Subscribe: Presseurop | Euro
http://www.presseurop.eu/cs/taxonomy/term/19/*/feed
Added By: Feedage Forager Feedage Grade C rated
Language:
Tags:
ale  bankovní unie  bankovní  bude  deník  ecb  irsko  krize  které  který  mmf  ndash  podle  pro  píše  více  že 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Presseurop | Euro

VoxEeurop | EuroThe talk of the continent Řecká dluhová krize: Tsipras zahrál poslední kartu

Fri, 03 Jul 2015 22:12:53 +0100

I Kathimerini, Atény – Svoláním referenda požadovaného řeckými věřiteli proti neustávajícím usporným opatřením, výměnou za další finanční injekci, řecký předseda vlády ztratil důvěru mnoha partnerů napříč Eurozónou a přivedl svou zemi na hranici ekonomické katastrofy. Více.Měnová politika: ‘Obavy z deflace zvyšují tlak na Draghiho’

Wed, 04 Jun 2014 17:57:47 +0100

V předvečer napjatě očekávaného oznámení ECB naplánovaného na 5. června, list Financial Times varuje před poklesem inflace. Ta v dubnu dosáhla pouhých 0,5 procenta, což zintenzivní tlak na prezidenta ECB Maria Draghiho, aby uvolnil měnovou politiku. Úrokové sazby by se tak mohly dostat pod nulu.

Podle deníku -

Se tento měsíc nedá očekávat masivní odkup státních dluhopisů, známý jako kvantitativní uvolňování. Ale vzhledem k tomu, že ECB je odhodlána využít proti deflaci všechny své konvenční nástroje, analytici si kladou otázku, zda Draghi vyšle signál, že je centrální banka ochotna zajít ještě dále.
Evropská centrální banka: “Mario Caesar Draghi”

Fri, 23 May 2014 12:54:31 +0100

Podle německého hospodářského deníku je prezident Evropské centrální banky „mužem, který kupuje čas“. „Krizi eura dočasně zneškodnil. Dokonce i jeho nejtvrdší kritici v Bundesbance uznávají, že recepty tohoto Itala zkrátka fungují. Ale za jakou cenu?”, táže se deník.
Bankovní unie: Velký skok vpřed

Thu, 19 Dec 2013 17:15:52 +0100

Le Monde, Paříž – Dohoda, kterou 18. prosince uzavřeli ministři financí EU, umožní společný dohled nad bankami a počítá s brzkým zavedením záchranného mechanismu. Je to zásadní, nikoliv ale konečný krok ke skutečné měnové unii. Více.Bankovní unie: Velký skok vpřed

Thu, 19 Dec 2013 16:56:07 +0100

Le Monde, Paříž – Dohoda, kterou 18. prosince uzavřeli ministři financí EU, umožní společný dohled nad bankami a počítá s brzkým zavedením záchranného mechanismu. Je to zásadní, nikoliv ale konečný krok ke skutečné měnové unii. Více.Bailout: „ECB považuje nový program pro Portugalsko za jistý“

Tue, 17 Dec 2013 12:25:12 +0100

Prezident ECB Mario Draghi upozornil 16. prosince Portugalsko na to, že bude po vypršení stávajícího záchranného programu v červnu 2014 potřebovat na „přechodné období“ další plán k usnadnění návratu země na finanční trhy, píše Público.

Portugalská vláda oficiálně nevyloučila „čistý odchod“ z programu po vzoru Irska, ale pravděpodobně bude muset volit mezi novým záchranným plánem trojky a návratem na trhy s „preventivní úvěrovou linkou“. Público v komentáři vytýká Draghimu, že „Portugalsku podsekl nohy“ a že vyvolává problémy:

Mario Draghi tím, že již v počátečním stádiu zavrhl „irský“ scénář odchodu z programu, vyslal trhům špatný signál. Znamená to, že zřejmě pochybuje i o tom, že by úroková sazba portugalských dluhopisů mohla za šest měsíců dosáhnout úrovně zajišťující zemi klidný návrat na trhy.
Irsko: Trojka odchází, šetří se dál

Mon, 16 Dec 2013 16:54:14 +0100

Irish Independent, Dublin – Dnes 16. prosince se Irsko konečně probudilo z tříleté noční můry paralyzujících úsporných opatření, které zemi vnutila tzv. trojka. Dublin se tak znovu stal finančně nezávislým – brzy však zjistí, že stejně jako vývoj krize reagoval na momentální události, i v éře po ní zůstává hospodářská situace do velké míry mimo jeho kontrolu. Více.Irsko: „Noonan naznačil snížení daně z příjmů v době, kdy stát opouští záchranný plán“

Fri, 13 Dec 2013 12:45:00 +0100

Irský ministr financí Michael Noonan sdělil, že vláda zvažuje snížit v roce 2015 nebo 2016 daň z příjmů pro některé kategorie s cílem podpořit ekonomiku a zaměstnanost. Irsko se chystá opustit 15. prosince záchranný plán.

Noonan s poukazem na pozitivní signály v irské ekonomice sdělil deníku The Irish Times, že tvorba pracovních míst je pro vládu „naprosto prioritní“, ale odmítl uvést bližší podrobnosti.

Ministr také kritizoval trojku EU-ECB-MMF za nedostatečnou efektivitu v poskytování finanční pomoci a exprezidenta Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta za nekompromisní postoje, které ztěžují jeho roli ministra financí.
Bankovnictví: „ECB přitvrdí vůči rizikovým dluhopisům“

Thu, 12 Dec 2013 11:46:11 +0100

Evropská centrální banka (ECB) tlačí centrální banky eurozóny k tomu, aby si vytvořily kapitálové rezervy odpovídající hodnotě státních dluhopisů, které vlastní. Cílem je zabránit slabším věřitelům, aby skupovali dluh krizí postižených zemí.

Státní dluhopisy bývají považovány za nerizikové, nicméně ECB chce nyní tlačit banky k tomu, aby si ponechaly kapitálové rezervy v hodnotě rizikových dluhopisů, které mají v portfoliu. ECB tuto iniciativu prezentuje jako „zdravotní prohlídku“ 130 největších bank eurozóny, píše Financial Times a dodává:

Začarovaný kruh spočívající v tom, že banky využívají peníze centrální banky k nákupu státních dluhopisů, už byl kritizován za to, že prodlužuje evropskou finanční krizi.
Řecko: Mrazivá předpověď

Wed, 11 Dec 2013 17:50:09 +0100

I Kathimerini, Atény – Cartoon. Více.Bankovní unie: Eurozóna se blíží k cíli

Wed, 11 Dec 2013 15:01:20 +0100

„Pozoruhodný pokrok v bankovní unii,“ těší se na svých stránkách deník La Vanguardia, poté co ministři financí eurozóny uzavřeli 10. prosince první dohodu o vzniku evropského orgánu, který bude moct rozhodovat o uzavření či poskytnutí pomoci bankám, jež se dostaly do finančních obtíží. Podle španělského deníku toto rozhodnutí představuje „zásadní krok“ na cestě k bankovní unii:

Pokrok je velice důležitý, neboť bankovní unie se může stát rozhodujícím faktorem ve standardizaci poskytování úvěru podnikům a rodinám, a tímhle způsobem tak může představovat výraznou podporu posílení oživení v Evropě. […] Tohoto pokroku bylo dosaženo poté, co jej přijala Evropská komise jakožto zodpovědný úřad zabývající se mechanismem restrukturalizace a likvidace bank. Je to velice choulostivý úkol, kterým se bude zabývat společně s členskými státy.“

Tento bod tvoří jeden ze tří pilířů bankovní unie společně s dohledem ECB nad bankami, který už byl spuštěn, a garančním fondem vkladů. O tom se stále ještě diskutuje, ale „obří kroky“ byly provedeny během přiblížení pozic, a bylo nalezeno „smýšené řešení“ prostřednictvím jistého ochranného centrálního fondu, na který by se v přechodném období deseti let „zavěsily“ národní fondy.

Podrobnosti budou doplněny během summitu Evropské rady 19. a 20. prosince.
Lotyšsko: Příchod eura provází nostalgie

Wed, 11 Dec 2013 14:15:49 +0100

Eesti Päevaleht, Talin – Lotyši začnou 1. ledna 2014 používat společnou evropskou měnu. Ačkoliv si nové mince mohou zakoupit už od 10. prosince, příchod eura provází nejen vzrušení, ale i obavy. Více.Bankovní unie: „Posun v Berlíně nás přibližuje dohodě o evropské bankovní unii“

Tue, 10 Dec 2013 12:21:30 +0100

Ministři financí eurozóny mají blízko k dohodě o bankovní unii. Německo a ostatní státy sdílející jednotnou měnu se dohodly na principu záchranného fondu pro krachující banky, který bude financován jednak ze státních, jednak z centrálních zdrojů, informuje Financial Times.

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici sdělil britskému hospodářskému deníku, že se diskutuje o zavedení systému zahrnujícího jak centrální fond – jak prosazuje EU –, tak síť národních fondů – jak chce Německo.

Moscovici upřesnil, že se nový mechanismus bude opírat o „společný fond“ i „národní mechanismy“, což podle něj není v rozporu. Financial Times k tomu dodává:

podrobnosti fungování tohoto hybridu – v podstatě sítě národních fondů podřízených kontrole EU – budou s největší pravděpodobností jedním z nejdiskutovanějších bodů před konečnou dohodou.
Velká Británie: Mrtví neutrácejí

Fri, 06 Dec 2013 17:34:36 +0100

The Guardian, Londýn – Cartoon. Více.Měnová politika: „Proč je to zpropadené euro pořád tak silné?“

Fri, 06 Dec 2013 12:51:48 +0100

Ve čtvrtek 5. prosince se ve Frankfurtu konalo poslední zasedání Rady guvernérů ECB, na němž centrální banka oznámila, že úrokové sazby ponechá beze změny, píše La Tribune.

Hospodářský deník vysvětluje, že ECB

zahájila od května novou sérii zmírňujících opatření pro svou měnovou politiku [...], aby zastavila dezinflaci.

La Tribune si klade otázku, proč euro zůstává navzdory tomu, že ECB ještě nikdy v historii „nevedla tak uvolněnou měnovou politiku“, nadále silné a jako důvod uvádí „úsporná opatření“:

Strategie vnitřní devalvace […] zavádí ekonomický model založený na rozvoji vývozu a omezení dovozu, tedy na zlepšení salda zahraničního obchodu. Od loňského roku vykazuje obchodní bilance eurozóny přebytek. To logicky posiluje poptávku po euru a snižuje poptávku po dolaru.
Záchranné plány: V srdci soukolí

Thu, 05 Dec 2013 12:57:40 +0100

Jornal de Negócios, Lisabon – Nejznámějším nástrojem intervence EU a MMF v evropských zemích postižených krizí je trojka. V Lucemburku ale sídlí další dvě nenápadné, leč klíčové instituce, EFSF a ESM, pověřené hledáním financí. Reportáž. Více.Finanční trhy: „Nekompromisní zpráva“ se obouvá do ratingových agentur

Tue, 03 Dec 2013 14:33:03 +0100

Předávání informací o hodnocení států třetím osobám před oficiálním představením, střet zájmů a špatný management: zpráva zveřejněná 2. prosince Evropským úřadem pro cenné papíry a trhy (ESMA) poukazuje na jisté chyby ve fungování agentur, které hodnotí schopnost států dostávat svým závazkům, píše švýcarský deník Le Temps.

Podle zprávy, kterou deník popisuje jako „nekompromisní“, nezavedly velcí hráči ratingového trhu striktní pravidla vydané Evropskou unií 20. června loňského roku.

Podle redakčního článku deníku El País vystavila ESMA agenturám „červenou kartu“. „Jedním ze zmiňovaných nešvarů je přímý vliv řídících pracovníků těchto agentur, kteří kladou překážky potřebné nezávislosti analytiků,“ píše španělský deník. Na závěr pak ještě poznamenává:

můžeme jen doufat, že se nejedná o ojedinělou epizodu. Je potřeba, aby zmizel oligopol, který této aktivitě dominuje, a uvolnil přístup dalších agentur na trh.
Řecko: „Trojka nás pod nátlakem vystavuje nátlaku“

Tue, 03 Dec 2013 12:23:19 +0100

Inspektoři trojky (EU, MMF, ECB) o týden odložili návštěvu Řecka. Rozhodnutí je všeobecně vnímáno jako prostředek nátlaku na řeckou vládu, aby výměnou za uvolnění další tranše finanční pomoci urychlila probíhající reformy, soudí Ta Nea.

Ohrožena je ale i sama trojka, pokračuje deník s odkazem na prohlášení šéfa evropských sociálních demokratů Hannese Swobody, který 1. prosince sdělil, že by tento orgán s „neoliberální mentalitou“, jemuž „chybí demokratická legitimita“, měl být „postupně zrušen“.

Politika úsporných opatření mezitím dál pustoší Řecko, jak připomíná obrázek na titulní straně Ta Nea ilustrující příběh, který otřásl celou zemí: dívka se udusila ve svém pokoji, když se ho pokoušela vyhřát s pomocí zahradního grilu.
Nizozemsko: O „áčko“ méně

Mon, 02 Dec 2013 17:42:02 +0100

Trouw, Amsterdam – Cartoon. Více.Portugalsko: „Každé ministerstvo dostane 20 policistů navíc k posílení bezpečnosti“

Wed, 27 Nov 2013 12:15:26 +0100

Odboráři a členové hnutí protestujícího proti politice úsporných opatření Que se Lixe a Troika! [K čertu s trojkou] demonstrovali 26. listopadu, v době hlasování parlamentu o rozpočtu na rok 2014, v budovách ministerstva financí, životního prostředí, hospodářství a zdraví.

Protestní akce skončily poté, co vládní představitelé demonstranty přijali. Nicméně to, jak snadno se demonstrantům podařilo proniknout do oficiálních budov, přimělo odpovědné orgány k posílení bezpečnosti na ministerstvech. Každé dostalo 20 policistů navíc.

Diário de Notícias v komentáři oceňuje

významnou roli těchto sociálních hnutí, která působí jako protiváha vůči excesům výkonné moci, i to, že protestující dokázali zůstat od zavedení záchranného plánu podepsaného s trojkou v mezích demokratického procesu.
Německo: „Mistr disciplíny“

Fri, 22 Nov 2013 13:16:49 +0100

Jeroen Dijsselbloem vyzývá k většímu úsilí k dokončení reforem v zadlužených zemích eurozóny, píše Handelsblatt, který s nizozemským ministrem financí a šéfem euroskupiny otiskl dlouhý rozhovor.

Dijsselbloem v něm mimo jiné sdělil svůj záměr zavést mezi každým členským státem a Evropskou komisí dvoustranné smlouvy, a „stanovit tak fixní lhůtu k uskutečnění reforem“. Kritizuje také návrh německé kancléřky Angely Merkelové odměnit státy, které reformy zavedou. Podle Dijsselbloema je v současnosti hlavním problémem Francie, která „by se měla víc snažit“, píše Handelsblatt.
Dluhová krize: Kolik stojí řecká snaha

Thu, 21 Nov 2013 16:36:09 +0100

Financial Times, Londýn – Atény se od začátku krize snaží, byť s nevolí, vyhovět požadavkům úsporné politiky nařízené trojkou. Zmenšující se parlamentní většina a primární rozpočtový přebytek nicméně řeckou vládu vedou k tomu, aby si svou vůli spolupracovat znovu rozmyslela. Více.Řecko: „Ostudný seznam trojky“

Mon, 18 Nov 2013 12:04:02 +0100

Řecká vláda znovu zahájí 18. listopadu v Aténách jednání s trojkou mezinárodních věřitelů (EU, ECB, MMF), která byla minulý týden přerušena, aniž by obě strany uzavřely dohodu. Ty byla přitom podmínkou uvolnění nové tranše finanční pomoci Řecku.

Atény se musí s věřiteli dohodnout na snížení schodku státního rozpočtu odhadovaného na nejméně 1,3 miliard eur do příštího zasedání euroskupiny 9. prosince.

Vláda sestavila seznam doplňkových úsporných opatření, jimiž chce tohoto cíle dosáhnout, píše Eleftherotypia. Patří k nim:

snížení administrativních výdajů, sloučení a zrušení některých státních agentur a škrty ve výdajích jiných a boj proti podvodům v oblasti daní a sociálního pojištění.
Pomoc Irsku a Španělsku: „Rajská hudba pro Angelu Merkelovou“

Fri, 15 Nov 2013 15:39:54 +0100

Irsko, které by se jako první mělo po třech letech vystoupit ze záchranného programu trojky EU-MMF-ECB, 14. listopadu oznámilo, že při svém odchodu, nepožádá EU o půjčku ve výši 10 miliard eur. Premiér Enda Kenny irský výstup označil za „čistý řez“.„Koalice bude prosazovat reformní program pro zajištění důvěry trhů,“ píší Irish Times. Rozhodnutí nepožádat EU o půjčku je podle listu podmíněno hlavně nechutí Německa. Ve svém komentáři deník dodává:Důležité je, že se trhy mohou spolehnout na pokračování reformní politiky a disciplíny, které Irsku umožnily vymanit se ze záchranného programu. Nicméně 15. prosinec se nestane „dnem nezávislosti“, kdy Irsko odhodí okovy a začne rozhazovat peníze. I po výstupu z programu zůstane pod dohledem trojky, navíc bude muset dodržovat nová přísná nařízení EU (tzv. „two-pack“, který umožňuje EU monitorovat zadlužené země). Přísná starostlivost EU jen tak nepoleví. „Sbohem záchranný programe, vítejte půjčky,“ raduje se ze zprávy euroskupiny madridský list Cinco Días. Hospodářský deník píše, že peníze, které už od července 2012 plynou do španělských bank, zlepší přístup firem k úvěrům a přispějí k hospodářskému oživení. Z celková částky 100 miliard, které EU španělsku poskytla, banky využily 41,5 miliard. Cinco Días připomíná, že po představení plánu na záchranu španělských bankse většina Španělů se chytala za hlavu, jelikož se domnívali, že záchrana bank pro ně bude znamenat velké daňové zatížení a ochromí ekonomiku na dlouhou dobu dopředu. Ale rychlý výstup z programu, během kterého došlo k úspěšné rekapitalizaci bank a evropští partneři hodnotí celkový průběh plánu jako příkladný, přestihl i ta nejoptimističtější očekávání. Plán však bude možné považovat za skutečně exemplární jen pokud se ukáže, že banky po třech letech negativního hospodářského růstu začnou znovu půjčovat peníze. „Portugalsko a Irsko už nejsou na jedné lodi“, píše Jornal de Negócios. Portugalsko podle očekávání opustí záchranný program nejdříve v červnu 2014. Deník vysvětluje, že ačkoliv se portugalská Vládní strategie snaží následovat irských příklad, odborníci se shodují, že země bude při svém odchodu nucena preventivně sáhnout k půjčce. Ve svém redakčním komentáři Jornal de Negócios dodává, žeLisabon sází na možnost vyjednat preventivní úvěrový program, který mu bude sloužit jako dodatečná ochrana během období, kdy nebude schopen využívat k udržitelnému financování svých nákladů běžné tržní mechanismy. Očekávalo se, že jako první využije toto zatím nevyzkoušené řešení Irsko … nicméně Dublin Portugalsku vypálil rybník a to z dobrých důvodů. Stručně řečeno, Portugalsko se musí spolehnout samo na sebe. A odpověď na otázku, na jaké závazky a podporu se bude moct spolehnout, bude záviset pouze na tom, v jakém stavu se bude země na konci programu nacházet a jakou pověst si mezi svými partnery vyslouží. Milánský Il Sole 24 Ore se domnívá, že “případ Irska je rajskou hudbou pro uši Angely Merkelové.” Hospodářský deník píše, že německá kancléřkav něm vidí skutečný úspěch, který vyvrací obvinění, jež se na její hlavu snáší kv[...]Slovensko: „V eurozóně budeme nejhorší“

Thu, 14 Nov 2013 12:10:14 +0100

„Evropská komise nevěří úsporám, na které se spoléhá vládní kabinet“ Roberta Fica, píše SME v souvislosti s ekonomickou prognózou na rok 2014, kterou Komise zveřejnila 13. listopadu.

Podle zprávy by měl deficit slovenského rozpočtu vzrůst v příštím roce o 0,8 %, což je z 18 zemí eurozóny nejhorší výsledek. Z osmadvacítky na tom bude hůře už jen Chorvatsko a Maďarsko.

Bratislavský deník připomíná, že jde o druhé varování Komise za poslední dobu a soudí, že vláda není k politickým změnám dostatečně motivována, protože investoři, kteří Slovensku půjčují za mírný úrok, už si zvykli na to, že vláda sliby nerespektuje:

Nyní je důležité sledovat, zda na naši vládu mají vliv alespoň oficiální autority jako Evropská komise.
Portugalsko: „MMF navrhuje pro rok 2015 doplňkovou dávku úsporných opatření“

Thu, 14 Nov 2013 11:04:53 +0100

Mezinárodní měnový fond se domnívá, že dosavadní úsporná opatření jsou dostačující k dosažení rozpočtových cílů pro letošní a příští rok, nicméně pro rok 2015 počítá s dalšími škrty, píše Diário de Notícias.

MMF zveřejnil 13. listopadu zprávu, v níž uvedl, že Portugalsko bude muset v roce 2015 znovu škrtat v platech a důchodech, má-li dosáhnout dlouhodobě udržitelné platební bilance.

Washingtonská instituce odhaduje, že portugalská ekonomika zůstane do konce letošního roku stabilní a v roce 2014 se začne postupně zotavovat, varuje ale před „významnými riziky“, jmenovitě tím, že Ústavní soud odmítne některé body vládního rozpočtu na rok 2014.
Německý export: Na ‚made in Germany‘ bychom neměli útočit

Wed, 13 Nov 2013 17:08:55 +0100

Diário Económico, Lisbonne – Evropská komise zahájila „důkladné šetření“ německého přebytku platební bilance, který údajně poškozuje rovnováhu v eurozóně. Lepší by ale bylo zapracovat na skutečné ekonomické vládě a bankovní unii, domnívá se ředitel hospodářského deníku Diário Económico. Více.Snížení úrokové sazby: „Co to do ECB vjelo?“

Fri, 08 Nov 2013 14:13:41 +0100

„Úrokové sazby v Evropě se blíží nule,“ píše *Die Presse, který připomíná, že 0,25 % je „nejnižší mírou od zavedení eura“. Vídeňský deník vysvětluje, že ECB se tímto opatřením pokouší bojovat s nebezpečím deflace – snížení indexu spotřebitelských cen by mohlo vést k poklesu spotřeby – jelikož inflace je na nejnižší úrovni (0,7 %) od roku 2009. Zároveň s tímto vývojem očekává Evropská komise v eurozóně v letech 2013 a 2014 1,5% zvýšení cen. Podle deníkuMnoho odborníků snížení úrokové míry očekávalo, protože ECB tak pouze potvrzuje svou snahu pokračovat v politice levných peněz. Překvapivé je to, jak rychle zareagovala. […] Současné snížení jí ale už mnoho manévrovacího prostoru do budoucna nenechává, ačkoliv podle guvernéra ECB Maria Draghiho banka ještě o všechny své karty nepřišla. Svým snížením úrokové míry „se ECB zavázala, dát finančním trhům k dispozici levné peníze […] o pozitivních účincích tohoto opatření však lze debatovat,“ vysvětluje v Německu list Süddeutsche Zeitung, který na své titulní stránce hlásí, že „Peníze ještě nikdy nebyly tak levné“. Co se podle deníku týká spořitelů,Toto zdánlivě abstraktní rozhodnutí bude mít na jejich životy přímý dopad. Levné peníze by mohly vést k inflaci a snížit hodnotu úspor milionů Evropanů. Brzy jim už nebudou na klasických vkladních a spořících účtech naskakovat žádné úroky. „ECB překvapila snížením úrokové míry,“ píše v titulku milánský deník Il Sole 24 Ore, podle něhož vysílá rozhodnutí Frankfurtu dvojí signál. Jeden je určen trhům, druhý vládám:ECB je na jedné straně nezávislou centrální bankou, jejíž měnová politika se vždy snaží především o stabilitu. Je si vědoma rizika deflace a proto se příliš nezabývá tím, zda si svým rozhodnutím znepřátelí jestřáby i holubice zároveň. Na druhé straně se její politika neustále potýká s neschopností národních vlád i Bruselu vytvořit takové národní a evropské politiky, které jako jediné povedou k růstu – tedy politiky strukturálních změn. Pařížský list Les Echos na titulní straně hlásí, že „ECB mobilizuje proti deflaci a silnému euru.“ Hospodářský deník nešetří chválou na adresu guvernéra frankfurtské instituce Maria Draghiho, která má podle něj „nesporný talent mařit očekávání trhů a zároveň je uklidňovat“. Je pravda, uznává deník,že čtvrt bodu se nezdá být tolik – na rozpohybování stále ztuhlé evropské ekonomiky to jistě stačit nebude. Ale přitom to není málo. Jde o novou demonstraci „Draghiho metody“. Ve srovnání s jeho předchůdci má [Draghi] zcela jiný styl – je proaktivnější, pragmatičtější a zároveň i pružnější. Je více ochoten hrát si s mantinely mandátu centrální banky. […] ECB nás bezpochyby v budoucnu ještě mnohokrát překvapí, jelikož navzdory mnoha předsudkům zatím nevyčerpala všechnu svou munici. „Další snížení úrokové míry. Co to do ECB vjelo?“ ptá se De Volkskrant na své titulní straně. Podle amsterdamského deníku bude mít rozhodnutí negativní dopad na konkurenční výhodu severoevropských zemí. Je to pr[...]Myšlenky: Tím pravým problémem nejsou populisté

Fri, 08 Nov 2013 13:39:50 +0100

La Repubblica, Řím – Označovat veškerá protestní hnutí za populistická či zpátečnická znamená zastírat pravou povahu problému. Evropskou unii, jak ji známe dnes, neohrožuje hněv občanů, ale neochota vlád členských států postoupit jí suverenitu. Více.Irsko: „Očekává se, že Irsko ukončí bailout bez další pomoci“

Wed, 06 Nov 2013 12:21:32 +0100

„Zdroje v Bruselu se nyní domnívají, že Irsko ukončí záchranný program bez dalšího finančního zabezpečení,“ píše deník The Irish Times.

Tři roky poté, co země oficiálně požádala EU a MMF o finanční pomoc, se spekulovalo o návratu Irska na finanční trhy a o tom, zda jej budou provázet „účinné zajišťovací mechanismy“ nebo „prevenční úvěrová linka“ EU. Úředníci v Bruselu se podle deníku domnívají, že

pokud Irsko požádá o jednoletou úvěrovou linku, bude muset za rok po jejím vypršení řešit tutéž otázku důvěry trhu. […] Vzhledem k současným příznivým podmínkám na trhu a výnosu irských dluhopisů pohybujícím se kolem 3,5 % je pro Irsko výhodnější vrátit se plně na trh už nyní spíše než později.
Hospodářská krize: „Evropa na mělčině“

Wed, 06 Nov 2013 11:32:06 +0100

„EU dosud nevybředla z hospodářské krize. Stále více zemí to dává za vinu Německu,“ píše deník Rzeczpospolita. Podle posledních údajů Eurostatu je bez práce každý devátý Evropan. Ale v mnoha zemích je situace ve srovnání s evropským průměrem mnohem dramatičtější jako v Řecku nebo ve Španělsku, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 27 %. Podle deníku

se tato situace hned tak nezlepší, protože ekonomické oživení je slabší, než se očekávalo.

Brusel 5. listopadu eurozóně opět snížil prognózu růstu na rok 2013, z 1,2 % na 1,1 %. Eurokomisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn přiznal, že je na oslavy příliš brzy, dokud nezaměstnanost zůstává na takto „nepřijatelně vysoké úrovni“.

Řada zemí postižených krizí mezitím zahrnula kritikou Německo, které

využilo propadu úrokových sazeb na rekordní minima ke snížení veřejného dluhu a oživení exportu namísto toho, aby posílilo vnitřní trh, jak mnozí doufali.
Krize eurozóny: „Polsko lídrem Unie“

Mon, 04 Nov 2013 11:24:57 +0100

Polský HDP bude v roce 2013 o 19,7 % vyšší než v předkrizovém roce 2007. „Vzhledem k tomu, že jsme nikdy nesklouzli do recese, patříme k lídrům EU,“ píše Dziennik Gazeta Prawna, podle nějž patnáct z osmadvaceti států EU vykáže letos nižší HDP než v roce 2007.

Evropská unie se vynořuje z recese, ale „dohánění ztrát“ bude trvat roky, domnívá se deník:

Je překvapující, že se k zemím, které nadále setrvávají v červených číslech, řadí Dánsko, Finsko a Nizozemsko, kde se krize projevila poměrně slabě a které finanční trhy považovaly za důvěryhodné.
Portugalsko: „Portugalsko opouští každý měsíc 10 000 lidí“

Wed, 30 Oct 2013 11:42:56 +0100

V loňském roce odešlo z Portugalska rekordních 121 418 pracujících, nejvíce od roku 1966, kdy jejich počet dosáhl 120 000, uvedl portugalský statistický úřad.

Každý měsíc odejde ze země v průměru 10 118 lidí. Směřují nejčastěji do Francie, Lucemburska, Švýcarska, Velké Británie a bývalé portugalské kolonie Angoly. Tento trend bude zřejmě pokračovat, domnívá se Diário de Notícias.

Podle deníku se „současný exodus od toho v roce 1966 liší“. V šedesátých letech

odcházeli především dělníci bez vyššího vzdělání, kteří posílali vydělané peníze do Portugalska. Dnešní emigranti jsou mladí absolventi vysokých škol, kteří za prací do jiných evropských zemí odcházejí poté, co se jim dostalo vzdělání a náklady portugalského státu.
Krize eurozóny: „Irsko by mohlo ukončit záchranný plán bez úvěrové linky“

Tue, 29 Oct 2013 11:20:12 +0100

Irský ministr financí Michael Noonan po schůzce s představiteli Mezinárodního měnového fondu (MMF) 28. října sdělil, že Irsko možná nebude muset žádat na konci roku, kdy se chystá opustit záchranný program, o úvěrovou linku.

Michael Noonan uvedl, že toto preventivní opatření možná nebude nutné, protože Irsko díky sérii úsporných rozpočtů ušetřilo zhruba 25 miliard eur a snížilo státní dluh o 3,5 %, píše The Irish Times.

Zároveň ale dodal, že vláda nepřijme rozhodnutí dřív, než bude sestavena nová německá vláda, tj. před listopadovým sjezdem sociálních demokratů.
Krize eurozóny: „Další evropská dluhová krize“

Fri, 25 Oct 2013 11:19:26 +0100

Po krizi státního dluhu má před sebou Evropa nový problém: krizi soukromého dluhu vyvolanou silně zadluženými bankami a firmami, které nejsou schopny splácet půjčky, píše The Economist.

Evropská centrální banka se nyní snaží problém řešit. Testem kvality aktiv v bankovních rozvahách (Asset-Quality Review, ASQ) prověřuje finanční stabilitu 128 největších bank v eurozóně a vydává doporučení k jejich rekapitalizaci nebo likvidaci.

Týdeník poznamenává, že se „z vyhrocené krize stala krize chronická“ a dodává:

Vyřešit tohle všechno nějaký čas potrvá. Otázka soukromého dluhu by se měla stát pro evropské představitele prioritou. Lépe kapitálově vybavené banky by měly mít větší schopnost půjčovat. A také by měly usnadnit vznik bankovní unie.
Měna: „Skvělé, euro je silné. Špatné, euro je drahé“

Fri, 25 Oct 2013 10:45:57 +0100

„Rok a půl poté, co nad ním mnozí dělali křížek, je dnes euro nejsilnější měnou na světě,“ píše De Volkskrant.

Poprvé od listopadu 2011 je kurz jednotné měny vyšší než 1,38 dolaru za euro. Euro posílilo mimo jiné i vůči japonskému jenu, brazilskému realu nebo indické rupii. De Volkskrant nicméně upozorňuje i na „negativní důsledky“ vysokého kurzu:

Silný růst eura v posledních měsících poškozuje řadu evropských nadnárodních firem. Drahá evropská měna ohrožuje jejich finanční výsledky, protože obrat dosažený v jiných zemích vykazuje méně eur než dřív.
Bankovní unie: „Merkelová chystá v Evropě reformní ofenzívu“

Wed, 23 Oct 2013 10:37:25 +0100

„Novou ofenzívou ve věci vypořádání krachujících bank chce Angela Merkelová podnítit debatu o reformě eurozóny,“ píše Süddeutsche Zeitung.

Německá kancléřka se na zasedání Evropské rady 24.-25. října bude podle deníku snažit najít spojence pro novou strategii konkurzní správy bank, která je jedním z pilířů bankovní unie:

Za prvé by měla eurozóna nést společnou odpovědnost pouze za 130 bank z 6 000, včetně maximálně 30 bank německých. Za druhé by akcionáři a věřitelé měli nést v naléhavých případech sami odpovědnost v souladu s předem stanoveným splátkovým kalendářem. Za třetí by pomoc od státu měly schvalovat vnitrostátní parlamenty.
Evropské volby 2014: Hospodářské elity euro podrží

Tue, 22 Oct 2013 12:09:51 +0100

De Volkskrant, Amsterdam – Protievropské strany by v příštím Evropském parlamentu mohly mít početnější zastoupení než kdy předtím. Dokud se však nenaučí spolupracovat, nepodaří se jim ohrozit společnou měnu, jejíž zachování je v zájmu evropských hospodářských elit. Více.Bankovní unie: První kámen

Mon, 21 Oct 2013 16:59:21 +0100

Khaleej Times, Dubaj – Cartoon. Více.Dluhová krize: Irský skok do neznáma

Thu, 17 Oct 2013 16:47:49 +0100

The Guardian, Londýn – Po třech letech škrtů ve veřejných výdajích se Irsko chystá opustit k 15. prosinci záchranný program naordinovaný věřitelskou trojkou ve složení EU-ECB-IMF. Ovšem za jakou cenu? Země je silně pošramocenou ekonomikou je stále v recesi. Více.Dluhová krize: Trojka na pokraji zhroucení

Wed, 16 Oct 2013 17:36:14 +0100

Mediapart , Paříž – Spory v trojce mezi Evropskou komisí a MMF o způsobu řešení dluhové krize v Evropě stále narůstají. Brusel dokonce začíná uvažovat o tom, že tuto instituci rozpustí. Více.Portugalsko: „Škrty nad rámec požadavků trojky“

Wed, 16 Oct 2013 12:14:51 +0100

Rozpočet na rok 2014, který vláda představila 15. října, dolehne především na důchodce, státní úředníky a zaměstnance veřejného sektoru.

Portugalsku se zřejmě nepodaří snížit schodek veřejného rozpočtu na rok 2013 na 5,5 % HDP, na němž se vláda dohodla s trojkou. Ten se tak bude pohybovat kolem 5,9 % a úsporná opatření budou v příštím roce pokračovat, konstatuje Jornal de Negócios.

Škrty ve veřejných výdajích dosáhnout podle deníku 3,9 miliardy eur, konkrétně prostřednictvím těchto opatření:

snížení platů zhruba 90 % státních zaměstnanců, zvýšení věku odchodu do důchodu z 65 na 66 let a vyššího zdanění bankovního sektoru.
Irsko: „Tvrdý rozpočet tlumí půlmiliardový balíček na podporu zaměstnanosti“

Wed, 16 Oct 2013 12:13:18 +0100

Irská vláda představila 15. října úsporný rozpočet na rok 2014 zahrnující škrty ve výši 2,5 miliardy eur. Irsko hodlá do konce tohoto roku dokončit záchranný plán trojky EU-ECB-MMF, píše The Irish Times.

Co se týče daňového systému a zdravotnictví, nepřináší rozpočet velké změny. Počítá nicméně se zvýšením poplatku za lékařský předpis o jedno euro a snížením peněžité pomoci v mateřství. Podle deníku

je na tomto rozpočtu, který se snaží obnovit důvěru veřejnosti a urychlit hospodářský růst, něco nereálného. Škrty jsou menší, než se plánovalo, a výdaje větší.
Bankovní unie: „Brusel schválil bankovní dohled, ale bez záchranného fondu“

Wed, 16 Oct 2013 11:24:00 +0100

Ministři financí EU se 15. října oficiálně dohodli na jednotném bankovním dohledu, prvním pilíři plánované bankovní unie.

Jak nicméně dodává El Economista, ministři odložili rozhodnutí ohledně „klíčového elementu“ plánu, mechanismu jednotného řešení bankovních krizí a toho, kdo bude platit v případě zkrachovalých bank. EU totiž odmítá, aby za bankovní ztráty nesli odpovědnost daňoví poplatníci.
Slovinsko: „Rozhodují o osudu země, ale nepřiznávají styky s lobbisty“

Tue, 15 Oct 2013 11:11:42 +0100

Pracovní skupina Evropské komise, která v současnosti připravuje zprávu o možnostech konsolidace křehké slovinské ekonomiky a rekapitalizace jejích bank, má volný přístup k důvěrným vládním údajům, aniž by byla podřízena výraznější kontrole, píše Dnevnik.

Zpráva definující způsoby záchrany finančního sektoru, operace, která by podle analytiků mohla vyjít až na pět miliard eur, bude předložena v polovině listopadu.

Deník kritizuje skutečnost, že evropští úředníci mající přístup k citlivým vládním údajům nejsou povinni zveřejňovat své styky s lobbisty, kteří by doporučení EU mohli ovlivňovat. Jak dodává deník:

Evropští úředníci se mohou soukromě domlouvat se současnými nebo potenciálními zájemci o nákup slovinských dluhopisů. Netransparentnost zvyšuje nejen cenu půjčky, ale i riziko korupce.
Irsko: Dvourychlostní keltský tygr

Thu, 10 Oct 2013 14:06:29 +0100

Financial Times, Londýn – Zatímco se Irsko chystá vrátit na konci letošního roku zpět na finanční trhy, v zemi je cítit mírné hospodářské oživení. Netěší se z něj však všechny části země rovnoměrně. Zatímco města se pomalu staví zpět na nohy, venkovské oblasti se propadají hlouběji do recese. Více.Krize eurozóny: MMF pochybuje o řeckém bailoutu

Tue, 08 Oct 2013 15:34:14 +0100

Téměř třetina členů Mezinárodního měnového fondu (IMF) vyjádřila obavy ohledně efektivity řeckého záchranného plánu, na kterém se shodly 9. května 2010. Dnes kritizují to, že plán nezahrnoval odepsání dluhu a za jeho „bolestivé narovnání zaplatili pouze Řekové bez sebemenší účasti evropských věřitelů“, píše Wall Street Journal.

Britský hospodářský deník, který obdržel důvěrnou zprávu těsně před zahájením jednání výkonné rady MMF, tak přichází s odhalením, že narozdíl od veřejných prohlášení o tom, že není pochyb o záchranném plánu, řada zemí vyjádřila ohledně záchranného schématu „velké obavy“, poznamenává deník.

Tento únik informací se objevuje jen několik dní před výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu, který se sejde 11. října ve Washingtonu. Fond se zde pokusí vystupňovat tlak na evropské vlády, aby část řeckého dluhu odpustily, pod pohrůžkou ztráty podpory MMF pro další záchranné plány. V červnu MMF uznal, že v managementu řeckého bailoutu selhal.

Wall Street Journal dále píše, že nátlak MMF vychází z „hořkosti“, kterou pociťuje mnoho neevropských členských států ohledně vyjednávání na zasedání v roce 2010, kde došlo ke schválení kontroverzní dohody obsahující zvýšení daní, obrovské škrty ve veřejných výdajích pro Řeky a kde nedošlo k žádné restrukturalizaci dluhu :

Někteří odpůrci z řad představitelů a zaměstnanců MMF mají za to, že zájmy evropských mocností byly postaveny nad zájmy Řecka, jehož ekonomika se od roku 2009 propadla o pětinu, přičemž nezaměstnanost v zemi dosáhla téměř 28 procent.

Některé evropské členské země řekly, že restrukturalizace dluhu nebyla začleněna do řeckého záchranného plánu ze strachu, že by se nákaza rozšířila do dalších zemí jako je Francie a Německo.
Portugalsko: „Trojka neustoupila ani o milimetr“

Thu, 03 Oct 2013 11:43:10 +0100

Delegace trojky opustí 4. října Portugalsko, aniž by při osmém a devátém hodnocení záchranného plánu ustoupila v některém ze zásadních opatření, píše Diário de Notícias.

MMF, ECB a EU požadují nová úsporná opatření náhradou za ta, která odmítl Ústavní soud. Nová opatření zahrnují další škrty ve veřejných výdajích – v příštím roce mají dosáhnout 4,3 miliardy eur. Trojka také odmítla požadavek portugalské vlády na zmírnění cíle pro schodek rozpočtu na rok 2014 ze 4 % na 4,5 % a vyzvala k přípravě plánu B pro případ, že Ústavní soud nová rozpočtová opatření zamítne.

Zdroje blízké jednání tvrdí, že pokud se Portugalsku nepodaří dosáhnout v příštím roce 0,4 až 0,5% růstu,

nebude moci počítat s žádným dalším preventivním finančním programem na podporu jeho návratu na kapitálové trhy a vše bude záviset na případném vyjednání druhého záchranného plánu s Evropou.
Eurozóna: MMF navrhuje fiskální unii a společný příspěvek v nezaměstnanosti

Thu, 26 Sep 2013 14:55:00 +0100

Ve svém posledním bulletinu s datem 25. září „tlačí“ Mezinárodní měnový fond (MMF) „Evropu k fiskální unii“, píše na titulní straně Die Presse.

MMF chce „upevnit důvěru v bankovní systém“ a stabilizovat eurozónu prostřednictvím lepšího dohledu nad národními politikami a „předem stanoveného způsobu sdílení rizik“, zavedením „centralizovaných úvěrů“ (tj. eurobondů) a podporou bank eurozóny.

Tato opatření by se ale nemusela líbit Berlínu, který například eurobondy nebo sdílení bankovních rizik doposud odmítal, dodává Die Presse.

Španělský deník El Periodico informuje o tom, že MMF

Evropě navrhl, aby v eurozóně zavedla společný příspěvek v nezaměstnanosti, který by minimalizoval dopad hospodářské krize na obyvatelstvo. [...] Vyšší stupeň sdílení rizik mezi členskými státy, včetně vytvoření společného rezervního fondu, evropský systém podpory v nezaměstnanosti a společný rozpočet, což by omezilo náklady na případné záchranné plány.
Portugalsko: „Vláda chce zavést čtyřicetihodinový pracovní týden. Odvolává se na ‚veřejný zájem‘“

Wed, 25 Sep 2013 11:28:19 +0100

Portugalští státní úředníci začnou od 28. září pracovat každý den o hodinu déle. Namísto 35 hodin tak týdně odpracují 40 hodin, informuje Diário Económico.

Opatření, která vláda oznámila v květnu, už napadly před soudem odborové organizace. Podle deníku se ale vláda hodlá bránit před lisabonským správním soudem. Chce se při tom odvolat na „veřejný zájem“, a získat tak zvláštní pravomoci k prosazení legislativních změn.