Subscribe: Blog: Roman Daniel Baranek
http://baranek.blog.sme.sk/rss/
Added By: Feedage Forager Feedage Grade C rated
Language: Slovak
Tags:
ako  ale  baranek  dnes  len  medveďom  nie  nás  recept  sme    tak  tento    varíme medveďom  varíme  že 
Rate this Feed
Rating: 3 starRating: 3 starRating: 3 starRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Blog: Roman Daniel Baranek

Blogblog.sme.sk Kníhkupectvo KnihArt - Tatiana Kršková Revúca (baranek)

Wed, 11 Apr 2018 16:15:23 +0200

Tatiana Kršková: „Iné je pravda pre demagóga, ktorý vidí len svoje hľadisko. S takým človekom väčšinou ani nemá zmysel ísť do rozhovoru. Nedokáže sa otvoriť natoľko, aby si pripustil, že by sa na vlastnej pravde mohol aj spáliť...Kníhkupectvo DOVÁĽ - KNIHY - DARČEKY, Lučenec (baranek)

Mon, 26 Mar 2018 10:00:00 +0200

Pani Dováľová: „Nepoznám lepší pocit, ako keď môžeme pokojne spávať. Som presvedčená, že akákoľvek nepoctivosť či lajdáctvo nás časom dobehnú a potom ich budeme pred sebou tlačiť ako ťažké závažie...Oľga Grniaková - Kníhkupectvo OĽGA Krupina (baranek)

Mon, 12 Mar 2018 10:00:00 +0100

Oľga Grniaková: „Veľa som sa naučila z kníh. Napríklad ako sa správať k ľuďom. Kniha ma vždy dokázala pohladiť na duši, keď mi bolo zle. Je skutočne najlepším priateľom človeka. Neodvráva, neháda sa, nešomre na mňa...“Kníhkupectvo Barica - Púchov. (baranek)

Mon, 26 Feb 2018 10:00:00 +0100

Mirko Barica: „Milujem historické a staré knihy. Doma máme niečo ako druhé kníhkupectvo. Knihy rozdávame našim deťom. Keď sme sa sťahovali, knihy ostali dcére aj synovi a my sme si opäť dobudovali našu súkromnú zásobu kníh.“Marek Uhrín a Miroslav Navrátil - Kníhkupectvo alter ego - Kežmarok (baranek)

Tue, 13 Feb 2018 15:50:00 +0100

Marek Uhrín a Miroslav Navrátil: „Je dôležité dokázať aj v dnešnej dobe, keď sa dajú vyselektovať len veci, ktoré sú dostatočne predajné a robia biznis, vybočiť z týchto koľají a venovať sa aj iným, nie len hmotným veciam...Štefan Hamza - Kníhkupectvo Christiania Poprad (baranek)

Wed, 31 Jan 2018 11:00:00 +0100

Štefan Hamza: “Čítajte! Ale dobre vyberajte! Nie len v rámci kníh, ale aj celkového života a diania. V dnešnom informačnom pretlaku si treba vybrať informácie, ktoré sú pravdivé...“  Ľubomír Šúth - Kníhkupectvo LITERA Veľký Krtíš (baranek)

Tue, 26 Sep 2017 14:00:00 +0200

Ľubomír Šúth: "A my sme akoby skromnými poslíčkami tohto malého nenáročného kúska šťastia a pohody, ktorú zažíva každý, kto s radosťou otvori novú knihu a začne si v nej čítať"Niekedy uprostred leta... (baranek)

Thu, 22 Dec 2016 16:00:00 +0100

Vraciam sa zo Štiavnice. Posledný úsek cesty z Hlavnej stanice v Bratislave do Devínskej idem vlakom do Kútov. Pristúpi otec s malým asi osemročným synom. Chlapec ihneď upútal moju pozornosť. Upútal ju tým, čo z neho vyžarovalo...Slušný občan - statočný občan Adriana Marta (baranek)

Mon, 26 Sep 2016 10:00:00 +0200

Ahoj Adriana Marta. Ešte z čias blogovania tu na Sme viem, že temer celá politika blogov sa viac menej točí okolo blogerov. Oni sú tí, ktorí idú s kožou na trh, oni sú tí takpovediac na rane. Nie podľa slov, podľa skutkov ich spoznáš. (baranek)

Tue, 13 Jan 2015 12:00:00 +0100

Tak čo? Článok o referende ste už napísali?  Ja ešte zatiaľ nie. Alebo, že by práve teraz? Nie, ja vlastne nechcem písať o referende. Prečo? Pretože sa to celé tvári, akoby išlo o nejaké zásadné princípy. Pritom ide „iba“ o život. Náš, váš, môj... Neviem, či ide o ľudské práva, ale viem, že ide práve o môj život.Varíme s medveďom - Rok v kuchyni (baranek)

Sun, 23 Nov 2014 12:00:00 +0100

Vlastne to bolo osem rokov. Teda presne osem rokov, päť mesiacov a deväť dní odvtedy, čo sme na blogu SME uverejnili svoj prvý recept. A budhisti to vedeli už dávno, že všetko má svoj začiatok, svoje trvanie a svoj koniec...Adriana Macháčová, Róbert Dyda: Vieme prví (baranek)

Sat, 22 Nov 2014 11:00:00 +0100

Kúpil som si Nový čas. Nie že by som tam zrazu zbadal niečo, bez čoho by som doteraz nemohol existovať. Bola to čisto výskumná úloha. Po prečítaní knihy Vieme prví od autorskej dvojice Adriana Macháčová a Róbert Dyda, som bol vážne zvedavý, ako tie bulvárne noviny vlastne vyzerajú. Tak som si kúpil Nový čas. Prvýkrát v živote. A aj som ho celý prečítal.Varíme s medveďom - Oškvarkové pagáče (baranek)

Sun, 16 Nov 2014 12:00:00 +0100

Oškvarkové pagáče. Klasický recept pochádzajúci z Maďarska, už dávno zľudovel aj u nás na Slovensku. Toto slané pečivo sa určite ani nepribližuje k ničomu, čo by sme mohli nazvať zdravou výživou či diétou. Ale je proste výborné.Varíme s medveďom - Rýchlovka - Hruškové tartelky (baranek)

Sun, 09 Nov 2014 12:00:00 +0100

Hrušky sú vynikajúca ingrediencia. A aj veľmi všestranná. Dá sa zostaviť kompletné menu, kde v každom chode od predjedla až po dezert budú použité hrušky. Na našom blogu sme ich použili len dva alebo trikrát napríklad aj tu a tu. Dnes si z nich pripravíme veľmi jednoduchý a rýchly múčnik.Varíme s medveďom - Plnené kura (baranek)

Sun, 02 Nov 2014 12:00:00 +0100

Dnešný recept je výsledkom úlohy, ktorú sme si vymysleli: "Naplniť kura syrom". Hlavnou otázkou bolo, ako zabezpečiť, aby syr zostal tam, kde ho naplníme. Nakoniec vznikol tento recept. Výsledok bol viac než uspokojivý, a tak si ho môžete prečítať aj vy.Varíme s medveďom - Kačacie prsia s gaštanovou omáčkou (baranek)

Sun, 26 Oct 2014 12:00:00 +0100

Gaštany sú vynikajúca jesenná ingrediencia. Keď sme boli deti, boli pečené gaštany jednou z krás jesene. Dodnes ich máme najradšej len jednoducho upečené. Pri inom spracovaní ich asi najviac používame do dezertov. Už dávno sme chceli vyskúšať gaštanovú omáčku, ktorá sa podáva k divine, alebo červenému hydinovému mäsu a keď sme dostali za tašku čerstvo naoberaných gaštanov, nastal ten správny čas.Varíme s medveďom - Mandarínkový koláč podľa Nigelly (baranek)

Sun, 19 Oct 2014 12:00:00 +0200

Nigella Lawson je moja kráľovná múčnikov. Jej recepty na rýchle koláče patria k naším najobľúbenejším. Tento dnešný je prirodzene bezlepkový, má svoj základ v talianskej kuchyni a my sme pripravili jeho diabetickú verziu. Hlavnou ingredienciou sú mandarínky, ktoré použijeme celé. Preto sa pri nákupe treba presvedčiť, že pochádzajú z krajín EU. Tu je totiž zakázané chemicky ošetrovať kôru citrusových plodov. Používa sa len vosk, takže ovocie stačí umyť v teplej vode a poriadne utrieť.Varíme s medveďom - Opité kuracie závitky (baranek)

Sun, 12 Oct 2014 12:00:00 +0200

Tento recept som skutočne vymyslel ja pred viac ako pätnástimi rokmi. Varil som ho v televízii u Andreja Bičana a celý jeho názov vtedy bol "Opité kuracie závitky s rýchlym jablkovým kompótom". Odvtedy si recept žije vlastným životom. Dokonca som ho raz našiel na jedálnom lístku jednej reštaurácie. U nás ho máme veľmi radi a keď ho varím, tak ten môj na to okamžite príde podľa špecifickej vône.Varíme s medveďom - Sformato so špenátom a ricottou (baranek)

Sun, 05 Oct 2014 12:00:00 +0200

Tento recept pochádza z môjho obľúbeného Toskánska. Sformato mi prekladače preložili ako flan, ale podľa mňa je to len nejaký jeho vzdialený príbuzný. Hlavnou ingredienciou vo flane sú vajíčka, tie však pri sformato  len pomáhajú spojiť ingrediencie dohromady. Možno sa to trochu podobá na klasický francúzsky nákyp, ten je ale proti tomuto receptu nadýchanejší a ľahší, pretože vajíčka sa šľahajú a z bielkov sa robí sneh. Nakoniec sme sa rozhodli nechať receptu originálny taliansky názov - Sformato.Varíme s medveďom - Zapekané rezne (baranek)

Sun, 28 Sep 2014 12:00:00 +0200

Dnešný recept by mohol patriť do kategórie fúzované. Zobrali sme jeden z našich obľúbených receptov a spracovali ho tak, ako by ho podľa nás pripravili v klasickej bulharskej domácnosti. Hlavne to znamená pridať veľa zeleniny a to podľa nás nikdy nemôže byť na škodu.Varíme s medveďom - Obrátený ovocný koláč (baranek)

Sun, 21 Sep 2014 12:00:00 +0200

Dnes to bude naozajstná rýchlovka. Jednoduchý recept sme pripravili na požiadanie viacerých diabetikov. Len hneď na úvod pripomínam, že tento recept je vhodný pre diabetes druhého typu. Pre zloženie stravy ako pomôcka môže slúžiť zjednodušené pravidlo: Jedzte mäso so zeleninou, prílohy maximálne v množstve tretiny bežnej porcie. Ja si ale občas nejaký ten múčnik dať potrebujem. Dnešný recept je ukážkou toho, po čom vtedy siaham.Prečo sú tí LGBTI takí agresívni, alebo môžeme si za nepochopenie sami? (baranek)

Tue, 16 Sep 2014 11:00:00 +0200

V názve tohto príspevku som pomenoval asi najčastejšie skloňovaný argument tých, ktorí nie sú naklonení snahám LGBTI občanov o rovnoprávnosť, ale aj tých, ktorí už možno cítia, že to čo sa tu deje, nie je správne a potrebujú uchlácholiť ten sebakritický hlas zvnútra... Výčitka smeruje samozrejme hlavne do radov aktivistov hnutia, ich spôsobu prejavu a sebavyjadrovania sa, ale je aj typickým protiargumentom voči všetkým LGBTI diskutujúcim a ich sympatizantom navštevujúcich elektronické diskusné fóra.Varíme s medveďom - Krupoto s kuracím mäsom (baranek)

Sun, 14 Sep 2014 12:00:00 +0200

V nasledujúcich týždňoch nás čaká kompletná rekonštrukcia kuchyne. Na také niečo sa treba naozaj poriadne pripraviť. Heslom dňa pri varení, sa u nás práve teraz stalo - Použi čo najviac zásob! Čím menej potravinových zásob zostane v chladničke, mrazničke, alebo v skrinkách, tým bude celá predpríprava rekonštrukcie jednoduchšia.  V skrinke som našiel pol balenia krúpov a spomenul som si na krupoto, ktoré som pravidelne jedával vo vegetariánskej jedálni v centre mesta.Varíme s medveďom - Sójový paprikáš (baranek)

Sun, 07 Sep 2014 12:00:00 +0200

Paprikáš patrí medzi moje obľúbené jedlá. Čo obľúbené, milujem ho! Najmenej raz za mesiac ho práve kvôli mne varíme. Robievame ho na najrôznejšie spôsoby. Kurací, bravčový, hlivový, zeleninový... a jeden celkom zaujímavý nájdete aj tu v recepte spred siedmych rokov.Varíme s medveďom - Steak z tuniaka (baranek)

Sun, 31 Aug 2014 12:00:00 +0200

Steaky nie sú práve vrcholom kuchárskeho umenia, napriek tomu sú často vrcholom jedálneho lístka. Oveľa dôležitejšie než kvalita kuchára, je v tomto prípade kvalita ingrediencií. Keď sme dostali tieto dva nádherné kusy tuniaka, ktorý bol čerstvo ulovený ešte v ten deň ráno, oboch nám napadlo, že konečne vyskúšame poriadny tuniačí steak.  kVaríme s medveďom - Chlebový nákyp s tofu (baranek)

Sun, 24 Aug 2014 12:00:00 +0200

Približne raz za mesiac si do jedálnička zaradíme tofu. Teraz, keď je všade množstvo úžasnej voňavej zeleniny je jasné, že v recepte bude mať oveľa dôležitejšiu úlohu ako to samotne tofu.Tento dnešný  chlebový nákyp je celkom jednoduchý vegánsky recept z vôňou leta, ktoré sa tento rok akosi priveľa hrá na schovávačku.Varíme s medveďom - Fazuľkovo syrové smažienky (baranek)

Sun, 17 Aug 2014 12:00:00 +0200

Sezóna fazuľových luskov už pomaly končí. Každý rok sa snažíme priniesť aspoň jeden recept s touto našou obľúbenou ingredienciou a sme radi, že sa nám to znovu podarilo. V našej kuchyni vysmážame naozaj veľmi zriedkavo, určite nie ani raz za mesiac. Dnes sme to po dlhšej dobe opäť spravili a stálo to za to.Varíme s medveďom - Kura na paradajkách (baranek)

Sun, 10 Aug 2014 12:00:00 +0200

Dnešný recept je naozajstná rýchlovka. Všetka práca je hotová tak za pätnásť minút a potom už treba počkať len na upečenie a môžeme jesť. Kuracie mäso a paradajky sú výbornou kombináciou, ktorá je inšpirovaná talianskou kuchyňou. Tá je po balkánskej moja druhá najobľúbenejšia.Varíme s medveďom - Zapekané palacinky podľa Sandtnerky (baranek)

Sun, 03 Aug 2014 12:00:00 +0200

Tento dezert nám robievala naša babička. To ona ho nazvala, že sú to palacinky podľa Sandtnerky. Spomenul som si na ne, keď som s kolegyňou rozprával o tom, že som nikdy nič nevaril podľa receptu tejto známej kuchárky. Takže vlastne ani neviem či sú naozaj podľa Sndtnerovej, alebo ich tak babička nazvala len preto, že sa ingredienciami v tomto recepte nešetrí.Varíme s medveďom - Vegetariánska plnená paprika (baranek)

Sun, 27 Jul 2014 12:00:00 +0200

Plnených paprík máme na našom blogu niekoľko. Ani neviem, či by sa mi podarilo nájsť všetky recepty. Veď môžete vyskúšať. Jedno majú ale všetky naše recepty spoločné. Papriky sú vždy naplnené mäsom. Veľmi sme chceli vyskúšať naše obľúbené jedlo v bezmäsitej verzii a zároveň použiť na naplnenie niečo iné ako sójovú drť (to robievame bežne). Tak vznikol tento odteraz už náš obľúbený recept, ktorý je samozrejme inšpirovaný balkánskou kuchyňou.Varíme s medveďom - Wrapy (baranek)

Sun, 20 Jul 2014 12:00:00 +0200

Vždy keď máme voľný deň, žiadne neodkladné povinnosti a počasie nám to dovolí, vyberieme sa na kúpalisko. Robíme to radi a nijako zásadne nám neprekáža, že bratislavské kúpaliská sú v lete dosť plné. Čo nám ale prekáža, je kúpalisková bufetová strava, a tak si obvykle obed a olovrant balíme so sebou. Naše mamy, ako keby sa dohodli,  na kúpalisko odjakživa brávali paštétové rožky, vajcia na tvrdo a uhorku nakrájanú na hranolčeky. Dnes si ale vyskúšame niečo trochu iné.  Varíme s medveďom - Tvarohové guľôčky (baranek)

Sun, 13 Jul 2014 12:00:00 +0200

Tvaroh a jahody to je vždy vynikajúca kombinácia ingrediencií, ktorú sme na našom blogu použili už niekoľko krát. Napríklad aj tu. Dnes si v tejto kombinácii pripravíme veľmi tradičné a jednoduché tvarohové guľôčky a pridáme k nim skvelú jahodovú omáčku.Varíme s medveďom - Hrachová kaša s udeným na vegetariánsky spôsob (baranek)

Sun, 06 Jul 2014 12:00:00 +0200

Našou obľúbenou činnosťou v kuchyni je prerábať tradičné mäsové recepty do bezmäsovej formy. Máme ich na blogu už niekoľko desiatok, hoci časti čitateľom sa to nepáči. Zato iná časť (obvykle tá, ktorá mäso vôbec neje) túto našu činnosť celkom víta. Ten dnešný recept sme sa snažili odľahčiť aj minimálnym množstvom použitého tuku a úplným vylúčením akýchkoľvek rýchlych cukrov. Takže odľahčená, vegetariánska verzia hrachovej kaše s údeným je tu.Varíme s medveďom - Studené polievky (baranek)

Sun, 29 Jun 2014 12:00:00 +0200

Tri recepty na studené polievky sme uverejnili pred pár rokmi tu. Robievame ich pravidelne a gaspačo jeme v lete na večeru niekoľkokrát do týždňa. Ale predsa len to už chcelo nejakú zmenu, a tak sme sa popozerali po nových receptoch.  Gay Pride Bratislava 2014? „Do frasa! Prídem!“ (baranek)

Wed, 25 Jun 2014 21:00:00 +0200

Pred časom som napísal článok s názvom Milý homosexuál Bolo to prirodzené pokračovanie článku  Milý kresťan Nech už si obsah oboch článkov vyložil kto chcel, ako chcel, články boli o vzájomnom rešpekte a hľadaní spoločnej reči. V oboch článkoch som na jednej strane nabádal veriacich k tolerancii a pochopeniu, na druhej strane nabádal homosexuálnych občanov, hádajte k čomu? Nuž k tolerancii a pochopeniu. Písal som, že nestačí len kričať: “Ja chcem a chcem!“ Treba svojimi skutkami dokázať majorite, že sme plnoprávnymi občanmi tejto spoločnosti a že si diskrimináciu nezaslúžime...Varíme s medveďom - Čerešne (baranek)

Sun, 22 Jun 2014 12:00:00 +0200

Takú úžasnú úrodu čerešní, akú máme na Slovensku, sme nemali už roky. V sobotu som stál u kamošky v záhrade a rovno zo stromu som jedol obrovské, šťavnaté, karmínovo červené a sladké čerešne. A nemusel som sa ani natiahnuť. Boli jednoducho úžasné a ja som premýšľal, že by sa oplatilo nájsť nejaké recepty, v ktorých by som ich mohol použiť.Varíme s medveďom - Balkánske slané pečivo (baranek)

Sun, 15 Jun 2014 12:00:00 +0200

Dnes sa po dlhšej dobe opäť pozrieme do bulharskej kuchyne. Vyskúšame si dva druhy slaného pečiva. Obe cestá, s ktorými dnes budeme pracovať, sa pripravujú z nie celkom obvyklých ingrediencií. Ani spôsob prípravy nie je úplne bežný. Práve to nás najviac povzbudilo tieto recepty vyskúšať a keďže to dopadlo nad očakávanie, sú tu.Varíme s medveďom - Závitky z lasagní (baranek)

Sun, 08 Jun 2014 12:00:00 +0200

Tento recept je inšpirovaný Jamiem Oliverom. U neho som po prvýkrát videl, že sa lasagne použili namiesto cestovín, ktoré sa volajú Cannelloni. No a Jamie Olivier je obvykle inšpirovaný svojím učiteľom Gennarom Contaldom a Gennaro rad hovorieva, že jeho k vareniu inšpiruje Taliansko so svojimi mamami a babkami, ktoré každý deň pripravujú svojím rodinám jedlá tej najchutnejšej kuchyne na svete. Nám sa tie zrolované lasagne tak páčili, že sme si vymysleli plnku a pripravili sme ich aj pre vás na blog.Varíme s medveďom - Perníková torta (baranek)

Sun, 01 Jun 2014 12:00:00 +0200

Predstavte si, že musíte za jeden víkend navariť a napiecť na dve rodinné oslavy. Na každej je okolo desať hostí a všetko musí byť hotové v nedeľu na obed. Priznám sa, že len správne načasovať nákupy, aby bolo všetko čerstvé a ničomu neplánovane neskončila záruka, dalo celkom zabrať. Pochopili sme, že niektorých predstáv sa budeme musieť vzdať. Vtedy sme si spomenuli na tortu, ktorú sme u nás bežne robievali v začiatkoch nášho kuchárčenia a bolo to veru dávno pred naším blogom.Varíme s medveďom - Plnené cícerové palacinky pre vegánov aj bezlepkáčov (baranek)

Sun, 25 May 2014 12:00:00 +0200

Cícerová múka nie je u nás veľmi rozšírená. Ja som ju prvýkrát v kuchyni použil pred približne dvadsiatimi rokmi vo Švédsku, kde ma naučili, že vo vegánskej kuchyni ňou nahrádzajú vajíčka. Pamätám si, že som pripravoval zapekaný karfiol a tá cícerová múka fungovala skvele.Varíme s medveďom - zemiakové šaláty (baranek)

Sun, 18 May 2014 11:56:03 +0200

Milujem vianočný zemiakový šalát. Taký ten s majonézou, zeleninou a v šupe uvarenými zemiakmi. Taký ten, čo ho v každej rodine robia trochu inak a práve ten ich je určite ten najlepší zemiakový šalát na svete. Recept na ten náš naj nájdete tu. Posledný krát po novom roku ho robievame vždy na Veľkú noc. Potom už treba čakať až do zimy, aby sme si ho dali znova. Ale skvelé zemiakové šaláty sa dajú robiť aj na jar a v lete. Dnes si práve takéto recepty ukážeme.Varíme s medveďom - Kura dusené na jablkách a špargli (baranek)

Sun, 11 May 2014 12:00:00 +0200

Myslím, že všetky recepty so špargľou, ktoré sme na našom blogu uverejnili, boli bezmäsité. A asi by to aj tak zostalo, keby sa v našej kuchyni nestretlo naraz niekoľko kvalitných, čisto slovenských ingrediencii. Tou najdôležitejšou bolo asi kura z voľného domáceho chovu. V skutočnosti je chuť takéhoto kuracieho mäsa s "kuraťom z Tesca" neporovnateľná.Varíme s medveďom - Špargľa s mrkvou v kukuričnom kabáte (baranek)

Sun, 04 May 2014 12:00:00 +0200

Zelená špargľa je skvelá a ja ju mám ešte oveľa radšej ako bielu. Keďže sezóna stále trvá, pripravili sme na dnes ďalší špargľový recept. V kombinácii s polentou je špargľa výborná a pridaním jarnej, sladkej, voňavej mrkvy vzniklo chutné ľahké jedlo.Varíme s medveďom - Pikantné tofu s cibuľovou omáčkou (baranek)

Sun, 27 Apr 2014 12:00:00 +0200

Tofu u nás v kuchyni používame pomerne často. Receptov s ním, ako hlavnou ingredienciou, je však na našom blogu pomenej. Aj téme vegánskej kuchyne sme sa venovali len niekoľkokrát. Dnes sme pripravili niečo ako slávnostný vegánsky obed, v ktorom hlavnou ingredienciou je tofu. Jeho skalný odporcovia tu dnes nájdu aspoň recept na výbornú cibuľovú omáčku, ktorá sa hodí napríklad aj ku grilovaným, či pečeným mäsám.Varíme s medveďom - Rýchlovka - Čokoládová pena (baranek)

Sun, 20 Apr 2014 12:00:00 +0200

Každý rok na Veľkonočnú nedeľu prinášame nejaký jednoduchý a nenáročný recept. Vo všetkých domácnostiach je už naozaj všetko pripravené na slávnostnú večeru a vymýšľať nejaké zložité varenia sa nám zdá zbytočné. Dnes sme sa teda rozhodli predstaviť vám náš obľúbený, rýchly, nepečený, super jednoduchý zákusok, ktorý chutil zatiaľ úplne každému, kto ho ochutnal.Varíme s medveďom - Mexické kura (baranek)

Sun, 13 Apr 2014 12:00:00 +0200

Receptov, ktoré by boli inšpirované mexickou kuchyňou u nás na blogu veľa nemáme. Občas niečo s fazuľou a paradajkami, ale fakt je toho málo. Toto mexické kura nás oslovilo pri prezeraní webu. Najviac sa nám páčilo použitie dvoch pre mexickú kuchyňu veľmi typických ingrediencií, a to horkej čokolády a chilli. A spojenie to je naozaj veľmi vydarené.Varíme s medveďom - Francúzky zemiakový koláč so špargľou (baranek)

Sun, 06 Apr 2014 12:00:00 +0200

Špargľa je ingrediencia, ktorú v našej kuchyni musíme privítať každý rok. S kamarátkou si potom píšeme, že už začal Spargelzeit a vlastne tak trochu súťažíme kto bude prvý. Dnešný recept je voľne inšpirovaný francúzskymi gratinovanými zemiakmi. Tam sa však používajú surové zemiaky. My sme to celé trochu viac poslovenčili.Varíme s medveďom - Hovädzí jazyk v horčicovej omáčke (baranek)

Sun, 30 Mar 2014 12:00:00 +0200

Vnútornosti u nás varievame naozaj zriedkavo. Len niekoľko krát do roka. Jazyk, ktorý napriek tomu, že sa jedná o sval k vnútornostiam patrí, sme varili po prvýkrát. Hneď na úvod treba povedať, že je to pomerne špecifická ingrediencia. Ak ste už niekedy varili srdce, tak na rozdiel od neho jazyk aj po uvarení zostal tak trochu akoby gelovitý a to asi nebude vyhovovať každému. Nič to však nemení na skutočnosti, že sa jednalo o veľmi delikátnu štruktúru, len nepodľahnuť predsudkom.Medveď mudruje - Tri stručné odkazy (baranek)

Sun, 30 Mar 2014 10:40:00 +0200

V krajine, kde je neprofesionalita tak neuveriteľne vypuklá na absolútnej väčšine miest až po tie najvyššie samozrejme nie je dôvod, aby sa tento trend vyhol politológom. Vyzerá to, že ešte aj po voľbách sú politológovia stále len súčasťou predvolebného boja, ktorého som sa pre vlastnú pohodu a zdravie rozhodol nezúčastniť. Tých pár správ, ktoré sa ku mne cez bariéru dostali,  mi dalo za pravdu. Nebolo o čo stáť.Varíme s medveďom - Plnená kelová hlava (baranek)

Sun, 23 Mar 2014 12:00:00 +0100

Ani neviem, kedy ma tento recept napadol. Plnený kelový list máme naozaj veľmi radi a pripraviť ho v nejakej obmene, bola taká malá výzva. Potom, keď som na farmárskych trhoch videl tú veľmi peknú kelovú hlavu, tak sa mi to nejako celé pospájalo a vzniklo toto jedlo. Nenaplníme len jednotlivé listy, ale celú kelovú hlavu naraz.Varíme s medveďom - Írsky chlieb (baranek)

Sun, 16 Mar 2014 12:00:00 +0100

Minulý rok v novembri sme sa rozhodli vylúčiť z nášho jedálnička bielu múku. V skutočnosti to vôbec nie je také jednoduché, pretože biela múka (podobne ako cukor) sa nachádza skoro vo všetkých priemyselne vyrábaných potravinách. Dokonca aj v mnohých tmavých chleboch a pečivách. Tesne pred Vianocami mi kamarát poslal recept na takzvaný Írsky chlieb (niekde ho volajú sódový). Pre mňa to bola úplná novinka. Ale google ukázal, že tento recept je snáď všade. Vyskúšali sme ho a odvtedy ho pečieme pravidelne najmenej raz do týždňa a skúsili sme už aj niekoľko jednoduchých variácií.