Subscribe: Presseurop | Biotechnologie
http://www.presseurop.eu/pl/taxonomy/term/28/*/feed
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language:
Tags:
dla  dziennik  europejska  gmo  jak  jest  komisja europejska  komisja  ndash  nie  przez  rozwiń  się    że   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Presseurop | Biotechnologie

VoxEeurop | BiotechnologieThe talk of the continent Wyrok w sprawie Apple'a: Zakazane owoce

Thu, 22 Sep 2016 13:26:34 +0100

Trouw, Amsterdam – Cartoon. Rozwiń.Przestrzeń kosmiczna: „Historyczne porozumienie Europejczyków w sprawie nowej rakiety Ariane 6”

Wed, 03 Dec 2014 10:22:15 +0100

Przedstawiciele 20 państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej podpisali 2 grudnia w Luksemburgu porozumienie dotyczące budowy nowej rakiety – Ariane 6. Udało się to po przezwyciężeniu oporu Niemiec, które przez wiele miesięcy obstawały przy „stopniowej modernizacji rakiety Ariane 5”, podaje Le Monde.

Dziennik przypomina, że program „wystartował” dziewiętnaście lat po rozpoczęciu w Rzymie projektu Ariane. Nowa rakieta ma być gotowa do pierwszego lotu w 2020 r. i „jest odpowiedzią na amerykańskiego SpaceX-a”, który przyczynił się do obniżenia o 30% kosztów lotów orbitalnych (do 60 mln dolarów za lot). Jak tłumaczy francuski dziennik, Europejczycy musieli szybko zareagować, aby nie „stracić dominującej pozycji na rynku rakiet nośnych dla satelitów komercyjnych”.
Polska: Protest przeciwko opóźnieniom w ogłoszeniu wyników wyborów

Fri, 21 Nov 2014 14:07:13 +0100

Demonstracja skrajnej prawicy skończyła się okupacją biura Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie w czwartek wieczorem, co spodowowało zatrzymanie procesu liczenia głosów oddanych podczas wyborów lokalnych, donosi Gazeta Wyborcza.

W następstwie chaosu informacyjnego będącego skutkiem awarii systemu komputerowego, która spowodowała opóźnienie ogłoszenia wyników głosowania z 16 listopada, pojawiły się oskarżenia o sfałszowanie wyborów, a demonstranci domagali się ustąpienia członków PKW, powtórzenia wyborów oraz zmian w ordynacji wyborczej.

Zdaniem komentatora gazety Jarosława Kurskiego okupacja biur PKW była aktem „terroru przeciwko demokracji, jakiego nie było w historii ostatniego 25-lecia”. Kurski przypisuje odpowiedzialność za ten „akt wandalizmu i ślepej anargii” liderom opozycyjnych partii PiS i SLD, którzy z powodów politycznych sugerowali, że wybory zostały sfałszowane i domagali się ich powtórzenia. Policja usunęła protestujących z budynku po północy.

Z kolei Rzeczpospolita ostrzega, że PKW nie jest gotowa do wyborów parlamentarnych i prezydenckich planowanych na 2015 r., jako że według ustaleń Najwyższej Izby Kontroli „nawet nie ruszyły przygotowania do rozpisania przetargów na systemy informatyczne”, które miałyby obsługiwać głosowania w przyszłym roku.
Badanie kosmosu: W podskokach

Tue, 18 Nov 2014 09:20:14 +0100

Le Temps, Genewa – Cartoon. Rozwiń.Biotechnologia: „GMO: Francja będzie mogła powiedzieć 'nie'”

Fri, 13 Jun 2014 15:18:16 +0100

W czwartek, 12 czerwca, w Luksemburgu ministrowie resortów środowiskowych dwudziestu ośmiu krajów członkowskich „przyjęli dyrektywę oferującą państwom swobodę w sprawie wprowadzenia zakazu GMO na ich terytoriach”, informuje dziennik Le Monde. Tym samym kończy się debata, która trwała piętnaście lat. Jednak, jak zauważa gazeta, „zezwolenia na wprowadzanie nasion transgenicznych podejmowane będą nadal na szczeblu europejskim":

Aby przełamać ten impas, Rada Europejska ma nadzieję, że ułatwieniom w stosowaniu nasion transgenicznych towarzyszyć będą silniejsze podstawy prawne pozwalające państwom członkowskim przeciwnym GMO zakazywać takich upraw w obszarze ich granic. Będą one mogły powoływać się na uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, czynniki natury etycznej lub porządku publicznego, a nie tylko przyczyny czysto naukowe.
Monopole: „Facebook prosi Europę o ‘polubienie’ porozumienia”

Thu, 29 May 2014 12:18:26 +0100

Aby uniknąć możliwych kontroli antymonopolowych w Europie, „Facebook zwrócił się do instancji Unii Europejskiej, aby zbadały zawartą przez niego umowę kupna serwisu WhatsApp, opiewającą na sumę 13,9 mld euro”, donosi Wall Street Journal Europe. Dziennik dodaje, że

krok ten był niespodziewany, gdyż umowa została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych i nie spodziewano się inspekcji ze strony Komisji Europejskiej, głównej instytucji antymonopolowej Unii. Jednak ze względu na możliwość podjęcia działań kontrolnych przez urzędy ochrony konkurencji w niektórych krajach członkowskich, Facebook stara się o jedną wykładnię, która obowiązywałaby we wszystkich 28 krajach Wspólnoty.
Unia Europejska: Apatyczna potęga

Mon, 09 Sep 2013 16:58:51 +0100

Rue89, Paryż – Wydaje się, że Europa nie potrafi znaleźć odpowiedzi na wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć w obecnym świecie, m.in. dlatego, że nie jest w stanie wypracować wspólnego stanowiska w sprawie konfliktu w Syrii i obronić swojej pozycji w dziedzinie nowych technologii. Czy Europa odbije się jeszcze od dna? Rozwiń.Badania: Nowe osiedla zagrażają udziałowi Izraela w programie UE

Wed, 14 Aug 2013 14:34:41 +0100

Oświadczenie Izraela z 13 sierpnia, że daje zielone światło na budowę 942 nowych domów dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu, może przeszkodzić jego uczestnictwu w unijnym programie badawczym opiewającym na wiele miliardów euro, pisze EUobserver.

Informacja ta pojawiła się w przededniu wznowienia rozmów pokojowych w Jerozolimie. EUobserver zauważa również, że została upubliczniona w czasie, gdy przedstawiciele Izraela i UE mieli spotkać się w Tel Awiwie 14 sierpnia na rozmowy w sprawie, i tak już utrudnionego, udziału Izraela w programie badań i innowacji pod nazwą Horyzont 2020.

Oczekuje się, że Izraelscy delegaci powiedzą przedstawicielom Wspólnoty, że ograniczenia nałożone w zeszłym miesiącu na izraelskie firmy, zobowiązujące je do podpisywania klauzul terytorialnych przy zawieraniu umów o dofinansowanie, są nie do przyjęcia.
Żywność: 100% komórek macierzystych

Tue, 06 Aug 2013 17:46:49 +0100

Daily Mirror, Londyn – Cartoon. Rozwiń.UE: „Pakt na rzecz badań”

Wed, 10 Jul 2013 10:47:04 +0100

UE chce „podbić przyszłość”, pisze w tytule Handelsblatt. W związku ze zbyt skromnym budżetem europejskim przeznaczonym na badania (70 mld euro) unijna komisarz odpowiedzialna za tę dziedzinę, Máire GeogheganQuinn, przedstawi 10 lipca szereg projektów współfinansowanych przez UE i przemysł.

W latach 2014 – 2020 firmy, takie jak Daimler czy Siemens przeznaczą na ten cel środki w wysokości 10 mld euro. UE zobowiązuje się zainwestować 12 mld, zauważa dziennik. Kwoty te mają wesprzeć badania nad ogniwami paliwowymi do samochodów nie-zatruwających środowiska, bardziej ekologicznymi samolotami i nową generacją antybiotyków.
Unikanie podatków: „Dlaczego Polska nie zarabia na Google’u i Apple’u”

Thu, 13 Jun 2013 12:16:48 +0100

„Gdyby sądzić po podatkach, jakie płacą w Polsce Apple i Google, można by pomyśleć, że spółki córki tych amerykańskich koncernów prowadzą u nas garażowy biznes”, pisze Gazeta Wyborcza.

Według Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), roczne przychody firm w Polsce wynoszą zaledwie 13,8 mln (Apple Polska, dane za 2012) i 139 mln złotych (Google Polska, dane za 2011), a zapłacone podatki odpowiednio 1,1 mln i 3,6 mln złotych.

Warszawski dziennik zauważa jednak, że rzeczywiste przychody obu firm ze sprzedaży w Polsce oscylują wokół 1 mld złotych. Gazeta dodaje też, że

…gdyby Google i Apple płaciły podatek dochodowy od wszystkich osiąganych na polskim rynku zysków, kwoty te byłyby kilkanaście razy wyższe niż te wykazane w KRS.
Wielka Brytania: Rewolucja w rolnictwie – Wielka Brytania zgadza się na GMO

Wed, 12 Jun 2013 13:19:22 +0100

Jak donosi The Independent, rząd Wielkiej Brytanii ma naciskać na Unię Europejską, aby złagodziła przepisy ograniczające stosowanie genetycznie modyfikowanych roślin w żywieniu człowieka.

Sekretarz ds. środowiska Owen Paterson ma w przyszłym tygodniu powiadomić o staraniach rządu zmierzających do tego, by zwiększyć uprawy żywności GMO w Wielkiej Brytanii. Coraz więcej danych wskazuje na to, że te produkty są bezpieczne, a ich uprawianie popiera ponad sześćdziesiąt procent rolników w kraju.

Dziennik zauważa też, że –

ministrowie mają nadzieję, iż uda im się zmienić stanowisko Unii w sprawie GMO, na czele z wahającymi się Niemcami.
Genetyka: Wszyscy Europejczycy są kuzynami!

Tue, 14 May 2013 13:03:58 +0100

Mediapart , Paryż – Dwaj amerykańscy naukowcy zbadali geny reprezentacyjnej próby 40 populacji kontynentu europejskiego. Oto co orzekli – wszyscy współcześni Europejczycy pochodzą od tych samych przodków. Popatrzmy, dlaczego. Rozwiń.Rolnictwo: Szlaban na pestycydy ma zapobiec masakrze pszczół

Tue, 30 Apr 2013 16:27:32 +0100

Presseurop, – Komisja Europejska wprowadziła właśnie dwuletni zakaz używania pestycydów, stanowiących prawdopodobnie zagrożenie dla populacji pszczół w Unii. To reakcja na ostrzeżenia dotyczące ciągle zmniejszającej się liczby tych owadów. Rozwiń.Rolnictwo: Coraz głośniejsze bzyczenie wokół pszczół

Fri, 01 Mar 2013 16:34:30 +0100

De Standaard, Bruksela – Szeroko stosowany w sektorze rolnictwa rodzaj insektycydów może być odpowiedzialny za wysoką umieralność pszczół w Europie. Komisja Europejska chce zakazać ich stosowania, jednak producenci zgłaszają weto. Rozwiń.Internet: Szpiegowski spam od państwa

Fri, 22 Feb 2013 12:48:02 +0100

Süddeutsche Zeitung, Monachium – Martin Münch, uchodzący za najgroźniejszego Niemca w Internecie, dostarcza policji i tajnym służbom oprogramowanie szpiegujące. Do dręczenia obywateli wykorzystują je również dyktatorzy. Rozwiń.Nauka: Dwa miliardy euro, aby pobudzić europejską naukę

Tue, 29 Jan 2013 17:24:09 +0100

„Szwajcarska koncepcja flagowym projektem Europy”, stwierdza z zadowoleniem dziennik Le Temps. Dwudziestego ósmego stycznia Komisja Europejska przyjęła Human Brain Project [Projekt badania ludzkiego mózgu] opracowany przez Ecole Polytechnique Fédérale w Lozannie jako jeden z dwóch projektów flagowych FET Flagship, obejmujących inicjatywy na rzecz przyszłych i powstających technologii, na które Unia przeznacza 1 mld euro, ujęte w programie Europa 2020.

Krooes Nelly, europejski komisarz ds. nowych technologii, ogłosił dwóch zwycięzców konkursu „Flagship” [...]. Grafen, inicjatywa szwedzka, której celem jest stworzenie rewolucyjnego materiału na potrzeby elektroniki, oraz Human Brain Project (HBP), wywodząca się z EPFL koncepcja modelowania mózgu przy użyciu superkomputerów.

„Tym, czego Europa oczekuje od swoich najważniejszych projektów badawczych, jest rozwój inicjatyw znajdujących zastosowania społeczne i zdrowotne”, wyjaśnia Le Monde. Ale, jak dodaje Le Monde,

wielu filozofów, takich jak Patrick Juignet, psychiatra i psychoanalityk, odrzuca takie podejście, które ’jest częścią szerokiego nurtu redukcjonistycznej ideologii materialistycznej starającej się zmechanizować człowieka. [...] Człowiek-maszyna jest osobnikiem urzeczowionym, pozbawionym swojej ludzkiej wyjątkowości’.

W Madrycie, El Periódico ocenia to jako „największą inwestycję w historii nauki w Europie”. Dziennik zauważa, iż

najbardziej sceptyczni uważają, że jest to monumentalna inwestycja bez gwarancji sukcesu, ale Komisja Europejska odpowiada, że Europa musi odważnie podjąć wyzwanie w tych dwóch dziedzinach, w których dokonano już ogromnych postępów.

Co się tyczy projektu Grafen, Il Sole-24 Ore zauważa, że w Brukseli, ta forma węgla uważana jest za „cud XXI wieku, tak jak w XX wieku były nim tworzywa sztuczne”. Jego nadzwyczajne właściwości otworzą nowe możliwości w wielu dziedzinach elektroniki, gdzie zastąpi on krzem, jak też w odnawialnych źródłach energii, odsalaniu wody, biadaniach biologicznych i tak dalej. „Europejska inicjatywa przychodzi trochę późno, ale lepiej późno niż wcale”, wnioskuje gazeta, która przypomina, że

W ostatnich pięciu latach chińskie firmy i uniwersytety zarejestrowały 2204 licencji związanych z grafenem [...], Stany Zjednoczone – 1754, Korea Południowa – 1160, a Europa mniej niż 500. W tym kontekście Stary Kontynent ma powody, by przeznaczyć miliard na rzecz ziemi obiecanej naukowego postępu.
Innowacyjność: UE wprowadza (wreszcie) jednolity patent

Wed, 12 Dec 2012 15:55:41 +0100

„Europa będzie wreszcie w posiadaniu konkurencyjnego systemu patentowego”, raduje się Les Echos, na wieść o przyjęciu przez Parlament Europejski jednolitego patentu europejskiego. Dziennik gospodarczy uważa, że ​​„trzydzieści lat wysiłków wreszcie i raz na zawsze się urzeczywistnia – Unia Europejska odpowiedziała na konkretny postulat przedsiębiorstw”. Gazeta przypomina, że jednolity patent europejski wejdzie w życie w 2014 r. i przy okazji w ten sposób wyjaśnia jego zalety: Konkretnie rzecz biorąc, zamiast płacić za tłumaczenia i koszty rejestracyjne w każdym kraju, gdzie wynalazca pragnie uzyskać ochronę patentową swojej innowacji, może on zwrócić się do Europejskiego Urzędu Patentowego (EUP) o wydanie jednolitego patentu, który zapewni ochronę w 25 państwach członkowskich . Oczekuje się, że to rozwiązanie przyjęte zostanie przez ostatnie dwa, które stawiają opór, Włochy i Hiszpanię. Patenty będą dostępne w jednym z trzech głównych języków Unii (francuskim, angielskim, niemieckim), a w przypadku sporu, procedury prawne zostaną uproszczone i ujednolicone. [...] Głosowanie parlamentarzystów umożliwi w końcu europejskim małym i średnim firmom współzawodnictwo na równych zasadach ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Uproszczenie trybu tłumaczenia zmniejszy koszty co najmniej sześciokrotnie. Jak wytłumaczyć to opóźnienie w ustanowieniu europejskiego patentu, podczas gdy, jak pisze Libération, firmy od dawna „wyły z niecierpliwości”? Z powodu problemów językowych, co paryski dziennik wyjaśnia następująco: Chociaż koszty tłumaczenia ponoszone są przez EUP – każda firma może złożyć wniosek w języku ojczystym – Rzym domagał się procedury jedynie w języku angielskim, natomiast Madryt wnioskował o wprowadzenie hiszpańskiego. Tę nieustępliwość można również wytłumaczyć faktem, że w tych dwóch krajach działa wielu fałszerzy (słynne rzymskie fałszywki torebek Vuitton)…. Komisja, wyczerpana już tymi sporami, zaproponowała pod koniec 2010 r. umowę o „wzmocnionej współpracy”, która została przyjęta przez 25 krajów, aby w ten sposób obejść hiszpańskie i włoskie weto. [...] W czerwcu osiągnięto kompromis – sąd pierwszej instancji, któremu przewodniczy Francuz, będzie zlokalizowany w Paryżu, jak też izba patentowa dotycząca energii elektrycznej, telekomunikacji i budownictwa. Ale izba zajmująca się patentami inżynierii mechanicznej znajdować się będzie w Monachium (30% prognozowanych sporów), natomiast wynalazki w dziedzinie leków i biotechnologii obsługiwane będą w Londynie (30% sporów). W Luksemburgu znajdzie się siedziba Sądu Apelacyjnego ds. Patentowych. Ten skomplikowany system zacznie funkcjonować nie wcześniej niż w 2014 r. Z hiszpańskiego punktu widzenia możemy zauważyć przede wszystkim osamotnienie odczuwane w tej kwestii przez Madryt i Rzym. I tak oto ABC uznał jednolity patent za „dyskryminujący” wobec hiszpańskiego i włoskiego ‒ Hiszpania i Włochy straciły w końcu poparcie i znalazły się same [...] Hiszpania utrzymała swoją pozycję w obronie hiszpańskiego jako języka urzędowego europejskiego patentu, podkreślając wpływy na rynkach Ameryki Łacińskiej, które są coraz bardziej bezpośrednio związane z gospodarką europejską. Jednak liczba patentów składana w języku hiszpańskim jest tutaj bardzo niska w porównaniu do tych w języku angielskim lub niemieckim. [...]Dania: Robaczywe jabłko

Thu, 08 Nov 2012 17:14:15 +0100

Jyllands-Posten, Aarhus – Cartoon. Rozwiń.Budżet UE: Naukowcy przeciwko cięciom

Tue, 23 Oct 2012 12:19:53 +0100

„Europo, oszczędź naukę”, woła na pierwszej stronie Gazeta Wyborcza. To nawiązanie do bezprecedensowego listu otwartego do przywódców europejskich podpisanego przez 42 laureatów Nagrody Nobla oraz 5 zdobywców Medalu Fieldsa (wyróżnienie nazywane jest matematycznym Noblem). Nobliści apelują w nim o niezmniejszanie w nowym unijnym budżecie na lata 2014–2020 nakładów na naukę oraz innowacje. Komisja Europejska proponuje, by przeznaczyć na ten cel prawie 80 mld euro, ale pojawiły się obawy, że suma ta może zostać okrojona nawet o kilkanaście miliardów przez unijnych przywódców na listopadowym szczycie Rady Europejskiej (22–23 listopada br.). Zdaniem autorów listu, byłaby to niepowetowana strata.

Wiedza nie zna granic. Globalny rynek największych talentów jest nadzwyczaj konkurencyjny […] W przypadku znaczącego obcięcia środków na badania Europa ryzykuje utratę pokolenia utalentowanych naukowców w momencie, gdy ich najbardziej potrzebuje.

Uczeni przekonują, że nauka jest jedynym sposobem, by zapewnić Europie długotrwały dobrobyt i ostrzegają, że cięcia funduszy mogą ją skazać na przegraną w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz Azją. Już teraz Europa wydaje znacznie mniej na naukę w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż USA, Japonia czy Korea Południowa, ubolewa profesor Tomasz Dietl z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Zdrowie: Monsantokio

Fri, 21 Sep 2012 16:34:14 +0100

24 heures, Lozanna – Cartoon. Rozwiń.GMO: Badanie podważa nieszkodliwość transgenicznej kukurydzy

Thu, 20 Sep 2012 15:11:48 +0100

„Tak, GMO są trujące!”. Artykuł na pierwsze stronie Nouvel Observateur ujawnia wyniki badań prowadzonych przez dwa lata przez francuskich naukowców na 200 szczurach karmionych transgeniczną kukurydzą, w szczególności NK 603 produkowaną przez Monsanto. Wnioski, z których można by ułożyć dobrą książkę, posłużyły do produkcji filmu opartego na tym właśnie badaniu, „Wszystkie świnki morskie!”, wyreżyserowanego przez Gilles-Erica Seraliniego, profesora biologii molekularnej na Uniwersytecie w Caen, który przeprowadzał te eksperymenty. Nouvel Observateur określiła je jako „bombę kasetową”.

Rzeczywiście rozrywa ono na strzępy oficjalną prawdę – bezpieczeństwo genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Badanie dowodzi, że, nawet w niskich dawkach, GMO jest silnie toksyczne i często śmiertelne dla szczurów. Tak bardzo, że, jeśli byłby to lek, jego stosowanie należałoby niezwłocznie zawiesić w oczekiwaniu na rezultaty dalszych badań. A to samo GMO znaleźć można na naszych talerzach czy to w mięsie, jajkach, czy też mleku.

Wyniki są niepodważalne:

13 miesięcy eksperymentów [...] u szczurów karmionych kukurydzą GMO, niezależnie od ich płci, guzy nowotworowe występują dwa do trzech razy częściej niż u szczurów spożywających produkty niemodyfikowane. Na początku 24 miesiąca, to znaczy pod koniec ich życia, u 50% do 80% samic karmionych GMO stwierdzono guzy, wobec tylko 30% u tych, które nie spożywały żywności GMO.

*EurActiv**.*com podkreśla, że wstrząs spowodowany opublikowaniem tych wyników „dotarł nawet do Brukseli”:

tutaj rzeczywiście decyzje podejmowane są na poziomie ogólnounijnym. Rząd francuski zażądał, aby badanie zostało sprawdzone przez Krajową Agencję Bezpieczeństwa Żywności. Komisja Europejska zwróciła się z takim samym apelem do Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Działania tej organizacji, jak przypomina EurActiv, były często kwestionowane przez Greenpeace, który oskarżał EFSA o to, że „od wielu lat jej pracownicy mają skandalicznie bliskie związki z przemysłem oraz że charakteryzuje się brakiem samodzielności”.

Jednak przez część świata naukowego badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Caen przyjęte zostało ze sceptycyzmem. Wielu biologów ankietowanych przez Reutera wyrażało wątpliwości co do protokołu i metod stosowanych w badaniach.
Komisja Europejska: UE chce ułatwić testowanie leków na ludziach

Wed, 18 Jul 2012 14:40:04 +0100

„UE chce kontrolować proces testowania leków”, informujeBerliner Zeitung. Projekt ustawy przedstawiony 17 lipca przez komisarza ds. zdrowia Johna Dalli ma zwłaszcza uprościć procedury dotyczące testów na ludziach. Na razie przemysł farmaceutyczny, który finansuje międzynarodowe badania kliniczne, napotyka liczne rozbieżności prawne w UE. Dlatego też porzucił Europę, aby tego typu badaniami zajmować się w krajach rozwijających się. Liczba testów przeprowadzonych w Europie spadła z 5000 w 2007 r. do 2800 w 2011 r.

W krajach Azji, Ameryki Południowej i w Rosji, gdzie procedury są mniej kosztowne, każdego roku na „ludzkich królikach doświadczalnych” testowanych jest 20 000 leków, stwierdza Wemos, holenderska organizacja ochrony praw pacjenta. Mniej więcej czterdziestoprocentowa różnica w cenie jest przekonywającym argumentem dla laboratoriów. Wszystko dlatego, że testy te mogą pochłaniać połowę budżetu przeznaczonego na rozwoju nowych leków, co średnio wynosi około 1 miliarda euro na preparat.

Aby dostosować się do tej rzeczywistości, Komisja Europejska stara się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zwiększyć atrakcyjność Starego Kontynentu poprzez usprawnienie systemu przyznawania zezwoleń, co ma zapewnić utworzenie centralnej instytucji dla wszystkich krajów europejskich, a także kontrolę europejskich firm farmaceutycznych, tak by przestrzegały one unijnych przepisów realizując testy poza Europą.

Dotyczy to zwłaszcza Indii, które w 2005 r. ułatwiły badania kliniczne na ludziach. Wielu z nich, mających obowiązek potwierdzenia podpisem, że zostały poinformowane o wszystkich możliwych skutkach ubocznych, to analfabeci lub osoby niepełnoletnie czyniące to bez zgody rodziców. Rada Ministrów i Parlament Europejski mają głosować nad projektem regulacji bardziej restrykcyjnej od obecnie obowiązującej dyrektywy. Może ono wejść w życie w 2016 r.
Gospodarka: Europejski przemysł hi-tech nie ma się czego wstydzić

Tue, 17 Jul 2012 14:12:23 +0100

„Pięć powodów, dla których należy jeszcze wierzyć w Europę”. Le Monde jest dobrej myśli i chce udowodnić, że „Europa nie jest kontynentem skazanym na porażkę, któremu pozostaje z tragiczną miną przyglądać się własnemu upadkowi”. W swoim dodatku poświęconym gospodarce francuska gazeta zauważa, że:

kryzys euro i towarzysząca mu fala planów oszczędnościowych przyćmiewają, albo wręcz ukrywają, siłę kontynentu uzbrojonego w unikatowe atuty na skalę światową. […] Nie tylko Dolina Krzemowa i Azja są biegunami innowacyjności. Na 30 najbardziej innowacyjnych państw na świecie, 20 znajduje się w Europie.

Le Monde przypomina, że europejska szara eminencja należy do „poszukiwanych gatunków”, a siła robocza Starego Kontynentu jest „wykwalifikowana”, ponieważ „korzysta z atutów bardzo specyficznej mieszanki kulturowej”:

Żeby wprowadzać w życie innowacje wystarczyłoby niemalże skonfrontować te różnice. Na tym polega program Erasmus […], uwarunkowanie subwencji UE na rzecz nauki […]. Oczywiście, nie ma odpowiednika Harvardu między Atlantykiem a Uralem. Ale stosunkowo skromne środki finansowe są kompensowane dużą liczbą wyższych uczelni. I młodzież może na nich bardzo tanio, gdy się porówna koszty do tych obowiązujących w Azji i Stanach Zjednoczonych, studiować.

„Unia Europejska łączy unikatowe atuty, ale są one jednak teraz zagrożone”, mimo wszystko uprzedza gazeta. „Czy będzie w stanie je wykorzystać, aby wyjść z kryzysu?”
Bioetyka: Bez patentów na komórki macierzyste

Wed, 19 Oct 2011 16:17:12 +0100

Temu wyrokowi przyklasnął Kościół katolicki, ale jest on krytykowany przez badaczy i budzi obawy w przemyśle farmaceutycznym: „Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakazujepatentowania embrionalnych komórek macierzystych”,pisze w tytule Die Presse. 18 października sędziowie z Luksemburga orzekli, że naukowcy, którzy zastosowali metodę pociągającą za sobą niszczenie ludzkich embrionów, nie będą mogli opatentować swoich odkryć. Przywołano tutaj zasadę „poszanowania osoby ludzkiej”. Kraje europejskie są podzielone w kwestii wykorzystania komórek macierzystych do badań, prawo zaś stanowi rozmaicie – od całkowitego zakazu ich używania obowiązującego we Włoszech aż po bardzo liberalne przepisy stosowane w Wielkiej Brytanii i w Szwecji.

W Niemczech, skąd skierowano sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po tym, jak wcześniej Greenpeace złożył pozew przeciwko badaczowi związanemu z Uniwersytetem w Bonn, prasa jest podzielona w ocenach. I tak konserwatywny Frankfurter Allgemeine Zeitung cieszy się, że „interesy ekonomiczne nie przeważają nad wszystkim”, gdy tymczasem Süddeutsche Zeitung ma trudności ze zrozumieniem tej decyzji. „Za dużo moralności”, pisze w tytule bawarski dziennik, który przypomina, że sędziowie nie przejmowali się tak bardzo rozterkami natury moralnej, jeśli chodzi o patentowanie „części do czołgów, pigułek wczesnoporonnych albo eksperymentów na zwierzętach”.
Żywienie: „Nie” dla modyfikowanego miodu

Wed, 07 Sep 2011 14:18:46 +0100

„Łyżka dziegciu dla lobby GMO”, ironizuje na pierwszej stronie Tageszeitung, bo oto Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) w swoim orzeczeniuzakazał sprzedaży miodu zawierającego choćby śladowe ilości organizmów genetycznie modyfikowanych. „Wyrok jest potężnym policzkiem dla Komisji Europejskiej, która od lat czyniła wszystko, by ułatwić – wbrew woli konsumentów – powstanie transgenicznych upraw”, ocenia gazeta. „W Brukseli czekają w szufladach inne jeszcze propozycje dyrektyw. Ale Trybunał przypomniał [Komisji] swoim werdyktem, że sprawy nie są ‘takie proste, jakby się mogło wydawać’”, cieszy się TAZ. Po tej decyzji „podstępne zatruwanie naszej żywności” organizmami GMO, zdaniem gazety, zostanie przyhamowane. Od tej pory import miodu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny czy Brazylii, krajów, w których nie obowiązują żadne tego rodzaju przepisy, będzie praktycznie niemożliwy.
Unia Innowacji: Europa ponosi klęskę w nauce

Thu, 03 Feb 2011 15:49:01 +0100

El País, Madryt – Podczas gdy realizacja celów strategii lizbońskiej w zakresie innowacji została odłożona do 2020 r., wielkie europejskie uniwersytety oceniają, że fundusze na badania naukowe są zdecydowanie za bardzo uzależnione od sektora publicznego. Rozwiń.Holandia: Innowacyjność bez ambicji

Wed, 19 Jan 2011 12:07:20 +0100

„Holandia coraz bardziej zostaje w tyle w dziedzinie innowacyjności”, donosi NRC Handelsblad. W świetle dwóch ocen siły gospodarki inwestycje w badania i rozwój nie pozwalają spełnić rządowego celu, który zakładał, że Holandia znajdzie się w gronie pięciu najbardziej innowacyjnych krajów świata. Dziennik dziwi się, że choć utworzono ministerstwo gospodarski, rolnictwa i innowacyjności, a termin „innowacyjność” pojawia się kilka razy w umowie koalicyjnej, to nie przewidziano na to żadnych dodatkowych środków budżetowych. NRC ubolewa ponadto, że rząd nie inwestuje również w edukację, i podkreśla, że Niemcy, Francja, Dania czy Finlandia nie wykorzystują kryzysu ekonomicznego jako pretekstu, aby unikać łożenia na działania naukowe i rozwój. Komisja Europejska życzy sobie, aby kraje członkowskie inwestowały 3 proc. swego Produktu Krajowego Brutto w innowacyjne przedsięwzięcia, a 5 miliardów euro wydanych w Holandii to zaledwie 0,88 proc. rocznego PKB.
Badania: Galileo na wyrzutni

Thu, 09 Dec 2010 12:33:57 +0100

„Program kosmiczny UE przeniesie się do Pragi”, cieszą się Hospodářské Noviny. Galileo, system, mający zapewniać Europie niezależność – od Stanów Zjednoczonych lub Rosji – w dziedzinie nawigacji satelitarnej, miałby zacząć działać od 2013 r. właśnie w czeskiej stolicy. W opinii dziennika decyzja podjęta 8 grudnia przez Europejską Agencję Kosmiczną przyniesie „prestiż krajowi, który po raz pierwszy będzie gościć jedną z instytucji Unii Europejskiej”. Na razie jednak, zauważają Hospodářské Noviny, „system boryka się zwłaszcza z trudnościami finansowymi”. Po wycofaniu się większości prywatnych inwestorów projekt będzie niemal w całości finansowany z funduszy europejskich, przy czym minimalny koszt szacuje się na 3,4 miliarda euro.
Przestrzeń kosmiczna: Unia nie wybiera się na orbitę

Tue, 26 Oct 2010 14:01:56 +0100

Bruksela zrezygnowała ze swojego projektu Komunikacja dotyczącego przyszłego włączenia Unii w działania w przestrzeni międzyplanetarnej, piszą Les Echos. „Miał to być pierwszy dokument Komisji Europejskiej po przyznaniu jej przez traktat lizboński nowych uprawnień w przestrzeni kosmicznej. Ale, jak widać, nic z tego nie będzie”. W dobie oszczędności budżetowych Komisja wolała „nie narażać Unii na nieprzemyślane ryzyko – stałe finansowanie dużych projektów, takich jak Galileo. Wiadomość wywołała gniewną reakcję przemysłu kosmicznego, pisze dalej dziennik, wyrażając zdziwienie, że Komisja rezygnuje z wdrożenia programu, za którego uruchomienie wzięła na siebie odpowiedzialność polityczną. „Jest w każdym razie kraj, który z pewnością się z tego cieszy –to Niemcy”, zauważa gazeta. „Niektórzy przypominają, jak fatalnie oceniał Berlin projekt pozwalający na wyeliminowanie z gry Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)”.
Niemcy: Zmowa cenowa

Fri, 22 Oct 2010 13:31:31 +0100

„Dlaczego aspiryna jest u nas taka droga?”, pyta tygodnik Die Zeit, który opisuje, jak to branża farmaceutyczna, tak jak nigdzie indziej w Europie, potrafi narzucać w Niemczech swoje ceny. Jest to możliwe zwłaszcza dzięki jej znaczeniu dla gospodarki i za sprawą prowadzonego lobbingu. Aspiryna kosztuje 2 eurocenty w Wielkiej Brytanii, 14 w Czechach i aż 20 w Niemczech. A takie leki, jak pigułki antykoncepcyjne Yasmin, produkowane przez niemiecką firmę Bayer i rozsyłane do ponad stu krajów świata, są w Niemczech tak drogie, że bardzo opłacalne jest sprowadzanie ich z powrotem do kraju z Portugalii. Według OECD Niemcy wydają na leki o 20 proc. więcej, niż wynosi przeciętna w krajach bogatych. Są ku temu dwa powody: z racji swojej wielkości Niemcy stanowią rynkowy punkt odniesienia, inne kraje, ustalając swoje ceny, biorą pod uwagę te niemieckie, choć często wyznaczają je na niższym poziomie, wyjaśnia na łamach tygodnika jeden z lobbystów. Dlatego też dla firm farmaceutycznych to, ile ich produkty kosztują w Republice Federalnej jest tak ważne. Poza tym laboratoria „samodzielnie decydują o cenach leków chronionych patentem i narzucają je ubezpieczalniom medycznym”, tłumaczy Die Zeit. W Niemczech można szybko i łatwo uzyskać pozwolenie na wprowadzenie medykamentów do obrotu. „Tylko Malta i Dania są podobnym rajem dla producentów”.
Nagroda Nobla: Nobel za in vitro skrytykowany przez Watykan

Tue, 05 Oct 2010 11:22:24 +0100

„Watykan potępia Komitet Noblowski” – pisze na pierwszej stronie Corriere della Sera. Przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Robertowi Edwardsowi, brytyjskiemu biologowi, pionierowi badań nad zapłodnieniem in vitro pod koniec lat 70., znalazło się na czołówkach włoskich gazet po tym, jak Ignacio Carrasco de Paula, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, ostro skrytykował decyzję Komitetu Noblowskiego. „Wybór kompletnie nie ma miejscu”, oświadczył. „Bez Edwardsa (…) nie byłoby na całym świecie wszystkich tych zamrażarek wypełnionych ludzkimi embrionami”. Lecz nawet centrowy i tradycyjnie prowatykański Corriere chwali sztokholmski komitet: „To całkowicie zasłużona nagroda”, mówi cytowany przez dziennik genetyk Edoardo Boncinelli. „Ci, którzy ją krytykują, nie rozumieją fundamentalnych zasług położonych przez Edwardsa dla promocji życia”.
Rumunia: Rumuni w kosmosie

Tue, 05 Oct 2010 11:00:23 +0100

Z niewielkim opóźnieniem w stosunku do planowanego terminu 2 października wysłana została w kosmos z okrętu wojskowego na Morzu Czarnym pierwsza rumuńska rakieta; wiadomość o tym wyczynie wybija w tytule Gândul. A dalej informuje, że rakieta „Helen 2” wyniesiona została w przestrzeń na wysokość 14 000 m aerostatem, po czym silnik balonu, napędzany nieszkodliwym dla środowiska nadtlenkiem wodoru, wystrzelił ją na wysokość 40 km. „Helen 2”, zaprojektowana przez Rumuńskie Towarzystwo Astronautyki i Aeronautyki (ARCA), uczestniczy w konkursie Google Lunar X Prize, którego celem jest wysłanie na Księżyc do 2012 r. robota zdolnego przemierzyć odcinek co najmniej 500 m i przekazać obrazy na Ziemię.
Wielka Brytania: Herbatka z mlekiem klona

Tue, 03 Aug 2010 11:33:03 +0100

„100 sklonowanych krów w Wielkiej Brytanii”, wybija w nagłówku Daily Mail, a dalej same rewelacje – że mleko od krowy zrodzonej z klona nielegalnie trafiło do sieci sklepowych bez specjalnego oznaczenia, że osiem sztuk bezpośredniego potomstwa sklonowanej krowy, pisze dalej londyński dziennik, spłodziło dalsze 97 zwierząt… „Przeciwników rolnictwa opartego na klonowaniu niepokoi to, iż nie ma obecnie ustawodawstwa, które zabraniałoby oferowania bez specjalnego oznakowania brytyjskim konsumentom mięsa i mleka takiego następnego pokolenia krów”.

Tymczasem w Guardianie dziennikarz działu naukowego Johnjoe McFadden dowodzi, że „bardziej do sfery science fiction niż faktów” należy strach przed genetycznie modyfikowanym mlekiem „Faktem jest natomiast, że przez ponad dekadę ludzie na całym świecie zjedli miliony ton genetycznie modyfikowanej żywności (głównie roślin). O ile wiadomo, nikt nigdy nie umarł od jej jedzenia, ani nawet nie zachorował”.
Komisja Europejska: Na co idą miliardy przeznaczone na innowacje?

Thu, 22 Jul 2010 15:56:36 +0100

Trouw, Amsterdam – Unia Europejska zdecydowała przeznaczyć na badania ponad 6 miliardów euro. Ta manna z nieba przyniesie korzyści przede wszystkim wielkim firmom, a rezultaty tych inwestycji znane będą dopiero po długim czasie. Poczynania, będące częścią strategii UE 2020, analizuje holenderski wykładowca akademicki. Rozwiń.Rolnictwo: GMO już bez przeszkód

Wed, 14 Jul 2010 16:43:53 +0100

Presseurop, – Chcąc ruszyć z miejsca sprawę organizmów genetycznie modyfikowanych, Komisja Europejska proponuje zezwolić rządom państw unijnych na zakaz niepożądanych upraw, prasa jednak widzi w tym chęć Brukseli, by zatrzymać dla siebie prawo do wprowadzania kolejnych nowych produktów. Rozwiń.Rolnictwo: Bruksela proponuje GMO à la carte

Thu, 10 Jun 2010 14:01:23 +0100

Le Monde, Paryż – Komisja Europejska chce dopuścić do uprawy więcej odmian roślin modyfikowanych genetycznie, choć, jeśli tak się stanie, państwa członkowskie nie będą miały obowiązku stosowania się do jej zaleceń. Zamierza tym samym dać satysfakcję krajom pragnącym rozwijać takie uprawy i umożliwić udaremnienie tego tym, które są wobec nich nieprzychylne. Czy Komisja Europejska znalazła sposób na odblokowanie kłopotliwej kwestii GMO? Rozwiń.Genetyka: I człowiek stał się Bogiem...

Fri, 21 May 2010 11:39:52 +0100

„Człowiek stworzył życie”, donosiEconomist . Dwudziestego maja na stronach czasopisma Scienceamerykański biolog genetyk Craig Venter ogłosił, że wraz ze swym zespołem stworzył pierwszą w historii sztuczną formę życia. Wzorem dla nowego organizmu była bakteria wywołująca zapalenie wymion u kóz, ale podstawą, na której powstał był syntetyczny genom w całości zbudowany z różnych związków chemicznych w laboratorium. Londyński tygodnik dowcipkuje, że „nie było zamku, piorunów i z całą pewnością obyło się bez złośliwie chichoczącego garbatego pomocnika w laboratorium”. Ale żarty o doktorze Frankensteinie możemy sobie darować; rozpoczęła się oto nowa era w historii ludzkości. Możliwe stało się „wyobrażenie sobie świata, w którym nowe bakterie (a z czasem zapewne nowe zwierzęta i rośliny) będzie się projektować za pomocą komputera i hodować na zamówienie”. Praktyczne zastosowania to bakterie, które wytwarzają biopaliwa, wchłaniają dwutlenek węgla z atmosfery czy nawet produkują szczepionki. Pomimo naszych obiekcji, że oto wchodzimy w rolę Pana Boga, „fakt pozostaje faktem”, pisze Economist. „Stwarzanie życia przestało być wyłącznie domeną bogów”.
Zmiany klimatyczne: Europa walczy z coraz wyższym poziomem mórz

Tue, 27 Apr 2010 16:33:46 +0100

Público, Madryt – Choć nie wiadomo, czy UE uda się w tym stuleciu zahamować procesy podnoszenia się poziomu mórz, podejmuje działania, aby osłabić katastrofalne skutki tego zjawiska. Wspólnota zainicjowała dwa ambitne przedsięwzięcia prowadzące do ocalenia najcenniejszych wybrzeży kontynentu. Rozwiń.Agencje europejskie: Zbyt liczne, zbyt drogie

Wed, 24 Mar 2010 15:39:55 +0100

La Tribune, Paryż – Agencja ds. Imigracji, Agencja ds. Rybołówstwa, Agencja ds. GMO… Dwadzieścia osiem tego rodzaju instytucji ma za zadanie zajmować się sprawami unijnymi w jak najbliższym kontakcie z obywatelami. Tyle że są dziś za drogie i czasem źle zarządzane. Bruksela zamierza skończyć z tą rozrzutnością. Rozwiń.GMO: Barroso funduje sobie ziemniaki

Wed, 03 Mar 2010 12:20:28 +0100

„Co naszło, u licha, José Manuela Barroso, który uchodził dotąd za zręczniejszego stratega?”, zapytuje w komentarzu Le Soir dzień po wyrażeniu przez Komisję Europejską zgody na uprawę genetycznie modyfikowanych ziemniaków Amfora, produkowanych przez niemieckiego giganta BASF. Co do tej sprawy powszechnej zgody nie ma, zauważa brukselski dziennik. „Czy naprawdę Komisja musiała tak jednoznacznie opowiedzieć się po jednej stronie, oficjalnie w imię ‘odpowiedzialnej innowacyjności’, ale przecież wbrew zasadzie ostrożności, którą kierowała się od dwunastu lat?”, zastanawia się gazeta. Le Soir krytykuje również sam sposób podjęcia decyzji ‒ „choć zapadła jednogłośnie, to jednak nie w wyniku prawdziwej dyskusji w gronie członków Komisji, tylko tajnej pisemnej procedury” ‒ oraz moment, w którym do tego doszło. „Komisja Barroso II nie podjęła dotąd żadnej ważnej decyzji. Oto jak wygląda pierwsza!”
Astronomia: Hiszpania marzy o superteleskopie

Mon, 15 Feb 2010 15:29:48 +0100

Hiszpańskie Ministerstwo Nauki i Innowacji złożyło konkurencyjną ofertę „by zdobyć największy teleskop świata”. Pisze o tym dziennik Público po ogłoszeniu przez Chile gotowości do udostępnienia terenu na budowę wielkiego teleskopu optycznego European Extremely Large Telescope (E-ELT). Projektowane przez Europejskie Obserwatorium Południowe urządzenie „będzie [miało] zdolność wychwycenia światła odbijanego przez planety spoza Układu Słonecznego, co ma usprawnić poszukiwania wody i życia”. To będzie poważna inwestycja, która „zapewni setki miejsc pracy i miliony euro wybranemu na jego lokalizację regionowi”. Obecnie w konkursie startuje wzgórze Armazores w Chile i obserwatorium Roque de los Muchachos na kanaryjskiej wyspie La Palma. Jednak według źródeł wewnątrz EOP, miejsce zaproponowane przez Hiszpanię może przysporzyć technicznych kłopotów. Kraj ten ma sfinalizować swoją ofertę do końca lutego, by zdążyć na planowane na 2‒3 marca spotkanie „14 państw członkowskich EOP, w tym Hiszpanii, podczas którego ma być podjęta ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji teleskopu”.
Uprawy transgeniczne: GMO w koszyku Barroso

Mon, 15 Feb 2010 15:26:28 +0100

Adevarul, Bukareszt – Nowa Komisja Europejska wznawia debatę w sprawie dopuszczenia do obrotu organizmów zmodyfikowanych genetycznie. To temat, wokół którego od dawna ścierają się ze sobą państwa członkowskie, lobbyści i Bruksela. Rozwiń.Portugal: Bank, który zawdzięcza sukces matkom

Thu, 14 Jan 2010 16:27:48 +0100

Lusocord, państwowy bank komórek macierzystych, którego stworzenie ogłosił w zeszłym roku premier Jose Sócrates, odniósł sukces,informuje portugalski dziennik Público. Przyjął – od początku 2009 r. – krew pępowinową od 1400 dawców. Taka krew to źródło komórek macierzystych, które mogą być wykorzystywane w hematologii oraz w leczeniu chorób genetycznych. Administrator banku – Centro de Histocompatibilidade do Norte z Oporto (Północne Centrum Zgodności Tkankowej) – ma nadzieję, że do końca 2010 r. liczba dawców osiągnie trzy tysiące. Jeszcze w tym półroczu zgromadzona w Lusocord krew będzie używana na całym świecie w celach badawczych, do transplantacji oraz w leczeniu dzieci dotkniętych białaczką. Dalszy sukces banku zależy wyłącznie od wspaniałomyślności ciężarnych kobiet w kraju, podkreśla lizboński dziennik.
Francja: Wielka pożyczka dla superuczelni

Tue, 15 Dec 2009 13:28:33 +0100

„University of Sarkozy”, pisze w tytuleLibération i zaraz wyjaśnia, że francuski prezydent chce doprowadzić do tego, aby nad Sekwaną pojawiły się uczelnie zdolne rywalizować z Harvardem czy Berkeley. Właśnie 14 grudnia zapowiedział utworzenie dziesięciu uniwersyteckich (publiczno-prywatnych) centrów doskonałości. Na ich sfinansowanie pójdzie 10 miliardów euro z wielkiej pożyczki państwowej, której całkowita wartość ma wynosić 35 miliardów euro. Dziennik to pochwala, ale też ocenia, że takie centra, owszem, „tworzą innowacje i zatrudnienie”, choć takie skupisko, przypominające Krzemową Dolinę, to powielanie wzorców, które we Francji mogą się nie sprawdzić. „Żaden [z tych ośrodków] nie został zbudowany od zera na mocy państwowej decyzji”, wyjaśnia Libération. Inny zarzut dotyczy „bardzo naukowego, bardzo ekonomicznego, bardzo, mówiąc otwarcie, utylitarystycznego zabarwienia” tej inicjatywy. Gazeta chciałaby widzieć taki sam zapał przy wspieraniu rozwoju uczelni zajmujących się naukami społecznymi, psychologią, literaturą czy historią.
Kosmos: Rumuni podbijają Księżyc

Mon, 19 Oct 2009 15:39:45 +0100

„Za kilka dni nastąpi pierwszy test w stu procentach rumuńskiej rakiety”, informował Evenimentul Zilei na pierwszej stronie swego niedzielnego wydania. Bukareszteński dziennik opisuje „epopeję projektu aerokosmicznego Helen” realizowanego przez „ośmiu inżynierów opętanych pewnym marzeniem”. Obecnie może się one skonkretyzować dzięki Google. W 2007 r. internetowy gigant ogłosił międzynarodowy konkurs aeronautyczny pod hasłem Google Lunar X Prize, który ma na celu wysłanie do 2012 r. na Księżyc robota zdolnego przemieszczać się na dystansie co najmniej 500 metrów i przesyłać obrazy. Wysokość wygranej, o którą rywalizują już 23 zespoły badawcze, wynosi 30 milionów dolarów, pisze EVZ.

Rumuńska rakieta „Helen”, skonstruowana przez członków Rumuńskiego Stowarzyszenia Kosmonautyki i Aeronautyki (ARCA) i mająca kształt szachowego pionka, jest już gotowa do startu. Będzie ona przetransportowana na Morze Czarne, skąd ma być wystrzelona. Balon słoneczny wyniesie Helen na wysokość 14 kilometrów, po czym odpalony zostanie silnik napędzany ekologicznym paliwem w postaci nadtlenku wodoru. Na razie brakuje tylko trochę wiatru…
Reprodukcja: Panom już dziękujemy?

Wed, 08 Jul 2009 15:12:32 +0100

Naukowcom udało się stworzyć sztuczną spermę – donosi Independent. Przełom ten, osiągnięty dzięki komórkom macierzystym pozyskanym z ludzkich embrionów, daje szansę na to, że bezpłodni mężczyźni będą mogli mieć kiedyś własne biologiczne dzieci. Jednocześnie prowokuje pytania etyczne na temat przyszłej roli mężczyzn. Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, to można sobie wyobrazić, że jeden męski zarodek będzie dostarczał nieskończoną ilość nasienia, co oznaczałoby koniec „reprodukcyjnego zapotrzebowania na mężczyzn”. Jeden z naukowców uczestniczący w tych pracach zauważył, że miałoby to sens tylko wtedy, gdyby chciało się stworzyć „populację tej samej wielkości i kształtu”. Komisja ds. Zapłodnienia i Embriologii, która reguluje badania w tej dziedzinie, ocenia, że minie pięć do dziesięciu lat, zanim sztuczna sperma wejdzie do produkcji i zacznie być wykorzystywana w terapii.
Prehistoria: Pierwsi Europejczycy byli kanibalami

Mon, 22 Jun 2009 14:17:14 +0100

Odkryte przez archeologów w Atapuerca, w Hiszpanii, skamieniałe szczątki praludzi uznanych za pierwszych Europejczyków, świadczą o tym, że nasi przodkowie byli ludożercami „gustującymi w ciałach dzieci i nastolatków” – pisze Le Figaro. „To pierwszy tak dobrze udokumentowany przypadek kanibalizmu w dziejach ludzkości, co nie oznacza, że najstarszy” – podkreślił jeden z dyrektorów wykopalisk. Liczące sobie 800 tys. lat szczątki należą do Homo antecessora, który żył przed Neandertalczykiem i przed Homo sapiens. Ślady po charakterystycznych nacięciach występujące na szczątkach dowodzą, że chodziło o „kanibalizm gastronomiczny, czyli o zaspokojenie potrzeb żywieniowych, a nie obrzędowy” – zaznacza dziennik.
Rolnictwo: Europodróby

Thu, 28 May 2009 17:54:42 +0100

La Stampa, Turyn – Wino w proszku, sery bezmleczne, produkty BIO z zawartością organizmów modyfikowanych genetycznie, bezpaństwowe kurczaki, oranżada, która nawet nie leżała obok pomarańczy… Nasze sklepowe wózki są pełne produktów niemających nic wspólnego z tym, co napisano na etykiecie. Wszystko przez nazwy narzucone przez Unię pod naciskiem rolno-spożywczych lobbies. Rozwiń.