolom prachu pod postelou, za notaskom. Sedem mesiacov spolu so siedmimi dalsimi ludmi. Medzinarodna skuska tolerancie. A dnes sa to pomaly chyli ku koncu.  Obyvacka sa klasicky vznasa v opare marihuany, volne pohodeni tam kvasia nasi dvaja sfetovani domaci. Ich bublavy smiech a zabavne nezmysly...Terasova party a nedelna pohoda (dobosova)

Sun, 04 Mar 2007 14:09:52 +0100

Z obrovskej terasy na Barcelonete pozorujem nocnu Barcelonu. Terasova party v slovenskom style s medzinarodnou ucastou sa zacina v slovenskou case - kratko po deviatej. Spanieli sa tvaria, ako keby sme ich zavolali na navstevu detskej oslavy. Ale to vraj aj deti zacinaju zurovat neskor ako my, somrocu. Na jednej strane ziari znama Torre Agbar, dovidim aj na Sagrada familiu, na pristav. A zdruhej strany je posobivy obraz Colonovej sochy a blikajucich aut cirkulujucich po kruhovom objazde. Veru, maju vyborny byt tito nasi hostitelia. Danka s Matom medzitym vynasaju pomazanky, bagety, pitivo a stolicky.Specialny talent na kupu pokazenej elektroniky (dobosova)

Sat, 03 Mar 2007 17:40:39 +0100

Fotoaparat, dvakrat diktafon, vsetky styri mobilne telefony, pocitac doma, pocitac vo firme a dvakrat MP3 player...na prstoch vyratuvam vecicky elektronickeho charakteru, ktore mi patrili a ktore sa vzdy pokazali. Vzdy som mala stastie na kazovy vyrobok a jediny kus do ktoreho som sa trafila je moj stary discman. Tato zaujimava reflexia mi napadla ked som predvcerom vyberala za tento tyzden uz treti MP3 player a s nervami v koncoch po predchadzajucich nekonecnych hadkach s katalanskymi predavacmi vo FNAC som dufala, ze sa nebudem musiet vratit stvrtykrat.Priatelstvo v prachu - vstavame z popola (dobosova)

Tue, 20 Feb 2007 20:25:18 +0100

Ludia prichadzaju a odchadzaju, vztahy sa rucaju, padaju, vyprchaju, miznu v nenavratne ci sa naraz pretnu pre hluposti. Mne sa jeden prave vala v prachu....A ja som rozmyslala, ci ho necham valat sa a umierat na lahostajnost, alebo ci sa pokusim ho este nejako zachranit. Druha strana zjavne premyslala o tom istom. V prachu lezalo trinastrocne kamaratstvo, to najlepsie. Znenazdajky padlo, buchlo, treslo pre dovody, ktore by sa vam mozno zdali aj banalne. No, take zenske, mozno ponorka, urcite krivda na oboch stranach...Najlepsia dovolenka - v Bratislave (dobosova)

Sun, 18 Feb 2007 15:40:13 +0100

Ze dovolenka? Ze v Bratislave? Ze ziadna slava??? Ja tvrdim ze uplynule dva tyzdne rozhodne patria medzi top  ak nie aj uplne navrch rebricka dovoleniek najvydovolenkovanejsich. Rodina, priatelia, kaviarne, restauracie, kina.Dlhy spanok bez budika. Ako v bavlnke - medzi svojimi. Je smutne, ze clovek musi vypadnut do cudzej krajiny aby potom nalezite ocanil veci, ktore sa mu dovtedy povalovali pod nosom.2006 / 2007 (dobosova)

Sun, 31 Dec 2006 19:25:29 +0100

Odkyvam staremu roku. Celkom uprimne zhodnotene - bol najzlozitejsim a najakcnejsim rokom vobec. Uspesne som dokopala vysoku skolu a v Trnavskom kulturaku som si v tazkych brokatovych satach po pormocnej reci dekana vyzdvihla svoj titul. Cela rodina si vydychla. Zo styroch vnucat uz zostava cez brany promocnych oslav prehodit len jediny kus - to sa ale este par rokov nacakame.Candida - film, ktory neuvidite (dobosova)

Mon, 25 Dec 2006 02:53:54 +0100

Candida si cely zivot zarabala ako upratovacka. Manzel zomrel a vychovala deti, ktore jej prinasaju viac skody ako uzitku. Candida je modelovym prikladom zeny, ktora sa napriek nepriazni osudu nikdy nevzdavala, k ludom bola vzdy uprimna a mila. Candida je detsky naivna a je schopna dat nahodne najdenu dvadsateurovku vratnikovi, aby ju vratil majitelovi. Nema peniaze, nema nove veci, mnisky jej davaju jedlo. Ale ma stary televizor, ihlice s klbkom vlny, sedliacky rozum, podrezany jazyk, nekonecnu uprimnost, vidiecku prostoduchost a v ociach dobro.Zvlastne Vianoce...Cudne Vianoce (dobosova)

Fri, 22 Dec 2006 19:25:57 +0100

Nie su Vianocne trhy, nie je ciganska pecienka ani varene vinko...Nic z toho tu nemaju. Vianocne trhy vyzeraju ako umely gyc kde su v desiatkach stankov rovnake veci. Do Betlehema si Katalanci pridavaju inovativny prvok postavicku tzv. CAGANETA. Je odporny. Predstavte si typka so stiahnutymi nohavicami, ucupeneho, ktory vykonava velku potrebu. Na podstavci je hnedou hmotou exaktne znazornena dokladne pretravena strava. Ved hovorim, ze odporne.Odskrutkovali sme nohy z postele (dobosova)

Tue, 07 Nov 2006 19:24:25 +0100

Ariel nas vcera prekvapil spravou, ze si k nam na tri dni nastahuje nejaku dievcinu. Nie, preco tarame o laske? Chce si to len pekne uzit, tak sa mame vsetky tvarit priatelsky. Tak ako, vazeni, co je vela to je moc. Mlady pan domaci, nech si prenajme hotelovu izbu, ale tahat nam sem nejaku nahodnu znamost zo svojich pocetnych potuliek  - to uz je trochu prekrocenie hranice. No a co, ze nam prenajima byt? Spriadli sme plan, od ciperneho dochodcu vlavo som vymamila klieste a Bernie sa dala do prace. Prave sme za vydatneho povzbudzovanie vsetkych diecat odskrutkovali vsetky styri nohy z postele...Skrutky sme schovali, klieste vratili...Ariel by mal prist o hodinu...Skodoradostne a celkom uprimne - uz sa vsetky strasne tesime na dnesny vasnivy vecer...Snad sa nepreburaju k susedom :) Bonbonik na zaver? To upchate wecko nejdeme este opravit...dame si nacas...a potom  budeme sledovat, ako slecna zhrozene pobezi nocnou Barcelonou!Policajti v erotickom salone - odpustena pokuta (dobosova)

Sun, 05 Nov 2006 16:20:48 +0100

Stali sme pred klubom a hodinky ukazovali takmer sest. Cas na ranajky. Pomaly stabilna partia zlozena zo skupinky vyhadzovacov a promoterov. V dobrej nalade sme blbli a zatial co chalani vyhadzovali zvysky pripitych navstevnikov, mne napadla spasna myslienka. Vytrepala som sa na motorku a coby Marilyn Monroe som vzdusnymi bozkami zdravila okolie. To sme este netusili, ako sa nedelne rano skonci...Dobri ludia umieraju (dobosova)

Thu, 02 Nov 2006 19:40:08 +0100

Idem sa prejst. Na Spanielske namesie. Prejdem sa sama, zoberiem so sebou bielu sviecku. S vyhladom na celu Barcelonu pri spievajucej fontane sa posadim. Zapalim ju a necham vyhoriet. Nech hori za cloveka, ktoreho odchod je pre mna tou najvacsou nespravodlivostou. Stale mam dojem, ze sa museli pred dvadsiatimi rokmi v nebi pomylit a zobrali si k sebe nespravnu osobu. Alebo mozno uz Pan Boh...mozno ho ozaj potreboval, lebo mudrych ludi nikdy nie je dost. Ano, musi to byt tak, ine vysvetlenie neexistuje...A stale nam chyba...A vobec sa nehanbim za to, ze si myslim ,ze na svet zije kopec hnusnych bastardov a dobri ludia umieraju. Dobry umrel aj pred dvetisic rokmi zatial co hnusni bastardi hadzali kamene Odislo ich uz prilis vela...Snad aspon ta sviecka pomoze, aby sa tam hore mal dobre....Ja viem, ze sa ma. Dobri ludia sa inak mat hore nemoze. Trpia iba na zemi.   K.D.  -  R.I.P.Latino pop - 10 najlepsich singlov tohoto leta (dobosova)

Sun, 22 Oct 2006 20:42:50 +0200

Na otazky ohladom preferovaneho stylu muziku mam vzdy celkom jasnu odpoved. Jednoznacne je to latino pop. Ak nemate radi Juanesa, Rickiho Martina, Shakiru ci Las Ketchup a hlboko opovrhujete jednoduchymi melodiami, piesnami zlozenymi podla schemy 1. vers - refren - 2. vers - refren-medzihra - 7x refren, tak potom to nie je nic pre vas. Pre mna je vsak tato hudba nepostradatelnym spolocnikom, a tak som pre vas zostavila a zalinkovala desat top latino singlov, ktore toto leto valcuju radia a znu uspechy v Spanielsku. Pozrite si ich, mozno aj vy zahorite naklonnostou k tomtuto zanru. Ja zatial dufam, ze slovenski dramaturgovia objavia kuzlo Manu, Amaralu, Melendiho, Luisa Fonsiho, Carlosa Bauteho, Andyho a Lucasa a zvysku partie.Vratte nam rytierov - preco uz nechcu byt muzi muzmi? (dobosova)

Wed, 18 Oct 2006 21:50:11 +0200

Zhodli sme sa na tom jednoznacne. Ze sa z chlapov vytraca muznost. Uz nie su rutieri, uz nechcu byt gavalieri. Najskor sa desila moja mamka a postupne sa pridavaju aj zvysne Venusanky k teorii o ustupujucej muzskosti. Ja nechcem muza, ktory nosi krokodylky so spickou, ktory si na hlavu natrie megadavku brilantiny. Ja nechcem muza, ktory mi neotvori dvere, nenecha ma prvu vyjst z podniku pripadne ma donho necha vojst ako prvu. Nechcem takeho, ktory ma bude nechavat platit v podnikoch, nepomoze mi pri vyzliekani z kabatu a neodprevadi ma domov ci na zastavku.BLOGOREALITY: Ostry start, mladicky elan, opoclovek vo fitku (dobosova)

Mon, 16 Oct 2006 19:05:42 +0200

Zapisky z boja proti desiatim kilogramom: Prvy tyzden uspesne za nami. Nazvala som ho koordinacnym, lebo som sa par dni pokusala  skoordinovat telo s mozgom a zvysnymi aktivitami. Prijem potravy pomalym tempom klesa a zufale pokusy o zachovanie pravidelneho plnenia zaludka sa blizia k miernym tempom k realite vsednych. Navstivila som trikrat posilnovnu. A dokonca som tam aj poctivo podla vyrobeneho planiku odkrutila sadu modrych a dve sady oranzovych cvikov.Novy zostrih - dama z Chile s britvou (dobosova)

Fri, 06 Oct 2006 18:44:18 +0200

Slnko, sucho a hekotlitre morskej vody sa nezmazatelne vpisali do mojcich splihlych a vysusenych vlasov. Chvilku som uvazovala, ze vyhodim hriesne peniaze v miestnom kadernictve, ale predstava, ze sa ku mne priblizi katalanska dochodkyna a vycari mi na hlave neidentifikovatelne stredoveke mikado ma dostatocne vystrasila. Moznost, ze by som si zacvicila s noznicami sama sa javila rovnako neatraktivna. Vzhladom na zalostny stav blondaveho porastu na makovici som poziadali Bernie, aby mi pomohla. A od vcerajska mam na hlave suverenne najkratsi zostrih poslednych rokov.Pedrerobjimanie (dobosova)

Sun, 01 Oct 2006 22:15:44 +0200

Dnes nad ranom som bola ako z filmu. Zufalo som kosila ulice, sledujuc stopy Alejandra, ktory sa mi stratil. Nadavala som ako fras, ako je to mozne, ze dospely mlady muz na skok od tridsiatky nepovazuje za potrebne vlastnit aspon jeden kus mobilneho telefonu aj s funkcnou SIM-karou? Calle de Balmes - nic, Calle Valencia - tiez prazdna, nasa Calle Provenca pri Tubo bare - vraj uz odisiel. O pol siestej nad ranom som som patrala v meste po mladikovi, s ktorym sme mali vybehnut na spolocne ranajojky v prvom otvorene bare The Times. Pedro Almodovar po stvrtykrat na ceste za Oscarom (dobosova)

Fri, 29 Sep 2006 21:55:26 +0200

Pedro Almodovar ma od vcera dovod na burlivu oslavu. Spanielska akademia jeho novinku Volver vybrala ako reprezentaciu krajiny do boja o sosku Oscara. Pedro uspel  v konkurencii historickej megaprodukcie Alatriste a zivotopisneho filmu Salvador. Kontrastny reziser sa tak uz po stvrtykrat vo svojej kariere pokusi ulapit Oscara. Dvakrat mu to vyslo, jedenkrat sa nominacia minula cielu. "Bol by to takmer zazrak, ale zazraky sa predsa tiez deju," zahlasil vcera  pri vidine vitazstva lakonicky Almodovar. Zaujimavy je fakt, ze Volver ma za sebou americkeho giganta Sony, ktory sa stara o masovu promociu snimky v statoch a novinari su presvedceni, ze sosku za najlepsi zensky herecky vykon v hlavnej ulohe si odnesie Penelope Cruz.  Ja sa tesim a stopercentne verim, ze akademici zvolia vo februari prave Volver. O tom, ze by sa dostal v januari do prvej patky ani nepochybujem...Cas malin - na zakladnej skole (dobosova)

Mon, 25 Sep 2006 23:45:34 +0200

Na zakladnej skole. Kto sa este pamata? Ake boli lasky? Aki sme boli? Mam dojem, ze ubehlo uz prilis vela rokov, ale zo zakladnej skoly mi zostalo to najlepsie dodnes - ta najlepsia kamaratka.  Na zakladnej skole som ja bola nonstop zufalo zamilovana. A nonstop to vsetci poctivo prezivali so mnou. Pisala som lubostne listy, pocuvala tristne sladaky a vymyslala blaznive plany, ako sa k objektu dostat blizsie ako na tri metre.Palili spanielsku zastavu! (dobosova)

Mon, 11 Sep 2006 22:39:52 +0200

Dnes mame v Katalansku ten najvacsi sviatok pre hrdych obyvatelov kraja. A kedze stopercentny nacionalista vrcholne nevrazivy ku vsetkemu spanielskemu, s odporom hladiaci na ludi ktori ehm omylom povazuju Katalansko za Spanielsko je tu takmer kazdy, ulice sa naplnili zurivymi ludmi. To, co je u nas nejaka spomienkova akcia s koncertom, stankami a recnikmi je tu miestami agresivna akcia. Isli sme sa pozriet, na ten Den Katalanska. Pri Arco de triumfo bola spusta stankov a my sme si chceli kupit nejake tricko s katalanskou tematikou.Dom pri jazere - povinna davka romantiky (dobosova)

Mon, 11 Sep 2006 00:30:00 +0200

Pan uvadzac sa opakovane zaprisahaval, ze tam nie su ziadne zraloky, ziadna krv, vrazdy ani ine zabery, ktore by slabsim povaham mohli sposobit zachvat strachu a divoke preventivne sermovanie rukami, pri navrate domov polnocnym mestom. Tak som teda vkrocila do kinosaly, nedela vecer, chripka na ustupe, toaletak po ruke. Celkom sama som sa prisla pozriet na spojenie Keanu Reevesa a Sandry Bullock vo filme Dom pri jazere (La casa del lago/The lake house) A musim povedat, ze vrelo odporucam tak trochu inak ponatu, ale stalu tu istu temu romantiky, hladania, stracania a najdenia.Mam pracu - moj anglicky high level na spanielsky sposob (dobosova)

Mon, 28 Aug 2006 14:20:03 +0200

Dnes do celeho sveta nech sa siri oznam. Mam pracu. Po dvoch mesiacoch intenzivneho zhanania, po desiatkach pohovorov, konkurzov a stovkach poslanych zivotopisov som dnes konecne ziskala pracu zapadajucu do mojich predstav. Velka medzinarodna firma americkeho povodu, zaobera sa outsourcingom (toto slovo mi vzdy znelo zahadne...) Vela oddeleni, vela moznosti na rozvoj, dokonca aj akysi socialny program sa tam crta.La cucaracha (dobosova)

Mon, 21 Aug 2006 19:30:37 +0200

-Aaaaaaaaaaaaaaaa…aaaaaaaaaaaaaa…aaaaaaaaaaaaa – Michaelin vykrik pretal ticho polnocneho kludu. Vzapati sa ozval nahly buchot a znamy zvuk spreja. S usmevom na perach som si predstavovala scenu, ako Micaela udatne bojuje so svabmi, ktore nam obcas lozia po byte. -Aaaaaaaaaa, je tu druhy…treti…stvrty – krici a neunavne sprejuje. Ja mam so svabov strasnu hrozu, nikdy som nic take nevidela a nikdy by som sa toho nedotkla rukou. Ked sa vsak vykriky neutichaju, rozbieham sa aj ja smerom do chodby. O minutu uz spolocne jacime, ja zvolavam tradicne vsetkych svatych, Michaela sa obmedzuje sa niekolkonasobnu samohlasku. Mavame rukami, vypliestame oci, ja drzim Misu podporne okolo pasa, dvojita uderka vyzbrojena sprejom sa snazi vyhubit la cucarachas. Ked je po vsetkom, idem sa osprchovat. Hm, v kupelke sme ich tiez uz zopar videli…Mimovolne sa posuvam na samy okraj zachodovej misy a predstavujem si obrovskeho zmutovaneho svaba z filmy Men in black, ako troni za zavesom vo vani. Modlim sa aby tam nebol, odrhan zaves a -Jeziiiiiis, Maaaaria, Joooooozef, Pane Booooze – jasne ze je tam… Mozno mam magicku silu. Alebo sa zelania plnia naopak. Tento krat v tom mam jasno – Dufam, z aniNenapadny povab odmietnutia - ako pochopit ze treba dvihnut kotvy (dobosova)

Fri, 18 Aug 2006 21:39:04 +0200

Vcera Mozem ta pozvat zajtra na obed ? Luis z Kuby, styridsiatnik s dobrackym pohladom sa na mna usmieva spoza stola. Elena vravela, ze je to dobry clovek, vraj mily a velmi napomocny. Pravdepodobne sa chce dozvediet len nieco o mojej krajine, podebatime o komunizme, poohovarame deda Fidela a na zaver sa potlapkame po pleci. Preco nie? -Moze byt. Dnes Luis sa pyta na Meciara, na Havla, Husaka, dlho recni o Kube, opisuje svoju krajinu a ja som pokojna. Geográficko-historicky exkurz. Urcite mu nejde o nic viac, smejem sa v duchu aka som domyslava. Vyberame si restauraciu, chvilku este klebetime a rozhovor sa zrazu zvrhne.Volver - Pedro Almodovar a jeho zeny (dobosova)

Thu, 10 Aug 2006 20:00:11 +0200

Pedro Almodovar ma na svojom konte novy film. Mne sa ho podarilo vzhliadnut vcera a este dnes nad nim premyslam. Obliekla som si tie najslavnostnejsie veci, cez plecia prehodila lososovy sal a sposobne som sa vybrala...do kina za rohom. Spolubyvajuci sa smiali, ze idem ako na premieru po cervenom koberci a z domu vyrazili v teplakoch. Nech. Aky teda je - najnovsi prirastok do velkej a pestrej Almodovarovej rodiny? Skalni utrpia sok. Ziadni homosexuali, transsexuali a dokonca ani muzi prezleceni za zeny. Ziadne pestre farby, velke vasne, rozorvane osobnosti, vicero dejovych linii, chaos a zmatok. Volver zaujme striedmostou, pokojom a zdanlivou jednoduchostou.Pracujeme legalne v Spanielsku - oficiality (Vol. 1) (dobosova)

Tue, 01 Aug 2006 21:48:43 +0200

Uz par tyzdnov mam tu cest zazivat spanielske byrokraticke procesy na vlastnej kozi. Nie dost, ze sme sa doboxovali do Europskej unie, nie dost, ze mame od maja otvoreny pracovny trh. Teoreticky by ste mali chytit pas alebo obciansky, najst si job a pracovat. Ale Spanieli nie. To by bolo velmi jednoduche, treba to tym cudzincom trochu skomplikovat, nech si nemyslia, ze je na Pyrenejskom polostrove med lizat. A tak sa zacina proces. Nas postup bol nasledovny. Vam vsak potom poradim, ako ho skratit.