Subscribe: Presseurop | Zbliżenie na Europę
http://www.presseurop.eu/pl/taxonomy/term/34/*/feed
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language:
Tags:
czy  europa  europejska  jak  jest  ndash  new york  new  nie  przez  rozwiń  się  times  york times  york  że   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Presseurop | Zbliżenie na Europę

VoxEeurop | Zbliżenie na EuropęThe talk of the continent Turcja–UE: Gra wokół uchodźców

Mon, 14 Mar 2016 14:25:06 +0100

, – Podczas szczytu UE-Turcja (odbył się 7 marca) ustalono, że w zamian za pomoc finansową Ankara przyjmie z powrotem uchodźców, którzy dotarli przez jej terytorium do Grecji. Cengiz Aktar, którego gazetę przejęły tureckie władze, uważa, że dogadując się z reżimem w Ankarze, Unia sprzeniewierzyła się swoim wartościom. Rozwiń.Ukraina: „Europejska flaga jest modna”

Thu, 21 Nov 2013 12:46:46 +0100

Na tydzień przed szczytem w Wilnie, podczas którego ma zostać podpisana – choć to jeszcze nic pewnego – umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską, „wyprzedano wszystkie europejskie flagi” w kraju, konstatuje Den.

”Europejska flaga jest teraz modna”, mówi gazecie Irina Diadenko, szefowa departamentu PR miasta Sumy (północny wschód), w którym europejska flaga zawieszona na maszcie ratuszu została ukradziona przez przechodnia.

Dziennik rozmawiał z różnymi producentami flag i wszyscy zgodnie stwierdzają, że popyt na flagi rośnie, głównie wśród klientów indywidualnych.
Afera Snowdena: „Ameryka Południowa domaga się przeprosin od Europy”

Mon, 15 Jul 2013 10:38:08 +0100

Po zakończeniu 12 lipca szczytu Mercosur (Wspólnego Rynku Południa), Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Wenezuela odwołały swoich ambasadorów z Hiszpanii, Francji, Włoszech i Portugalii. Na podobny krok zdecydowały się wcześniej Boliwia, Ekwador i Nikaragua.

Była to odpowiedź, wyjaśnia dziennik Trouw na zamknięciedrugiego lipca francuskiej, hiszpańskiej, włoskiej i portugalskiej przestrzeni powietrznej dla samolotu prezydenta Boliwii Evo Moralesa w związku z, nieuzasadnionymi jak się później okazało, podejrzeniami, że na jego pokładzie jest Edward Snowden, były współpracownik CIA, który ujawnił rozmiary inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Stany Zjednoczone.

Decyzja ta – przypomina dziennik – wywołała „wściekłość” krajów Ameryki Południowej. „To neokolonialne zachowanie nie może ujść płazem", oświadczyła prezydent Argentyny Cristina Kirchner.
Amerykańskie szpiegostwo: Europejskie histeryzowanie

Wed, 03 Jul 2013 16:44:57 +0100

The New York Times, Nowy Jork – Europejskie oburzenie wywołane ujawnieniem informacji o zbieraniu przez USA danych wywiadowczych w Europie jest przesadne, pisze New York Times. Podobnie zresztą jak groźba zerwania rozmów o umowie o wolnym handlu. Tego typu działalność wywiadowcza jest zgodna z amerykańskim prawem, a Waszyngton informuje europejskich partnerów o jej efektach. Rozwiń.Pomoc zagraniczna: Unijne pieniądze trafiają wyłącznie do skorumpowanych

Fri, 21 Dec 2012 12:38:12 +0100

De Standaard, Bruksela – Według unijnego Trybunału Obrachunkowego praktycznie nie da się sprawdzić, jak kraje rozwijające się korzystają z unijnej pomocy. Przy okazji ujawnionego niedawno potężnego skandalu korupcyjnego w Ugandzie obserwatorzy w Kampali zastanawiają się, dlaczego Europa wciąż pompuje pieniądze w państwo przeżarte korupcją. Rozwiń.UE-USA: Wielka Brytania będzie słabsza bez Unii, twierdzi Biały Dom

Wed, 19 Dec 2012 15:34:58 +0100

Jak donosi The Daily Telegraph, rząd Stanów Zjednoczonych jest coraz bardziej zaniepokojony zmianami w Wielkiej Brytanii, gdzie wzrastają nastroje antyunijne oraz wpływy nacjonalistycznej partii UKIP. W sytuacji, gdy konserwatywny premier David Cameron zauważa, że „można sobie wyobrazić” Wielką Brytanię poza Europą, a jego rząd nadal zmierza w kierunku przeprowadzenia referendumw sprawie członkostwa w UE, administracja Obamy zaczyna wyrażać obawy związane z ewentualnym opuszczeniem instytucji UE przez Zjednoczone Królestwo, co „spowodowałoby też zmniejszenie amerykańskich wpływów na kontynencie”.

Historycznie rzecz biorąc, Waszyngton mógł polegać na Londynie, zwłaszcza w zakresie polityki zagranicznej i wolnego handlu, gdzie poparcie Wielkiej Brytanii uważane jest za kluczowe, aby zapobiec „tendencjom protekcjonistycznym” w UE. Istnieje obawa, że Wielka Brytania, której zaangażowanie w Europie ograniczy się do udziału we wspólnym rynku, okaże się znacznie słabszym sojusznikiem. Jak donosi Daily Telegraph,

Jest rzeczą ważną, aby bardzo wyraźnie powiedzieć, że silna Wielka Brytania w silnej Europie leży w interesie narodowym Stanów Zjednoczonych, powiedział wysoko postawiony urzędnik administracji USA. „Uznajemy państwa narodowe, ale postrzegamy UE jako mnożnik siły.

Wiadomość, że Stany Zjednoczone będą wywierały presję na utrzymanie Wielkiej Brytanii w europejskiej wspólnocie nie została mile przyjęta przez eurosceptyczną UKIP, której rzecznik spraw zagranicznych, William Dartmouth, zauważył: „Zadaniem naszego kraju nie jest ułatwianie pracy amerykańskim dyplomatom. Naszym zadaniem jest dbanie o nasze własne interesy”.
Zdrowie: Robin Hood i jego drużyna lekarzy

Mon, 29 Oct 2012 16:56:06 +0100

The New York Times, Nowy Jork – Kolejne kryzysowe budżety sprawiły, że setki tysięcy greckich bezrobotnych nie mają dziś ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja jest dramatyczna. By jej przeciwdziałać, powstała tu nawet podziemna sieć opieki zdrowotnej. Rozwiń.Unia Europejska: Czy bogate regiony nakreślą nową mapę Europy?

Mon, 08 Oct 2012 17:04:38 +0100

The New York Times, Nowy Jork – W obecnym kryzysie powracają stare historyczne i gospodarcze kłótnie między bogatymi regionami o silnej tożsamości i państwowymi rządami. Jak pokazuje ostatni przykład Katalonii, pytanie brzmi, czy UE popiera stabilność, czy tendencje separatystyczne. Rozwiń.Debata: Europejczycy również się przyczyniają do uzależnienia Amerykanów od broni

Fri, 27 Jul 2012 14:56:18 +0100

Europejczycy, którzy są zgorszeni liberalnym ustawodawstwem amerykańskim dotyczącym noszenia broni, tacy jak Christoph Prantner w Der Standard, powinni pamiętać, że sprawca masakry w Aurorze miał użyć produkowanego w Austrii półautomatycznego pistoletu Glock, uważa Charles Lane w The Washington Post. W reakcji na strzelaninę, która odbyła się 20 lipca na premierowym pokazie Batmana i spowodowała śmierć 12 osób, autor artykułów redakcyjnych zauważa, że:

Jeżeli chodzi o to całe trąbienie o amerykańskiej kulturze broni palnej, to należy zauważyć, że istnieje w symbiozie z europejską kulturą przemysłowej precyzji – której Glock jest dobitnym przykładem.

Nawiązując do kończącej się 27 lipca konferencji ONZ na temat traktatu o handlu bronią, Lane ciągnie dalej:

UE dostarczyła prawie milion sztuk broni palnej Stanom Zjednoczonym w 2010 r. […] Mali europejscy producenci broni mogą prosperować i tworzyć miejsca pracy dzięki drugiej poprawce [do Konstytucji USA]. Kto by pomyślał? […] Europa mówi jedno, a robi drugie.

Lane sugeruje, że europejscy politycy mogliby ograniczyć eksport broni palnej, biorąc pod uwagę, „że to produkt, którym można odebrać człowiekowi życie”:

Zaporowe cło nałożone na broń z Europy nie rozwiązałoby problemów z przemocą w USA, ale mogłoby marginalnie obniżyć ryzyko. […] Już i tak poturbowana gospodarka mogłaby na tym stracić, ale przynajmniej nie byłby to pierwszy raz, kiedy to firmy zza Atlantyku dobrowolnie zrezygnowałyby ze swoich udziałów rynkowych, żeby nie przyczyniać się do diabelskich zapędów Ameryki. W grudniu UE ograniczyła sprzedaż lekarstw, które są między innymi składnikiem trucizny wstrzykiwanej przy wykonywaniu kary śmierci, której się stanowczo sprzeciwia. Na tę karę właśnie mógłby zostać skazany Holmes [sprawca masakry w Aurorze]. (…) Bogu dzięki Europa nie będzie miała jego krwi na rękach.
Geopolityka: Cypr i europejskie marzenie

Mon, 02 Jul 2012 11:30:52 +0100

Project Syndicate, Praga – Pierwszego lipca Nikozja przejęła rotacyjną prezydencję Unii Europejskiej. Gaz, relacje z Turcją i polityka bliskowschodnia – Europa powinna wykorzystać tę okazję, by nakreślić nowy projekt śródziemnomorski, uważa amerykańska politolożka Anne-Marie Slaughter. Rozwiń.Widziane z Maghrebu: Koniec marzeń o Europie

Wed, 20 Jun 2012 12:09:54 +0100

, – Kryzys nękający strefę euro sprawił, że i po drugiej stronie Morza Śródziemnego gwiazda UE straciła blask. Podzielona bardziej niż kiedykolwiek, skupiona na samej sobie, targana narodowymi egoizmami przestała uosabiać pożądany cel i model. Tam coraz częściej spogląda na mocarstwa wschodzące. Rozwiń.Izrael-UE: Gdy Lady Ashton dotyka czułego nerwu

Mon, 26 Mar 2012 16:04:17 +0100

Haaretz, Tel Awiw – Poczynione przez szefową europejskiej dyplomacji porównania między żydowskimi dziećmi zamordowanymi przez Mohameda Meraha w Tuluzie a ofiarami wojny w Syrii, Gazie czy Sderocie wywołały w Izraelu falę oburzenia. Ale czy nie przyszedł czas, by ten kraj wyzwolił się z roli wiecznej ofiary, pyta komentator Gideon Levy. Rozwiń.Kryzys strefy euro: Latynoamerykanizacja Europy

Wed, 09 Nov 2011 16:36:53 +0100

El País, Madryt – Kryzys zadłużenia stawia strefę euro w sytuacji podobnej do tej, jakiej doświadczyła w ostatniej dekadzie zeszłego wieku Ameryka Łacińska. By szybciej się z załamaniem gospodarczym uporać, Europejczycy powinni wyciągnąć lekcję z popełnionych w owym czasie błędów, uważa komentator i były wenezuelski minister Moisés Naim. Rozwiń.Kryzys w strefie euro: Stany Zjednoczone patrzą na rozpadającą się UE

Thu, 13 Oct 2011 16:26:27 +0100

„Zapaść gospodarcza Europy rozszarpuje jej jedność”, informuje USA Today. Gazeta publikuje wnikliwe sprawozdanie dotyczące pogłębiającej się różnicy między „lepiej prosperującymi krajami UE” a ich biedniejszymi sąsiadami. Co ma się stać z nieszczęsnymi Grekami, z Irlandczykami, od których fortuna się odwróciła i którzy znowu zaczynają gromadnie emigrować, czy też z „tysiącami bezrobotnych Hiszpanów”, ci z kolei mogą „wkrótce zostać bezdomnymi”? Nad tym wszystkim zastanawia się dziennik. I jak długo mogą oni liczyć na dofinansowywanie ze strony „wściekłych” Niemców i Prawdziwych Finów, populistycznej partii północnej Skandynawii?

Jak to zauważył Herman Van Rompuy, Europa znalazła się w takiej sytuacji, że nie jest już w stanie dalej płacić na swój model społeczeństwa opiekuńczego. Co gorsza, jej dolegliwości związane z zadłużeniem mogą doprowadzić do efektu domina, czyli ‒ „gdy greckie banki padną, to francuskie banki padną, a wtedy, to amerykańskie banki padną…”. Washington Post, kiedy zauważa, iż „kopanie puszki wzdłuż drogi” było, jak dotąd, jedyną odpowiedzią na wszystkie problemy, tylko tę mroczną wizję podziela. I, jak ostrzega gazeta, „dzień europejskiego rozrachunku za kryzys finansowy jest już blisko”. Rządy krajów członkowskich UE „będą musiały znaleźć wspólną płaszczyznę i to szybko, bo jeśli nie, to pani Merkel i pan Sarkozy oraz ich koledzy zapiszą się w historii jako ci przywódcy, którzy doprowadzili Europę i świat na skraj gospodarczej przepaści – i jeszcze dalej”.
Kryzys zadłużenia: Śmiertelna podróż strefy euro

Mon, 26 Sep 2011 16:00:19 +0100

The New York Times, Nowy Jork – Podczas rozmów z MFW kraje strefy euro podjęły zobowiązanie, że uczynią „wszystko, co będzie konieczne”, aby uratować euroland przed rozpadem. Niemniej – twierdzi znany komentator, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Paul Krugman – jak dotąd, robią one wrażenie, jakby miały zamiar wspólną walutę wykończyć. Rozwiń.Bliski Wschód: Europa ugrzęzła w połowie drogi

Wed, 21 Sep 2011 15:41:00 +0100

An-Nahar, Bejrut – Proponując podejście alternatywne wobec stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawie uznania państwa palestyńskiego, UE wystawia się na krytykę zarówno Palestyńczyków, jak i Izraelczyków. Rozwiń.Strefa Schengen: Milionerzy z wschodniej granicy Unii

Mon, 05 Sep 2011 17:45:12 +0100

The New York Times, Nowy Jork – Mimo miliardów zainwestowanych w najnowocześniejszy sprzęt techniczny, granice Rumunii i Bułgarii nadal należą do jednych z najbardziej nieszczelnych. Okazałe wille, jakie wybudowali sobie celnicy, zdają się mówić coś o tym, dlaczego tak się dzieje. Rozwiń.Unia Europejska: Elity nie chcą się dzielić władzą z ludem

Wed, 24 Aug 2011 15:46:02 +0100

The New York Times, Nowy Jork – W jednym punkcie populiści mają rację. Unia nie słucha swoich obywateli. A działania przywódców oraz instytucji tylko wzmacniają wrażenie, że integracja europejska dokonuje się za pomocą technokratycznych środków, na które społeczeństwa nie mają wpływu. Rozwiń.Perspektywa amerykańska: Lekcja historii dla Europy

Fri, 12 Aug 2011 12:12:33 +0100

„Zmierzch i upadek Europy”, obwieszcza na swej okładce Time. „Europejska unia gospodarcza się pruje, Londyn stoi w płomieniach, a niezawodny niegdyś partner handlowy – USA – jest zbyt słaby, by wesprzeć Stary Kontynent i uratować euro”, donosi amerykański tygodnik. „Czas pożegnać się ze starym porządkiem”.

„UE stworzyła wspólną walutę, lecz nie udało się jej doprowadzić do głębszej integracji w kwestiach politycznych i fiskalnych”, twierdzi pismo. Dziś zdania są podzielone, czy lepiej dążyć do większej centralizacji w UE, czy może pozwolić na jej rozpad. Jeśli spojrzeć wstecz, okaże się, że każde z tych posunięć ma precedensy. Z jednej strony w pamięci ekonomistów wciąż żywa jest historia upadku rubla, do którego przyczyniły się „zbyt duże rozbieżności gospodarcze” między byłymi republikami radzieckimi, które postanowiły stosować dawną walutę po upadku ZSRR. Z drugiej należy przypomnieć o kryzysie w obrębie mechanizmu kursów walutowych (ERM) z 1992 r., który dla wielu krajów europejskich był tym decydującym impulsem, by przystać na „ściślejszą integrację gospodarczą”. Tak czy inaczej to, co się dziś dzieje, „pokazuje, że przed Europą rysuje się wybór. Trzeba go teraz dokonać”.
Bliski Wschód: Jaka rola dla Europy

Thu, 28 Jul 2011 16:11:26 +0100

Al Hayat, Londyn – Unia Europejska, będąca od dawna na politycznej scenie świata arabskiego drugoplanową aktorką, mogłaby określić się jako konstruktywna siła występująca pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, które nie stają na wysokości zadania w obliczu wstrząsów w regionie, czytamy w felietonie na łamach Al-Hayat. Rozwiń.UE-USA: Kłopot ze Starym Kontynentem

Wed, 29 Jun 2011 13:02:54 +0100

The New York Times, Nowy Jork – Europa szuka po omacku rozwiązania kryzysu zadłużeniowego, waha się, co począć z Libią i co robić w Afganistanie, przez to nie tylko sama słabnie coraz bardziej, ale staje się również problemem dla Stanów Zjednoczonych. Taki surowy werdykt wydał o niej New York Times. Rozwiń.Ameryka o Europie: U źródła europejskich kłopotów

Mon, 17 Jan 2011 12:04:50 +0100

„Czy Europa jest do uratowania?”, pyta New York Times w swoim niedzielnym dodatku. Serię artykułów na temat gospodarczych zmartwień Starego Kontynentu rozpoczyna esej noblisty Paula Krugamana. „Jest coś szczególnie trafnego w fakcie, że obecny kryzys zaczął się w Grecji – pisze słynny ekonomista – bowiem problemy Europy mają wszelkie cechy klasycznej tragedii greckiej, w której człowiek szlachetnego charakteru pada ofiarą własnej pychy”. Pycha Europy polegała – wyjaśnia Krugman – na stworzeniu euro, „które miało być kulminacją wielkiego i szlachetnego projektu – wysiłków pokoleń mających na celu osiągnięcie trwałego pokoju, demokracji i dobrobytu na targanym niegdyś wojnami kontynencie. Jednak architekci wspólnej waluty, uwiedzeni wspaniałością swoich planów, zignorowali przyziemne trudności, które, jak można było oczekiwać, napotka ona na swej drodze – zignorowali ostrzeżenia, wysuwane od samego początku, że Europie brakuje instytucji, które chroniłyby byt euro. W zamian wybrali myślenie magiczne, jakby szlachetność ich misji miała automatycznie pokonać wszelkie przeszkody”.

Szef paryskiego biura NYT, Steven Erlanger, kreśli portret „dziwnej pary” w samym środku tego, co Krugman nazywa „eurobałaganem” – kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. „Prywatnie ona śmieje się z tego, w jaki sposób on się porusza i wysławia, z jego nerwowych ruchów i grymasów twarzy. On z kolei szydzi z jej stateczności, rezerwy, jej matczynej ostrożności”. By jednak Unia miała działać, „Sarkozy i Merkel muszą znaleźć wspólny język”.
Widziane z Ameryki: Unia Europejska umiera

Thu, 02 Sep 2010 15:49:56 +0100

The Washington Post, Waszyngton – Zamknięcie się Unii w sobie, prezentowane przez tworzące ją kraje od czasu ostatniego rozszerzenia, zagraża jej istnieniu. Brakuje liderów, rozmachu, ambicji, co najzwyczajniej w świecie może doprowadzić do jej upadku, twierdzi były doradca Billa Clintona. Rozwiń.Bliski wschód: Europa poza grą, ale mogłaby się przydać

Thu, 02 Sep 2010 15:35:22 +0100

Izraelczycy i Palestyńczycy spotykają się 2 września w Waszyngtonie, by podjąć kolejną próbę wznowienia procesu pokojowego. Rozmowy toczyć się będą pod auspicjami Stanów Zjednoczonych, Unia Europejska jest z nich całkowicie wyłączona.

Jest rzeczą niezrozumiałą, że „prezydent Obama odsuwa UE od negocjacji”, dziwi się w La Vanguardii Yossi Beilin. Były izraelski minister sprawiedliwości, przewodniczący Inicjatywy Genewskiej i negocjator podczas rozmów w Tabie w 2001 r. przypomina, że „w ciągu ostatnich dwudziestu lat główne etapy negocjacji miały miejsce w Europie”. Chodzi o konferencję w Madrycie w 1991 r. oraz o porozumienia podpisane w Oslo (1993), Paryżu (1995) i Genewie (2003).

A przecież Barack Obama jest „świadom rozległego europejskiego doświadczenia” – zauważa Yossi Beilin – i „wie, że porozumienie izraelsko-palestyńskie wymagać będzie zwrócenia się do Europy w trzech kluczowych sprawach o wymiarze międzynarodowym”: finansowania, udziału w siłach wielonarodowych działających na rzecz ustanowienia państwa palestyńskiego oraz pomocy w absorpcji palestyńskich uchodźców.

Dlatego też – uważa były negocjator – Europa nie powinna „żebrać” o udział we wznawianym procesie, tylko „bezustannie uczestniczyć w rozmowach”. Tak było w Madrycie, gdzie Europejczycy walnie się przyczynili do postępu podczas konferencji. Zdaniem Beilina to „Stany Zjednoczone i strony konfliktu powinny poprosić [Europę] o odegranie [w negocjacjach] decydującej roli”.
Widziane z Chin: Piękny jak Europejczyk

Wed, 11 Aug 2010 14:11:41 +0100

„Ludzie bardzo pokojowo nastawieni i romantyczni”, żyjący w „jednym kraju”, od których „Chiny mogą się wiele nauczyć”. Ale też ludzie „duzi, piękni i jasnowłosi”, którzy „zachowują się odpowiedzialnie w obliczu problemów” – tak widzą Europejczyków chińskie dzieci, informuje La Vanguardia. Mówią o tym wyniki badań „Metr od ziemi. Jak dzieci wyobrażają sobie Europę”, przeprowadzonych przez hiszpańską firmę PDA na grupie uczniów pekińskiej szkoły w wieku 7 – 12 lat; program zrealizowano przy wsparciu hiszpańskiej prezydencji Unii. Słysząc taką opinię, ojcowie założyciele UE „popłakaliby się z radości”, zauważa gazeta.
Oszczędności: Europejskie lekarstwo dobre i dla Ameryki

Tue, 13 Jul 2010 16:48:37 +0100

NRC Handelsblad, Amsterdam – Wprowadzone przez europejskie rządy działania oszczędnościowe zostały przez amerykańskich ekonomistów poddane ostrej krytyce. Według Melvyna Kraussa zdradza to ich brak rozeznania w mechanizmach europejskiej gospodarki i w zachowaniach konsumentów. Zamiast krytykować Europę, Ameryka zrobiłaby słusznie, wprowadzając podobne metody, pisze Krauss. Rozwiń.Izrael/Palestyna: Europa miała rację... 30 lat temu

Mon, 14 Jun 2010 15:51:06 +0100

The New York Times, Nowy Jork – Trzydzieści lat temu Europa opowiedziała się za prawem do samostanowienia narodu palestyńskiego. Po ataku izraelskich komandosów na Flotyllę Wolności dwóch politologów izraelskich przekonuje, że niepodległa Palestyna to jedyne rozwiązanie, które daje realną szansę na zakończenie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Rozwiń.UE-USA: Nie zniechęcać Turcji do Zachodu

Thu, 10 Jun 2010 11:29:49 +0100

W ocenie Stanów Zjednoczonych to, że Ankara odwraca się od Zachodu, „jest w dużej mierze spowodowane niechęcią Unii wobec przyjęcia Turcji do swego grona”, donosi Financial Times. Oskarżenie, jak precyzuje dziennik londyńskiej City, zostało sformułowane 9 czerwca przez sekretarza obrony Roberta Gatesa, po tym jak Turcja i Brazylia głosowały przeciwko rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przedłużającej częściowe embargo na dostawy broni do Iranu i wzywającej do kontrolowania irańskich statków. Oba kraje, które są niestałymi członkami tego oenzetowskiego gremium, zawarły w połowie maja umowę w sprawie odbioru irańskiego uranu, tym samym pokazały, że mają własne zdanie, autonomiczne wobec twardego stanowiska krajów zachodnich.
Dyplomacja: Koniec chińskiej iluzji

Tue, 08 Jun 2010 14:01:58 +0100

Hindustan Times, New Delhi – Jeszcze pięć lat temu przywódcy Unii Europejskiej pokładali w Chinach wielkie nadzieje. Bruksela była przekonana, że Państwo Środka podąża tą samą drogą ponowoczesnego pacyfizmu, jaką obrała Europa. Dziś Europejczycy PE powoli zdają sobie sprawę, że żyli w świecie iluzji. Rozwiń.Debata: Dlaczego nas nienawidzą?

Thu, 03 Jun 2010 16:16:30 +0100

euobserver.com, Bruksela – Choć Europa postrzega samą siebie jako dobroczynne mocarstwo, któremu wszyscy zazdroszczą stylu życia, reszta świata widzi w niej ospałą, coraz bardziej skupioną na sobie dawną potęgę kolonialną, nieustannie chowającą się za plecami Stanów Zjednoczonych. Jeśli Stary Kontynent chce zacząć odgrywać istotną rolę w świecie, musi się zmienić. Rozwiń.Widziane z Kanady: Powinniśmy brać przykład z Europy

Fri, 21 May 2010 12:18:06 +0100

Z całą pewnością „Europa przyćmi w XXI wieku Amerykę Północną – to na Starym Kontynencie rodzą się i kwitną nowe idee, nowe technologie i nowe pomysły na życie”, ocenia The Walrus. „Europa, która w ciągu minionego wieku była polem bitewnym zachodniej cywilizacji i plenerowym muzeum, stała się think tankiem i laboratorium tej cywilizacji”. Kanadyjski tygodnik wyciąga taki wniosek z wielkiej ekologicznej wyprawy prowadzącej od niemieckiego Vauban po Kopenhagę i od Berlina po Sewillę. Dziennikarze, którzy wzięli w niej udział, przyglądali się różnym rozwiązaniom, między innymi ekologicznym mieszkaniom, ścieżkom rowerowym, odnawialnym źródłom energii, dzięki którym Europa znalazła się w światowej czołówce w walce z gazami cieplarnianymi.
Gospodarka: Zwycięska Europa

Tue, 20 Apr 2010 11:28:31 +0100

Chociaż jedna jaskółka wiosny nie czyni, „Europa wygrywa”, jak głosi tytuł w międzynarodowym wydaniu Newsweeka. „Wbrew szeroko rozpowszechnionym stereotypom, które głoszą, że prężna amerykańska gospodarka jest przeciwieństwem tej europejskiej pogrążonej w stagnacji, ostatnie dziesięciolecie dowodzi, że wielkie koncerny na Starym Kontynencie wychodzą zwycięsko z rywalizacji z firmami zza Oceanu”, pisze nowojorski tygodnik. „Mimo rozkwitu Chin i kilku innych krajów”, europejska gospodarka całkiem nieźle się trzyma i nadal to na nią przypada, od 2000 roku, „17% światowego eksportu, w którym udział Stanów Zjednoczonych spadł z 17% do 11%”. Firmy europejskie „uzyskują też większe przychody” (średnio 13% w latach 1998–2008, w stosunku do 7%, jakie osiągają przedsiębiorstwa amerykańskie) i „mają bardziej globalny charakter” niż ich konkurencja zza Oceanu (39% ich sprzedaży przypada na zagranicę – kraje spoza UE – w stosunku do 30% w przypadku Stanów Zjednoczonych i Japonii), dodaje Newsweek.
Gospodarka: Europejska lekcja

Tue, 12 Jan 2010 16:02:05 +0100

The New York Times, Nowy Jork – Krytycy reform systemu opieki zdrowotnej oskarżają Baracka Obamę o próbę wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych demokracji socjalnej. Ekonomista i laureat Nagrody Nobla Paul Krugman zauważa tymczasem w The New York Times, że europejski system socjaldemokratyczny ‒ tak często oczerniany przez amerykańskich konserwatystów ‒ w istocie się sprawdza. Rozwiń.Europejska lewica: Ostatnie dni socjalizmu

Tue, 29 Sep 2009 13:41:30 +0100

„Widmo krąży nad Europą – widmo powolnego upadku socjalizmu”. Tak zaczyna się artykuł na pierwszej stronie w dzisiejszym wydaniu International Harald Tribune. Świeżo po „batach”, które zebrała niemiecka SPD podczas przeprowadzonych w ostatni weekend wyborów parlamentarnych, dostojny amerykański dziennik od nowa zaczął się zastanawiać, czy lewica w Europie całkowicie umarła, czy nie. „Tam, gdzie lewica jest przy władzy, jak w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, jest nieustannie atakowana. Tam, gdzie znajduje się w opozycji, jak we Francji, we Włoszech i w Niemczech, jest podzielona i apatyczna”, pisze IHT. Wygląda to na podwójną ironię losu w obliczu faktu, że światowy kapitalizm doświadcza właśnie „najgłębszych problemów od 75 lat, w tym załamania systemu finansowego”. Przyczyn niepowodzeń lewicy gazeta doszukuje się w tym, że partie centroprawicowe zaczęły się ostatnio przyznawać do idei tradycyjnie wyznawanych przez socjaldemokrację. Chodzi o rozbudowaną opiekę społeczną, nacjonalizację systemu opieki zdrowotnej, restrykcyjne przepisy regulujące emisję gazów cieplarnianych, zrzeczenie się części niezależności na rzecz Unii Europejskiej. „Moim zdaniem socjalizm nie ma przyszłości w Europie. To zła wiadomość, gdy się ma w pamięci to, że ideologia socjalistyczna jest podstawą europejskiego demokratycznego porozumienia”, mówi Tony Judt z nowojorskiego Instytutu Remarque’a powołanego do prowadzenia studiów nad Europą.
UE-Izrael: Szwedzko-izraelska awantura o artykuł

Mon, 24 Aug 2009 16:44:16 +0100

Presseurop, – Europejska wizyta izraelskiego premiera wyznaczona na 25 sierpnia nie mogła przypaść pod gorszymi auspicjami. Unii przewodzą teraz Szwedzi, a ci uwikłali się w kryzys dyplomatyczny z Izraelem. Stało się to za sprawą opublikowanego w zeszłym tygodniu przez dziennik Stockholm Aftonbladet artykułu, w którym oskarża się izraelskich żołnierzy, że w 1992 r. zabijali Palestyńczyków, aby pobierać od nich organy. Rozwiń.Mołdowa: Zderzenie dwóch cywilizacji

Tue, 28 Jul 2009 15:44:41 +0100

Timpul, Kiszyniów – Po kwietniowych wyborach, które zakończyły się ulicznymi protestami i przyczyniły do wyłonienia parlamentu niezdolnego wybrać prezydenta, Mołdawianie 29 lipca ponownie pójdą do urn. Dziennik Timpul zastanawia się, czy komuniści pozostaną u władzy a także, jaki model polityczny – zachodni czy euroazjatycki – ostatecznie zatriumfuje w republice. Rozwiń.Zbrodnie wojenne: Karadzić „nie pozwoliłby skrzywdzić pszczoły”

Mon, 27 Jul 2009 13:58:58 +0100

To pod jego wodzą w latach dziewięćdziesiątych, gdy rozpadała się Jugosławia, bośniaccy Serbowie ogłosili niepodległość. Karadžić, wspierany przez prezydenta Serbii Slobodana Miloševicia, wszczął brutalną wojnę przeciwko bośniackim Muzułmanom. Trzynaście lat po oskarżeniu go o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości oraz rok po aresztowaniu i przekazaniu Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu dla byłej Jugosławii w Hadze (ICTY), Jack Hitt pisze o nim w niedzielnym wydaniu New York Timesa.

Wypłynął w Belgradzie jako Dragan Dabić. W przebraniu, z długą brodą wyglądał – to określenie jednego ze świadków – jak „mnich, który zrobił coś nieprzyzwoitego z zakonnicą”. Ukrywający się Karadžić stał się przed kilkoma laty uzdrowicielem. Szybko zyskał sławę w światku medycyny alternatywnej, współpracował z seksuologiem zainteresowanym odmładzaniem nasienia i sprzedawał amerykańskie preparaty witaminowe. Serbowie, pisze Hitt, mają mieszany stosunek do tej postaci. Uważany jest za „dzielnego obrońcę serbskiej czystości”, a wielu tęskni za tym „łagodnym spirytualistą”, który kochał wszelkie życie do tego stopnia, że „nie pozwoliłby skrzywdzić pszczoły”.
Widziane z Mołdawii: Europa z kałamarza

Thu, 11 Jun 2009 20:33:35 +0100

Contrafort, Kiszyniów – Czy miłosna historia spisana ponad pół wieku temu może stać się symbolem współczesnej tęsknoty Mołdawian za Europą, zastanawia się mołdawski pisarz Witalij Ciobanu. Rozwiń.Turcja: Niepokój nad Bosforem

Wed, 10 Jun 2009 18:12:05 +0100

Referans, Stambuł – Wybory europejskie przyniosły porażkę socjalistów i zwycięstwo partii centroprawicowych i skrajnie prawicowych. To „zła wiadomość” dla Turcji. Można jednak mieć nadzieję, że proces akcesyjny będzie kontynuowany – pisze dziennik Referans. Rozwiń.Integracja Europejska: Zidane na prezydenta

Wed, 10 Jun 2009 14:47:48 +0100

Odnosząc się do niskiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Gareth Harding pisze w Wall Street Journal, że o ile Unia Europejska zdołała stworzyć instytucje, to brakuje jej „elektoratu czy też tego, co Grecy określali jako demos”. Istnieje głęboki rozziew pomiędzy Brukselą a „przytłaczającą większością Europejczyków postrzegających politykę przez pryzmat spraw krajowych”.

Jednak w epoce tanich linii lotniczych, dodaje Harding, Europejczycy „podróżują po kontynencie tak intensywnie jak nigdy dotąd”. Integracja europejska zawdzięcza równie wiele założycielowi Ryanair, Michaelowi O’Leary, co ojcom-założycielom Unii. Kolejnym dowodem na to, że być może mamy do czynienia z kształtowaniem się „narodu europejskiego” jest sukces Ligi Mistrzów. „Jeżeli da się zeuropeizować sport” – zauważa Harding – „to nie ma powodu, dla którego nie dałoby się zrobić tego samego z polityką. Wszystko, czego teraz potrzebujemy, to polityczny odpowiednik Zinedine’a Zidane’a”.