Subscribe: Presseurop | Ekologie
http://www.presseurop.eu/cs/taxonomy/term/25/*/feed
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language:
Tags:
deník  které  který  ndash  podle  pro  prostředí  píše  více  že  životní prostředí  životní  “ píše   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Presseurop | Ekologie

VoxEeurop | EkologieThe talk of the continent Obnovitelné zdroje energie: Ukázkový Feldheim

Fri, 13 Dec 2013 12:57:08 +0100

Neue Zürcher Zeitung, Curych – Vesnice nedaleko Berlína je jediným zcela energeticky soběstačným místem v Německu. Díky větrným elektrárnám umístěným na vlastních zahradách a nezávislé rozvodné síti, platí místní obyvatelé za elektřinu jen minimální poplatky. Příklad, který přitahuje ekology z celého světa. Více.Španělsko: „Nikdo platit nebude“

Thu, 14 Nov 2013 12:41:11 +0100

Jedenáct let po ztroskotání tankeru „Prestige“ nebyla v kauze „nejhorší ekologické katastrofy v dějinách Pyrenejského poloostrova „nikomu přiznána vina ani občanskoprávní odpovědnost“*, píše La Voz de Galicia poté, co Nejvyšší soud Galicie vydal rozhodnutí v případu havárie z 13. listopadu 2002, které list označil za „mikroverdikt“.

Tanker provozovaný řeckými rejdaři vyplul pod bahamskou vlajkou s 77 000 tunami těžkého topného oleje na palubě. Během bouře se v trupu objevily průrvy, jimiž začal olej vytékat do moře. Ropná skvrna pokryla 2 000 km pláží. Loď se potopila 250 km od pobřeží Galicie.

V rámci „makroprocesu“ odsoudil soud kapitána lodi k devíti měsícům vězení za to, že neuposlechl španělský rozkaz a nevzdálil se od pobřeží. Kapitána, stejně jako strojníka a zástupce španělské námořní plavby zprostil soud viny za poškození životního prostředí. Škody, které prokurátor vyčíslil na 4,32 miliard eur, soud odhadl na 151 milionů eur a půjdou na vrub Mezinárodního fondu pro náhradu škod způsobených ropným znečištěním (FIPOL. Vláda, jejímž mluvčím byl v té době současný premiér Mariano Rajoy, vyšla z procesu očištěna.
Estonsko: Zelené město ještě není na správné cestě

Tue, 12 Nov 2013 12:22:46 +0100

Postimees, Talin – Navzdory tomu, že mají obyvatelé Tallinnu hromadnou dopravu od 1. ledna zdarma, ji nevyužívají o mnoho víc než dříve. Sociálně ekologický experiment naráží na neschopnost předjímat skutečné potřeby cestujících. Více.Rybolov: Zásoby ryb ve Středozemním moři se tenčí

Wed, 06 Nov 2013 16:09:26 +0100

Rybí populace ve Středozemním moři zažívají „agónii,“ varoval list La Repubblica poté, co Evropský námořní a rybářský fond(EMFF) přijal nová pravidla pro období 2014-2020. Podle italského deníku hovoří evropské statistiky jasně: 95 procent rybí populace ve Středozemním moři ohrožuje nadměrný rybolov a pokud do pěti let nedojde k alespoň 45 až 50 % omezení výlovu, nebude již cesty zpět.

Současný trend se však zdá být opačný – z rozpočtu EMFF na rozvoj udržitelného rybolovu na období 2006-2013, který činil 4,5 miliard eur, nebylo využito téměř nic, píše La Repubblica. Itálie patří mezi největší hříšníky, protože z alokovaných 900 milionů eur utratila pouze 23 %. Hlavní strategie na rozvoj udržitelného rybolovy, kterou je každoroční pětačtyřicetidenní zákaz rybolovu, je pouhou příležitostí ke zpronevěře dotací a nemá na rybí populace žádný pozitivní dopad. Výsledkem je, že v období 2000-2010 se produktivita snížila o 48,84 procent a příjmy o 31 procent, čímž bylo ohroženo živobytí tisíců rybářů. Co se týče spotřebitelů, La Repubblica píše, že

bychom se raději měli učit jíst mořské sasanky, protože pouze jejich počty dlouhodobě stoupají.
Snižování emisí: Evropa jednotná v neúspěchu

Thu, 24 Oct 2013 12:25:41 +0100

Il Sole-24 Ore, Miláno – Podle Evropské agentury pro životní prostředí se žádné zemi nepodaří dosáhnout v oblasti zelené energie a emisí cílů stanovených pro rok 2020. Zatímco se jedni domnívají, že laťka byla umístěna příliš vysoko, druzí soudí, že i menší pokroky znamenají úspěch. Více.Rumunsko: Stane se z Roşia Montana brzy celoevropský problém?

Fri, 06 Sep 2013 14:25:21 +0100

„Několik maďarských a rumunských europoslanců, mezi nimi i místopředseda Evropského parlamentu László Tőkés, požádalo Evropskou komisi,“ aby protestovala proti zahájení těžby v dole na zlato a stříbro v rumunské vesnici Roşia Montana, píše deník Adevărul.

V dopise adresovaném eurokomisaři pro životní prostředí Janezi Potočnikovi europoslanci žádají „tvrdý“ zásah proti technologiím, které k těžbě drahých kovů využívají kyanidy. Deník připomíná, že Evropský parlament požádal Komisi, aby použití kyanidu v těžbě zakázala, už v roce 2012.

Maďarské ministerstvo zahraničí zaslalo 2. září Rumunsku a Evropské komisi nótu, ve které protestuje proti znovuotevření dolů v Rosia Montana, jelikož se obává možné ekologické katastrofy poblíž svých hranic. V roce 2000 vyteklo v rumunském Baia Mare do řek Szamos a Tisa 100 000 kubických metrů vody kontaminované kyanidem. Ekologická katastrofa tehdy postihla také Maďarsko.
Portrét: Poslankyně, která se nevzdává

Wed, 08 May 2013 14:25:53 +0100

Fokus, Stockholm – Od svého zvolení do Evropského parlamentu v roce 2009 má Švédka Isabella Lövinová jediný cíl: zamezit nadměrným výlovům. I když to znamená otřást poslaneckými zvyklostmi a rovnováhou některých místních komunit. Více.Belgie: „Kontaminovaná voda stála lidský život“

Mon, 06 May 2013 14:16:23 +0100

Jeden mrtvý a 49 hospitalizovaných, kteří se nadýchali toxických výparů. Taková je bilance vlakového neštěstí, při němž vlaková souprava vykolejila a následně se vzňala. K neštěstí došlo 4. května v belgickém Wetterenu. Jeho příčiny zatím nejsou známy. Řidič vlaku se nicméně přiznal, že překročil rychlost povolenou na tomto úseku trati.

V okruhu půl kilometru kolem místa nehody bylo okamžitě evakuováno 250 obyvatel, obyvatelé přilehlých zón byli vyzváni, aby neopouštěli domovy.

Některé oběti žili ve vzdálenějších oblastech mimo bezpečností zónu. Příčinou jejich onemocnění, respektive smrti byla zřejmě voda použitá k hašení, která obsahovala toxické látky a dostala se do odpadních vod. V zemi se polemizuje o tom, zda zodpovědné orgány krizi zvládly.
Belgie: „Doprava znečištuje více než průmysl“

Mon, 15 Apr 2013 12:24:52 +0100

Průmysl a automobily znečišťují životní prostředí v Belgii méně než před deseti lety. Nárůst dopravy v uplynulém desetiletí ale toto zlepšení vyrovnal. Největším zdrojem emisí karcinogenních pevných částic už není podle vládní zprávy průmysl, nýbrž automobily – především ty s dieselovým pohonem, které tvoří naprostou většinu firemního vozového parku. Belgický deník otiskl mapu Evropy, z níž mimo jiné vyplývá, že největší míry emisí oxidu dusíku – skleníkového plynu – jsou zaznamenávány v Belgii, Nizozemí, pařížské aglomeraci a severní Itálii.
Biomasa: Bude opravdu dřevo palivem budoucnosti?

Thu, 11 Apr 2013 12:04:57 +0100

The Economist, Londýn – Chceme-li získávat energii bez zvyšování emisí CO2, není nic jednoduššího, než spalovat ve stávajících elektrárnách stromy, které se postupně znovu vysadí. Tato štědře dotovaná metoda je však efektivní jen z velmi dlouhodobého hlediska. Více.Polsko: Skládky patří na smetiště dějin

Thu, 04 Apr 2013 12:22:05 +0100

Polityka, Varšava – Vypadá to, že Polsku nezbývá, než konečně začít uklízet. Po kritice ze strany Evropské Unie se země bude muset začít zabývat recyklací a snižováním objemu odpadu, píše týdeník Polityka. Více.Břidlicový plyn: Brusel zchladil naděje na „revoluci“

Thu, 28 Mar 2013 12:42:23 +0100

O břidličné revoluci nelze uvažovat,“ píše Het Financieele Dagblad po včerejším zasedání Rady ministrů životního prostředí. Podle ekonomického deníku zbrzdila evropská komisařka pro klima Connie Hedegaardová a komisař pro energetiku Günther Oettinger nadšení některých států z možnosti těžit břidlicový plyn, kterého má Evropa poměrně značné zásoby.

Některé země jako Francie nebo Bulharsko uvalily na těžbu plynu moratorium, jiné jako Británie nebo Polsko zahájily průzkumné vrty. Deník uvádí, že Evropská komise hodlá do konce roku stanovit politický rámec, který by těžbu břidlicového plynu v zainteresovaných členských státech reguloval.

Het Financieele Dagblad připomíná, že těžba je vzhledem k dopadům na životní prostředí „kontroverzní“, a cituje Connie Hedegaardovou:

Musíme si uvědomit, že ceny [plynu] nikdy neklesnou na stejnou úroveň jako ve Spojených státech. Tady [v Evropě] nenajdeme stejné neobydlené plochy a více přihlížíme k názoru místního obyvatelstva.

V porovnání s USA, kde jsou ceny plynu pětkrát nižší než v Evropě, má EU navíc striktnější předpisy týkající se životního prostředí a odlišné geologické formace. A proto

experti spolupracující mimo jiné s Mezinárodní agenturou pro energii nedoporučují vsadit vše na břidlicový plyn.
Životní prostředí: Časovaná nálož na dně Baltu

Tue, 26 Mar 2013 13:47:30 +0100

Uważam Rze, Warsaw – Tisíce tun chemických zbraní vhozených do Baltského moře po skončení druhé světové válce představují smrtelné nebezpečí pro lidi i životní prostředí. O sedmdesát let později hrozí, že zrezivělé nosiče začnou propouštět smrtonosné otravné plyny, varuje polský novinář. Více.Nizozemsko: Ohrožení jeleni na pobřeží

Mon, 11 Mar 2013 12:31:14 +0100

Na ploše 3000 hektarů, kterou tvoří písečné duny podél nizozemského pobřeží poblíž Amsterdamu, žije přibližně 2000 jelenů, kteří způsobují ekologické škody a pronikají až na městské pozemky.

Jelikož veřejné mínění se staví k lovu negativně, úřady se pokusily zvířata ve volné přírodě omezit pomocí sedmnáctikilometrového plotu. Následkem tohoto uvěznění však mnoho jelenů zemřelo hlady.

Amsterdamská radnice se tento týden bude zabývat alternativním řešením problému. Mohla by nakonec zvolit humánnější prostředek: smrt kulkou.
Potraviny: Zemi minul steak z koně

Fri, 15 Feb 2013 16:26:09 +0100

L’Echo, Brusel – Cartoon. Více.Evropská unie: Voda, pramen první občanské iniciativy

Wed, 13 Feb 2013 14:51:21 +0100

Deník Cinco Días vítá zprávu, že Evropská komise „poprvé v historii EU“ přijala evropskou občanskou iniciativu. Nevládní organizace Right2water předložila 11. února milion podpisů na protest proti liberalizaci trhu s vodou, která je součástí návrhu směrnice o službách, a Komisi vyzvala k návrhu legislativy, která udělá z práva na vodu a její sanace lidské právo. Španělský deník to označuje za „demokratický milník“ pro Brusel, protože:

Evropská komise bude muset vůbec poprvé „sdílet“ s veřejností právo na iniciativu, které doposud patřilo výhradně jí. Pouhých deset měsíců poté, co nařízení o občanské iniciativě vstoupilo v platnost, využili evropští občané možnost, kterou jim nabízejí instituce, jež mimochodem otevírají doširoka brány lobbistům.

Komise má nyní tři měsíce na to, aby se k návrhu vyjádřila, dodává Cinco Días.

O iniciativě informuje i Frankfurter Allgemeine Zeitung, který připomíná, že vznikla z podnětu Němců a Rakušanů, kteří také patří k jejím hlavním signatářům. V obou zemích totiž rozvod vody zajišťují ve většině obcích státní podniky a

představa, že chce Brusel donutit obecní zastupitelství k privatizaci distribuční sítě, děsí i ten nejserióznější tisk.
Evropský parlament: Cíl: zamezit nadměrnému rybolovu

Fri, 08 Feb 2013 14:29:15 +0100

Europoslanci schválili 6. února poměrem 502 ku 137 hlasů „společnou politiku trvale udržitelného rybolovu. Vypadá to jako nepříliš významná událost, ale ve skutečnosti jde o historické rozhodnutí,píše Libération. Cílem je, „aby rybí populace dosáhla v roce 2020 obovitelné úrovně. Rozhodnutí znamená „změnu kurzu“, zejména proto, že od roku 2014 bude platit zákaz vypouštění vedlejších úlovků zpět do moře. Tyto úlovky představují 23 % celkových úlovků v EU. Do přístavů tak bude nutné dopravovat všechny ulovené ryby.

Pilířem současné změny kurzu, která má napomoci rozumnému a trvale udržitelnému rybolovu, byla nutnost zamezit současnému nadměrnému rybolovu a obnovit vyprázdněná rybářská loviště spolu s vůlí snížit počet rybářských loďstev. [...] Rybářská politika se halí do etických hodnot, aby se vyhnula otázce neakceptovatelného zvyku vracet do moře úlovky, které nejsou z komerčního hlediska zajímavé. […] Až doposud vyvolávala rozhodnutí rybářské politiky pouze nadměrný rybolov v evropských lovištích: podléhalo mu 48 % odhadované rybí populace v Atlantickém oceánu a zhruba 90 % ve Středozemním moři.

Jak ale poznamenává Le Monde, zákaz zpětného vypouštění ryb nemá jen své zastánce:

Jakmile se v přístavu ocitnou ryby, které dnes končí zpět v moři, posílí se odvětví výroby rybí moučky, z níž se vyrábějí krmiva pro zvířata, a a priori „náhodný“ rybolov se začne rozvíjet, tvrdí kritici nového přístupu k rybolovu.

Nedostává se ale Evropa s třetí největší rybářskou flotilou na světě svým rozhodnutím podporovat trvale udržitelný rybolov do nevýhodného postavení vůči mezinárodním konkurentům?, ptá se Süddeutsche Zeitung:

Bylo by naivní a přehnané si myslet, že velcí rivalové [Čína a Peru] budou následovat evropského příkladu. Ale vzhledem k velikosti evropského rybářského loďstva by bylo výrazným úspěchem už jen to, kdyby principy trvalé udržitelnosti respektovali alespoň evropští rybáři lovící v neevropských vodách.
Grónsko: Pokušení skryté v podzemí

Wed, 06 Feb 2013 12:54:19 +0100

De Standaard, Brusel – Uran, vzácné kovy, železo, měď, zlato... S postupným táním ledovce se 60 tisícům obyvatel ostrova, kteří žijí takřka výhradně z rybolovu, dostává do rukou velké nerostné bohatství. Bohatství, po němž pokukují Spojené státy i Čína, je pro něj zároveň prokletím. Více.Obnovitelné zdroje energie: Zelená se Irsko

Mon, 07 Jan 2013 17:08:57 +0100

La Repubblica, Řím – Po dvouleté drastické kůře úsporných opatření se stav irského hospodářství začíná lepšit. Země za to vděčí především novým příjmům státního rozpočtu z obnovitelných zdrojů energie a zdanění pevných paliv a odpadu. Více.Biopaliva: Technologická revoluce se opožďuje

Tue, 29 May 2012 12:04:37 +0100

Respekt, Praha – Evropská unie ve snaze snížit emise CO2 podporuje přeměnu zemědělské půdy na plantáže určené k pěstování rostlin sloužících k výrobě biopaliv do evropských motorů. Potravinářské plodiny se tak pěstují v rozvojových zemí. Proto by Evropská komise měla legislativu v dané oblasti co nejrychleji upravit. Více.Životní prostředí: Statistická mlha v boji proti emisím

Fri, 20 Apr 2012 11:14:28 +0100

The Guardian, Londýn – Plán Evropské unie na snížení emisí oxidu uhličitého je často chválen jako svého druhu nejambicióznější na světě. Jeho nejasná kritéria a zastaralé účetní metody však vrhají pochyby na úspěchy, kterých bylo až doposud dosaženo. Více.Rybolov : Sahara potápí dohodu mezi EU a Marokem

Thu, 15 Dec 2011 12:52:22 +0100

\

„Evropský parlament vetuje dohodu o rybolovu s Marokem,“ píše v titulku listElPaís. Europoslanci 14. prosince rozhodli, že neprodlouží smlouvu, která vyprší v únoru 2012 a která umožňuje 119 evropským lodím (z nichž 100 pluje pod španělskou vlajkou) lovit v marockých vodách. Rabat za to dosud ročně inkasoval 36 milionů eur.

Evropská komise chtěla smlouvu prodloužit o jeden rok a mezitím vyjednat nový kompromis. Ale „Západní Sahara a ekologie dohodu pohřbily,“ vysvětluje deník. „Kromě toho Štrasburk vyjadřuje nedůvěru ohledně respektování lidských práv Sahařanů“. Parlament se rozhodl hlasovat na základě zprávy europoslance Carla Haglunda. Zpráva zpochybňuje legálnost dohody, která počítá s rybolovem i u pobřeží Západní Sahary, tedy území anektovaného Marokem, jehož svrchovanost nad tímto teritoriem EU neuznává. Další problematickou otázkou je přínos smlouvy pro saharskou populaci. Finský liberální poslanec rovněž poukazuje na „nadměrné vytěžovaní rybích zdrojů“ a malou efektivitu smlouvy „z hlediska poměru nákladů-výnosů“.

El País upřesňuje, že rozhodnutí „odporuje postoji Evropské komise a členských států“ a vyvolalo nesouhlas španělské vlády. Maroko okamžitě přikázalo evropským lodím opustit jeho teritoriální vody, včetně pobřeží Severní Sahary.
Změny klimatu: Kjóto, obchod s povolenkami

Tue, 13 Dec 2011 15:27:45 +0100

Público, Madrid – Evropská unie nebyla schopna v Durbanu zaujmout společný postoj ohledně kvót na emise skleníkových plynů po roce 2012. Důvodem je především veto postkomunistických členských států EU, které hájí stávající kvóty, které jsou pro ně obzvlášť výhodné. Více.Životní prostředí: Časovaná bomba v Severním moři

Wed, 16 Nov 2011 16:22:52 +0100

Trouw, Amsterdam – Moře omývající břehy Evropy ohrožuje nový zdroj znečištění. Tisíce tun chemických zbraní korodují a začínají z nich unikat nebezpečné látky. V Baltském moři nyní probíhá výzkum o možných následcích. Více.Itálie: Pytlákům ryb pomáhá mafie

Mon, 31 Oct 2011 17:12:58 +0100

La Repubblica, Řím – V roce 2002 zakázala Evropská unie z důvodu ochrany středomořské fauny vlečné sítě a rybářům za to poskytla odškodnění. Pro mnohé z nich ale lov tuňáka a mečouna představuje příliš lukrativní obchod. S pomocí mafie proto zákony obcházejí. Více.Vodní doprava: Dunaj vysychá

Wed, 26 Oct 2011 15:42:43 +0100

NRC Handelsblad, Amsterdam – Dunaj je sice druhou nejdelší evropskou řekou, ale také jednou z nejhůře splavných na celém kontinentu. A to i přes přijetí tzv. Podunajské strategie, které vdechlo život letošní maďarské předsednictví EU. Dlouhodobé sucho minulého léta totiž zapříčinilo ještě nižší hladiny vody, než bývá obvyklé. V důsledku této situace na řece vznikla obrovská dopravní zácpa. Více.POTRAVINÁŘSTVÍ: Velká rybí loupež se zdařila

Thu, 14 Jul 2011 16:50:12 +0100

The Times, Londýn – EU připravuje reformu rybářské politiky s cílem zabránit vyhynutí ohrožených rybích druhů,. Ale nátlak průmyslových lobby a krátkozrakost některých členských států tuto snahu značně ztěžují. Více.Klimatické změny: Polsko proti dalšímu snížení CO2

Tue, 05 Jul 2011 13:40:23 +0100

V době, kdy Evropský parlament diskutuje o nutnosti dalšího snížení emisí CO2, „Varšava se cítí pod klimatickým tlakem EU,“ píšeRzeczpospolita. Poslanci by se měli dohodnout na rezoluci vyzívající Evropskou komisi, aby přijala zákony vedoucí ke snížení evropských emisí o 30% do roku 2020. To je o 10 procent víc, než původní cíl Klimatické strategie EU. „Pro Polsko, s naší převážně uhelnou energetikou a energicky náročným těžkým průmyslem, půjde o skutečnou výzvu,“ zdurazňuje konzervativní deník, který dále varuje, že další snižování emisí by mohlo ohrozit životaschopnost polských oceláren, papíren a továren na výrobu hnojiv. Pro vládu by představovalo další asi 2 miliardy eur na nákup emisních povolenek a pro spotřebitele až 27% zvýšení cen za energii. Deník označuje tyto náklady za „monstrózní“ a připomíná, že před dvěma týdny na ministerské konferenci v Lucemburku bylo Polsko jedinou zemí, která návrh o 30% snížení vetovala, což vyvolalo „vlnu kritiky ze strany stoupenců restriktrivnější ochrany klimatu“.
CO2: IEA varuje před katastrofickými klimatickými změnami

Mon, 30 May 2011 10:39:49 +0100

Nejvyšší uhlíkové emise v historii přivádějí klima na pokraj kolapsu,“ zní dnešní titulek listuThe Guardian, který přináší dosud nezveřejněné odhady Mezinárodní agentura pro energii (IEA), podle kterých „emise skleníkových plynů v minulém roce rekordně vzrostly a dosáhly tak nejvyššího objemu uhlíkových plynů v historii“. Podle mezivládní agentury se sídlem v Paříži bylo roce 2010 „do atmosféry vypuštěno rekordních 30,6 gigatun oxidu uhličitého, převážně následkem spotřeby fosilních paliv – jde o zvýšení o 1,6 Gt ve srovnání s rokem 2009“. Tento „šokující nárůst“maří naděje na udržení globálních klimatických změn v bezpečných mezích“, píše The Guardian. Podle odhadů jednoho z odborníků London School of Economics nyní existuje 50% šance, že průměrné globální teploty vzrostou do roku 2100 o více než 4 stupně celsia. „Takové oteplení by narušilo životy a živobytí stovek milionů lidí po celém světě a vyvolalo by rozsáhlé přesuny obyvatelstva a konflikty. Podobné riziko by se měl každý soudný člověk pokusit snížit“, dodal.
Švédsko: Spokojení popeláři Evropy

Mon, 23 May 2011 16:57:55 +0100

Polityka, Varšava – Zatímco pro někoho znamenají hory odpadu břemeno, pod jehož tíhou se hroutí, druhý na nich vydělává. Týdeník Polityka se zaměřil na kvetoucí švédský byznys s odpadem. Více.Island: Evropu ohrožuje nová erupce

Mon, 23 May 2011 13:13:32 +0100

Po vulkánu Eyjafjallajökull, který ochromil leteckou dopravu v Evropě v dubnu roku 2010, je evropský vzdušný prostor ohrožen v současnosti nejaktivnějším vulkánem Grímsvötn. Během nejsilnější erupce za posledních sto let vychrlil vulkán kouř do výše více než 20 km, píše listMorgunbladid. Sopečný popílek pokryl valnou část země a obyvatelé nejvíce zasažených oblastí byli nuceni chránit se venku protiplynovými maskami. Kvůli sopečnému prachu zatím nemohou létat letadla na Island, Grónsko a Západní Špicberk. Podle názoru odborníků by západní větry vanoucí v nižších polohách mohly uprostřed týdne mrak dotlačit ke kontinentální Evropě.
Životní prostředí: Větrné elektrárny ano, ale ne u nás

Fri, 06 May 2011 08:42:49 +0100

Il Post, Miláno – Na první pohled se to může zdát poněkud překvapivé, ale nejčastějším terčem stížností týkajících se ochrany životního prostředí nejsou jaderné a tepelné elektrárny. Trnem v oku stěžovatelů jsou zejména ekology prosazované vodní a solární elektrárny a větrné parky. Více.Biodiverzita: Brusel zachraňuje živočichy

Wed, 04 May 2011 13:06:47 +0100

Čtvrtině evropských živočichů hrozí vyhubení,“píše dnes deník El Periódico. K tomuto číslu došel ve své analýze evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočník, který 3. května zveřejnil strategii EU, jak zastavit ubývání biodiverzity v Evropě. Do roku 2020 chce Brusel obnovit alespoň 15 % poničených ekosystémů. Projekt proti ubývání živočišných a rostlinných druhů „bude Evropskou unii stát asi 50 miliard ročně“, píše dále El Periódico, který lituje, že nové strategii „chybí měřitelné cíle a představuje spíše jakousi sumu dobrých úmyslů.“ El Periódico dodává, že 88 % evropských rybích populací je využíváno nadměrně a přežití 22 % evropských druhů je ohroženo „neustále agresivnější“ přítomností druhů pocházejících z jiných ekosystémů.

Deník Le Monde naopak kritizuje „bolestný neúspěch“ předchozího plánu EU a zdůrazňuje, že cíle zveřejněné 3. května „představují zlom v komunitárním přístupu“, jelikož „dokument již nepovažuje životní prostředí za samostatný sektor a ukládá cíle jednotlivým politickým oblastem Unie – zemědělství, lesnictví a rybolovu – jejichž dopad je nejcitelnější“. Le Monde též poukazuje na to, že Potočníkův ambiciózní plán „vesele míchá portfeje svých kolegů zodpovědných za zemědělství a rybolov“, což by mohlo vést ke „třenicím“ v Bruselu i mezi členskými státy. Evropský parlament by měl o dokumentu diskutovat před koncem tohoto roku.
Portrét: Energie bez jádra

Mon, 02 May 2011 16:36:23 +0100

VoxPublica.ro, Bukurešť – Němka Ursula Sladeková, zakladatelka jedné z prvních sítí na výrobu a rozvod obnovitelné energie, získala ve Spojených státech prestižní Goldmanovu cenu za životní prostředí. Více.Litva: Odpadkoví přeborníci

Fri, 29 Apr 2011 16:41:16 +0100

Veidas, Vilnius – Obyvatel Litvy vyhodí každoročně v průměru 500 kg domácího odpadu a „zapomíná“ ho třídit. Návyky se ale přece jen postupem času mění. Více.Španělsko: Evropské světlušky

Fri, 04 Mar 2011 10:59:26 +0100

„Maják Západu,“ píše El Periódico s odkazem na studii madridské Univerzity Complutense, podle níž „stojí španělská města v čele [evropského žebříčku] výdajů na veřejné osvětlení“. Španělé s 118 kilowatty/hodinu „utrácejí“ za veřejné osvětlení nejvíc ze všech Evropanů. Ve Francii je to 90 kW/hodinu a v Německu 48 kW/hodinu. Deník vidí v krizi příležitost změnit způsob osvětlení ve Španělsku, které je evropskou zemí s „nejvyšší mírou světelného znečištění“.
Životní prostředí: Systém rybolovných kvót dozná změn

Wed, 02 Mar 2011 10:58:22 +0100

„Evropa zakáže ‚vyřazování' nechtěných ryb,”píše v titulku list Guardian poté, co eurokomisařka pro rybolov Maria Damanakiová vyzvala k ukončení „neetických“ praktik spočívajících v házení nechtěných ryb zpět do moře. „Rybáři jsou v rámci stávajícího systému kvót vedeni k tomu, aby se ryb zbavovali, protože legálně mohou ulovit jen určité množství vymezených druhů,“ vysvětluje londýnský deník. „Když jich uloví příliš, nebo do sítě náhodou zachytí druhy, na které nemají kvóty, musí nadbytek vyhodit. V konečném výsledku se tak v některých oblastech až dvě třetiny ryb hodí zpět do vody, většinou mrtvých. Množství takto vyhozených ryb se jen v Severním moři odhaduje na milion tun.“ Ačkoliv alternativy k současnému systému kvót se teprve musí vytvořit, EU „s nejvyšší pravděpodobností“ provede legislativní změnu během dvou let, dodává Guardian.
Velká Británie: Ekologičtí aktivisté v hledáčku soukromých detektivů

Tue, 15 Feb 2011 11:00:36 +0100

„Jak energetické společnosti vyzvídají na ekologické aktivisty,“ píše ve svém titulkulist The Guardian. Deníku se podařilo získat dokument, který přináší důkazy o tom, že tři velké britské společnosti, britská pobočka německého gigantu E.ON, těžební společnost Scottish Resources Group a dodavatel elektřiny Scottish Power, už tři roky platí jedné soukromé společnosti, aby sledovala klíčové ekologické aktivisty, například hnutíClimate Camp. Hlavními výzvědnými metodami firmy Vericola je zachycování emailových zpráv a získávání obsahů porad ekologických skupin. Tato informace vyšla najevo během probíhajícího vyšetřováníinfiltrace ekologických hnutí britskou policií. Členové policie ve své obhajobě uvedli, že mezi ekology se pohybuje více výzvědných agentů placených soukromým sektorem, než tajných policistů.
Španělsko: Města už nemohou dýchat

Wed, 09 Feb 2011 10:59:17 +0100

„Z Madridu do pekla,“ píše Público v narážce na turistický slogan „z Madridu do nebe“. Hlavní město Španělska už několik dní „velice zneklidňují rostoucí hodnoty znečištění“, uvádí deník, který dále připomíná, že v roce 2010 „zaznamenalo nadlimitní hodnoty znečištění 87 % měřicích stanic“, přičemž „na výzvu starosty Madridu Alberta Rize-Gallardona k omezení používání vozidla zareagovalo 0 % řidičů“. V Madridu má 80 % znečišťujících emisí na svědomí právě automobilová doprava. Problém se týká i dalších velkých měst v zemi. Jak píše El Periódico, obyvatelé Barcelony jsou nadále „vůči znečištění bezmocní“ a „odborníci volají po naléhavém plánu na řešení mezních situací“.
Životní prostředí: Evropa ohrožuje Amazonii

Tue, 25 Jan 2011 12:12:30 +0100

„*Evropská spotřeba je hrozbou Amazoni**i,*” píše dnes list Público, který navazuje na obsahzprávy organizace Přátelé Země (Friends of the Earth, FoE), zveřejněné 25. ledna. Zpráva zvoní na poplach ohledně momentálního stavu ochrany amazonských lesů. Jejich plocha by se podle autorů zprávy mohla do roku 2020 „*dramaticky snížit*” a to „*z důvodů silného růstu evropské konzumace masa, biopaliv a krmiva pocházejících z Brazílie*“. Jde o jev „*v tomto desetiletí předurčený k vyditelnému růstu.*“

Deník připomíná, že EU je největším dovozcem etanolu na světě a čtvrtým největším dovozcem masa, jakožto i jedním z hlavních trhů pro transgenickou sóju. Spotřeba těchto „tří pilířů brazilské ekonomiky“ vede k trvalému ničení amazonského pralesa, což má „vážný dopad na klimatické podmínky, zemědělství a životy tisíců osob,“ píše Adrian Bebb, který vede sekci FoE zabývající se zemědělstvím a výživou. Público připomíná požadavky několika ekologických skupin, které chtějí, aby EU „přehodnotila Společnou zemědělskou politiku (SZP),“ která představuje 40 % rozpočtu EU a jejíž revize byla předmětem diskuzí během setkání ministrů zemědělství 24. ledna v Bruselu.

Deník též vzpomíná na iniciativu „bezmasých pondělků“, kterou před rokem v Bruselu „neúspěšně“ předložil hudebník Paul McCartney a která hájila myšlenku snižování individuální spotřeby masa. „Společná vláda ani vlády sedmadvaceti členských států ji však nevzaly na vědomí,“ píše s politováním portugalský deník.
CO2: První uhlíkoví piráti v dějinách

Fri, 21 Jan 2011 11:14:22 +0100

Hackeři ukradli a rozprodali emisní povolenky několika evropských zemí, píšeLibération. „Žádné vypáčené zámky, žádné trezory rozmetané na kousky s pomocí nitroglycerinu… Pouze informační systémy národních rejstříků, z nichž byla odcizena část povolenek na znečišťování“ rakouských, řeckých, českých, polských a estonských podniků. Ty zjistily rozsah krádeže 19. ledna. Podle Evropské komise kyberpodvodníci odcizili povolenky na zhruba 3 miliony tun CO2 v hodnotě 200 milionů eur. „Vloupání by mohlo ještě o něco více oslabit důvěryhodnost mladého evropského trhu s uhlíkem,“ který „EU začala vytvářet od nuly v roce 2005 s cílem snížit průmyslové emise CO2,“ píše Libération. Od roku 2007 se tento trh stává pravidelnou obětíútoků internetových podvodníků.
Klimatické změny: Hrozí lidstvu ekodiktatura?

Mon, 13 Dec 2010 15:29:21 +0100

Der Freitag, Berlín – Klimatická konference v Cancúnu umožnila udělat další krok v boji proti globálnímu oteplování. Avšak podle německého týdeníku Freitag si nakonec budeme muset vybrat mezi dvěma modely: ekodiktaturou a ekokracií. Více.Obnovitelné zdroje energie: Vybledlá zelená Evropa

Mon, 29 Nov 2010 10:34:22 +0100

Il Foglio, Miláno – Krize umožnila snížit emise oxidu uhličitého, ale rovněž podkopala základy „zelené ekonomiky“. Pokud bude přehodnoceno dotování nejméně výkonných technologií, mohl by být tento šok pro rozvoj odvětví prospěšný. Více.Itálie: Neapol opět utopená v odpadcích

Tue, 23 Nov 2010 11:57:29 +0100

V Neapoli je „všechno tak, jak bylo před dvěma lety,“ cituje v titulku italský deník La Stampa šéfa inspektorů vyslaných Evropskou komisí. Poté co nepořádek a špatnou správu města odsoudil i Evropský soud, se měli inspektoři ujistit, zda město dodržuje evropskou směrnici o odpadech. Neapol, která je cyklicky zužována problémy, protože nemá k dispozici dostatek spaloven a netřídí odpad, se dočká dobrého posudku jen ztěží. Dobrý posudek inspektorů je důležitý k tomu, aby EU půjčila Neapoli 158 milionů eur, za které by město mohlo postavit nové spalovny. V tuto chvíli však více než 2 500 tun odpadků zaplavují ulice Neapole a vláda není shchopná reagovat. „Slyšet z úst představitelů EU, že Kampánie [oblast Jižní Itálie] je zaostalá, je fackou, která pálí víc proto, že přiletěla ze zahraničí,“ říká s politováním italský deník Il Sole 24 Ore.
Rybolov: Švédsko válčí s Dánskem o tresku

Mon, 15 Nov 2010 11:03:09 +0100

Švédsko tu vede válku proti dánským rybářským pirátům.“ V dlouhé reportáži obviňuje Göteborgs-Posten dánské rybáře z porušování zákazu rybolovu v některých oblastech Severního moře, který vyhlásila EU v roce 2009 na ochranu tresky, dnes téměř vyhynulého druhu. Deník vysvětluje, že od vyhlášení zákazu zaznamenaly švédské pobřežní hlídky ve švédských pobřežních vodách 70 „pirátských“ lodí, z nichž jich 16 nahlásily úřadům. „Nelovíme v zakázaných vodách,“ reagoval na to mluvčí dánských rybářů. „Tresku se snažíme chránit stejně jako všichni ostatní.
Maďarsko: Únik jedovatého bahna, druhé dějství

Mon, 11 Oct 2010 10:56:05 +0100

Týden po smrtícím úniku toxického bahna z hliníkárny ve městě Ajka je nebezpečí stále vysoké, obává se list Népsabadszág. Budapešťský deník přináší informaci, že katastrofou nejvíce postižená obec Kolontár musela být opět evakuována kvůli dalším trhlinám objeveným ve stěně zadržovací nádrže na toxický odpad v areálu továrny.
Průmysl: Rudá záplava znamená poplach

Fri, 08 Oct 2010 17:44:42 +0100

Presseurop, Paříž, Řím, Varšava, Lisabon – Následkem úniku toxického kalu v Maďarsku hrozí zamoření koryta Dunaje. Podle evropského tisku poukazuje tato katastrofa na nutnost ošetřit průmyslovou činnost lepšími předpisy na evropské úrovni. Více.Ilegální obchod: Otroci pirátských lodí

Thu, 07 Oct 2010 16:13:14 +0100

The Guardian, Londýn – Na pirátských rybářských lodích operujících v nestřežených vodách Západní Afriky pracují lidé v hrozivých podmínkách. Organizace na ochranu životního prostředí odhalila, že úlovky jsou do velké míry určeny pro Evropský trh. Více.Maďarsko: Příčinou katastrofy je nedbalost

Wed, 06 Oct 2010 12:37:28 +0100

„Ekologická katastrofa: stav nouze ve třech okresech,“ hlásá titulek listu Népszabadság dva dny po prasknutí nádrže hliníkárny ve městě Ajka na západě země. Deník, který o události přináší několik článků, katastrofu připisuje lidskému pochybení. Maďarský zpravodajský portál Komment.hu si stěžuje, že „pod tlakem EU Maďarsko utrácí kolosální sumy za kampaně na třídění odpadků domácností, které nepředstavují ani 5 % odpadu,“ a zanedbává zavádění preventivních opatření v oblasti zacházení s průmyslovým odpadem, který představuje „skutečnou tikající bombu.“
Životní prostředí: Systém emisních povolenek nefunguje

Wed, 06 Oct 2010 12:23:49 +0100

„Koupit si povolenky na emise CO2 je jako vyhodit peníze oknem,“píše v titulku list Information, který těmito slovy shrnuje zprávu dánské neziskové organizace Økologiske Råd (Ekologická rada), podle níž systém EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) nefunguje. Příliš mnoho povolenek se firmám rozdělilo už ve chvíli spuštění systému a jejich cena (15 euro za tunu CO2) je příliš nízká. Výsledek: firmy ani jednotlivce nic nemotivuje emise snižovat. A hospodářská krize tento fenomén jen posílila. Dánská nezisková organize proto navrhuje systém EU ETS reformovat. Začala by snížením stávajících povolenek.