Subscribe: Comments on TeenBiz - Small Business for Students: Soccer Mom Productions
http://teenbiz.blogspot.com/feeds/115800572182711469/comments/default
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language: English
Tags:
answers  buyers  edit  game  good  idea work  idea  josh  podcast  put  questions thing  questions  sell  sold  thing don  videos  work much 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Comments on TeenBiz - Small Business for Students: Soccer Mom Productions

Comments on TeenBiz - Small Business for Students: Soccer Mom Productions





Updated: 2016-09-07T23:55:41.704-07:00

 



I had the same questions. One thing. I don't hav...

2006-10-01T05:08:00.000-07:00

I had the same questions. One thing. I don't have a camra.
I was thinking of buying a MacBook anyway, but do u think the iSight is good quality?
I want a camra anyway so that I can make vidiose.
One more thing...
I have a podcast.
I reveiw other podcasts.
Can I review your podcast?
Thanks,



Josh,Good questions! Here are the answers...-I so...

2006-09-12T10:13:00.000-07:00

Josh,

Good questions! Here are the answers...
-I sold the videos for $15 per game and they sold quickly.
-I didn't have commentary or editing I just sold the videos as is after I put them on a DVD.
-I had order forms with me that they could order with and once I delivered them they could just pay with checks. Bringing a few copies to sell at the next game is a great idea.
-I did it for three weeks at the end of the season but most of my sales were the same parents each week.
-For each game I usually had 3-5 buyers.

When I do it again I will take video and interviews at the game. Edit at home and then deliver them to customers' homes during the week. I think I will sell each video for $20 next time and do most of the payments online but also have an option for them to buy a "season pass" so they can get all the games for $15 a piece. I will also go to the teams first practice and talk to the coach and let him know what I will be doing so he can tell the parents so they can know beforehand.

I hope that answers your questions Josh, glad that you enjoy the podcast!



when you put this idea to work, how much did you s...

2006-09-11T15:25:00.000-07:00

when you put this idea to work, how much did you sell the videos for? also, how did people buy them? did you edit them and have them for sale the next game? was it via the site? did u bring a laptop and edit on the spot?

my other question was, for each game, how many buyers on average did you manage to obtain? did these buyers become repeat buyers or were most a one time customer? sorry for all the questions, and keep up the great work on this podcast I think alot of ppl really enjoy it.