Subscribe: Presseurop | Společnost
http://www.presseurop.eu/cs/taxonomy/term/2/*/feed
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language:
Tags:
aby  ale  deník  která  které  který  kteří  listopadu  mezi  ndash  podle  pro  píše  své  více  země  že   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Presseurop | Společnost

VoxEeurop | SpolečnostThe talk of the continent Diskuze: Evropa: idea, nebo politická realita?

Sun, 22 Jun 2014 17:56:05 +0100

Dilema Veche, Bukurešť – Evropa zahleděná sama do sebe tápe, domnívá se Bogdan Ghiu. Její obnova může podle rumunského spisovatele vzejít pouze z „periferních“ kultur, jejichž cesta k Evropě započala teprve před nedávnem. Více.Evropský průzkum: “Žebříček blahobytu národů”

Thu, 22 May 2014 18:59:00 +0100

Nizozemsko, Dánsko a Lucembursko se řadí podle průzkumu deníku Polityka mezi členské státy EU s nejvyšší životní úrovní. Polský týdeník vyjadřuje zklamání nad tím, že rozdíl mezi trojicí premiantů a skupinou států, které vykazují nejhorší výsledky jako Rumunsko a Bulharsko, se „během posledních čtyř let vzrostl. Pro jednotnou Evropu se jedná o velký problém“, uzavírá Polityka.
Portugalsko: „Konec hry“

Fri, 20 Dec 2013 12:44:25 +0100

Portugalský ústavní soud odmítl 19. prosince navrhované změny v důchodovém systému, které znamenaly škrty v rozpočtu na důchody státních úředníků. Ve státním rozpočtu na rok 2014 tak nyní chybí 400 milionů eur, píše i.

Podle ústavního soudu nemůže mít snižování veřejných výdajů přednost před právy, které státní zaměstnanci nebyli během své kariéry. Zákon je podle něj protiústavní, protože „porušuje princip důvěry“ mezi státem a jeho zaměstnanci.

Vláda by dnes měla na rozhodnutí soudu zareagovat.
Malta: „Pracovní skupina pro migraci dnes zveřejní své závěry“

Fri, 20 Dec 2013 12:41:58 +0100

Evropská rada by měla 20. prosince schválit v Bruselu 38bodový plán boje proti nelegální imigraci v EU, informuje The Malta Independent.

Zvláštní pracovní skupina byla ustanovena poté, co u italského ostrova Lampedusa ztroskotala 3. října loď s africkými běženci. Tragédie si vyžádala na tři stovky obětí.

Maltu ale znepokojují administrativní průtahy v Bruselu, píše deník. Maltská vláda požádala Unii o naléhavou pomoc v boji proti přílivu nelegální imigrace na ostrov.
Velká Británie: Duch Vánoc

Thu, 19 Dec 2013 17:15:42 +0100

The Guardian, Londýn – Cartoon. Více.Velká Británie: „Postavte imigraci za červenou čáru, jinak...!“

Wed, 18 Dec 2013 13:20:01 +0100

„Britský národ a The Sun žádají Davida Camerona, aby načrtl červenou čáru: Vraťte nám zpět pravomoc zastavit imigraci z EU,“ hlásá nejčtenější britský deník.

Cameron musí využít zasedání Evropské rady (19.-20. prosince) „k zastavení imigračního přílivu“, zdůrazňuje bulvární deník, který dále varuje, že pokud premiér tomuto požadavku nevyhoví, „existuje velká šance“, že Britové budou ve slibovaném referendu v roce 2017 o setrvání země v EU hlasovat pro odchod.

Cameronova vláda v reakci na obavy z otevření britského trhu práce (od 1. ledna) rumunským a bulharským občanům přijala opatření zabraňující imigrantům žádat o podporu v nezaměstnanosti, pokud na britském území nežili alespoň tři měsíce.
Itálie: „Etnická čistka“

Wed, 18 Dec 2013 12:30:57 +0100

„Je smutné vidět, že se v Itálii nakládá s lidskými bytostmi hůř než se zvířaty,“ konstatuje Il Manifesto poté, co veřejnoprávní televize zveřejnila videonahrávku, na níž jsou nazí imigranti v zadržovacím středisku na Lampeduse sprejováni přípravkem proti svrabu.

Autor videozáznamu, syrský běženec, tvrdí, že muži a ženy musí čekat nazí v zimě na kúru, která je má zbavit kožních onemocnění, v přeplněných střediscích velmi hojných. Případem se začala zabývat italská justice. Správa centra ale tvrdí, že je nahrávka vytržena z kontextu a práva běženců jsou respektována.

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová uvedla, že zahájí vyšetřování, a pohrozila, že pokud se informace o nelidském zacházení s běženci potvrdí, přijde Itálie o finance určené na řešení imigračního přílivu.
Velká Británie: „Mladí lidé chtějí, aby Británie zůstala v Evropě“

Mon, 16 Dec 2013 12:37:23 +0100

Ve Velké Británii se otevírá mezigenerační propast: 41 % lidí ve věku 18-24 let se zásadně nebo spíše přiklání k tomu, aby země zůstala v EU, 32 % je proti, vyplývá z nového průzkumu zveřejněného v deníku The Independent.

Naopak lidé ve věku nad 65 let z 60 % odmítají setrvání Británie v EU, 25 % je pro. Podle mladých Britů by odchod země z Unie mohl „ohrozit jejich pracovní perspektivy doma i v Evropě“, komentuje The Independent průzkum, který si nechal vypracovat think tank British Future od ústavu veřejného mínění ICM Research. Jeho výsledky budou zveřejněny v průběhu tohoto týdne, jen pár dní před zrušením restrikcí pro rumunské a bulharské občany, kteří mohou od 1. ledna 2014 pracovat volně v celé EU.
Itálie: Fašismus na vidlích

Fri, 13 Dec 2013 16:01:17 +0100

Linkiesta, Milán – Protestní hnutí „Forconi“ [doslova těch, kdo mávají vidlemi], které paralyzuje už řadu dní italská města, téměř všechny zaskočilo. Pod jeho nestranickými požadavky namířenými proti úsporným opatřením a elitám se ale skrývají některé znepokojující podobnosti se začátky Mussoliniho autoritářského hnutí. Více.Občanství EU: Nejvýhodnější pas na světě

Thu, 12 Dec 2013 14:44:28 +0100

The Independent, Londýn – Rozhodnutí Malty přiznat cizincům občanství za poplatek 650 000 eur ukazuje na dvě skutečnosti. Zaprvé na fakt, že navzdory finanční krizi zůstává občanství Evropské unie jedním z nejžádanějších na světě. Zadruhé je důkazem, že lidský kapitál má dnes stejnou cenu jako kapitál finanční. Více.Společnost: „Mladí lidé, kteří už ve Francii nevidí buducnost“

Thu, 12 Dec 2013 12:28:54 +0100

„Čím dál více mladých lidí ve věku 18-35 let odchází do zahraničí zkusit štěstí v dynamičtějších zemích. Nejvíce mladých Francouzů žádá o vízum v Kanadě, v USA nebo v Číně,“ píše Le Figaro.

Stejná tendence se projevuje i ve vyšší věkové skupině. Deník zdůrazňuje, že „z 1,6 milionu Francouzů zapsaných k 30. dubnu 2013 [ve světovém registru Francouzů žijících mimo území Francie] tvoří 44 % lidé ve věku 26 až 40 let, kteří zemi opustili především z profesních důvodů“. Deník v komentáři poznamenává:

Pravda je ta, že Francie už svou mládež neokouzluje. Do sebe uzavřená země neschopná se bez velkých dramat reformovat a přizpůsobit se modernímu světu vzbuzuje nepříjemný dojem, že si libuje v konzervatismu a nehybnosti.
Syrští uprchlíci: Evropa musí otevřít své hranice

Tue, 10 Dec 2013 16:42:32 +0100

Dagens Arena, Stockholm – Unie musí bezodkladně otevřít své hranice uprchlíkům, kteří se snaží dostat ze syrského pekla. Je bláhové si myslet, že Evropa může přesvědčit žadatele o azyl, aby se nesnažili na její území za každou cenu dostat. Více.Imigrace: „Bez špetky noblesy“

Tue, 10 Dec 2013 12:10:58 +0100

„Rok poté, co 10. prosince 2012 získala Nobelovu cenu míru, se Evropská unie uzavírá čím dál víc do sebe a odmítá k sobě vpustit imigranty. I Syřané prchající před válkou musí zůstat venku,“ lituje Die Tageszeitung. Berlínský deník vyzývá Evropu, aby na bídu syrských běženců konečně zareagovala:

Zatímco se Evropa připravuje na vánoční svátky, Syřany už třetím rokem sužuje krvavá občanská válka. Před násilím uprchly do sousedních zemí více než dva miliony lidí. [...] Čekají tam v uprchlických táborech přeplněných k prasknutí a vyhlídky do budoucna nemají ani pro sebe, ani pro své děti. Evropa by mohla pomoci více. Evropská unie se ale příliš stará o své vlastní problémy, než aby byla schopna skutečného soucitu. [...] I když ale Evropa odmítá přijmout větší množství imigrantů, měla by se alespoň snažit ulevit jim v největší nouzi.
Evropský trh práce: „Opravdu přijdou?“

Mon, 09 Dec 2013 11:56:18 +0100

Spolu s blížícím se otevřením evropského trhu práce rumunským a bulharským pracovníkům (1. ledna 2014) si NRC Handelsblad klade otázku, zda má Nizozemsko skutečně očekávat rumunsko-bulharské „tsunami“, jak varují někteří politici.

Deník poznamenává, že obavy přiživuje především velké množství Poláků, kteří emigrovali od roku 2004 do Velké Británie, a konstatuje, že odborníci jsou v názoru nejednotní, nicméně se shodují na tom, že se ‚tsunami‘ konat nebude.

NRC Handelsblad cituje sociologa Godfrieda Engbersena:

Pracovní imigranty nejvíce přitahuje práce, ale té je v době krize méně. [...] A v Nizozemsku nemají Bulhaři a Rumuni síť příbuzných a známých, kteří by se o něm postarali.
Schengen: Lotyšská víza pro čínské investory

Fri, 06 Dec 2013 12:33:47 +0100

Le Monde, Paříž – Od roku 2010 uděluje Riga povolení k pobytu cizincům ochotným investovat do místní ekonomiky. Mnoho Číňanů získalo tímto způsobem nemovitost, a tím i cenný klíč ke vstupní bráně do Evropy. Více.Maďarsko: „Zde je pěti stý tisící!“

Fri, 06 Dec 2013 12:07:07 +0100

Maďarský premiér Viktor Orbán udělil 5. prosince během slavnostní ceremonie v parlamentu občanství rumunskému Maďarovi. Jde v pořadí o pěti stou tisící naturalizaci od roku 2010, kdy vstoupil v platnost zákon opravňující občany maďarské národnosti žijící v sousedních zemích k získání maďarského občanství.

Oním šťastlivcem je františkánský řeholník Csaba Böjte, zakladatel nadace svatého Františka v Devě, která se věnuje ochraně a sociálnímu začleňování opuštěných dětí a dětí žijících na ulici, upřesňuje Magyar Hírlap.

Ceremonie se konala u příležitosti devátého výročí lidového referenda v roce 2004 o dvojím občanství pro Maďary žijící v sousedních státech, které bylo vyhlášeno z iniciativy v té době opoziční Orbánovy strany Fidesz. Volební účast ale nedosáhla ani 40 % a referendum bylo prohlášeno za neplatné, dodává list.
Nelegální imigrace: Životní pojistka

Thu, 05 Dec 2013 17:26:36 +0100

Cicero, Berlín – Cartoon. Více.Itálie: „Pryč s Porcellum, byl to nekalý zákon“

Thu, 05 Dec 2013 11:37:41 +0100

Ústavní soud zrušil stávající volební zákon, který v roce 2005 schválila Berlusconiho vláda. Zákonu se často přezdívalo prasárna (italsky porcellum), a to i v řadách jeho tvůrců, kteří kritizovali klauzuli „vítěz bere vše“ a to, že voliči nemají možnost uchazeče na kandidátkách kroužkovat. Podle deníku Repubblica, verdikt otřásl politickou scénou.

Prezident Giorgio Napolitano bezpochyby odmítne vypsat nové volby před tím, než bude nový volební zákon schválen, což si ale vyžádá složité hledání kompromisu uvnitř křehké koalice.
Zpráva PISA: Evropané zaostávají

Wed, 04 Dec 2013 16:08:04 +0100

Výsledky posledního průzkumu PISA zveřejněné 3. prosince naznačují zhoršení výsledků vzdělávání evropských žáků a naopak zlepšení jejich protějšků na dálném východě. Studie, jejímž cílem bylo porovnat úrovně kompetencí žáků ve věku 15 – 16 let ve čtení, matematice a přírodních vědách, mimořádně přísná vůči severským zemím a Francii. Finsko ztratilo své první místo ve prospěch Jižní Koreje a spadlo na šesté místo. Finsko už není „vzdělanostní říší divů“, lituje deník Helsingin Sanomat. Tento finský deník soudí, že ačkoliv tento výsledek

není překvapivý, nikdo doposud nebyl schopen podat věrohodné vysvětlení […] Finové si zvykli věřit ve špičkové vzdělávání učitelů ve Finsku a především na kvalitu základních devítiletých škol.

Podle dánského deníku Jyllands-Posten „to nestačí“:

Máme nejdražší veřejné školy na světě, ale nikde není psáno, že ne budeme mít i nejhloupější populaci na světě. Není tedy důvod neočekávat, že nejdražší školství nebude poskytovat lepší vzdělání a vzdělanější populaci.

Další dánský deník Berlingske se domnívá, že „je na čase, abychom jakožto západní sociální státy provedly hloubkovou kontrolu vždělávacích systémů“.

Výzkum PISA ve Francii způsobil šok, neboť země se propadla o dvě příčky na 25. místo z 65 zemí. Le Figaro poznamenává, že francouzské školství je „nespravedlivé a neefektivní“:

Prohlubuje se rozdíl mezi dobrými a špatnými žáky […]. Stále jsme umíme vychovat budoucí adepty na Nobelovu cenu za fyziku a medicínu, ale zároveň produkujeme stále víc lajdáků.

Konzervativní deník jako příklad udává Německo, které od roku 2001 „okamžitě zareagovalo“ na výzvu PISA, a jehož výsledky se od té doby zlepšily.

Německý systém školství se tak „stal rovnoprávnější a jeho žáci mají lepší výsledky“, píše s potěšením týdeník Der Spiegel :

Psychický šok je většinou spojen s ochromením, po kterém následuje dezorientace. […] Po nějaké době dojde k pochopení a následně uzdravení – německý systém vzdělávání se právě nachází v tomto bodě. [...] Je na čase, aby výraz šok z výsledků PISA byl nahrazen termínem „pokrok z PISA“.
Diskuze: EU potřebuje znovu založit

Tue, 03 Dec 2013 12:57:22 +0100

El País, Madrid – Ekonomická a finanční krize zanechala v Evropské unii v posledních pěti letech hluboké stopy, prohloubila nedůvěru mezi členskými státy a oslabila pocit společně sdíleného osudu. Nadešel čas obnovit evropský leadership a začít s konkrétními kroky, domnívá se El País. Více.Německo: „Strach ze sociální turistiky“

Tue, 03 Dec 2013 11:50:59 +0100

Soud pro sociální záležitosti v Severním Porýní-Vestfálsku rozhodl 2. prosince ve prospěch rumunské rodiny uplatňující v Německu nárok na sociální dávky. Soud poukázal na svobodu pohybu a pobytu občanů EU garantovanou Listinou základních práv EU, píše Die Welt.

Deník sdílí obavy konzervativních stran z toho, aby „sociální turistika“ neohrozila finanční prostředky německých obcí, a dodává:

Ten, kdo přijde o práci, má právo na sociální podporu. Ale právo na imigraci v našem sociálním systému neexistuje. A není v tom nic rasistického, to je nutno upřesnit.

Die Welt vedle toho doporučuje eurokomisařům, aby „zmírnili morální pobouření“ vůči zemím, které chtějí zachovat omezení přístupu k sociálnímu systému. „Nejlepší způsob boje proti populistům je zavedení evropského práva,“ uzavírá list.
Nizozemsko: „V Nizozemsku rychle roste chudoba“

Tue, 03 Dec 2013 10:43:20 +0100

Nizozemsko zaznamenalo v roce 2012 „největší nárůst chudoby od začátku recese v roce 2008“, píše De Volkskrant. Podle statistického úřadu žije v chodobě 1,2 milionu Nizozemců (z celkových 17 milionů obyvatel). Těmto lidem po odpočtu fixních poplatků nezbývá dost peněz na oblečení, nákup nutného vybavení, hromadnou dopravu a volnočasové aktivity.

V roce 2013 by měl růst chudoby zpomalit díky „fiskálním opatřením a vyšším mzdám, které posílí kupní sílu“, píše De Volkskrant. Jak nicméně dodává deník:

rychle roste zejména počet dětí žijících v chudobě. Ta dnes postihuje každé desáté dítě. [...] Roste také počet dlouhodobě chudých: 381 000 lidí žije v chudobě déle než tři roky.
Velká Británie: V diskuzi o imigraci vítězí populismus

Mon, 02 Dec 2013 13:39:40 +0100

European Voice, Brusel – Rozhodnutí Davida Camerona ztížit přistěhovalcům přístup k sociálním dávkám, je důkazem, že britský premiér trpí nedostatkem morální odvahy a sklony k populismu. Británie by místo toho měla přiznat, že její ekonomika se bez přistěhovalců neobejde, soudí komentátor bruselského týdeníku European Voice. Více.Chorvatsko: „Výsledek referenda bude vepsán do ústavy“

Mon, 02 Dec 2013 13:17:19 +0100

Chorvaté schválili 1. prosince v referendu manželství jako „celoživotní svazek mezi mužem a ženou“. Pro se vyslovilo 65,76 % občanů.

Navzdory slabé volební účasti (36 %) se tato definice, která de facto zakazuje homosexuální sňatky, stane součástí ústavy. Vecernji list k tomu poznamenává:

Na statusu manželství, které bylo doposud definováno jako svazek mezi mužem a ženou, referendum v praxi nic nezmění. Mohlo by ale výrazně zahýbat chorvatským politickým systémem. Jde možná o nejvýznamnější a nejradikálnější proměnu chorvatské politické scény od nástupu demokracie, která nás uvykla na kosmetické střídání dvou stran, HDZ (opoziční nacionalistická pravice) a SDP (vládní sociální demokraté).
Chorvatsko: Neokonzervativní revoluce

Fri, 29 Nov 2013 16:24:16 +0100

Tportal , Záhřeb – Chorvaté mají 1. prosince v referendu rozhodnout, zda má ústava povolit výhradně heterosexuální manželství. Podle spisovatelky Slavenky Drakuličové, je to další z mnoha ukázek zpátečnictví v době, kdy se země vrátila do „společného evropského domu“. Více.Imigrace: „Ostnaté dráty, aby se od nás běženci drželi dál“

Fri, 29 Nov 2013 13:11:05 +0100

„Zatímco se tři miliony syrských běženců snaží uprchnout před válkou a zkázou, EU staví ploty z ostnatých drátů, instaluje bezpečnostní kamery a vysílá do Středozemního moře bitevní lodě, aby běžencům znemožnila vstup na své území,“ píše Jyllands-Posten.

List rekapituluje současná opatření, která Evropa v tomto směru podnikla, počínaje 10,5 kilometrů dlouhým plotem, který vybudovaly Atény podél řecko-turecké hranice, po 30 kilometrů dlouhý plot na bulharsko-turecké hranici. Opatření by mohla vést k tomu, že se běženci budou „snažit dostat do Unie nebezpečnými oklikami“, domnívá se zástupce Červeného kříže.

Řecko odmítlo 2 000 žádostí syrských uprchlíků o azyl, což je „v rozporu s mezinárodními úmluvami o azylovém právu a dělá starosti vysokému komisaři OSN pro uprchlíky,“ dodává Jyllands-Posten.
Maďarsko: „Romská strana vstupuje na scénu“

Fri, 29 Nov 2013 10:21:23 +0100

Maďarská romská strana (Magyarországi Cigány Párt, MCP) s pěti tisíci členy chce v parlamentních volbách v roce 2014 představit své kandidáty ve všech volebních okrscích, píše Népszabadság.

MCP, kterou deník cituje, tvrdí, že se s nikým spojovat nebude, protože „nadešel čas, aby si Romové uvědomili, že nepatří ani k pravici ani k levici, protože nás Romy nikdo nechce“.

Mluvčí strany a předseda sdružení pro občanská práva Romů Aladár Hotváth se domnívá, že se situace maďarských Romů od nástupu Viktora Orbána k moci zhoršila. Romové byli podle jeho slov „odříznuti od většinového národa“ a „rasová a sociální diskriminace se institucionalizovala v administrativě a je všudypřítomná v tisku“. Navzdory svému názvu chce strana reprezentovat všechny chudé Maďary, protože „v očích vládních představitelů všechno chudé rovná se romské“.
Velká Británie: Cameron hodlá omezit sociální dávky přistěhovalcům

Wed, 27 Nov 2013 14:42:34 +0100

„Volný pohyb osob nesmí znamenat vývoz přídavků na děti”, hřímá David Cameron v komentáři, který dnes zveřejnil list Financial Times. Před chystaným zrušením imigračních bariér pro rumunské a bulharské občany, ke kterému se EU chystá 1. ledna 2014, nastínil britský premiér svůj plán omezit novým přistěhovalcům z EU přístup k dávkám v nezaměstnanosti.

Cameron ve svém článku zveřejnil sérii opatření, která mají odradit potenciální přistěhovalce, včetně zákazu pobírat dávky v nezaměstnanosti během prvních tří měsíců v Británii a omezení období vyplácení dávek na šest měsíců.

Změní se i výše minimálního příjmu pro pracující s částečným pracovním úvazkem, kteří žádají o sociální podporu, a noví přistěhovalci z EU nebudou už v Británii moct žádat o příspěvek na bydlení.

Pod titulkem „Přistěhovalci z EU čelí přísnému omezení sociálních dávek“ vysvětluje list The Times detaily premiérova plánu a dodává, že rovněž Rakousko, Německo a Nizozemsko se podle prohlášení svých vlád obávají možného přílivu přistěhovalců po zrušení hraničních kontrol s Rumunskem a Bulharskem. Deník pokračuje:

Očekává se, že Evropská komise bude proti balíčku opatření protestovat s tím, že je v rozporu se směrnicí EU o volném pohybu osob. Vládní zdroje nicméně věří, že nová opatření tato pravidla neporušují. Cameron tak zaujal pozici v zápase, který má podle něj předefinovat vztah mezi Británií a EU, a prohlásil, že je nejvyšší čas k přehodnocení práv o volném pohybu a práci v EU.
Francie: „Prostituce, nejstarší debata na světě“

Wed, 27 Nov 2013 10:24:20 +0100

Návrh zákona, který by postihoval zákazníky prostitutek, rozděluje všechny strany, nad rámec „pravolevého dělení“, píše Libération. Socialistická vláda předložila návrh 27. listopadu, parlament o něm bude jednat koncem týdne. Deník v komentáři připomíná klíčové otázky debaty, která pravidelně hýbe francouzskými intelektuálními kruhy. Je soukromí, v tomto případě sexualita, záležitostí zákonodárce? A jde opravdu o intimní záležitost, když víme, že valná většina prostitutek je obětí obchodu se ženami? Deník uzavírá:

Zákon prostituci nezruší, ale alespoň vyšle signál, že představitelé státu tuto podobu otrokářství odsuzují.
Řecká krize: Studenti bez budoucnosti

Tue, 26 Nov 2013 12:24:05 +0100

To Ethnos, Atény – Šance na úspěšné dokončení studií a nalezení slušné práce jsou mezi mladými Řeky, kteří měli možnost studovat v zahraničí, a těmi, kteří zůstali v Řecku, čím dál rozdílnější. Paralelní portrét dvou z nich na pozadí dva měsíce trvající stávky vysokoškolských pracovníků. Více.Rovné zastoupení žen: Nutné zlo jménem kvóty

Fri, 22 Nov 2013 16:12:28 +0100

Diário Económico, Lisbonne – Směrnice, kterou Evropský parlament schválil 20. listopadu a podle níž musí ve vedení velkých evropských podniků zasednout nejméně 40 % žen, není spravedlivá. Nicméně je to jediný způsob, jak prorazit „skleněný strop“ a přečkat, dokud se nezmění mentalita, soudí portugalská komentátorka Více.Bulharsko: „Napětí mezi běženci roste“

Fri, 22 Nov 2013 13:01:30 +0100

Po hladovce v táboře Harmanli (na jihu země) na protest proti špatným ubytovacím podmínkám se po smrti syrského běžence (35) zvedla vlna odporu v přijímacím středisku v Sofii, píše Sega.

Muž, který přijel do hlavního města se ženou a třemi dětmi, si opakovaně – a bezúspěšně – stěžoval na bolesti hrudníku. Zemřel na infarkt, jak konstatovala pohotovostní lékařská služba, která na místo dorazila až po jeho smrti.

Jeho krajané házeli na sanitku a přivolanou policii kamení. Od začátku léta překročilo bulharskou hranici nelegálně přibližně 10 000 migrantů, zejména Syřanů. Dvakrát více, než je Bulharsko schopné přijmout, tvrdí vláda.
Španělsko: „Vrchní soud vyvolal diplomatickou roztržku s Čínou“

Fri, 22 Nov 2013 11:51:04 +0100

Rozhodnutí španělského vrchního soudu z 19. listopadu vydat zatykač na bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina (87) a čtyři další čínské představitele kvůli jejich „údajné odpovědnosti za genocidu v Tibetu“ vyvolalo „nenadálou a nevítanou diplomatickou roztržku se zemí, z níž chtěl Madrid vytvořit nové asijské eldorádo pro španělské firmy,“ píše El País.

Soud své rozhodnutí opřel o princip univerzální jurisdikce umožňující stíhat zločiny týkající se všech španělských občanů, i těch mimo území Španělska.

Čínská vláda dala najevo „velkou nespokojenost“ a předvolala si španělského velvyslance v Pekingu.

Verdikt soudu je odpovědí na žalobu, kterou podali v roce 2006 tibetské organizace pro lidská práva a Tibeťan žijící v exilu Thubten Wangchen, který má také španělské občanství.
Názor: Rasismu se v Evropě daří

Mon, 18 Nov 2013 16:48:14 +0100

La Repubblica, Řím – Projevy rasismu jsou dnes čím dál otevřenější, ať jde o posměšky namířené proti francouzské ministryni či její italské kolegyni, opičí skřeky pokřikované na fotbalisty tmavší pleti, islamofobii nebo diskriminaci Romů. Podle spisovatele Tahara Ben Jellouna mu však nelze ustupovat a je třeba mu čelit osvětou. Více.Libye: Civilní mise EU na výcvik polovojenských jednotek?

Mon, 18 Nov 2013 15:23:36 +0100

Po víkendovém násilí v Tripolisu informuje server EUobserver o „interní zprávě EU, která nastiňuje budoucí podobu systému ochrany hranic nazvaného Eubam Libya“. Zpráva obsahuje i detailní plán „výcviku libyjské ,pohraniční stráže (BG)’ a ,pobřežní stráže (NCG)’ až na ,operační úroveň.’“

Zpravodajský server vysvětluje, že Eubam „stáhne z pole“ prapor BG o síle 9000 mužů a prapor NCG čítající 6500 mužů, které jsou v současné době „pod přímým velením lybijského náčelníka generálního štábu, vycvičí je v zabezpečených centrech a poté je znovu nasadí do akce.“

Podle EUObserveru to znamená, že „civilní mise“ EU ve skutečnosti zajišťuje výcvik libyjských „polovojenských jednotek“. Zároveň však cituje mluvčího evropské diplomacie Michaela Manna, který zdůraznil, že EU „nedělá nic, co by nebylo zcela běžné.“

Mise podporuje všechny organizace, které jsou zodpovědné za ostrahu hranic, a dodává jim rady a podporu v otázkách správy hranic, nikoliv ve vojenských úkolech.

Eubam je další z řady programů řízených EU, Spojenými státy, Tureckem a Spojenými arabskými emiráty, které mají přispět ke stabilizaci v Libyi. Podle EUObserveru však tento chvályhodný cíl není jediným důvodem jejich existence. Severoafrický stát v současné době produkuje „pouze 700 000 barelů [ropy] denně, pokud se však budou věci vyvíjet správným směrem, produkce by se mohla rychle zvýšit na předválečnou úroveň 1,4 milionů barelů denně.“ Země zároveň disponuje „množstvím peněz na nákup vybavení – což jistě bude zajímat Itálii, která Libyi v koloniální době ovládala a kam až do začátku války vyvážela zbraně v hodnotě 100 milionů eur ročně.“ Navíc je zde otázka kontroly migračních toků, které míří z Libye do EU.

Podle oficiálního dokumentu, ke kterému zpravodajský server získal přístup, si musí EU vytvořit v Libyi pozitivní image. Místní obyvatelé jsou totiž „stále velmi vděční“ za evropskou pomoc ve svrhnutí Kaddáfího, avšak jen 50 % z nich ví, „co přesně EU znamená“. Pozitivní obraz Evropy je však v mezinárodní pomoci Libyi, která v současné době prochází bolestným přechodným obdobím, jen málo důležitou otázkou. Jak zpravodajskému serveru vysvětlil jeden maltský diplomat,

EU si nemůže dovolit nechat Libyi padnout.
Občanství: Dvojí míra...

Thu, 14 Nov 2013 16:56:15 +0100

Der Standard, Vídeň – Cartoon. Více.Nezaměstnanost: Další evropská veleschůze o zaměstnanosti mladých

Tue, 12 Nov 2013 16:14:00 +0100

Hlavy států a vlád 24 z 28 zemí EU se sejdou 12. listopadu spolu se zástupci evropských institucí a ministry práce v Paříži na druhém summitu věnovaném boji proti nezaměstnanosti mladých, která dnes postihuje 7,5 milionu Evropanů ve věku 15-24 let, píše Le Monde.

První konference tohoto druhu, která se konala rovněž z podnětu Německa a Francie, proběhla v červnu v Berlíně a vedla k vytvoření fondu na podporu zaměstnanosti a vzdělání mladých lidí ze zemí nejvíce postižených krizí.

Cílem evropské iniciativy je, jak připomíná le Monde,

zajistit, aby žádný člověk mladší 24 let nezůstal více než čtyři měsíce bez práce či odborné přípravy, přičemž důraz klade na profesní vzdělávání a zaměstnání budoucnosti (digitální technologie, zelený růst). Žádné nové opatření ale v úterý zřejmě oznámeno nebude. Účastníci pařížské konference by měli sestavit pouze první, nijak závratnou bilanci opatření, která mají už řadu měsíců na stole. Jde především o to podnítit státy k efektivnímu využití 6 miliard eur, které mají financovat pomoc nezaměstnaným mladým lidem v nejpostiženějších zemích, jako je Francie, Řecko, Itálie nebo Španělsko. Jediným problémem je, že peníze zatím nejsou k dispozici, protože ještě nebyly schváleny příslušné rozpočtové položky.

V sázce je hodně, pokračuje deník:

Mobilizace je před evropskými volbami v květnu 2014 důležitá o to víc, že se evropští představitelé obávají nárůstu extremismu z důvodu sociálního napětí a masové nezaměstnanosti, která navzdory křehkému oživení přetrvává.

Třetí konference se bude konat na jaře příštího roku v Itálii nebo v Řecku.
Antisemitismus: Evropští Židé se začínají znepokojovat

Fri, 08 Nov 2013 14:37:07 +0100

Po 75 letech od Křišťálové noci (9.-10. listopadu 1938) přetrvává v Evropě strach z antisemitismu. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu každodenního života Židů v Evropě, který provedla Evropská agentura pro základní práva mezi 6 000 Židy v Belgii, Francii, Maďarsku, Itálii, Litvě, Švédsku, Německu a Velké Británii, kde žije 90 % evropských Židů.

Studie, jejíž hlavní závěry zveřejnil magazín Spiegel Online, „ilustruje, nakolik tento strach doléhá na jejich život“, píše server:

Tři čtvrtiny dotázaných zaznamenaly ve své zemi v posledních pěti letech narůstající nepřátelství vůči Židům [...] Jedna čtvrtina dotázaných se stala obětí antisemitských útoků, z toho ve 4 % byli tito lidé vystaveni fyzickému násilí. Každý desátý Žid pracující v Evropě byl na svém pracovišti obětí diskriminace a stejně tak i uchazeči o zaměstnání.

Největší obavy mají Židé v Německu, upřesňuje Spiegel Online. Čtvrtina z nich přemýšlela v posledních pěti letech o odchodu ze země, v níž se přestala cítit bezpečně. „Je to kvůli konfliktu na Blízkém východě,“ protože 49 % dotázaných tvrdí, že se setkali s obviněním, podle nějž Izraelci zacházejí s Palestinci stejně, jako zacházeli nacisté s Židy.“
Školství: Erasmus vrací úder

Thu, 07 Nov 2013 14:02:47 +0100

„Zapomeňte na konec Erasmu – dostal přidáno,“ informuje dnes titulek Il Sole 24 Ore. Evropský program vysokoškolských výměn, kterému hrozilo zrušení poté, co mu v roce 2012 došly peníze, dostal nový stimul. Dohoda mezi výborem pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu a Evropskou radou, představená 7. listopadu, přináší více peněz pro nový program Erasmus+.

Ten bude v letech 2014 až 2020 financován 14 miliardami eur, což je ve srovnání s předchozím sedmiletým obdobím o 40 % víc. Počet studentů, kteří se výměnných pobytů zúčastní, by se měl zdvojnásobit a dosáhnout až 5 milionů. Erasmus+ bude navíc zařizovat zahraniční stáže pro nestudující mladší 30 let a poskytovat půjčky pro studenty v magisterských a doktorandských programech.

Zprávu bezpochyby přivítají zejména studenti v jihoevropských zemích, kde je program, který nedávno oslavil 25. výročí, „považován za nejlevnější a nedostupnější způsob, jak získat zkušenosti za hranicemi,“ píše ekonomický deník.
Bulharsko: „Vyprovoďme nelegální imigranty“

Thu, 07 Nov 2013 11:58:51 +0100

Bulharský premiér Plamen Orešarský 6. listopadu oznámil, že úřady urychlí proces zpracování žádostí o azyl, aby bylo možné odmítnuté žadatele rychleji vyhostit.

Předseda vlády Bulharska, které v současnosti čelí přílivu běženců, sdělil, že opatření k řešení této situace vyjdou stát do konce roku na 20 milionů leva (263 milionů korun), dodává Presa.

Vláda 4. listopadu oznámila, že posílí kontroly na hranicích a zřídí detenční střediska.
Belgie: „Eutanazie pro děti. Nyní“

Wed, 06 Nov 2013 10:48:05 +0100

„Kolektiv šestnácti renomovaných dětských lékařů vyslal“ v otevřeném dopise adresovaném belgickému senátnímu výboru „tísňové volání“. Výbor bude 6. listopadu jednat o pozměňovacím návrhu, který má rozšířit zákon o eutanazii z roku 2002 na nezletilé, píše De Morgen.

Lékaři zmiňují případy „dětí v poslední fázi nemoci trpící nesnesitelnými bolestmi“, které nemohou doprovodit k milosrdné smrti, protože to legislativa neumožňuje.

Deník soudí, že je třeba tuto „šedou zónu“ odstranit, a vyzývá Senát k akci, protože:

existuje propast mezi lékařskou praxí, která ukazuje, že se eutanazie nezletilých už provádí, i když ne běžně, a právním rámcem, který tomu [prozatím] neodpovídá.
Bulharsko: „Hon na nelegální imigranty“

Tue, 05 Nov 2013 11:24:00 +0100

Po vlně emocí vyvolaných útokem na prodavačku, kterou napadl 2. listopadu v Sofii bodnou zbraní alžířský státní příslušník, a ostré mediální kampani, která po něm následovala, představilo ministerstvo vnitra 4. listopadu akční plán pro boj s přílivem běženců, píše Trud.

Bulharsko přijalo od začátku roku přes 8 700 běženců, přičemž ubytovací kapacity má odhadem pro 5 000 lidí. Cílem vlády je snížit počet běženců přicházejících do země o dvě třetiny a ztrojnásobit počet vyhoštěných.

Plán, který vstoupí v platnost v nadcházejících šesti měsících, počítá jmenovitě se zavedením lepšího kontrolního systému na tureckých hranicích a s vyhoštěním ekonomických migrantů přicházejících především ze severní Afriky, kteří nemají právo na status uprchlíka, upřesňuje deník.

Součástí plánu je také internace nelegálních imigrantů vyjma žen a dětí v zadržovacích táborech a výstavba 30 km dlouhého plotu v pohoří Strandža, kudy přichází s Turecka do Bulharska 85 % nelegálních migrantů.
Erasmus: „Ministerstvo sebralo uprostřed akademického roku stipendium tisícům studentů Erasmu“

Tue, 05 Nov 2013 10:58:16 +0100

Španělské ministerstvo školství 29. října oznámilo, že omezí financování stipendií Erasmus španělským studentům, kteří už studijní stipendium z finančních důvodů pobírají.

Pro 40 000 španělských studentů, kteří se stipendiem Erasmus odjeli studovat do jiné členské země EU, je to ve chvíli, kdy „školní rok už začal“, „nepříjemné překvapení“, píše El País.

Státní příspěvek ve výši 100-180 eur měsíčně je ve Španělsku spolu s evropskými a regionálními dotacemi jedním ze tří pilířů financování stipendií Erasmus, upřesňuje deník.

Španělsko vysílá do zahraničí nejvíce studentů Erasmu ze všech zemí EU a nejvíce jich také přijímá. Vládní rozpočet na pomoc studentům v zahraničí klesl od roku 2011 o 71 %, dodává El País.

[Aktualizace: Vzhledem k vlně pobouření a pod tlakem vlastní strany vzal ministr školství José Ignacio Wert své rozhodnutí odpoledne 5. listopadu zpět.]
Německo: Práce ještě neznamená štěstí

Thu, 31 Oct 2013 11:25:51 +0100

„Německo je národ vystresovaných,“ píše Die Welt Kompakt. „Více než polovina Němců má pocit, že žije pod tlakem: v práci, v rodině, kvůli finančním starostem.“ Ženy ve věku 35 až 45 let trpí tím, že si na sebe kladou příliš velké požadavky a nedaří se jim skloubit rodinný život s kariérou, vyplývá z výsledků institutu pro průzkum veřejného mínění Forsa zveřejněných 30. října.

„Práce se stala stresovým faktorem číslo jedna,“ píše Die Welt, zatímco Handelsblatt vychvaluje „zázrak zaměstnanosti“: práci má dnes 42,2 milionu Němců, nejvíce od německého znovusjednocení. V posledních pěti letech vzniklo v Německu 1,5 milionu pracovních míst a podle studie institutu pro ekonomická studia Ifo by měl tento trend pokračovat, píše deník.

Frankfurter Allgemeine Zeitung vzhledem k těmto číslům nechápe obavy Němců:

To se může stát jen v Německu. Poprvé v historii má 42 milionů lidí práci a veřejné mínění si přesto neustále stěžuje na podmínky trhu práce. Na světě přitom neexistuje vláda, která by je okamžitě nevyměnila za své vlastní. Zatímco se ale polovina světa snaží „německý pracovní zázrak“ napodobit, jeho tvůrci ztrácí tohle všechno ze zřetele.
Imigrace: „Malta navrhuje odebrat evropskou pomoc africkým zemím odmítajícím migranty“

Wed, 30 Oct 2013 10:31:21 +0100

EU by měla zvýšit nátlak na africké země odmítající přijmout zpět migranty, kterým se nepodařilo získat v Evropě azyl, navrhuje Malta.

Africkým státům, které nejsou ve válečném stavu a nechtějí akceptovat provizorní cestovní doklady odmítnutých žadatelů o azyl, by měla Evropa podle návrhu pozastavit rozvojovou pomoc.

Středomořský ostrov se potýká s přílivem afrických migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy, a EU by díky tomuto opatření mohla „uplatnit svou diplomatickou sílu“, domnívá se Times of Malta.
Imigrace: „Práce pro Brity, ne imigranty“

Tue, 29 Oct 2013 11:25:12 +0100

Premiér David Cameron prohlásil, že by Velká Británie měla „říci ne“ imigrantům z východní Evropy a umožnit mladým Britům, aby byli při hledání zaměstnání oproti cizincům konkurenceschopnější, informuje The Daily Telegraph.

V projevu před zaměstnanci automobilky v Cowley u Oxfordu předseda vlády uvedl, že v některých britských podnicích tvoří cizinci ze zemí jako Polsko nebo Litva víc než polovinu zaměstnanců a že by se mladí Britové mohli dostat vůči cizincům do znevýhodněného postavení. Cameron vyzval k reformě sociálního státu, která by podnítila zájem lidí o práci, k podpoře vzdělání, aby Britové získali potřebnou kvalifikaci, a k omezení imigrace.
Belgie: „Nikde jinde nepracují cizinci tak málo“

Tue, 29 Oct 2013 10:52:30 +0100

V roce 2012 měly práci necelé dvě třetiny (62 %) neevropských imigrantů žijících v Belgii, píše De Standaard s odkazem na statistiky Eurostatu.

Tento výrazně nižší poměr v porovnání s evropským průměrem (73 %) lze vysvětlit zejména úpadkem belgického průmyslu a jazykovými požadavky belgických zaměstnavatelů. Ale imigranti jsou také obětí „permanentní diskriminace“, soudí deníkem citovaný odborník:

Zaměstnavatelé mají předsudky o tom, že imigranti jsou horší zaměstnanci. Proto tito lidé končí na postech, o něž nemají zájem, jako jsou různá přechodná zaměstnání nebo úklidové práce. V zemích, kde je „špatných“ pracovních míst tohoto druhu více, vykazují imigranti vyšší aktivitu.
EU-Spojené státy: Transatlantická krize důvěry

Mon, 28 Oct 2013 17:07:07 +0100

Il Sole-24 Ore, Miláno – Z evropského hlediska poškodil skandál amerických odposlechů důvěryhodnost a pozici Spojených států. Na druhé straně Atlantiku však americké zákonodárce spíše trápí dlouhodobá neschopnost EU vypořádat se se svou krizí. Více.Imigrační politika: Únik ze začarovaného kruhu

Mon, 28 Oct 2013 13:55:09 +0100

Polityka, Varšava – Zpřísnění pohraničních kontrol na evropských hranicích uprchlíky neodradí, pro převaděče se naopak stane hotovým požehnáním. Nejlepší strategií by bylo řešit podstatu problému – a tou je chudoba v zemích původu přistěhovalců. Více.Imigrace: „Běženci u polských bran“

Fri, 25 Oct 2013 13:04:03 +0100

„Polské hranice bere útokem rekordní počet imigrantů bez víz, osobních dokladů a peněz,“ upozorňuje Rzeczpospolita.

Jen v první polovině letošního roku odepřelo Polsko vstup 52 tisícům občanů z Východu, zejména Rusům čečenského původu, Ukrajincům, Bulharům a Gruzíncům, jak vyplývá z údajů Pohraniční stráže. Úřad pro správu cizinců přijal do poloviny října přes 14 tisíc žádostí o azyl.

„To je dvakrát více než za loňský rok. Je to historický rekord,“ tvrdí ředitel úřadu Rafał Rogala, který tento příliv vysvětluje především „ekonomickými faktory“. Podle deníku:

většina migrantů směřuje do Německa a Polsko je pro ně pouze tranzitní zemí.