Subscribe: ISP.org.pl
http://www.isp.org.pl/rss_blog.php
Added By: Feedage Forager Feedage Grade C rated
Language:
Tags:
ale  dla  isp  jak  jest  już  nie  oacute  polsce  przez  się  społeczne  społecznej    tym  wsp oacute  wsp  że 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: ISP.org.pl

ISP.org.plNajnowsze teksty Uwaga: przenosimy bloga na TOK FM.pl !

Fri, 25 Jul 2014 11:39:00 +0200

Od dziś wpisy na naszym blogu można śledzić na portalu TOK FM.

Serdecznie zapraszamy!Martin Schulz o migracjach

Tue, 01 Jul 2014 19:29:00 +0200

Nowym-starym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został dzisiaj Martin Schulz. Niedawno wzywał do stworzenia „prawdziwie europejskiej polityki imigracyjnej UE”.

Manifest Schulza ukazał się w czasopiśmie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji „Migration Policy Practice”. Jest przede wszystkim wezwaniem do tworzenia wspólnej polityki imigracyjnej UE, w ramach której państwa członkowskie solidarnie współdziałają. Schulz potwierdza swój wizerunek polityka przywiązanego do idei pogłębiania integracji europejskiej. Odpowiedzią na problemy – również migracyjne – jest dla niego więcej Europy.
W czasach, kiedy migracje postrzegane są w Europie głównie jako źródło zagrożeń i problemów, opinie Schulza, który wielokrotnie podkreśla konieczność ochrony samych uchodźców, dają powiew…Nowa ustawa o cudzoziemcach a sytuacja studentów zagranicznych w Polsce

Thu, 29 May 2014 00:26:00 +0200

W maju w Instytucie Spraw Publicznych odbyły się warsztaty międzykulturowe i adaptacyjne dla studentów zagranicznych uczących się na polskich uczelniach. Warsztaty nie tylko miały na celu ułatwienie procesu integracji z nowym środowiskiem kulturowym, w jakim cudzoziemscy studenci  znaleźli się Polsce, lecz także przybliżenie perspektywy Polaków i Polski jako kraju przyjmującego.

Od wejścia Polski do UE, obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania studiami w Polsce wśród zagranicznych studentów i zarazem dynamiczny wzrost liczby studiujących w naszym kraju  obcokrajowców.Coraz większe zainteresowanie kandydatami z państw trzecich wyrażają jednocześnie także polskie uczelnie, w tym zwłaszcza uczelnie prywatne, które z powodu niżu demograficznego borykają…Zoom na różnorodność

Thu, 08 May 2014 00:24:00 +0200

16 i 17 maja w ramach Planet+ Doc Film Festivalodbędą się pokazy filmów nagrodzonych w ramach konkursu ,,Zoom na Różnorodność’’ organizowanego w ramach kampanii informacyjnej towarzyszącej projektowi Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce, realizowanej przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) i Urząd do Spraw Cudzoziemców dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej na temat migracji oraz promowanie pozytywnego wizerunku migrantów w Polsce.
 
Konkurs odbywał się w dniach 11.02.2014 – 31.03.2014, a w jury zasiadali m.in.: dr hab. Maria Zmarz-Koczanowicz, profesor…The migrants files, czyli mniej znane oblicza unijnej polityki migracyjnej

Wed, 23 Apr 2014 00:19:00 +0200

The Migrants Files – Akta migrantów to projekt europejskiego konsorcjum  dziennikarzy, którego celem jest dokładna ocena liczby kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy zginęli w związku z polityką migracyjną państw Unii Europejskiej. Projekt jest finansowany przez Journalismfund.eu, a zaangażowani w jego realizację są dziennikarze z kilku europejskich redakcji największych dzienników: Neue Zürcher Zeitung(Szwajcaria), Sydsvenskan(Szwecja), L’Espresso(Włochy), Le Monde Diplomatique(Francja), RadioBubble(Grecja) and El Confidencial(Hiszpania).

Swoją pracę rozpoczęli już w 2000 roku i od tamtego czasu zidentyfikowali 23 000 zmarłych migrantów, którzy próbowali dotrzeć do Europy, co oznacza, że rocznie…Konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet a migracje

Mon, 07 Apr 2014 00:22:00 +0200

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej stała się jedną z przyczyn gorącego sporu na temat gender w polskiej debacie publicznej. Abstrahując od poziomu tej dyskusji i mniej lub bardziej merytorycznych uwag związanych z tematyką płci społeczno-kulturowej, dokonuje się w Polsce ważna zmiana związana z uwzględnianiem różnych potrzeb kobiet i mężczyzn  w projektowaniu rozwiązań prawnych i instytucjonalnych.

Polska podpisała Konwencję w grudniu 2012 roku, jednak jeszcze nie doszło do jej ratyfikacji przez Sejm RP. Proces ten ma szanse zakończyć się w tym roku, a co za tym idzie nasz kraj musi…Czy rzeczywiście czeka nas nowa fala migracji z Ukrainy?

Mon, 17 Mar 2014 00:13:00 +0100

W związku z wydarzeniami na Ukrainie w powietrzu wisi pytanie, czy nastąpi masowa fala uchodźców zza naszej wschodniej granicy. 32-osobowa grupa uciekinierów z Krymu złożyła na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce w województwie podkarpackim wnioski o nadanie im statusu uchodźcy.Związek Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej od początku konfliktu na Ukrainie wspierał swoich pobratymców zamieszkujących Krym m.in. za pomocą Listu otwartego. Podlascy Tatarzy, gdy tylko dowiedzieli się o uciekinierach ze Wschodu, natychmiast zadeklarowali chęć pomocy i przyjęcia ich pod swój dach >>>

Mimo tak dużej grupy starających się o azyl mieszkańców Krymu polskie władze nie spodziewają się masowych…Matki matkom - warsztaty z zakresu psychoedukacji dla kobiet-migrantek będących matkami

Fri, 14 Mar 2014 14:21:00 +0100

Matki matkom - warsztaty z zakresu psychoedukacji dla kobiet-migrantek będących matkami

Mother to mother (matki matkom) to metoda pracy warsztatowej pozwalająca na wymianę doświadczeń i tworzenie relacji między kobietami będącymi w różnych sytuacjach życiowych i pochodzącymi z różnych grup społecznych. W oparciu o tę metodę prowadzone są warsztaty z zakresu psychoedukacji dla kobiet-migrantek organizowane w ramach projektu pt. „Integracja poprzez edukację. Psychologiczne i prawne wsparcie cudzoziemców w Polsce”, realizowanego przez Instytut Spraw Publicznych.

Celem warsztatów z zakresu psychoedukacji jest podniesienie kompetencji życiowych oraz umiejętności psychospołecznych kobiet-migrantek przymusowych będących matkami. Warsztaty prowadzone są przez…Rusza blog ISP o migracjach – zapraszamy!

Mon, 03 Mar 2014 11:45:00 +0100

Rusza blog ISP o migracjach – zapraszamy!

Z roku na rok cudzoziemcy są coraz bardziej widoczni w przestrzeni publicznej w Polsce i choć wciąż na tle innych państw UE odnotowujemy w naszym kraju najmniejszy odsetek migrantów w ogóle populacji, nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej wielokulturowe. Coraz częściej w różnych sferach naszego życia stykamy się z przedstawicielami innych kultur i narodowości, coraz częściej też różne aspekty funkcjonowania cudzoziemców w Polsce stają się przedmiotem debaty publicznej i budzą zainteresowanie mediów.

Jak zmieniają się trendy migracyjne w ostatnich latach? Z jakimi problemami stykają się cudzoziemcy w…We need to act now!

Thu, 25 Jul 2013 09:21:31 +0200

It is less than one year till the next European elections taking place in May 2014. The turnout in the last elections (43%) was not very satisfactory, in some member states it was really low (around one quarter of the voters). It has been dropping since the first general elections in 1979. European institutions are already thinking about how to mobilize citizens to vote. The latest Eurobarometer’s results show that it will be an enormous task. People in the EU do not believe they have anything to say in Europe and many of them are not aware that they are…Po co komu parkingi? Róbmy żłobki!

Wed, 17 Jul 2013 12:25:58 +0200

To jeden z głosów w internetowej dyskusji na temat planów utworzenia na Uniwersytecie Warszawskim uczelnianego żłobka. Władze uczelni zaplanowały otwarcie placówki już w październiku 2013 r. Co ciekawe, z postulatem założenia żłobka wystąpili sami studenci. W swoim liście do władz UW argumentowali, że uniwersytecki żłobek mógłby być odpowiedzią na szereg problemów z którymi stykają się młodzi rodzice. Z jednej strony koszty opłacenia opieki niani są bardzo wysokie, a z drugiej strony, miejsc w państwowych żłobkach jest w dalszym ciągu za mało w stosunku do potrzeb. Dostęp do niedrogiej opieki żłobkowej może umożliwić wielu młodym rodzicom łączenie opieki nad małym dzieckiem…Niemcy nam zazdroszczą rozwiązania, to my je akurat zmieniamy

Wed, 12 Jun 2013 11:25:40 +0200

Niemcy żałują, że posiedzenia Komisji ds. UE Bundestagu nie są w piątki. Ich odbywanie się w ciągu tygodnia uniemożliwia częstą obecność na nich posłów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce właśnie się cieszymy, że sejmowa komisja już w piątki spotykać się nie będzie, bo wtedy polscy posłowie do PE nie będą tak często przychodzić i zgarniać dodatkowych pieniędzy. A to właśnie zarobki europosłów tak bardzo bulwersują nasze media. Co tu jest celem, a co drogą do niego?
     W Polsce w posiedzeniach Komisji ds. UE Sejmu brać może każdy poseł do PE. Za obecność (niezależnie od jej długości)…Making Of na prawym brzegu Wisły, czyli wszystko zapięte na ostatni guzik

Sat, 08 Jun 2013 13:42:24 +0200

Cykl czarno-białych fotografii pt. "Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej" potretujących mieszkańców ulicy Brzeskiej, będzie można obejrzeć podczas konferencji, którą Instytut Spraw Publicznych organizuje wspólnie z Insytytutem Socjologii UW w dniach 10-11 czerwca w kinie Praha.
Wystawa zdjęć mieszkańców ulicy Brzeskiej towarzyszyć nam będzie podczas konferencji poświęconej różnym sposobom rozwiązywania problemów społecznych oraz roli współpracy służb społecznych z organizacjami pozarządowymi w mądrym i skutecznym wspieraniu społeczności lokalnych zagrożonych wukluczeniem.
Wczoraj wspólnie z Maciejem Pisukiem, autorem zdjęć, zawiesiliśmy wystawę w ciekawej przestrzeni kina Praha. Pan Maciej ustalał kolejeność w której fotografie zostaną zaprezentowane i opowiadał historie bohaterów swoich…Znamy już trzech zwycięzców konkursu na najlepsze innowacje społeczne KE

Fri, 31 May 2013 12:16:11 +0200

Innowacje społeczne mogą stymulować rozwój nowych modeli biznesowych mających na celu zaspokojenie ważnych potrzeb społecznych - mówił podczas ceremonii José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, który osobiście wręczył nagrody trzem zwycięzcom konkursu KE na najlepsze innowacje społeczne.
A wszystko w blasku reflektorów i przy dźwięku fanfarów...W trakcie dyskusji panelowej nie zabrakło więc trudnych pytań i głosów krytycznych. Padły pytania o to jaka cześć środków na organizację konkursu została przeznaczona na nagrody dla innowacyjnych projektów, które mogą się przyczynić do poprawy warunków życia Europejczyków, a jaką część wyniosły koszty samej organizacji konkursu?

Kolejne pytanie dotyczyło warunków…Czekając na wyniki konkursu na najlepsze innowacje społeczne, czyli blog prosto z brukselskiego Jajka

Wed, 29 May 2013 12:29:55 +0200

Ekonomia szyta na miarę budzi się z zimowego snu i powraca na bloga! I jest dziś ku temu swietna okazja, bo już za kilka godzin poznamy wyniki konkursu Komisji Europejskiej na najlepszą innowacje społeczne w obszarze zatrudnienia. Trzymamy kciuki za polski projekt Mama CoWork! O ogłoszeniu konkursu Komisji Europejskiej pisałam na blogu pisałam w grudniu 2012 r. Celem konkursu było poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy dla grup szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym w krajach Unii Europejskiej. W ramach konkursu zostało zgłoszonych aż 605 projektów! Wśród 10 najlepszych pomysłów nominowanych do nagrody głównej znalazł się także pomysł zgłoszony…Civil society in Belarus

Tue, 14 May 2013 11:34:32 +0200

There is only/still six months to the next Eastern Partnership summit In Vilnius. Alexander Łukaszenka was not invited to the last one taking place in Warsaw in 2011 due to his presence on the EU ban list. The situation in Belarus hasn’t improved since then. There are still political prisoners in the country and the rule of law does not exist. But the problem with supporting democracy there is not just a lack of money or the political regime that blocks any activities. We, in the European Union, still assess the situation much more in our European (read: democratic, wealthy)…Koślawy Trójkąt

Mon, 06 May 2013 12:09:36 +0200

Prezydent Komorowski udaje się z państwową wizytą do Paryża. W tym kontekście wiele mówić się będzie zapewne o współpracy polsko-niemiecko-francuskiej. Tymczasem media, zwłaszcza niemieckie, nie zaprzestają komentowania nowego programu francuskich socjalistów, w którym wprost krytykują oni obecną niemiecką politykę i samą kanclerz Merkel. Z drugiej strony nastroje wcale nie są lepsze. Obecny rząd niemiecki przyznaje otwarcie, według „Spiegla”, że poprawy niemiecko-francuskich relacji nie należy oczekiwać w najbliższym czasie. Paryż i Berlin zbyt wiele obecnie dzieli w kwestii przyszłości Europy, jej pożądanego kształtu i sposobu dojścia do niego. Gdy Francuzi nawołują do większej solidarności, Niemcy oczekują oszczędności i wprowadzania nad Sekwaną…What you can learn by skiing

Thu, 11 Apr 2013 08:12:47 +0200

I am less and less surprised when my German friends tell me that they have just travelled by a very comfortable bus constructed and produced in Poland. Solaris buses can be seen more and more often on German streets. Personally I bump into them regularly. But when you go skiing, try to hide yourself in a small Austrian village at 2 thousand meters, turn off your email box, leave your car and just wait for a ski bus to take you to the ski slopes and then you are picked up by… a Solaris, you are really forced to think…Polak – europejski obywatel?

Thu, 07 Mar 2013 07:44:26 +0100

Czujemy się obywatelami Unii Europejskiej i twierdzimy, że znamy swoje prawa wynikające z faktu obywatelstwa. Twierdzimy, że w polskich mediach o sprawach europejskich mówi się tyle, ile trzeba. Ale jednocześnie uważamy, że nie jesteśmy dobrze o Unii poinformowani i osobiście nie do końca dostrzegamy korzyści z członkostwa w UE. Taki obraz Polaka-Europejczyka wyłania się z najnowszego Eurobarometru - sondażu przeprowadzonego w całej Wspólnocie. Na pierwszy rzut oka poszczególne odpowiedzi zaprzeczają sobie nawzajem.

     Właściwie jak zawsze możemy okrzyknąć sukces. Aż trzy czwarte Polaków czuje się obywatelami Unii Europejskiej. Średnią unijną wyprzedzamy tu o 11%. O tyle samo…Euro w Polsce? Potrzebne są działania edukacyjne a nie akcja propagandowa

Tue, 19 Feb 2013 07:56:35 +0100

Dotychczasowa dyskusja o ratyfikacji przez Polskę Paktu Fiskalnego wskazuje, że Polsce potrzebna jest poważna debata na temat wprowadzenia euro. Ale przede wszystkim niezbędne są działania edukacyjne. Nie chodzi o kampanię propagandową za lub przeciw, ale o wyjaśnianie, wskazywanie korzyści i strat, dojrzałą dyskusje ze społeczeństwem.

     W ostatnich tygodniach pojawia się coraz więcej głosów postulujących debatę na temat przyjęcia waluty euro w Polsce. I słusznie. Znając polską scenę polityczną, zrozumiałe są jednocześnie obawy, że dyskusja może przerodzić się w wojenkę na hasła. Ale Polacy mają prawo znać, jak najwięcej szczegółów – tych związanych z plusami posiadania wspólnej…Przedsiębiorczość społeczna po amerykańsku

Wed, 30 Jan 2013 12:01:09 +0100

Mark pisze swój policy paper dla ISP i opowiada o przedsiębiorczości społecznej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że Amerykanie patrzą na przedsiębiorczość społeczną znacznie szerzej niż my. I tak, poza inicjatywami o charakterze prozatrudnieniowym, do sektora przedsiębiorstw społecznych zaliczane są przedsięwzięcia non-profit, których celem jest znalezienie rozwiązań dla wyzwań takich jak np. organiczony dostęp niektórych grup społecznych do szkolnictwa wyższego . A najlepsze rozwiązania to takie, którę będą mogły zostać upowszechnione na szeroką skalę. Z tego względu też, jednym z kryteriów otrzymania wsparcia przez przedsiębiorstwo społeczne w USA, zarówno ze środków publicznych jak i prywatnych (np. venture philantropy), jest duża…Stabilna niestabilnośc

Mon, 21 Jan 2013 00:27:01 +0100

Powyborczy pat w Dolnej Saksonii, gdzie dwie możliwe koalicje – CDU/FDP oraz SPD/Zieloni szły przez pierwsze powyborcze godziny w sondażach i pierwszych szacunkach łeb w łeb, powodował napięcie u komentatorów i podkreślanie, że od dawna nie było w Niemczech takiej niepewnej sytuacji. Niezależnie od finału tych rozgrywek – socjaldemokraci i Zieloni zdobyli o jeden mandat więcej, można wskazać na kilka ważnych aspektów tych wyborów: stabilność niemieckiej sceny politycznej i dojrzałość polityczną wyborców. A przy okazji na to, który z polityków nie jest fanem futbolu (i strzela sobie samobója).
     Te wybory emocjonowały od tygodni. Zagadka, czy liberałowie z FDP…Jeżeli dziś czwartek, to jesteśmy w Toruniu

Thu, 17 Jan 2013 18:02:37 +0100

Jak zachęcić przedsiębiorców do przyjmowania uczestników programów reintegracyjnych na praktyki zawodowe? Czemu tak ważne jest indywidualne podejście do każdej osoby powracajacej na rynek pracy i w jaki sposób motywować takie osoby do rozwoju edukacyjnego? O tych i innych wyzwaniach związanych z procesem włączania osób bezrobotnych w rynek pracy dyskutowaliśmy dziś w Toruniu z przedstawicielami Centrów Integracji Społecznej. Konsultacje z ekspertami były jednym z elementów prac nad broszurą poświęconą standardom usług reintegracji społecznej i zawodowej Centrów i Klubów Integracji Społecznej oraz Zakładów Aktywnosci Zawodowej, która oprócz praktycznych wskazówek dotyczących różnych obszarów działalności tego typu podmiotów, będzie także zawierała opisy dobry praktyk…Niemcy nie tracą na euro

Tue, 15 Jan 2013 08:19:50 +0100

W Polsce (nareszcie) rozpoczyna się debata, dlaczego powinniśmy wstąpić do strefy euro. Przeciwnicy polskiego członkostwa w tym klubie mogą przywoływać argumenty głoszone przez Niemców, którzy w badaniach opinii publicznej wyraźnie wykazują tęsknotę za deutsche marką. Jednak stosowane przez nich argumenty są błędne. Lepiej więc od razu pokażmy ich bezsensowność, zanim polscy nadgorliwcy zaczną ich używać.

To nie jest kryzys strefy euro
Wszędzie słychać o kryzysie strefy euro. Ale to pewien skrót myślowy, nie chodzi bowiem o problem z europejską walutą. Wprawdzie faktycznie niektóre rozwiązania stosowane w strefie euro nie są idealne, ale same problemy mają konkretne,…Rzuć odśnieżanie i chodź na Pragę!

Sat, 12 Jan 2013 10:41:11 +0100

Dają drugą szansę ludziom i nowe życie przedmiotom. Dziś sklep charytywny stowarzyszenia Emmaus na warszawskiej Pradze obchodzi swoje pierwsze urodziny. Wpadajcie na tort i społecznie odpowiedzialne zakupy!
Idea jest prosta. Każdy z nas ma w domu przedmioty (książki, meble, sprzęty gospodarstwa domowego), które już są nam niepotrzebne, ale w dalszym ciągu mogłyby komuś służyć. Zamiast wyrzucać, warto je przekazać bezpłatnie stowarzyszeniu Emmaus! Następnie przedmioty są odnawiane, reperowane, odmalowywane i można je kupić w Sklepowisku po atrakcyjnych cenach. Ale Emmaus to przede wszystkim ludzie. Stowarzyszenie działa na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, niepełnosprawnych, z problemami psychicznymi, bezdomnych,…Czekając na likwidację

Mon, 07 Jan 2013 15:56:22 +0100

Im więcej, tym lepiej - donosi dziennik Metro. I niestety nie chodzi tu o plany zakładania nowych żłobków czy przedszkoli, ale o politykę samorządów związaną z zamykaniem szkół podstawowych i gimnazjów. Samorządowcy tłumaczą się, że w obliczu niżu demograficznego i kurczących się budżetów lokalnych są zmuszeni szukać oszczędności, także w obszarze oświaty. Czy szansą dla polskiego systemu oświaty mogłyby być szkoły prowadzone przez organizacje pozarządowe? Zamiast protestów czy szybkich i nieprzekonsultowanych decyzji urzędników -  rozpocznijmy rzetelną i włączającą wszystkich zainteresowanych debatę publiczną na ten temat. Chociaż cały czas toczy się dyskusja czy szkoły mogłyby funkcjonować w formule prawnej przedsiębiorstwa…Pierwsza niemiecka zagadka 2013

Mon, 07 Jan 2013 08:33:59 +0100

W Europie wszyscy już powtarzają, że z decyzjami na temat reform trzeba będzie zapewne poczekać do wyniku tegorocznych wyborów parlamentarnych w Niemczech. Tymczasem pierwsza odsłona w toczącej się już w tym kraju kampanii wyborczej będzie mieć miejsce za dwa tygodnie. Parlament landowy wybiorą wtedy mieszkańcy Dolnej Saksonii. Jak zwykle w takich sytuacjach będzie to poważny sprawdzian przed głosowaniem na szczeblu federalnym. Kanclerz Merkel udaje, że się tym zbytnio nie przejmuje, nie jest jednak tajemnicą, że cała jej partia śledzi sytuację w tym landzie.

Koalicyjna zagadka
   Wyniki jesiennych wyborów do Bundestagu to obecnie duży znak zapytania.…Angela nie do pobicia

Thu, 27 Dec 2012 14:41:45 +0100

W Portugalii wygwizdana, w Grecji porównywana z Hitlerem nad Wisłą Angela Merkel też cieszy się szczególną atencją. Tyle że do Warszawy powinna przyjeżdżać naładować akumulatory i podreperować wiarę, że to, co robi, komuś się jeszcze podoba. Właśnie już po raz piąty w sondażu CBOS Polacy wybrali ją zagranicznym politykiem roku 2012 (czynili już tak w 2006, 2007, 2010 i 2011). Z 16% głosów wyprzedza Baracka Obamę (14%) i w tyle zostawia Hollanda czy Camerona (po 1%). I choć dla pani kanclerz u wejścia w rok wyborczy bardziej liczą się zapewne opinie współobywateli oraz fakt, że jej własna partia niedawno po…Szyjemy Święta na miarę

Thu, 20 Dec 2012 15:10:39 +0100

W ISP przed Świętami zapanował duch ekologii i świadomej konsumpcji. Gdy nadszedł czas dekorowania biura ozdobami świątecznymi nasze obie Kasie zarządziły, że w tym roku trzeba do tego podejść z pomysłem i po gospodarsku, majac na względzie aspekty ekonomiczne, a przede wszystkim naszą nową kolorystykę. A ten rok w życiu ISP był wyjątkowy. Nasze badania, ekspertyzy i kampanie występowały już w nowej szacie graficznej, a wszystko w biało-niebieskich odcieniach nowego logo.

A więc na początek krótki film klatkowo-instruktażowy jak można wykonać ozdoby świąteczne z różnych materiałów bądź dostosować stare już ozdoby do nowej identyfikacji wizualnej. Extra dziewczyny!…Mazowsze w działaniu

Wed, 19 Dec 2012 11:48:07 +0100

Dziś wpis trochę z innej perspektywy. Nie z odśnieżanej regularnie Szpitalnej, ale z pokrytego wielką czapą śniegu Tłuszcza, gdzie zakończyło się spotkanie lokalnych grup działania działających na terenie Mazowsza.
Często postrzega się obszar Mazowsza jako region który nie stwarza warunków do rozwoju przedsiębiorczości, a także sami mieszkańcy nie są zainteresowani wspólnym działaniem na rzecz społeczności lokalnej. Gdy podczas warsztatów padła taka właśnie teza na sali momentalnie zawrzało i posypały się opowieści o projektach wspierających rozwój lokalny i o powstałej w ich wyniku zmiany w społeczności. Oczywiście nie wszystkie lokalne grupy działania czy też lokalne inne organizacje pozarządowe wykorzystują…Banking union – Poland’s position

Tue, 11 Dec 2012 11:26:17 +0100

The last EU-summit taking place in the next days should discuss closer the banking union. The recent debates on that issue have shown big differences between the German and French positions. Poland supported the German one saying that only the biggest banks should be controlled by the ECB. But of course the Polish position is much more complicated. Let’s summarize it.

     Banking Union is a contentious topic in Poland. The government, supervisory authorities and the political opposition all fear that common supervision will have a negative impact on the safety and soundness of the Polish banking…Stare nowe innowacje społeczne (i sportowe)

Sun, 09 Dec 2012 12:41:18 +0100


O co chodzi z tymi innowacjami? W piątek w nocy spadł pierwszy śnieg co było jednoznacznym sygnałem do ropoczęcia sezonu biegówkowego. Wyciągnęłam więc narty z piwnicy i ruszyłam w leśne ostępy. No i tak biegliśmy. Ja i powrót do natury, klasyka, tradycja. Natomiast spotkana na trasie pewna pani zobaczyła jednak we mnie pioniera nowoczesnych rozwiązań:  O, jakie pani promuje innowacyjne dyscypliny sportowe!

Hm? Słowo innowacje społeczne weszło już na dobre do unijnej nowomowy i już pewnie nikomu oczy się nie świecą na jego dźwięk. A tak naprawdę chodzi o coś bardzo ważnego – znalezienie efektywnych…Zatrudnij specjalistę!

Thu, 29 Nov 2012 09:22:50 +0100

W jaki sposób włącza się osoby z autyzmem na rynek pracy w krajach europejskich? Czemu w ogóle warto zatrudniać osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? I czy przedsiębiorczość społeczna może być szansą na włączenie tych osób na rynek pracy?   Dzis rozpoczynam się dwudniowa konferencja Fundacji Synapsis na której zaprezentowane zostaną zarówno polskie jak i zagraniczne rozwiązania w zakresie zatrudniania osób ze spektrum autyzmu.   Celem Fundacji Specialist People jest stworzenie miliona miejsc pracy dla osób z autyzmem na całym świecie - deklrauje Thorkill Sonne. W zeszłym miesiącu Fundacja Specialisterne Polska oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie swojej działalności. Jeden z innowacyjnych modeli aktywizacji…Dzieje się, czyli o przedsiębiorczości społecznej w Brukseli

Tue, 27 Nov 2012 16:49:50 +0100

Między innymi o tym w jaki sposób promować przedsiębiorczość społeczną w ramach takich programów europejskich jak Erasmus czy Młodzież w działaniu dysktują dziś w Brukseli (aż do samego wieczora!) członkowie zespołu ekspertów ds. Social Business Initiative utworzonoego przy Michele Barnier, Komisarzu ds. Rynku Wewnętrznego. W Brukseli trwa także protest europejskich rolników,którzy speciwiają się między innymi
zapowiadanej na 2015 rok likwidacji kwot mlecznych. Tam gdzie nie tylko protestują rolnicy, ale także kształtują się polityki unijne mające na celu wsparcie przedsiębiorczości społecznej - mamy swojego człowieka:) Polski sektor pozarządowy reprezentuje Izabela Przybysz, ekspertka ISP i kierowniczka projektu dotyczącego przedsiębiorczości społecznej.…Integracja w biznesie

Mon, 26 Nov 2012 13:21:39 +0100

W zeszłym tygodniu uczestniczyłam w bardzo ciekawym spotkaniu w Ambasadzie Brytyjskiej poświęconym integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, które zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji oraz Polsko-Brytyjską Izbą Handlową. Celem seminarium była prezentacja doświadczeń organizacji z różnych sektorów w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami (także w przedsiębiorstwach społecznych!), a przede wszystkim dyskusja na temat korzyści wynikających z włączenia na rynek pracy osób niepełnosprawnych. Rozmawialiśmy nie o tym jak bywa trudno, ale o tym, że można.

Jednym z przedsiębiorstw społecznych założonych przez osoby niepełnosprawne jest spółdzielnia socjalna „Kreatywni” z Bydgoszczy. Spółdzielnia powstaław 2009 roku z…Naturalnie, ale nie konkretnie. Polska i Niemcy wobec europejskich wyzwań

Wed, 21 Nov 2012 08:06:30 +0100

Podział pomiędzy Polską a Niemcami w kwestii unijnego budżetu pozostanie. Ale negocjacje ram finansowych kiedyś, i to stosunkowo niedługo, jeśli patrzeć z unijnej perspektywy, się skończą. A pytania o reformę traktatową, w tym nowe mechanizmy dla całej UE lub tylko strefy euro towarzyszyć nam będą jeszcze długo. I tu Polska i Niemcy są naturalnymi partnerami. To jednak nie oznacza, że widać współpracę w tej dziedzinie.
     O polskiej przynależności w UE do grupy państw „Północy” mówi się od dawna. Przypomnijmy, chodzi o pragmatycznie nastawione, sprzyjające reformom kraje skandynawskie i Niemcy. Stanowią one przeciwwagę do stwarzających problemy i zadłużonych państw…Przedsiębiorcy społeczni na czerwonym dywanie

Fri, 16 Nov 2012 18:28:57 +0100

Kawiarnia którą już trzy razy w ciągu roku odwiedził Premier Donald Tusk? A może hostel prowadzony w ekologicznym duchu przez trójkę młodych ludzi? Czy jednak firma świadcząca profesjonalne usługi remontowo-budowlane?
 
O tym które przedsiębiorstwa społeczne spośród 10 finalistów otrzymają nagrody w kategoriach „Przedsiębiorstwo Społeczne Roku” i „Pomysł na Rozwój” dowiemy się dziś wieczorem podczas gali II edycji konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku.W ramach konkursu swoje najlepsze przedsiębiorstwo społeczne roku mogli wybierać także internauci.  

Celem konkursu jest promowanie przedsięwzięć ekonomii społecznej, które dbają o wysoką jakość zarówno swojej działalności społecznej jak i…Z Niemcami nie tylko o budżecie

Fri, 16 Nov 2012 10:06:23 +0100

Ostatnia wizyta Donalda Tuska w Berlinie przebiegła nie tylko pod hasłem unijnego budżetu, choć to on, i słusznie, zdominował rozmowy premiera z Angelą Merkel. Do Niemiec udał się przecież w towarzystwie dziewięciu ministrów, a spotkanie odbyło się w ramach regularnych, już dwunastych, polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych odbywających się od 1997 roku. Nie wolno o tym zapominać, bo właśnie informacji o konkretnych korzyściach ze stosunków polsko-niemieckich oczekują Polacy, jak wynika z Barometru Polska-Niemcy 2012.
     Czytając doniesienia prasowe na temat ostatniej wizyty Donalda Tuska w Berlinie można było odnieść wrażenie, że była to czysto lobbingowa podróż, w…Media a relacje polsko-niemieckie czyli jak stałam się podmiotem polsko-niemieckich medialnych pomyłek

Thu, 15 Nov 2012 18:22:30 +0100

Dla analityka zajmującego się relacjami Polska-Niemcy i śledzącymi rolę mediów w ich tworzeniu to bardzo ciekawy case study, gdy nagle samemu staje się człowiek, zupełnie niechcący, podmiotem (a może przedmiotem?) ich działania.  

     „Coś ty tam naopowiadała w niemieckich mediach?”, zapytali mnie niedawno znajomi, nieznający języka Goethego, „czy aż tak jest źle w naszych relacjach z Niemcami?” Hm, ciekawe pytanie, bo dla niemieckich mediów nie wypowiadałam się ostatnio jakoś specjalnie kontrowersyjnie, wręcz odwrotnie. Moje badania pokazały, że we wzajemnych stosunkach wiele dobrego się dzieje (choć nie omieszkałam wykazać i niedociągnięć), a Polacy to doceniają i chwalą…Amerykanin w Warszawie

Thu, 15 Nov 2012 16:16:23 +0100

Poznajcie Marka.
    Mark przyjechał do Polski, aby w ramach stypendium Fulbrighta poznać bliżej polski sektor przedsiębiorczości społecznej. Szczególnie interesują go polityki publiczne skierowane na wsparcie przedsiębiorczości społecznej i innowacyjności społecznej w Polsce. Zanim o samym Marku musze opisać w jakich okolicznościach kalifornijski stypendysta napotkał na swojej drodze ISP i odwrotnie. W okolicach południa 10 października, kiedy byliśmy w ferworze przygotowań do międzynarodowego spotkania dotyczącego możliwości utworzenia transgranicznego funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorstw społeczne w Europie Środkowo-Wschodniej, zadzwonił Mark. Zaproszenie na nasze wydarzenie znalazł  na stronie internetowej międzynarodowej sieci liderów trzeciego sektora Euclid Network. I wcale nie zraził…Waiting for the partnership

Tue, 13 Nov 2012 12:18:04 +0100

While the Spanish are protesting on the streets against Germany’s proposals how to fight the crisis and the Greeks are comparing Angela Merkel to Adolf Hitler, the Poles are still in favor of German European policy. They also think the increase of Germany’s importance in Europe will be beneficial for Poland. The traditional Polish fear from Germany’s dominance is no more to be found. But this German friendly nation feels itself, at the same time, not treated by Berlin as an equal partner in the EU.

Germany’s power
     It does not come as a surprise…A wieczorem na Placu Konstytucji..

Fri, 09 Nov 2012 15:11:52 +0100

będzie można spotkać przedsiębiorców społecznych. Na żywo i na zdjęciach. Fotografie, które będzie można od dziś oglądać w „Warsztacie”, przy pl. Konstytucji 4, przygotowane zostały w ramach projektu Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. FISE od lat prowadzi inkubator przedsiębiorczości społecznej, który oferuje wsparcie osobom zamierzającym stworzyć własne przedsiębiorstwo społeczne. A od kilku tygodniu na portalu ekonomiaspoleczna.pl publikowane są artykuły prezentujące sylwetki inwestorów społecznych, którzy wspólnie z doradcami FISE przez ostatni rok pracowali nad rozwojem swoich inijcatyw. Cohabitat - pionierzy budownictwa naturalnego w Polsce, fot. Aleksander Prugar, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych


Wernisaż poprzedniej edycji wystawy odbył się w…O ekonomii na deskach teatru

Sat, 03 Nov 2012 10:45:37 +0100

A wszystko dlatego, że ISP miało wczoraj wychodne. Ciekawa jestem jak ISPowcy spędzili ten dzień?  Pewnie duża część odetchnęła z ulgą i pomyślała: uf, wolny dzień, nareszcie można popracować. Ja nadrabiam zaległości książkowe w dziedzinie..historii myśli ekonomicznej. Bestsellerowa już książka „Ekonomia dobra i zła” Tomasa Sedlacka  to bardzo inspirująca lektura nie tylko dla ekonomistów, ale dla wszystkich, którzy zastanawiają się jakie wnioski płyną dla nas z kryzysu ekonomicznego i w jakim życiu gospodarczym chcieliby uczestniczyć.

O tym, że nie nauczyliśmy się czerpać wiedzy ekonomicznej z najprostszych przypowieści i jakie efekty przyniosło odrzucenie perspektywy historycznej w kształtowaniu współczesnej…Przymiarki, czyli czemu chcę pisać o przedsiębiorczości społecznej?

Wed, 31 Oct 2012 11:16:30 +0100O tym jak można połączyć swoje dwie pasje, przedsiębiorczość społeczną i szycie, przekonałam się w w pracowni krawieckiej w Budapeszcie. Szyjąc sukienkę w cygańskie kwiaty podczas warsztatów w spółdzielni socjalnej ‘Romani Design’ mogłam się także przyjrzeć jak funkcjonuje przedsiębiorstwo społeczne, którego celem jest stworzenie miejsc pracy dla osób ze społeczności romskiej. To strasznie przyjemne uczucie zobaczyć z bliska jak funkcjonują podmioty gospodarcze, które proponują rozwiązania dla palących problemów społecznych, czyli właśnie przedsiębiorstwa społeczne. Zobaczcie jak tam było kolorowo. O warsztatach i samej spółdzielni napisze więcej w kolejnych wpisach.
 

W Instytucie…Dziękuję, thank you, danke, merci, grazie, gracias... i IMPREZA!

Tue, 23 Oct 2012 09:19:43 +0200

Czyli do widzenia!
Smutno, ale żeby było weselej...
WSZYSTKICH ISP-OWICZÓW ZAPRASZAM DO KUCHNI
na kawałek ciasta.Jesteście super!

---------------------------------------------------------

I kiedy myślam, że to ostatni wpis i nic już mnie dziś godnego opisania nie spotka, muszę się poprawić! Fantastyczna ekipa ISP-owa urządziła mi ... imprezę pożegnalną! (Co prawda, jak stwierdził Filip, wygląda jakby się wszyscy cieszyli, że Iga odchodzi...)
Więc szybko wrzucam kolejne zdjęcia, na których balanga, orgia i w ogóle rozpusta, w dodatku przed południem :D Psze państwa, tu się pracuje!!ZaInSPirowana

Mon, 22 Oct 2012 16:19:00 +0200

Panie i Panowie,
podsumowania czas zacząć. Jutro ostatni dzień, a to oznacza, że moje dni w instytutowej, pracowitej Warszawie powoli dobiegają końca.
- Jak było? - już mnie rozpytują na korytarzach.
A ja, no cóż, nie mogę uwierzyć, że to już BYŁO, a nie "jest" lub "będzie".

A więc, było ... inspirująco.
To chyba najlepsze słowo. Bo jak inaczej określić czas, który ma szansę sprawić, że mój wybór zawodu będzie taki a nie inny? Czas, który na każdym kroku zaskakiwał, a więc uczył? Czas, w którym poznałam tyle fantastycznych osób, profesjonalnych, ale bez…Jej wysokość - Warszawa

Thu, 18 Oct 2012 15:41:23 +0200

A dokładnie wysokość 15. piętra. Piękny widok towarzyszył całej konferencji "Jaka polityka antykorupcyjna". A jeśli już o wysokościach mowa, konferencję zaszczycił swoją obecnością minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.
Są zdjęcia, jest zabawa!
Minister za stołem :-)


Nie tylko ja wygłupiam się robiąc zdjęcia telefonem!Tak jest! :-)
Dziś już czwartek, który właściwie powoli się kończy, a to oznacza, że w ISP zostały mi jeszcze tylko 3 dni pracy! Niewiarygodne. Jeśli w każdym zawodzie czas tak pędzi, ani…Niemiecki sprzeciw na niemieckie propozycje

Wed, 17 Oct 2012 09:22:21 +0200

Wolfgang Schaeuble proponuje reformy w działaniu instytucji unijnych – superkomisarz ds. walutowych, częściowe oddanie kompetencji w sprawach budżetów narodowych do Brukseli, głosowania w Parlamencie Europejskim tylko przez posłów z krajów strefy euro, gdy decyzje dotyczą wspólnej waluty. Ironią losu jest, że największych protestów przeciwko takim rozwiązaniom można się spodziewać z … Niemiec.

Co proponuje niemiecki minister?
     Pomińmy chwilowo fakt, że propozycje niemieckiego ministra finansów nie są zupełnie nowe, bo częściowo zbierają pomysły z toczących się do tej pory debat. Choć już to powoduje krytykę ze stron zaangażowanych w te dyskusje aktorów (nawet z Brukseli, która…MasterSzef!

Tue, 16 Oct 2012 13:33:50 +0200

Bywa złośliwy, często nerwowy, zazwyczaj wymagający. Albo wręcz przeciwnie: pełny energii, empatyczny, konsekwentny. Kto? Szef! Dziś międzynarodowy Dzień Szefa!!! Ten wpis dedykuję więc mojej ISP-owej Szefowej. Doceńcie - sporo się nagłówkowałam jak sprawić, by nie ociekał wazeliną. Zastrzegam: wszystkie miłe słowa to szczera prawda. Kończę praktyki za tydzień, więc mogę być szczera :-)

Ze wszystkich fajnych cech, najfajniejszą zaletą Szefowej jest ta (rzadka niestety) umiejętność docenienia pracy innch. Bez względu na to, czy sukces jest spektakularny i głośny, czy mały i prywatny: Ola wyśle maila, ogłosi na forum albo pochwali face to face.
Że niby to…Na tropie greckiego kryzysu

Tue, 16 Oct 2012 08:17:50 +0200

 Niemcy nie chcą wyrzucać Grecji ze strefy euro. Wolfgang Schaeuble i Angela Merkel właśnie po raz kolejny to potwierdzili. Ale gdy się widzi tamtejszy przerost zatrudnienia oraz ceny odstraszające turystów, trudno nie pytać o plany reform.

Gdzie ten kryzys?
     Ateny dwa dni po wizycie Angeli Merkel. Miasto wygląda jakby żyło się zupełnie normalnie i spokojnie. W centrum weterani składają wieńce na jakiejś uroczystości, obok handlarze oferują pocztówki, a lokalni emeryci grają w karty w miejscowym parku. Drogie sklepy nadal nęcą luksusowymi towarami, a spasione psy biegają samopas po skwerach. Ale już dwie ulice dalej kolejna…Poniedziałek, który wypadł w niedzielę

Mon, 15 Oct 2012 14:21:30 +0200

Bo mój ostatni pełny tydzień w ISP zaczął się w niedzielę. Znów ranna pobudka, pociąg z Krakowa i spacer przez, tym razem słoneczną Warszawę. Cel: ul. Noakowskiego 16, gdzie w Ukrytym Mieście odbyła się debata o współczesnym ojcostwie. Było wesoło, kameralnie i bardzo inspirująco. Punktem wyjścia do dyskusji stała się książka "Król zwierząt", której autorki zasiadły na panelu. W przepięknym wnętrzu księgokawiarni zawisła wystawa The Swedish Dad. A z resztą - zobaczcie sami.


Moderator i paneliści, czyli Rafał Czachorowski, Jacek Pawlak, Joanna Rusinek, Małgorzata Kur i Grzegorz Byczek.


Wspominki, czyli tak się zaczęło

Thu, 11 Oct 2012 16:45:32 +0200

Nie było dziś okazji do zdjęć. "Praca biurowa" od rana, więc siedzę pożytecznie przyklejona do monitora. To jest więc chyba dobry moment, by powspominać trochę emocje walki o staż w ISP!

A walka była zacięta. Do konkursu Grasz o staż przystąpiło kilka tysięcy osób, do ISP kandydowało kilkuset chętnych. Zadanie przygotowane przez (jak się później okazało) moją obecną Szefową, polegało na stworzeniu kampani informacyjnej promującej angażowanie się w życie lokalnej społeczności. Czyli morze możliwości! Wiele osób to zauważyło, bo to zadanie było jedym z najchętniej rozwiązywanych w całym konkursie.

Ci, którym się udało zainteresować…Dzień z falgą w tle

Wed, 10 Oct 2012 14:25:54 +0200

Ta flaga to tylko na zdjęciach, a poza tym trudno być na Alejach Ujazdowskich i nie zobaczyć przynajmniej kilku, łopoczących na wietrze.
A dziś wiatr zawiewa i, choć liście jeszcze się trzymają ze wszystkich sił, długo już pewnie nie wytrzymają.

W ISP praca wre. Po okresie zalania nowymi projektami, teraz nadszedł czas powolnej, mrówczej pracy nad każdym z nich.
Ja koncentruję się na wydarzeniu, które mogę monitorować od samego początku - debatę o ojcostwie w księgokawiarni Ukryte Miasto. W najbliższą niedzielę zobaczę efekty.
Tu następuje krótka przerwa na działania PR-owe: bardzo serdecznie zapraszam na…Półmetek! I wspomnienia z weekendu

Mon, 08 Oct 2012 13:10:36 +0200

Tak, tak, dziś wieczorem muszę odtrąbić półmetek. Jeszcze dokładnie 2 tygodnie i 1 dzień na stażu!
Nie potrafię się nadziwić, że czas tak pędzi. Byłam przekonana, że w dalekiej Warszawie, przed monitorem komputera czas będzie płynął leniwie i beztrosko. Hm, teraz wiem, że ta opcja byłaby o wiele gorsza! Zdecydowanie przyjemniej wracać po skończonym dniu pracy z przeświadczeniem, że COŚ udało się zrobić.

Z takim właśnie poczuciem wyjechałam na weekend do Krakowa i na Śląsk. Sobotnia pogoda nie pozostawiała wyboru: kto nie spędził tego dnia na powietrzu, ten burak! Dwa dni odpoczynku i już mogę wracać…Polish-German relations – slogans or facts?

Fri, 05 Oct 2012 07:20:06 +0200

The Polish and German governments claim that Polish-German relations have a high priority for them. But has this claim not become a slogan? I my opinion there are two reasons why the relations could be perceived as being in stagnation. Firstly, relations have become so normal that many ongoing processes or successes are no longer being taken into consideration – as there are so many of them and they are not so emotional as they used to be. It leads one to believe there is not much happening or in the pipeline. Secondly, there is still no clear and commonly…BezpiecznieHigieniczniePracowicie - BHP

Thu, 04 Oct 2012 15:34:31 +0200

Praca dziś tak na pół gwizdka. Kilka pierwszych godzin spędziłam na szkoleniu BHP. I co? Dowiedziałam się, że ISP łamie prawa pracownicze! Nie ma bowiem pokoju gdzie matki i kobiety karmiące mogłyby spocząć w pozycji poziomej - czyli nie ma sypialni. No cóż, to skandal, przecież w każdym szanującym się zakładzie pracy jest sypialnia. A nie? :-)
Ja, Aktyw-BHP, postanowiłam zatem poszukać dalszych rażących naruszeń :D
Jakie emocje mogą towarzyszyć mi w pracy? No jakie? Ciekawe, czy autorzy artykułu "Emocje w pracy" polecają terapię blogową? :-)
Pada, pada, padam! Deszcz, kurz i ja na twarz

Wed, 03 Oct 2012 15:12:10 +0200

Tytuł spieszę rozszyfrować. Za oknem pada deszcz, a w Instytucie opada kurz po ostatnich wydarzeniach. Temu opadaniu towarzyszy wielkie zadowolenie, bo od rana sypią się sukcesy. Bohaterkami dnia są zdecydowanie Agnieszka i Karolina. Agnieszka opublikowała dziś świetny artykuł w "Rzeczpospolitej", który już został dostrzeżony i nagłośniony. I o to chodzi! Karolina z kolei odwiedziła wczoraj telewizję, gdzie stanowiła merytoryczny głos rozsądku w debacie z udziałem m.in. J. Kluzik-Rostkowskiej. Brawo!
Co do padania na twarz, to najbardziej padam w czasie rannego wstawania z łóżka. W pracy nie ma czasu na padanie!
Wybyłyśmy dziś z szefową do redakcji TOK FM…Debata i TVP - o dniu wypełnionym po brzegi

Tue, 02 Oct 2012 16:52:31 +0200

Że nawet post na bloga tworzę tuż przed wyjściem z pracy!
Ale po kolei. Rano debata o stosunkach polsko-niemieckich. Z tego powodu przed 10.00 było trochę stresu - zupełnie niepotrzebnie! Wyszło fantastycznie i sprawczyni całego zamieszania, czyli autorka raportu na ten temat, nasza instytutowa ekspertka dr Agnieszka Łada może być z siebie dumna! Frekwencja była fantastyczna, a wypowiedzi panelistów naprawdę ciekawe. Nikt nie omijał kontrowersyjnych tematów - okazało się, że grunt do merytorycznej debaty jest bardzo dobry. W seminarium udział wzięli przedstawiciele zarówno niemieckiego jak i polskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
Mój podziw wzbudził jednak kto inny: tłumacze symultaniczni!…Krótko i na temat - proza życia

Mon, 01 Oct 2012 14:14:52 +0200

Za oknem deszcz, w kalendarzu lista pozycji do odhaczenia. Praca, praca, praca. Powrót do Warszawy po weekendzie przeciągnęłam do poniedziałku. Niestety, nie ma nic za darmo. Mój poniedziałek rozpoczął się od pobudki o 4.00 rano. Wschód słońca, oglądany z pociągu raczej nie zrekompensował bólu opuszczania łóżka o TAKIEJ porze!
W taki dzień doceniam miejsce, w którym szczęśliwie stażuję: w pokoju nie ma stresu, Paweł częstuje czekoladkami, dzielimy się opowieściami z ciepłych weekendowych dni.
Na biurku moje stażówkowe atrybuty nagłej pomocy. Kawa, a raczej już tylko wspomnienie po kawie - jak zwykle, niezastąpiona.

To wszystko ma sens. O debacie i pierwszym tygodniu stażu

Fri, 28 Sep 2012 10:13:49 +0200

I właśnie po to chodzi się na staże! Na wczorajszej debacie, wieńczącej projekt ISP "Tato bez fikcji", było wszystko: fantastyczni goście, gorąca dyskusja, trochę sztuki i dużo pysznego jedzenia. Wszystko działo się w siedzibie Agory, od 18.00. Punktem wyjścia do dyskusji był film, wyprodukowany przez ISP "Chłopaki i dzieciaki" i opublikowany w zeszły weekend na łamach "Wysokich Obcasów" reportaż "Czego boi się tata?".
Robiłam dużo zdjęć, więc dziś dowody będą fotograficzne.
Wizyta w Agorze zaczęła się jednak nie od pracy, ale od przyjemności. Miałam niepowtarzalną okazję (dzięki, Szefowo!) odwiedzić redakcję "Metra" i poznać jego redaktora naczelnego, Waldemara Pasia.…Start z małym poślizgiem, czyli co ja tutaj robię?

Thu, 27 Sep 2012 12:29:50 +0200

Warszawska stażówka
Czyli staż między krakowskim przedmieściem a Nowym Światem

Już się tłumaczę.
Trafiłam tu prosto z krakowskiego przedmieścia. Ale nie tego warszawskiego, pełnego sklepów i tłumów, tylko z tego nieco zamglonego i sennego na południu Polski. Przyjechałam do Nowego Świata, trochę większego, głośniejszego i szybszego. Prosto do Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie.
Będę pisać o stażu, o wszystkim, co dla mnie nowe i fascynujące. Będą zdjęcia. Linki.
Zapraszam do czytania i oglądania!

Dzień 1

Rano autobus, metro, krótki spacer. ISP zaczyna pracę o 9.00, a…Niemiecki apetyt na polskie świeże propozycje

Thu, 20 Sep 2012 08:15:33 +0200

Grupa Refleksyjna przygotowała dokument, przedstawiający wizję Europy jedenastu ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Nie tylko jego treść jest jednak istotna. Inicjatywa ta powstała w Berlinie, a ostatnie, wieńczące obrady spotkanie miała w Warszawie. Ten fakt też ma znaczenie.

     Pomysłodawcą spotkań ministrów w mniejszym gronie był Guido Werterwelle. Chciał w ten sposób zaznaczyć chęć Niemiec, i własną, wychodzenia z propozycjami dotyczącymi przyszłości Europy. Naturalne wydawać by się więc mogło, że będzie chciał ogłosić wynik tych obrad u siebie. Ale pozwolił zrobić to Radkowi Sikorskiemu w Warszawie. W dyplomacji nie ma przypadków. Pochylając się nad ośmioma stronami wypracowanymi…Europa – wartość czy interes?

Tue, 18 Sep 2012 07:58:46 +0200

Europa nie jest spółką, Europa jest wspólnotą wartości – to główne przesłanie konferencji „Wartość Europy”, organizowanej w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych razem z Deutschlandfunk, ARTE i Fundacją Bertelsmanna. Spotkanie ma na celu uświadamianie niemieckim elitom, że Niemcy nie tylko profitują gospodarczo z faktu bycia w strefie euro. UE daje także coś więcej.

      Ostatnie wyniki badań sondażowych pozwalają wątpić, czy Niemcy zdają sobie z tego sprawę. Połowa z nich uważa, że żyłoby im się osobiście lepiej bez Unii, a już na pewno bez wspólnej waluty. Choć z drugiej strony także połowa Niemców uważa,…Różowe okulary czy pragmatyzm?

Mon, 17 Sep 2012 13:54:31 +0200

Polacy wierzą w dobroczynny wpływ Unii Europejskiej na swoje życie. Jednak w tej wierze są obecnie osamotnieni. Niemcy czy Francuzi wykazują dużo większy sceptycyzm.
 
     Kiedy na początku polskiej prezydencji w Radzie UE w 2011 Donald Tusk wygłosił w Parlamencie Europejskim płomienną mowę, w której podkreślał, że Unia Europejska ma wartość samą w sobie i należy o nią dbać, duża część sali powstała z owacjami. Niemiec z frakcji socjalistów - opozycyjnej wobec grupy politycznej Tuska, Martin Schulz powiedział wówczas: „Słyszeliśmy wielką mowę”. Wielu europosłów ucieszyła  wiara polskiego premiera w wartość Europy. Kilka miesięcy później przemówienie Radosława…Polski euroentuzjazm

Mon, 17 Sep 2012 08:12:53 +0200

Polacy wyróżniają się wśród Europejczyków swym euroentuzjazmem i ogólnym zadowoleniem z tego, jak funkcjonuje UE. Potwierdzenie tego widać od lat w różnych sondażach. Znalazło się także w najnowszych wynikach badań niemieckiej Fundacji Bertelsmanna, dotyczących „Wartości Europy”.  Mimo jednak, że nie zaskakują, można w nich znaleźć kilka wątków, o których warto wspomnieć.

- Sondaż przeprowadzono w Niemczech, Francji i Polsce. Niby zestawienie to nie dziwi, wszak tworzymy razem Trójkąt Weimarski (jak się zapowiada po raz kolejny, inicjatywa ma znowu odżyć…) i należymy do największych krajów członkowskich UE. Ale fakt, że niemiecka fundacja zleciła badania w tych…Oto rzecze Karlsruhe – sądy zdecydują o przyszłości Europy?

Mon, 10 Sep 2012 12:05:06 +0200

Już pojutrze – 12 września - Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech (FTK) podejmie decyzję w sprawie skarg o niezgodność  Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) i Paktu Fiskalnego z niemiecką ustawą zasadniczą. W razie uznania skarg za słuszne ratyfikacja obu tych dokumentów w Niemczech nie dojdzie do skutku, co będzie miało zasadniczy wpływ na ich przyszłość  w całej Unii Europejskiej. Kraj, który zabiegał tak bardzo o oba mechanizmy i jest kluczowy dla ich funkcjonowania, pozostałby bowiem poza nimi. Ostatnie głosy z Niemiec czy należy się tego obawiać są podzielone.

     Skargi o niezgodność z konstytucją niemiecką obu mechanizmów złożyli…Pozytywne oceny dla Niemiec

Fri, 27 Jul 2012 10:57:23 +0200

Niemcy są najbardziej pozytywnie ocenianym przez europejskie społeczeństwa krajem spośród sześciu badanych (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Grecja). Bardzo lub w miarę pozytywnie oceniło Niemcy ponad trzy czwarte Polaków (po Francuzach i Czechach). Najgorsze opinie o Niemczech mają oczywiście Grecy – tylko jedna piąta badanych z tego kraju ocenia Niemcy korzystnie.

     W raporcie European Unity on the Rocks. Greeks and Germans at Polar Opposites opublikowanym przez Pew Research Center w ramach Global Attitudes Project w maju br. zaprezentowano wyniki sondażu przeprowadzonego w ośmiu krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Grecja, Czechy, Polska) na…Dwa podpisy Putina

Mon, 23 Jul 2012 09:09:56 +0200

Prezydent Putin złożył w sobotę dwa ważne podpisy. Diametralnie różne. I nie chodzi o charakter pisma. Gdy jeden powoduje, że Rosja otwiera się na świat, drugi Rosję przed światem zamyka.

     Po 18 latach negocjacji zakończył się proces wchodzenia Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Rosyjski prezydent złożył podpis pod ustawą ratyfikującą protokół stowarzyszeniowy z WTO, przez co jego kraj stał się 154 jej członkiem. Skutkiem będzie między innymi obniżka ceł i, jak liczą zagraniczni partnerzy, konieczność modernizacji rosyjskiej gospodarki, wystawionej na konkurencję. To dla wielu zachodnich firm, które chcą wchodzić na rosyjski rynek, cenna informacja. Długo…Euro a sprawa polsko-niemiecka. Odcinek 6: Bajki się nie powtarzają

Mon, 02 Jul 2012 11:41:26 +0200

Niemcy podczas Mundialu 2006 ogarnęło radosne szaleństwo. Na ulicach powiewało tysiące flag. Nastąpił niespodziewany  wybuch uczuć narodowych. W Polsce ta niemiecka „Letnia Bajka” się nie powtórzyła, bo od lat nie mamy takich problemów jak sąsiedzi z podejściem do pojęć „naród” i „patriotyzm”.

Coś więcej niż piłka nożna
     Dla Niemców głośne kibicowanie na stadionach czy w pubach to nic nowego. Tłumy przy telewizorach przy piwie widać podczas większości meczów Bundesligi. Mimo wszystko, jak wspominał na jesieni 2006 roku ówczesny przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert: Czas Mistrzostw był czasem niezwykłym. Mistrzostwa otworzyły pewien wentyl, który był już częściowo…How to improove Polish-Russian relations?

Fri, 29 Jun 2012 09:55:04 +0200

The image of Poland and Poles in Russia is neutral or relatively positive. Negative opinions are expressed by a minority of Russians – that is one of the key findings of the Institute of Public Affairs study presented recently and described in the publication: People – History – Politics. Russian perceptions of Poland and Germany. Still, however, the results could be much better. What to do to improve them in the future?

This question that we were trying to answer at our conference in Warsaw. Let me share some of our conclusions with you (some of…Euro a sprawa polsko-niemiecka. Odcinek 5: 28 czerwca - gra o finał?

Tue, 26 Jun 2012 08:46:47 +0200

28 czerwca stoczony zostanie pojedynek o EURO. Zapowiada się ciężkie starcie. Jak ten dzień zostanie zapamiętamy przez miliony Europejczyków zależy nie tylko od przygotowania Niemców i Włochów czy od przygotowań w Warszawie. Także wynik jest zupełnie niepewny. Czy w wyniku spotkania dojdzie do finału? Wątpliwe.
      Nie, tu nie chodzi o 90 minut czy ewentualne rzuty karne i ich rezultat. Kiedy dwie jedenastki oraz kilku sędziów będzie biegać po warszawskim boisku, ich szefowie rządów nie będą tym razem kibicować z trybun. Merkel, Monti czy Tusk nie zasiądą w lożach Narodowego. I oni osobiście stoczą wtedy pojedynek o EURO, w…Nagroda Polsko-Niemiecka dla Gimnazjum w Löcknitz

Thu, 14 Jun 2012 09:22:07 +0200

Gimnazjum w Löcknitz zostało właśnie uhonorowane Nagrodą Polsko-Niemiecką. Słusznie przyznano ją jednostce, która swoją działalność kieruje do najmłodszego pokolenia i jednocześnie działa na polsko-niemieckim pograniczu.
     Wyróżnienie nadawane jest organizacjom i osobom w sposób szczególny przyczyniającym się do zbliżenia Polaków i Niemców. Jak pokazują badania Instytutu Spraw Publicznych przeprowadzone w ostatnich miesiącach na terenie, na którym istnieje Gimnazjum, faktycznie spełnia ono tę rolę. Placówka powstała w latach dziewięćdziesiątych w miejscowości położonej 40 km od granicy z Polską.  Gmina, w której istnieje, podjęła ścisłą współpracę z Policami, po polskiej stronie, co pozwala na rzeczywistą wymianę doświadczeń i stały kontakt dwóch…Euro a sprawa polsko-niemiecka. Odcinek 4: Czy Polska tak samo skorzysta jak Niemcy w 2006?

Wed, 13 Jun 2012 09:26:15 +0200

Choć dworzec główny w Berlinie otwarty z wielką pompą na Mundial w 2006 zaczął się sypać kilka miesięcy po zakończeniu mistrzostw, to sukces wizerunkowy jakim dla Niemiec była organizacja tej sportowej imprezy okazał się trwały. Czy w Polsce dzięki Euro może być podobnie?
Dziś zapraszam do lektury mnojego tekstu opublikowanego w RzeczpospolitejEuro a sprawa polsko-niemiecka. Odcinek 3: Polsko-niemiecka (współ)praca u podstaw

Tue, 12 Jun 2012 08:00:42 +0200

Niemcom, którzy na Euro pojawiają się w Polsce, towarzyszy grupa policjantów, ściśle współpracująca z policją polską. Ale taka polsko-niemiecka współpraca służb mundurowych to nic nowego. Od 2002 roku uregulowana jest umową, a w sposób szczególny realizowana jest w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. Centrum stanowi doskonały pozytywny przykład codzienności i normalności w polsko-niemieckim współżyciu.
     Powstało w 2007 roku tuż przed wejściem Polski do Strefy Schengen. Jego głównym celem jest poprawienie bezpieczeństwa w rejonie pogranicza, ułatwianie życia jego mieszkańcom, ale także pośredniczenie w kontaktach służb obu państw.

Jak działa
    …Euro a sprawa polsko-niemiecka. Odcinek 2: Niemiecki kibic w Polsce – porady ważne i ważniejsze

Mon, 11 Jun 2012 08:04:53 +0200

Niemieckich kibiców zbyt wielu jeszcze w Polsce nie ma, ale ci, co są wyposażyć się mogli w całą serię materiałów informacyjnych, jak ułatwić sobie pobyt w naszym kraju. O pakiet takich informacji zatroszczyli się organizatorzy Euro, ale i Ambasada Niemiec w Polsce, która przygotowania do Euro zaczęła z iście niemieckim wyprzedzeniem – już w 2010 roku podzielono obowiązki, a od października 2011 brano pilnie udział w spotkaniach dla ambasad organizowanych przez polskie władze. Nie odpuszczono także wszelakim niemieckim organizacjom w Polsce – przez ostatnie miesiące musiały raportować, co planują (nawet jak nie planowały) zrobić z okazji Euro.
     Oczywiście…Euro a sprawa polsko-niemiecka. Odcinek 1: Liczby i przygotowania służb bezpieczeństwa

Fri, 08 Jun 2012 09:08:39 +0200

Minął rok od ogłoszenia przez polski i niemiecki rząd pokaźnej listy projektów, którą stworzono z okazji rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Rocznice sprzyjają ewaluacji. Ale lista jest długa, tymczasem w Polsce zamiast czytać kolejne strony chętniej śledzić będziemy wydarzenia na stadionach. Ale na szczęście i w tym przypadku (czyli w  przypadku Euro 2012) można znaleźć polsko-niemiecki wątek (czyż już sam ten fakt nie jest dowodem normalności i wszechobecności stosunków polsko-niemieckich?!). Punkt 4.2 Listy mówi bowiem: Będziemy wspierać współpracę sił policyjnych w związku z odbywającymi się w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwami Europy w…Pragmatyczna cisza

Fri, 18 May 2012 17:13:45 +0200

Polskie i niemieckie media w ostatnich tygodniach coś połączyło. I nie były to jedynie, choć bardzo ciekawe merytorycznie i pozwalające faktycznie poznać się i zbliżyć dziennikarzom i ekspertom z obu krajów, Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Schwerinie. Po obu stronach Odry podjęto w tym samym czasie i, co rzadko się zdarza, natężeniu, temat – obecność polityków europejskich na Ukrainie podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Intensywność doniesień nie dziwi, jeśli prześledzi się liczbę i treści wypowiedzi polityków,  do których medialne komentarze się odnosiły. Oczywiście sama treść i wydźwięk tekstów nie zawsze były już te same. Jak sami niemieccy dziennikarze…Ruch na trasie Berlin - Warszawa

Thu, 08 Mar 2012 10:28:44 +0100

Początek roku, po zakończeniu prezydencji, miał przynieść upragnione wytchnienie. Ale z drugiej strony obawiano się zapomnienia ze strony partnerów. Do końca nie spełniły się ani nadzieje ani obawy
     Po intensywnym czasie prezydencji polscy urzędnicy, ci najbardziej w nią zaangażowani, obawiali się noworocznego poczucia, że świat o nich zapomniał. Miało nie być telefonów, nie przestających dzwonić podczas polskiego przewodnictwa z całej Europy, wizyt ani pięciu decyzji do podjęcia na raz. Ze szczytu zainteresowania, wpaść się miało w dołek pod tytułem: „nikt już mnie nie potrzebuje”. Taki obraz „po prezydencyjnego przebudzenia” przekazywali koledzy z krajów, które na czele Unii stały…Najpierw do Polski?

Wed, 29 Feb 2012 08:59:27 +0100

„Gdyby miał się kierować tylko sercem, to w pierwszą podróż zagraniczną jako prezydent RFN udałbym się do Polski”, powiedział Joachim Gauck w 2010 roku, kiedy ubiegał się po raz pierwszy o stanowisko prezydenta RFN. Po półtora roku znów startuje w tych wyborach, obecnie jednak ma pewność wygranej. A czy Polska ma pewność, że to nad Wisłę wybierze się w pierwszą podróż?

Kierunek Warszawa
     To bardzo prawdopodobne. To do Warszawy swoje pierwsze wizyty w roli głowy państwa kierował Horst Koehler, wybierany na prezydenta dwukrotnie. Christian Wulff najpierw wprawdzie odwiedził Brukselę, ale zaraz potem udał się do…Sarkozy zakłada twittera. Polscy europosłowie też. Lub to obiecują

Fri, 17 Feb 2012 07:58:46 +0100

Nicolas Sarkozy rozpoczął kampanię wyborczą, już oficjalnie. Ale nie tyle ten fakt jest ciekawy, co to, że zrobił to zakładając konto na serwisie Twitter. To na nim zapowiedział, jak donosi Gazeta Wyborcza, swoje wystąpienie w wieczornym programie telewizyjnym. A podczas tego wystąpienia z kolei formalnie ogłosił start w wyborach. Jak widać nowe media są w kampanii narzędziem, którego obecnie nie da się pominąć.
     Internetowa aktywność francuskiego prezydenta nie jest niczym nowym. Na Facebooku ma 500 tysięcy fanów. Na wspomnianym Twitterze już dziś śledzi go 34,5 tysiąca osób (po dwóch dniach istnienia konta), a zaćwierkał już ponad…ACTA ad acta, czyli niemieckie za a nawet przeciw

Mon, 13 Feb 2012 00:46:00 +0100

W piątek dotarł zza Odry news, że niemiecki rząd jednak może nie podpisać ACTA. Podobno ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. A niedawno powtarzał, że podpis złoży. Tymczasem w sobotę tysiące Niemców krzyczało na demonstracjach „ACTA ad acta”. Czy wpływ na to miały echa polskich protestów?

Byli za
     Niemców nie było wprawdzie wśród państw, które w styczniu złożyły podpis w Tokio pod ACTA, wówczas jednak zza Odrą tłumaczono ten fakt powodami proceduralnymi. Choć te nie były nigdy szerzej wyjaśnione. Ale zapewniano, że podpis będzie. Rząd postanowił o tym 30 listopada 2011. Nie ustalono jednak do tej…Prezydencja była kobietą?

Thu, 05 Jan 2012 08:11:12 +0100

Pamiętacie ten artykuł w Wyborczej, zatytułowany „Prezydencja jest kobietą”? Opisywał kobiety na kierowniczych stanowiskach w MSZcie, które były głównymi odpowiedzialnymi osobami, tuż po ministrze Dowgielewiczu, za polską prezydencję. Tekst wychwalający siłę płci pięknej i jej znaczenie w resorcie okraszony był zdjęciem z trzema facetami w garniakach. Pół roku minęło, a ja ciągle mam wrażenie, że całe przewodnictwo było właśnie takie jak ten tekst z fotką – kobiety znaczyły owszem dużo i miały wiele do powiedzenia, podejmowały istotne decyzje. I ci, którzy o tym wiedzieli, przyznawali to otwarcie. Ale w większości przypadków widziało się tylko panów. Ale piszę to nie…Mowa na językach

Thu, 15 Dec 2011 08:08:30 +0100

Gdy w Polsce nie milkną echa przemówienia ministra Sikorskiego w Berlinie, warto posłuchać, czy cokolwiek jeszcze słychać o nim w samej stolicy Niemiec.  Okazuje się, że w odróżnieniu od polskiego votum nieufności, tam wzdychają: „Ach, gdybyśmy my mieli takiego ministra…”
     „Retorycznie świetne. Ale pewnie nie wszystkich zachwyciło, niejednych zbulwersowało”, oceniali niemieccy eksperci mowę szefa polskiej dyplomacji tuż po wystąpieniu. Dwa tygodnie po nim, jadąc do Berlina, pytanie, o ocenę wystąpienia wpisuję sobie na listę jako jedno z wielu, o które chcę zagadnąć dyplomatów, ekspertów czy spotkanych „ogólnie zainteresowanych polityką”. Nie muszę go zadawać, jestem bombardowana przemyśleniami na…Wspólnie w Europie ale i dwustronnie

Mon, 05 Dec 2011 10:59:50 +0100

Pokazując jednoznacznie, że Polska ma pomysł na przyszłość Unii Europejskiej, wysyłamy do Niemiec ważny sygnał. Ale jednocześnie musimy dbać o relacje dwustronne w Niemcami. Czas w nich wyjść poza sferę uśmiechów.
     Kończący się rok był korowodem rocznic związanych z dwudziestoleciem traktatowego uregulowania relacji pomiędzy Polską a Niemcami. Pokazały one, jak wiele jest pomiędzy nami zaufania, cennych kontaktów, przyjaźni. To doskonale. Obecnie zaś widzimy polsko-niemiecką współpracę i dialog na arenie europejskiej. Wskazanie przez Angelę Merkel Polski jako kraju, który chce i ma szansę włączenia do grupy państw, współuczestniczących w reformie UE, nawet jeśli znajduje się poza strefą euro, jest…Wreszcie zaiskrzyło

Thu, 01 Dec 2011 08:54:19 +0100

Ze słowami opozycji na temat wystąpienia ministra Sikorskiego można się nie zgadzać. Można także wysuwać wątpliwości, czy szef dyplomacji nie przesadził w swojej mowie. Niezależnie, z którą opinią komu bardziej po drodze, i czy któreś ze stanowisk uważane jest za całkowicie nieprawdziwe, albo za zdradę, warto zwrócić uwagę na jedno – wreszcie w Polsce mówi się o przyszłości Europy, polskim stanowisku na ten temat i wielu wyzwaniach, jakie stoją przed UE. Do tej pory bardzo tego brakowało.
     Debata o polityce europejskiej w naszym kraju zanikła już dawno. Toczyła się przed przystąpieniem do UE, a może raczej przed samym…Dyplomacja po europejsku

Fri, 11 Nov 2011 15:15:32 +0100

Niemieccy wydawcy uhonorowali Donalda Tuska nagrodą dla Europejczyka Roku 2011. Można powiedzieć, „cóż z tego, to tylko symbol i to ze strony jednego zrzeszenia”. Fakt, ale uznanie przez Niemców czyichś zasług na rzecz budowania wspólnej Europy jest ważnym gestem, stwarzającym wokół polskiej polityki bardzo dobrą atmosferę. A jeżeli nagrodę dają media, to oznacza to dodatkowo, że informacja rozejdzie się po świecie. Ale przecież tak naprawdę, to nie jest uznanie zasług jednego Tuska. Nie tylko premier zmienia styl polskich działań za granicą. To przede wszystkim MSZ, a dokładnie mówiąc nie tylko kierownictwo ale poszczególne departamenty ze stojącymi na ich czele…Gdzie jesteście, Polacy?

Wed, 02 Nov 2011 10:24:05 +0100

Nowych, licznych polskich rąk do pracy nie ma. Ani na Zachodzie ani na Wschodzie Niemiec. Nie ma na budowach ani w rolnictwie. Niemieccy pracodawcy z nadzieją spoglądają w stronę polskiej granicy, zza której wcale nie nadciągają tłumy żądnych niemieckich zarobków Polaków. Przybyło ich mniej niż by sobie tego życzono. To, gdzie oni są? Może poszli do Austrii? Ale i tam statystyki pokazują, że najazd polskiej siły roboczej nie nastąpił. Rynki pracy, tak długo chronione przed, jak wieszczono, tłumami polskich pracowników, potrzebują tymczasem polskiej siły roboczej. A Polacy w nieukrywaną satysfakcją mruczą pod nosem: „a dobrze Wam tak! Trzeba było nie…Dojrzała euforia, czyli niemieckie oczekiwania wobec Polski

Tue, 18 Oct 2011 09:26:42 +0200

Trudno nie zgodzić się częściowo z Pawłem Świebodą, który w ostatnim swoim komentarzu nawołuje rząd do konkretnych, widocznych i odważnych kroków w polityce europejskiej. Jednak posługując się argumentem zimnego prysznica, płynącego, jego zdaniem, z niemieckiej prasy, zupełnie nietrafnie oddaje nastroje za Odrą.
     Świeboda wyraził w swoim tekście opinie, od tygodni krążące w czujących niedosyt kręgach eksperckich. Od rządu życzylibyśmy sobie w polityce europejskiej o wiele więcej, przede wszystkim: pomysłów na wychodzenie z kryzysu dla Europy i planu na wchodzenie do strefy euro dla Polski. A przy okazji prezydencji o wiele większej widoczności polityki europejskiej na polskim podwórku.…Kraj zachodnio-środkowo-wschodnio-południowy

Mon, 03 Oct 2011 07:12:56 +0200

Pomiędzy doniesieniami z kampanii wyborczej czy o wiele rzadszymi newsami o działaniach polskiej prezydencji tylko nieliczni zwrócili uwagę na fakt, że w Brukseli po raz kolejny sprzeciwiono się  przystąpieniu Bułgarii i Rumunii do Strefy Schengen. Twarde powtórzenie „jeszcze nie teraz” przestaje być czystą abstrakcją, gdy na lotnisku, lecąc do Bukaresztu, stolicy kraju członkowskiego UE, zostajesz odesłany w kolejkę do odprawy paszportowej. Stojąc z tym paszportem w ręku masz trochę czasu na refleksję, jakim krajem jest tak naprawdę Rumunia. Bo poza pierwszymi skojarzeniami, którymi Polacy z nią mają, czyli: korupcja (dlatego nie chcą jej do Schengen), psy na ulicach (uważaj, bo…Polsko-niemieckie drzwi w drzwi

Thu, 29 Sep 2011 07:35:21 +0200

W Berlinie właśnie została otwarta wystawa poświęcona polsko-niemieckiemu sąsiedztwu „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”, albo, jak to brzmi w dosłownym tłumaczeniu z niemieckiego: „Drzwi w drzwi”. Tak, jak już pisałam, jest ona jednym z elementów programu kulturalnego polskiej prezydencji oraz obchodów 20. rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Ale nie jedynym. Intensywność polsko-niemieckich spotkań  w ostatnich tygodniach pokazuje, że te drzwi pomiędzy Polską a Niemcami się nie zamykają.

Idąc od góry
     Dziewięć razy spotkali się już prezydenci Polski i Niemiec odkąd obaj są…Na drodze do klubu członków wagi ciężkiej? Polska prezydencja w oczach Finów

Mon, 26 Sep 2011 07:51:37 +0200

Polska prezydencja zbliża się do półmetka. Coraz częściej można więc znaleźć opinie na jej temat ekspertów z innych krajów. Dziś oddajmy głos Finom. Tiia Lehtonen z Finnish Institute of International Affairs już w tytule wskazuje, że wiąże z polskim przewodnictwem duże nadzieje. Pisze o nim: Pro-europejska prezydencja. Polska na drodze do klubu członków UE wagi ciężkiej. 
     Ekspert opisuje polskie priorytety i osadza je w aktualnej sytuacji Unii Europejskiej. Oceniając szanse ewentualnego sukcesu polskiego przewodnictwa przywołuje wiele faktów, które mogą wskazywać, że zostanie on odniesiony.
     Zdaniem autorki, Polska jest najbardziej entuzjastycznym krajem prezydenckiego trio z…Za czym kolejka ta stoi?

Thu, 22 Sep 2011 07:59:44 +0200

Godzina 20, środek tygodnia, Berlin. Przed potężnym gmachem w środku miasta kłębi się pokaźna kolejka. Niektórzy podchodząc do niej, choć wiedzą, pytają z uśmiechem, co dziś rzucili. Faktycznie ciągnący się sznur ludzi wygląda okazale, świadcząc, że obiektem upragnienia musi być nie byle co. Faktycznie, do byle czego kolejka nie stoi. 1000 lat wspólnego polsko-niemieckiego sąsiedztwa pokazane na 800 eksponatach i w 22 wątkach tematycznych robi wrażenie i zachęca do odstania swego w ogonku.

Drzwi w drzwi
     Wystawa "Obok. Polska - Niemcy 1000 lat historii w sztuce." , albo, co jakoś mi się bardziej podoba,…Nowe media – szansa czy pułapka dla demokratyzacji?

Sat, 17 Sep 2011 20:46:03 +0200

Słysząc o zwoływaniu się Egipcjan na demonstracje za pomocą Twittera oraz śledząc wpisy na forach na temat wydarzeń z ostatnich rewolucji w Afryce Północnej, można zachwycić się znaczeniem Internetu w procesie budowania demokracji. Z kolei czytając książkę Evgeny Morozova “The Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom”, człowiek zaczyna się bać nie tylko logować do serwisów społecznościowych, ale i w ogóle buszować po sieci. Dwie strony tzw. „nowych mediów” to nadal stosunkowo mało poznany w  Polsce temat. A jakże ciekawy.

Strach kliknąć
     Morozov w swoim dziele (bo też i książka chudością nie grzeszy) podaje…Trudno potoczyć Trójkąt

Wed, 14 Sep 2011 09:09:37 +0200

Dwadzieścia lat od powstania Trójkąta Weimarskiego, czyli formuły współpracy polsko-niemiecko-francuskiej, w rocznicowych przemówieniach wszyscy podkreślają znaczenie pomysłu takiej kooperacji podczas polskiej drogi do Unii Europejskiej. Niestety, gdy pada pytanie o jej przyszłość, kończy się na frazesach. Kolejna konferencja na ten temat, niestety, potwierdziła tę przykrą prawdę.
     Oczywiście rację na Ulrike Guerot, podliczając, że Polska, Niemcy i Francja razem wzięte stanowią ważny odsetek unijnej gospodarki, terytorialnej powierzchni UE czy głosów w Parlamencie Europejskim. Rozumowanie, że dołożenie do motoru niemiecko-francuskiego zdecydowanie mniej ociężałego silnika polskiego wyszłoby na dobre całej Unii, podziela wielu ekspertów. Argumentów, że polsko-niemiecko-francuskie partnerstwo jest potrzebne nie…Piłka nożna a stosunki polsko-niemieckie

Mon, 05 Sep 2011 21:21:52 +0200

„Piłka nożna jest najważniejszą z nieważnych rzeczy na świecie”, powiedział ostatnio redaktor naczelny drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Waga tej dyscypliny sportu ma znaczenie także dla stosunków polsko-niemieckich. I to nie tylko w dniu meczu Polska-Niemcy, który rozegrany zostanie w Gdańsku 6 września.
Pewnie można na takie stwierdzenie pokiwać głową i powiedzieć: „Słoń a sprawa Polska, wszystko nadaje się do podciągnięcia pod jakieś hasło”. I na pewno wiele w tym racji. Polscy eksperci ds. stosunków polsko-niemieckich wykazują się niebywałą zdolnością znajdywania kwestii niezwykłej wagi dla tych relacji. Spotkanie piłkarzy na gdańskiej murawie w sposób oczywisty aż się prosi…Chciane i niechciane podróże

Tue, 30 Aug 2011 15:45:14 +0200

Zbliża się koniec wakacji, które kojarzą nam się z podróżami, wypoczynkiem, poznawaniem czegoś nowego, byciem w drodze. Ja na swoim ostatnim wakacyjnym szlaku dotarłam na ciekawą wystawę w szwedzkim Goeteborgu – właśnie o wędrowaniu. Ale, jak się okazało, nie tylko tym pożądanym, planowanym, sprawiającym przyjemność. Także tym przymusowym, koniecznym, niechcianym, będącym losem migrantów czy uchodźców. Zestawienie szczęśliwego turysty, przywożącego ze swoich wojaży pamiątki i piękne fotografie z zabiedzonym uciekinierem, mającym jedynie to, co włożył na siebie, nie pozostawia obojętnym.

Poniżej kilka zdjęć, które zrobiłam na tej wystawie. Pokazują interesujące dane liczbowe o podróżach, ale i skłaniają do…Oh, Angie

Fri, 26 Aug 2011 07:53:48 +0200

Angela Merkel znowu awansowała na pierwsze miejsce listy najbardziej wpływowych kobiet „Forbsa”. Jednocześnie jej wielki poprzednik, polityczny ojciec, Helmut Kohl sugeruje, że Angela niszczy jego Europę. Zaatakowana kanclerz broni się, a czołówki niemieckich gazet gwałtownie rezygnują z doniesień z Libii na rzecz wewnątrzniemieckiej debaty. Za Odrą lato kończy się burzliwie, nie tylko w pogodzie.

Angie była Wielka
     Minęły już czasy, kiedy Piotr Jendroszzcyk pisał w 2007 z Berlina: „Kanclerz Angela Merkel jest u szczytu sławy. Niemcy ją uwielbiają, ponieważ nie szykuje nieprzyjemnych niespodzianek w postaci dolegliwych reform i zdobyła uznanie dla siebie i…Inni o nas-niemieccy eksperci o polskiej prezydencji

Wed, 24 Aug 2011 08:38:07 +0200

Czas przyjrzeć się, co o polskiej prezydencji piszą zagraniczni analitycy. Dziś oddam głos niemieckim ekspertom. „Jeżeli nie dojdzie do większych wypadków przy pracy, a główne polskie projekty, jak Partnerstwo Wschodnie widocznie posuną się do przodu, Polska wyjdzie z okresu swojej prezydencji silniejsza, a to półrocze będzie można uznać za zdany test sprawności jej polityki europejskiej” – ocenia w swojej ostatniej analizie Kai-Olaf Lang z niemieckiego think tanku SWP. Pisze, że jeżeli dotychczasowy kurs zostanie utrzymany, Polska, średniookresowo, może się spozycjonować jako kraj wiodący w UE. W tym celu będzie jednak musiała rozszerzyć swoje portfolio europejskie także o dziedziny gospodarcze. Do…Ojciec po europejsku

Sun, 21 Aug 2011 09:38:53 +0200

Wakacyjne podróże pozwalają podejrzeć życie innego społeczeństwa od różnych stron. Jednym z głównych „odkryć” mojego objazdowego wypadu do Szwecji jest rzucające się w oczy zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci oraz ogólna prorodzinna postawa Szwedów. To odkrycie (i fascynacja!) trafiło po powrocie akurat na wysyp tekstów w prasie o modelu rodziny, systemie opieki nad dzieckiem, roli kobiet w Polsce i innych krajach.

Dla malucha i dla wygody rodziny
     Kręcący się po Szwecji turysta bez problemów zauważy krzesełka dla dzieci w restauracjach – nie tylko stojące z boku, ale często wykorzystywane, przewijaki w toaletach, podjazdy dla wózków,…Promować łatwo nie jest

Tue, 02 Aug 2011 21:38:17 +0200

Prezydencja miała być doskonałą szansą na promocję Polski za granicą. Jak pokazują pierwsze opinie dochodzące z delegacji państw UE, które odwiedziły nasz kraj, jak na razie udaje się to doskonale. Zawsze jednak znajdzie się jakieś „ale”, pokazujące, że nawet najlepsze promocyjne plany mają swoje słabsze strony. Poniżej opinie i opowieści, jakie usłyszałam, rozmawiając z przedstawicielami ambasad krajów UE w Warszawie i urzędnikami w Brukseli.
    Każdą delegację należy zarejestrować. A to oznacza kontakt z techniką, która lubi płatać figle. Więc nieraz ambasada musiała się namęczyć, aby system zadziałał. Jeżeli jednak zdecydowanie odmawiał współpracy (dochodzą głosy, że się to zdarza),…