Subscribe: Presseurop | Ekonomika
http://www.presseurop.eu/cs/taxonomy/term/3/*/feed
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language:
Tags:
aby  ale  bankovní  banky  deník  ecb  evropské  které  který  ndash  podle  pro  prosince  píše  více  že   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Presseurop | Ekonomika

VoxEeurop | EkonomikaThe talk of the continent JEDNÁNÍ O DOHODĚ CETA: Více demokracie pro Evropu a nová hvězda evropské levice

Fri, 13 Jan 2017 11:46:47 +0100

, – Valonské veto smlouvy o volném obchodu mezi EU a Kanadou možná jednou provždy změní způsob vyjednávání obchodních dohod. Klíčovou roli v jednáních sehrálo přesvědčení a síla osobnosti valonského premiéra Paula Magnetta. Více.Řecká dluhová krize: Tsipras zahrál poslední kartu

Fri, 03 Jul 2015 22:12:53 +0100

I Kathimerini, Atény – Svoláním referenda požadovaného řeckými věřiteli proti neustávajícím usporným opatřením, výměnou za další finanční injekci, řecký předseda vlády ztratil důvěru mnoha partnerů napříč Eurozónou a přivedl svou zemi na hranici ekonomické katastrofy. Více.Daňový systém: Proč je třeba “evropská superdaň” ?

Wed, 08 Apr 2015 22:43:39 +0100

Les Echos, Paříž – Navzdory krizi, evropský finanční svět disponuje obrovskými prostředky. Co by bylo přirozenější, než je zdanit a získat zpět zdroje na oživení ekonomie a boj proti budoucím výzvám. Více.Dohoda o volném obchodu EU-USA: „Berlín prozatím dohodu o volném obchodu s Kanadou odmítá“

Fri, 01 Aug 2014 07:41:56 +0100

Německá spolková vláda možná odmítne již vytvořenou dohodu o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA), na základě obav, že by „zahraniční koncerny dostaly přílišnou moc“, píše bruselská zpravodajka deníku Süddeutsche Zeitung Cerstin Gammelinová.

Němečtí diplomaté Evropské unie v pátek v Bruselu potvrdili, že spolková vláda dohodu v tom znění, „v jakém se nyní nachází“, nemůže podepsat. Německo je sice v zásadě připraveno dohodu v září podepsat, ale kapitola o právní ochraně investorů je podle něj „problematická“ a pro Německo v tuto chvíli nepřijatelná.

Podle zprávy souvisí s podepsáním CETA osmadvaceti státy Unie úspěch dohody o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi EU a USA.

„Dohoda o volném obchodu s Kanadou je testem pro smlouvu s USA“, vyslovil se vysoce postavený úředník Komise v Bruselu. Pokud bude dohoda s Kanadou zamítnuta, „bude mrtvá i ta se Spojenými státy“.

Berlín svou averzi ke klausuli týkající se ochrany investorů, o níž se vyjednávalo v rámci dohod CETA i TTIP s Kanadou a USA, již několikrát dalo jasně najevo. Přesto se ale kancléřka Angela Merkelová vyjadřovala v obecné rovině o dohodě o volném obchodu s USA pozitivně.

V některých členských státech propukly spory týkající se právní jistoty firem investujících pokaždé v jiné zemi. Zatímco byla ochrana investorů v dohodě s Kanadou doposud přijímána pozitivně, narazily stejné klauzule v dohodě v USA na totální odmítnutí. […] I německý spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel zdůraznil, že považuje ideu zajišťovat americkým investorům speciální právní ochranu za zbytečnou. Nezmínil již, že Evropská komise má od členských států za úkol dohodnout přesně tyto klauzule a že by stejné klauzule měly být i v dohodě s Kanadou.

Ochranné klauzule jsou známy pod názvem investor-state dispute settlement (ISDS) mechanism. Zastánci zdůrazňují jejich důležitost pro bilaterální investice; odpůrci pak kritizují z nich plynoucí rozsáhlá práva koncernů a investorů, jež by jim umožnila žalovat státy či obcházet nařízení a zákony.
Měnová politika: ‘Obavy z deflace zvyšují tlak na Draghiho’

Wed, 04 Jun 2014 17:57:47 +0100

V předvečer napjatě očekávaného oznámení ECB naplánovaného na 5. června, list Financial Times varuje před poklesem inflace. Ta v dubnu dosáhla pouhých 0,5 procenta, což zintenzivní tlak na prezidenta ECB Maria Draghiho, aby uvolnil měnovou politiku. Úrokové sazby by se tak mohly dostat pod nulu.

Podle deníku -

Se tento měsíc nedá očekávat masivní odkup státních dluhopisů, známý jako kvantitativní uvolňování. Ale vzhledem k tomu, že ECB je odhodlána využít proti deflaci všechny své konvenční nástroje, analytici si kladou otázku, zda Draghi vyšle signál, že je centrální banka ochotna zajít ještě dále.
Burza: “Trh hlasuje pro Evropu”

Tue, 27 May 2014 11:45:48 +0100

Den po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu a „navzdory euroskeptické vlně“, zaznamenaly všechny evropské burzy znatelný růst, všímá si list Cinco Días. Frankfurtská burza posílila o 1,28 %, burzy v Miláně a Madridu o 3,6 %, respektive 1,2 %. Podle hospodářského deníku „považují trhy hlasy volající po zrušení eura stále za menšinové“.
Evropská centrální banka: “Mario Caesar Draghi”

Fri, 23 May 2014 12:54:31 +0100

Podle německého hospodářského deníku je prezident Evropské centrální banky „mužem, který kupuje čas“. „Krizi eura dočasně zneškodnil. Dokonce i jeho nejtvrdší kritici v Bundesbance uznávají, že recepty tohoto Itala zkrátka fungují. Ale za jakou cenu?”, táže se deník.
Fiskální politika: „Handlování kolem odstavce 27“

Fri, 20 Dec 2013 13:40:31 +0100

Osmadvacítka se na evropském summitu v Bruselu (19.- 20. prosince) vrátila k „ožehavému tématu daní“, píše Luxemburger Wort. Deník připomíná, že se představitelé EU na posledním květnovém zasedání dohodli na posílení evropské směrnice o bankovních úrocích.

Tato jednání ještě nebyla zahájena, protože je Lucembursko a Rakousko stále blokují, a u konce nejsou ani jednání s třetími zeměmi jako Lichtejnštejnskem, Andorrou, San Marinem, Monakem a Švýcarskem, upřesňuje list.

Diskuze kolem odstavce 27 závěrů Evropské rady týkajících se směrnice pokračovala ještě 19. prosince večer, upozorňuje list, který ale připomíná i to, že

se účastníci summitu dokázali dohodnout na zásadních bodech bankovní unie [...] ale mezi členskými státy nadále panují hluboké rozdíly, co se týče budoucího směřování společné bezpečnostní a obranné politiky.
Portugalsko: „Konec hry“

Fri, 20 Dec 2013 12:44:25 +0100

Portugalský ústavní soud odmítl 19. prosince navrhované změny v důchodovém systému, které znamenaly škrty v rozpočtu na důchody státních úředníků. Ve státním rozpočtu na rok 2014 tak nyní chybí 400 milionů eur, píše i.

Podle ústavního soudu nemůže mít snižování veřejných výdajů přednost před právy, které státní zaměstnanci nebyli během své kariéry. Zákon je podle něj protiústavní, protože „porušuje princip důvěry“ mezi státem a jeho zaměstnanci.

Vláda by dnes měla na rozhodnutí soudu zareagovat.
Bankovní unie: Velký skok vpřed

Thu, 19 Dec 2013 17:15:52 +0100

Le Monde, Paříž – Dohoda, kterou 18. prosince uzavřeli ministři financí EU, umožní společný dohled nad bankami a počítá s brzkým zavedením záchranného mechanismu. Je to zásadní, nikoliv ale konečný krok ke skutečné měnové unii. Více.Bankovní unie: Velký skok vpřed

Thu, 19 Dec 2013 16:56:07 +0100

Le Monde, Paříž – Dohoda, kterou 18. prosince uzavřeli ministři financí EU, umožní společný dohled nad bankami a počítá s brzkým zavedením záchranného mechanismu. Je to zásadní, nikoliv ale konečný krok ke skutečné měnové unii. Více.Švýcarsko: „Začneme znovu jednat s EU“

Thu, 19 Dec 2013 11:13:08 +0100

Spolková rada (vláda) zmocnila 18. prosince Didiera Burkhaltera, aby od 1. ledna 2014, kdy převezme rotující předsednictví švýcarské konfederace, znovu zahájil jednání s Bruselem „v oblasti zdanění úspor a instituciálních vztahů“, píše Corriere del Ticino.

„Do očí hned uhodí jedna věc,“ poznamenává ticinský deník:

Kontury vyjednávání o revizi našich bilaterálních vztahů s EU jsou definovány a mohou být posuzovány poměrně jasně. Kontury vyjednávání o fiskálních transakcích jsou neurčité.

Například přístup švýcarských bank na evropský trh je „nezbytnou podmínou revize fiskálních dohod“, zatímco „otázka automatické výměny bankovních informací zůstává nadále vágní“.
Ukrajina: Brusel a Moskva ve sporu o Kyjev

Tue, 17 Dec 2013 15:55:19 +0100

Schůzka ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a jeho evropských protějšků 16. prosince v Bruselu, během které se jednalo o budoucnosti Ukrajiny, byla překvapivě dramatická, informuje dnes deník Delo.

Téměř nikdo nečekal, že se otázku, zda by zchudlá země měla po fiasku asociační dohody s EU hledat nové obchodní příležitosti v Evropě nebo spíše v Rusku, podaří vyřešit během bruselské schůzky. Podle slovinského deníku však jednání nabralo „překvapivě ostrý tón“.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční záležitosti Catherine Ashtonová žádala, aby Kyjevu byla dána možnost rozhodnout se bez vnějších „tlaků“, zatímco slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec prohlásil, že „bez nového dialogu s Moskvou bude těžké najít řešení“.

Rusko – na kterém dlouhodobě lpí podezření, že na Ukrajinu vyvíjí ekonomický i diplomatický tlak, aby obchodní dohodu s EU nepodepisovala – nyní jedná o možnosti poskytnout Kyjevu obrovskou půjčku, jež by mohla zemi zachránit před hospodářským kolapsem, píše list Wall Street Journal. Ukrajinský president Viktor Janukovyč má v souvislosti s touto dohodou navštívit dnes 17. prosince Moskvu.
Bailout: „ECB považuje nový program pro Portugalsko za jistý“

Tue, 17 Dec 2013 12:25:12 +0100

Prezident ECB Mario Draghi upozornil 16. prosince Portugalsko na to, že bude po vypršení stávajícího záchranného programu v červnu 2014 potřebovat na „přechodné období“ další plán k usnadnění návratu země na finanční trhy, píše Público.

Portugalská vláda oficiálně nevyloučila „čistý odchod“ z programu po vzoru Irska, ale pravděpodobně bude muset volit mezi novým záchranným plánem trojky a návratem na trhy s „preventivní úvěrovou linkou“. Público v komentáři vytýká Draghimu, že „Portugalsku podsekl nohy“ a že vyvolává problémy:

Mario Draghi tím, že již v počátečním stádiu zavrhl „irský“ scénář odchodu z programu, vyslal trhům špatný signál. Znamená to, že zřejmě pochybuje i o tom, že by úroková sazba portugalských dluhopisů mohla za šest měsíců dosáhnout úrovně zajišťující zemi klidný návrat na trhy.
Irsko: Trojka odchází, šetří se dál

Mon, 16 Dec 2013 16:54:14 +0100

Irish Independent, Dublin – Dnes 16. prosince se Irsko konečně probudilo z tříleté noční můry paralyzujících úsporných opatření, které zemi vnutila tzv. trojka. Dublin se tak znovu stal finančně nezávislým – brzy však zjistí, že stejně jako vývoj krize reagoval na momentální události, i v éře po ní zůstává hospodářská situace do velké míry mimo jeho kontrolu. Více.Velká Británie: „Mladí lidé chtějí, aby Británie zůstala v Evropě“

Mon, 16 Dec 2013 12:37:23 +0100

Ve Velké Británii se otevírá mezigenerační propast: 41 % lidí ve věku 18-24 let se zásadně nebo spíše přiklání k tomu, aby země zůstala v EU, 32 % je proti, vyplývá z nového průzkumu zveřejněného v deníku The Independent.

Naopak lidé ve věku nad 65 let z 60 % odmítají setrvání Británie v EU, 25 % je pro. Podle mladých Britů by odchod země z Unie mohl „ohrozit jejich pracovní perspektivy doma i v Evropě“, komentuje The Independent průzkum, který si nechal vypracovat think tank British Future od ústavu veřejného mínění ICM Research. Jeho výsledky budou zveřejněny v průběhu tohoto týdne, jen pár dní před zrušením restrikcí pro rumunské a bulharské občany, kteří mohou od 1. ledna 2014 pracovat volně v celé EU.
Finance: Bitcoin nedostal od EU zelenou

Fri, 13 Dec 2013 14:07:53 +0100

Evropský bankovní úřad varoval investory před riziky, které představuje silně kolísavý kurz a bezpečnostní otázky spojené s používáním virtuálních platidel, jako je Bitcoin. Informoval o tom dnes deník Financial Times.

Jde v pořadí již o druhé varování, které úřad sídlící v Londýně vydal. Centrální banky se mezitím snaží vyrovnat s prudkým nárůstem uživatelů virtuálních platidel, jejichž použití téměř není regulováno. Jejich ceny prudce kolísají – hodnota Bitcoinu se například minulý týden pohybovala mezi 340 a 1240 dolary. FT dále píše:

Ačkoliv investoři reagovali na virtuální měnu s nadšením, úřady se obávají, že fenomén by mohl zároveň vést k nárůstu internetové kriminality. Zločinné aktivity zahrnují nezákonný přístup k online platformám a účtům, podplácení, praní špinavých peněz nebo nákup ilegálních drog a zbraní. Zástupci úřadu, jenž dohlíží na bankovní sektor v EU, uvedli, že chtějí zdůraznit „možná rizika“ spojená s nákupem, vlastnictvím a obchodováním s virtuální měnou. Tím je podle nich i možnost, že digitální peněženka, kterou spotřebitel používá pomocí svého chytrého telefonu nebo počítače, bude napadena hackery.
Irsko: „Noonan naznačil snížení daně z příjmů v době, kdy stát opouští záchranný plán“

Fri, 13 Dec 2013 12:45:00 +0100

Irský ministr financí Michael Noonan sdělil, že vláda zvažuje snížit v roce 2015 nebo 2016 daň z příjmů pro některé kategorie s cílem podpořit ekonomiku a zaměstnanost. Irsko se chystá opustit 15. prosince záchranný plán.

Noonan s poukazem na pozitivní signály v irské ekonomice sdělil deníku The Irish Times, že tvorba pracovních míst je pro vládu „naprosto prioritní“, ale odmítl uvést bližší podrobnosti.

Ministr také kritizoval trojku EU-ECB-MMF za nedostatečnou efektivitu v poskytování finanční pomoci a exprezidenta Evropské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta za nekompromisní postoje, které ztěžují jeho roli ministra financí.
Slovinsko: „Miliardy v bankách nejsou konečným řešením“

Fri, 13 Dec 2013 12:00:25 +0100

Slovinská centrální banka 12. prosince oznámila, že podle výsledků zátěžových testů slovinských bank chybí osmi nejzadluženějším bankám kapitál v maximální výši 4,78 miliard eur.

Tato částka zhruba odpovídá 4,7 miliardy eur, které chtěla vláda vyčlenit na řešení problému. Slovinsko tak nebude muset žádat o mezinárodní pomoc a banky se budou moci vrátit na finanční trhy, píše Dnevnik.

Vláda v tuto chvíli plánuje uvolnit na podporu bankovního systému 3,66 miliardy eur, z nichž bude valná část použita na rekapitalizaci tří hlavních státních bank: Nové lublaňské banky (NLB), Nové kreditní banky Maribor (NKBM) a Abanky.

Operace odstartuje poté, co dostane „zelenou od Evropské komise, která přislíbila, že přijme rychlé rozhodnutí“, dodává list.

Je to pouze první krok k obnově slovinské ekonomiky, upozorňuje Dnevnik, podle nějž budou banky schopny opět půjčovat peníze teprve až v roce 2015.
Bankovní unie: Novomanželé

Thu, 12 Dec 2013 17:48:23 +0100

De Volkskrant, Amsterdam – Cartoon. Více.Bankovnictví: „ECB přitvrdí vůči rizikovým dluhopisům“

Thu, 12 Dec 2013 11:46:11 +0100

Evropská centrální banka (ECB) tlačí centrální banky eurozóny k tomu, aby si vytvořily kapitálové rezervy odpovídající hodnotě státních dluhopisů, které vlastní. Cílem je zabránit slabším věřitelům, aby skupovali dluh krizí postižených zemí.

Státní dluhopisy bývají považovány za nerizikové, nicméně ECB chce nyní tlačit banky k tomu, aby si ponechaly kapitálové rezervy v hodnotě rizikových dluhopisů, které mají v portfoliu. ECB tuto iniciativu prezentuje jako „zdravotní prohlídku“ 130 největších bank eurozóny, píše Financial Times a dodává:

Začarovaný kruh spočívající v tom, že banky využívají peníze centrální banky k nákupu státních dluhopisů, už byl kritizován za to, že prodlužuje evropskou finanční krizi.
Řecko: „Nemám práci, neplatím“

Thu, 12 Dec 2013 11:03:16 +0100

V září bylo v Řecku bez práce 27,4 % ekonomicky aktivního obyvatelstva, tj. 1 376 463 lidí, vyplývá z posledních statistik zveřejněných 11. prosince. Znamená to, že 60 % populace v produktivním věku nemá zaměstnání, píše Eleftherotypia.

Deník dále upřesňuje, že míra nezaměstnanosti překračuje už šest měsíců po sobě 27 %. Uvedená čísla podle něj „poukazují na rozsah hospodářské krize a problémy vyplývající z politiky memoranda“ – úsporných opatření na oddlužení Řecka. Deník upozorňuje ještě na jeden důsledek ekonomické krize:

500 000 daňových poplatníků oznámilo, že není schopno zaplatit v roce 2013 daně.
Řecko: Mrazivá předpověď

Wed, 11 Dec 2013 17:50:09 +0100

I Kathimerini, Atény – Cartoon. Více.Bankovní unie: Eurozóna se blíží k cíli

Wed, 11 Dec 2013 15:01:20 +0100

„Pozoruhodný pokrok v bankovní unii,“ těší se na svých stránkách deník La Vanguardia, poté co ministři financí eurozóny uzavřeli 10. prosince první dohodu o vzniku evropského orgánu, který bude moct rozhodovat o uzavření či poskytnutí pomoci bankám, jež se dostaly do finančních obtíží. Podle španělského deníku toto rozhodnutí představuje „zásadní krok“ na cestě k bankovní unii:

Pokrok je velice důležitý, neboť bankovní unie se může stát rozhodujícím faktorem ve standardizaci poskytování úvěru podnikům a rodinám, a tímhle způsobem tak může představovat výraznou podporu posílení oživení v Evropě. […] Tohoto pokroku bylo dosaženo poté, co jej přijala Evropská komise jakožto zodpovědný úřad zabývající se mechanismem restrukturalizace a likvidace bank. Je to velice choulostivý úkol, kterým se bude zabývat společně s členskými státy.“

Tento bod tvoří jeden ze tří pilířů bankovní unie společně s dohledem ECB nad bankami, který už byl spuštěn, a garančním fondem vkladů. O tom se stále ještě diskutuje, ale „obří kroky“ byly provedeny během přiblížení pozic, a bylo nalezeno „smýšené řešení“ prostřednictvím jistého ochranného centrálního fondu, na který by se v přechodném období deseti let „zavěsily“ národní fondy.

Podrobnosti budou doplněny během summitu Evropské rady 19. a 20. prosince.
Lotyšsko: Příchod eura provází nostalgie

Wed, 11 Dec 2013 14:15:49 +0100

Eesti Päevaleht, Talin – Lotyši začnou 1. ledna 2014 používat společnou evropskou měnu. Ačkoliv si nové mince mohou zakoupit už od 10. prosince, příchod eura provází nejen vzrušení, ale i obavy. Více.Chorvatsko: „Musíme snížit rozpočet o 3 miliardy kun“

Wed, 11 Dec 2013 11:57:21 +0100

Evropská komise navrhla zahájit s Chorvatskem proceduru při nadměrném schodku a vyzvala chorvatskou vládu, aby do 30. dubna 2014 představila program úsporných opatření v přepočtu za téměř 11 miliard korun.

Hospodářská situace Chorvatska budí v Bruselu oprávněné obavy: schodek státního rozpočtu dosahuje 6 % HDP (oproti 3 % požadovaným konvergenčními kritérii) a veřejný dluh se vyšplhal k 60 % HDP. Export a investice vykazují pokles, nezaměstnanost naopak roste, připomíná Večernji list. Podle deníku

musí dát vláda neprodleně do pořádku finance a zavést dlouho odkládané reformy, nyní pod dohledem EU. [Za tím účelem] Komise navrhuje škrty v platech, sociálních dávkách a dotacích a vyšší daně.
Daňové úniky: „Nesolidární: EU kritizuje Vídeň kvůli bankovnímu tajemství“

Wed, 11 Dec 2013 10:51:23 +0100

Na zasedání ministrů financí EU 10. prosince Rakousko a Lucembursko znovu zablokovaly dohodu o automatické výměně bankovních informací, píše Der Standard. Deník vysvětluje, že

Rakousko a Lucembursko blokují novou pozměněnou verzi evropské směrnice o úrocích. Díky těmto předpisům by měly být členské státy Unie schopny danit občany efektivně, i když vlastní konta v zahraničí. Za tímto účelem si také daňové úřady v EU vyměňují bankovní informace.

Lucemburk a Vídeň sklidily ostrou kritiku ostatních zemí, které poukazují na to, že jejich veto nahrává daňovým neplatičům. Vídeň se navíc, jak píše Der Standard, dohodla na téměř automatické výměně bankovních údajů s Washingtonem, k velké nelibosti Evropské komise, která „po Rakousku požaduje rovné zacházení“.
Bankovní unie: „Posun v Berlíně nás přibližuje dohodě o evropské bankovní unii“

Tue, 10 Dec 2013 12:21:30 +0100

Ministři financí eurozóny mají blízko k dohodě o bankovní unii. Německo a ostatní státy sdílející jednotnou měnu se dohodly na principu záchranného fondu pro krachující banky, který bude financován jednak ze státních, jednak z centrálních zdrojů, informuje Financial Times.

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici sdělil britskému hospodářskému deníku, že se diskutuje o zavedení systému zahrnujícího jak centrální fond – jak prosazuje EU –, tak síť národních fondů – jak chce Německo.

Moscovici upřesnil, že se nový mechanismus bude opírat o „společný fond“ i „národní mechanismy“, což podle něj není v rozporu. Financial Times k tomu dodává:

podrobnosti fungování tohoto hybridu – v podstatě sítě národních fondů podřízených kontrole EU – budou s největší pravděpodobností jedním z nejdiskutovanějších bodů před konečnou dohodou.
Práce: „Vyslaní zaměstnanci – Evropané připraveni dělat policii“

Tue, 10 Dec 2013 11:08:48 +0100

Ministři práce EU se 9. prosince dohodli, že zakročí proti zneužívání režimu vysílání pracovníků. „Není vyhráno, protože rozdíly uvnitř EU jsou podle všeho značné,“ píše La Tribune. Podle deníku proti sobě stojí dva tábory: Velká Británie a země střední a východní Evropy na jedné straně a Francie a Německo, k nimž se nakonec připojilo i Polsko, na straně druhé. Sedm zemí hlasovalo proti kompromisu, jehož podrobnosti nejsou dosud známy.

Hospodářský deník vysvětluje, v čem spočívají nové změny:

Země si budou moci volně stanovit seznam dokumentů požadovaných od zahraničních firem, které chtějí vyslat pracovníky na jejich území, a dodavatelé a subdodavatelé ponesou v případě porušování předpisů solidární odpovědnost.
Letecký průmysl: „EADS zruší několik tisíc pracovních míst“

Tue, 10 Dec 2013 10:29:15 +0100

„Evropský aeronautický koncern EADS zruší do roku 2016 v Evropě 5 800 pracovních míst.“ V Německu, ve Francii, ve Španělsku a ve Velké Británii plánuje zrušit 4 500 smluv na dobu neurčitou a 1 300 smluv na dobu určitou, píše Süddeutsche Zeitung. Podnik tak reaguje na krizi ve zbrojním průmyslu. Deník ale také zdůrazňuje, že

Evropa je drahá. Protože [...] ve zbrojním průmyslu není Evropa společná. V tomto sektoru jsou hranice států stále jako pevnosti. Dokonce i EADS, evropský holding německých, francouzských a španělských podniků, nemohl nic změnit na skutečnosti, že v Evropě stále existuje odvětví, kde nadále přežívá duch devatenáctého století. Britové a Francouzi se domnívají, že je samo sebou mít svůj vlastní zbrojní průmysl. To má své důsledky. Evropští daňoví poplatníci vydají každoročně nadbytečných 26 miliard eur na tanky a letadla svých ozbrojených sil.
Vysílaní pracovníci: Přísnější pravidla Evropě ublíží

Mon, 09 Dec 2013 16:15:16 +0100

Dziennik Gazeta Prawna, Varšava – Evropští ministři práce se dnes mají setkat v Bruselu, aby se domluvili na změnách na směrnici o vysílání pracovníků z roku 1996. Polsko, kterému se návrh tzv. Prosazovací směrnice nelíbí, obviňují některé členské země ze sociálního dumpingu. Více.Evropský trh práce: „Opravdu přijdou?“

Mon, 09 Dec 2013 11:56:18 +0100

Spolu s blížícím se otevřením evropského trhu práce rumunským a bulharským pracovníkům (1. ledna 2014) si NRC Handelsblad klade otázku, zda má Nizozemsko skutečně očekávat rumunsko-bulharské „tsunami“, jak varují někteří politici.

Deník poznamenává, že obavy přiživuje především velké množství Poláků, kteří emigrovali od roku 2004 do Velké Británie, a konstatuje, že odborníci jsou v názoru nejednotní, nicméně se shodují na tom, že se ‚tsunami‘ konat nebude.

NRC Handelsblad cituje sociologa Godfrieda Engbersena:

Pracovní imigranty nejvíce přitahuje práce, ale té je v době krize méně. [...] A v Nizozemsku nemají Bulhaři a Rumuni síť příbuzných a známých, kteří by se o něm postarali.
Velká Británie: Mrtví neutrácejí

Fri, 06 Dec 2013 17:34:36 +0100

The Guardian, Londýn – Cartoon. Více.Měnová politika: „Proč je to zpropadené euro pořád tak silné?“

Fri, 06 Dec 2013 12:51:48 +0100

Ve čtvrtek 5. prosince se ve Frankfurtu konalo poslední zasedání Rady guvernérů ECB, na němž centrální banka oznámila, že úrokové sazby ponechá beze změny, píše La Tribune.

Hospodářský deník vysvětluje, že ECB

zahájila od května novou sérii zmírňujících opatření pro svou měnovou politiku [...], aby zastavila dezinflaci.

La Tribune si klade otázku, proč euro zůstává navzdory tomu, že ECB ještě nikdy v historii „nevedla tak uvolněnou měnovou politiku“, nadále silné a jako důvod uvádí „úsporná opatření“:

Strategie vnitřní devalvace […] zavádí ekonomický model založený na rozvoji vývozu a omezení dovozu, tedy na zlepšení salda zahraničního obchodu. Od loňského roku vykazuje obchodní bilance eurozóny přebytek. To logicky posiluje poptávku po euru a snižuje poptávku po dolaru.
Záchranné plány: V srdci soukolí

Thu, 05 Dec 2013 12:57:40 +0100

Jornal de Negócios, Lisabon – Nejznámějším nástrojem intervence EU a MMF v evropských zemích postižených krizí je trojka. V Lucemburku ale sídlí další dvě nenápadné, leč klíčové instituce, EFSF a ESM, pověřené hledáním financí. Reportáž. Více.Finance: „Brusel uložil rekordní pokutu šesti bankám za manipulaci s Euriborem“

Thu, 05 Dec 2013 12:48:11 +0100

Evropská komise „zasadila těžkou ránu“ šesti evropským bankám, informuje El País. Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia oznámil 4. prosince uvalení pokuty ve výši 1,71 miliardy eur bankám Royal Bank of Scotland, Société Générale, Deutsche Bank, JP Morgan, Citigroup a makléřské společnosti RP Martin za manipulaci s úrokovými sazbami „ve svůj prospěch“, upřesňuje list. Tyto sazby se uplatňovaly na „tisíce věřitelů, střadatelů a firem“ prostřednictvím finančních derivátů a dalších produktů vázaných na Euribor.

Je to „odstrašující trest“, soudí v komentáři El País, který vítá, že Brusel „konečně“ bojuje proti podvodu:

Implicitní vzkaz je ten, že unijní mechanismus je připraven reagovat na jakýkoliv pokus o narušení trhu a že to udělá s veškerou rozhodností a bez ohledu na jméno pokutovaného.
Skandál Libor: „Postrach bank“

Thu, 05 Dec 2013 10:31:40 +0100

Evropská komise udělila 4. prosince šesti mezinárodním bankám pokuty ve výši 1,7 miliard eur za manipulaci s mezibankovními sazbami Euribor a Libor. Jen Deutsche Bank zaplatí 725 milonů eur, píše Handelsblatt.

„Vím, že si banky myslí, že to stačí. To ale neznamená, že tím jsou hříchy finančního sektoru zapomenuty,“ reagoval německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru s hospodářským deníkem.

Ministr, který by mohl zasednout i v příští německé vládě, „chce pokračovat v regulační ofenzívě“, dodává Handelsblatt. Krizi podle něj nerozpoutaly státy, ale finanční sektor. „Proto s regulací nemůžeme přestat [...] Banky nadále vykazují velkou tvořivost, co se týká obcházení předpisů. Politika musí zůstat bdělá.“
Finance: „Nad velkými bankami se vznáší závažné podezření“

Wed, 04 Dec 2013 10:47:43 +0100

„Evropské, americké a asijské úřady společně vyšetřují velké světové banky podezřelé z rozsáhlých manipulací se směnnými kurzy,“ píše Süddeutsche Zeitung.

Banky údajně spekulovaly s devizami a v daném okamžiku ovlivňovaly jejich kurz. „Znát předem devizový kurz znamená získat velké peníze, protože na ně banky mohou sázet,“ pokračuje SZ. Podle německého bankovního regulátora BaFin jsou banky podezřelé také z kartelových dohod, upřesňuje SZ a dodává:

Pokud by se podezření potvrdilo, mohl by skandál překonat svým rozsahem skandál Libor, v němž banky čelí podezření z manipulací s mezibankovními sazbami. [...] Manipulace by poškodily každého, kdo směňuje peníze, od velkých konsorcií po soukromé klienty.
Finanční trhy: „Nekompromisní zpráva“ se obouvá do ratingových agentur

Tue, 03 Dec 2013 14:33:03 +0100

Předávání informací o hodnocení států třetím osobám před oficiálním představením, střet zájmů a špatný management: zpráva zveřejněná 2. prosince Evropským úřadem pro cenné papíry a trhy (ESMA) poukazuje na jisté chyby ve fungování agentur, které hodnotí schopnost států dostávat svým závazkům, píše švýcarský deník Le Temps.

Podle zprávy, kterou deník popisuje jako „nekompromisní“, nezavedly velcí hráči ratingového trhu striktní pravidla vydané Evropskou unií 20. června loňského roku.

Podle redakčního článku deníku El País vystavila ESMA agenturám „červenou kartu“. „Jedním ze zmiňovaných nešvarů je přímý vliv řídících pracovníků těchto agentur, kteří kladou překážky potřebné nezávislosti analytiků,“ píše španělský deník. Na závěr pak ještě poznamenává:

můžeme jen doufat, že se nejedná o ojedinělou epizodu. Je potřeba, aby zmizel oligopol, který této aktivitě dominuje, a uvolnil přístup dalších agentur na trh.
Diskuze: EU potřebuje znovu založit

Tue, 03 Dec 2013 12:57:22 +0100

El País, Madrid – Ekonomická a finanční krize zanechala v Evropské unii v posledních pěti letech hluboké stopy, prohloubila nedůvěru mezi členskými státy a oslabila pocit společně sdíleného osudu. Nadešel čas obnovit evropský leadership a začít s konkrétními kroky, domnívá se El País. Více.Řecko: „Trojka nás pod nátlakem vystavuje nátlaku“

Tue, 03 Dec 2013 12:23:19 +0100

Inspektoři trojky (EU, MMF, ECB) o týden odložili návštěvu Řecka. Rozhodnutí je všeobecně vnímáno jako prostředek nátlaku na řeckou vládu, aby výměnou za uvolnění další tranše finanční pomoci urychlila probíhající reformy, soudí Ta Nea.

Ohrožena je ale i sama trojka, pokračuje deník s odkazem na prohlášení šéfa evropských sociálních demokratů Hannese Swobody, který 1. prosince sdělil, že by tento orgán s „neoliberální mentalitou“, jemuž „chybí demokratická legitimita“, měl být „postupně zrušen“.

Politika úsporných opatření mezitím dál pustoší Řecko, jak připomíná obrázek na titulní straně Ta Nea ilustrující příběh, který otřásl celou zemí: dívka se udusila ve svém pokoji, když se ho pokoušela vyhřát s pomocí zahradního grilu.
Nizozemsko: „V Nizozemsku rychle roste chudoba“

Tue, 03 Dec 2013 10:43:20 +0100

Nizozemsko zaznamenalo v roce 2012 „největší nárůst chudoby od začátku recese v roce 2008“, píše De Volkskrant. Podle statistického úřadu žije v chodobě 1,2 milionu Nizozemců (z celkových 17 milionů obyvatel). Těmto lidem po odpočtu fixních poplatků nezbývá dost peněz na oblečení, nákup nutného vybavení, hromadnou dopravu a volnočasové aktivity.

V roce 2013 by měl růst chudoby zpomalit díky „fiskálním opatřením a vyšším mzdám, které posílí kupní sílu“, píše De Volkskrant. Jak nicméně dodává deník:

rychle roste zejména počet dětí žijících v chudobě. Ta dnes postihuje každé desáté dítě. [...] Roste také počet dlouhodobě chudých: 381 000 lidí žije v chudobě déle než tři roky.
Nizozemsko: O „áčko“ méně

Mon, 02 Dec 2013 17:42:02 +0100

Trouw, Amsterdam – Cartoon. Více.Francie: „Návrat polského instalatéra“

Mon, 02 Dec 2013 11:41:11 +0100

Týden před zasedáním Rady ministrů práce a sociálních věcí EU (9. prosince) kritizuje francouzská vláda nárůst sociálního dumpingu v Evropské unii a vyzývá Evropskou komisi k revizi směrnice o vysílání zahraničních pracovníků.

Libération připomíná příčiny sporu mezi státy osmadvacítky:

předpisy zavedené v roce 1996 a umožňující občanu EU odejít za prací do jiné členské země se dnes vykládají dosti svévolně. Směrnice týkající se takzvaných vyslaných pracovníků, která měla rámovat přesun zaměstnanců v EU, se v době krize stala nástrojem snižování nákladů, který některé firmy zneužívají, jmenovitě ve stavebnictví a v zemědělsko-potravinářském průmyslu.

Deník v komentáři poznamenává:

opět se ukázalo, že ekonomická Evropa nejen že už bez sociální Evropy nemůže existovat, ale – což je ještě horší – ve své současné podobě představuje největší hrozbu pro samotnou myšlenku politické Evropy a mnohé národy, které ji tvoří.
Silniční doprava: „Mýtné, evropské jablko sváru“

Fri, 29 Nov 2013 10:48:05 +0100

„V mnoha evropských státech už dálniční známky existují, jiné uvažují o jejich zavedení,“ informuje Luxemburger Wort v souvislosti s plány „velké koalice“, která se chystá v Berlíně převzít vládu, na zavedení dálničního poplatku pro vozidla s cizí poznávací značkou.

„Číhá na nás mýtné a dálniční známky,“ obává se deník:

Francie, Belgie, Německo: tři země, s nimiž sdílíme společné hranice a na jejichž dálnicích neplatíme poplatky. [...] Tato situace zřejmě nepotrvá věčně...
Ekonomika: „Lídři EU: nejprve naše vlastní klenoty“

Thu, 28 Nov 2013 12:33:15 +0100

V předvečer oficiálního podpisu dohody mezi členskými státy a Evropským parlamentem o emisích CO2 z automobilové dopravy upozorňuje De Morgen kriticky na to, že se „klima stává obětí evropského protekcionismu“.

Deník připomíná, že Angela Merkelová zablokovala přijetí přísnějších předpisů pro ochranu životního prostředí, aby „nepoškodila“ německou automobilku BMW. Británie tento krok podpořila výměnou za jisté výhody pro londýnskou City. Francie zase podlehla tlaku Renaultu, na nějž zatlačil jeho obchodní partner Daimler, jehož nejvlivnější lobbista v minulosti pracoval jako poradce Merkelové. Nevládní organizace na ochranu životního prostředí se bouří, dodává De Morgen, který cituje expertku na dopravu z organizace Greenpeace:

Poté, co jednání ve Varšavě o globálním klimatu skončila téměř fiaskem, se EU nyní distancuje od slibů omezit škody na klimatu způsobené mimo jiné automobilovou dopravou, k nimž se v minulosti zavázala. [...] EU soudí, že krátkodobé zájmy některých podniků jsou důležitější než zájmy jejích občanů a zbytku ekonomiky.
Portugalsko: „Každé ministerstvo dostane 20 policistů navíc k posílení bezpečnosti“

Wed, 27 Nov 2013 12:15:26 +0100

Odboráři a členové hnutí protestujícího proti politice úsporných opatření Que se Lixe a Troika! [K čertu s trojkou] demonstrovali 26. listopadu, v době hlasování parlamentu o rozpočtu na rok 2014, v budovách ministerstva financí, životního prostředí, hospodářství a zdraví.

Protestní akce skončily poté, co vládní představitelé demonstranty přijali. Nicméně to, jak snadno se demonstrantům podařilo proniknout do oficiálních budov, přimělo odpovědné orgány k posílení bezpečnosti na ministerstvech. Každé dostalo 20 policistů navíc.

Diário de Notícias v komentáři oceňuje

významnou roli těchto sociálních hnutí, která působí jako protiváha vůči excesům výkonné moci, i to, že protestující dokázali zůstat od zavedení záchranného plánu podepsaného s trojkou v mezích demokratického procesu.
Jednání o íránském jaderném programu: Ženevský triumf lady Ashtonové

Mon, 25 Nov 2013 16:26:25 +0100

The Guardian, Londýn – Dohoda o íránském jaderném programu, která byla podepsána v noci z 23. na 24. listopadu v Ženevě, je výsledkem diplomatického maratonu, jež po mnoho měsíců tiše vedla vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku. Lady Ashtonová, která dlouhou dobu sklízela posměch kvůli nedostatku charismatu a ambicí, se tak konečně dočkala zasloužené chvály. Více.Německo: „Mistr disciplíny“

Fri, 22 Nov 2013 13:16:49 +0100

Jeroen Dijsselbloem vyzývá k většímu úsilí k dokončení reforem v zadlužených zemích eurozóny, píše Handelsblatt, který s nizozemským ministrem financí a šéfem euroskupiny otiskl dlouhý rozhovor.

Dijsselbloem v něm mimo jiné sdělil svůj záměr zavést mezi každým členským státem a Evropskou komisí dvoustranné smlouvy, a „stanovit tak fixní lhůtu k uskutečnění reforem“. Kritizuje také návrh německé kancléřky Angely Merkelové odměnit státy, které reformy zavedou. Podle Dijsselbloema je v současnosti hlavním problémem Francie, která „by se měla víc snažit“, píše Handelsblatt.
Dluhová krize: Kolik stojí řecká snaha

Thu, 21 Nov 2013 16:36:09 +0100

Financial Times, Londýn – Atény se od začátku krize snaží, byť s nevolí, vyhovět požadavkům úsporné politiky nařízené trojkou. Zmenšující se parlamentní většina a primární rozpočtový přebytek nicméně řeckou vládu vedou k tomu, aby si svou vůli spolupracovat znovu rozmyslela. Více.