Subscribe: Comments on: Má být internetové připojení sociálně spravedlivé?
http://www.marigold.cz/item/ma-byt-internetove-pripojeni-socialne-spravedlive/feed/
Added By: Feedage Forager Feedage Grade A rated
Language: Czech
Tags:
aby  adsl  budou  bylo  ceny  internet  jestli  jsem  jsou    kabely  lidi  nebo  pomoci  pro  rozvadec  rozvadece  tak  tvoip  že 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Comments on: Má být internetové připojení sociálně spravedlivé?

Komentáře: Má být internetové připojení sociálně spravedlivé?Bezdrátové a mobilní sítě, nová média, digitální knihy a jiná hudba budoucnostiLast Build Date: Tue, 21 Nov 2017 23:57:24 +0000

 Od: Pepa

Sat, 30 Oct 2004 12:52:52 +0000

Specifikem je pak úvaha internet a senioři. Vzhledem k obrovské technologické propasti mezi seniory a mladší generací, na které se úspěšně komunistický režim podílel, nemůžeme očekávat, že senioři budou houfně internet využívat. Můžeme namítat, že pro seniora by bylo výhodnější vyřizovat korespondenci s úřady přes internet, než je nutit jezdit na poštu či do sídelního města úřadu. Spíše ale musíme zvážit, kolik takových úkonů senior musí ročně provádět a zda je vůbec efektivní a pro správu státu nutné je po něm vyžadovat vykonávat osobně, nikoliv třeba korespondenčně, tedy technologií seniorovi důvěrně známou. Nutnost učit se nové technologii považuji v případě seniora za stejně stresující, jako úkon sám.

Nevím nevím chlapci, kde začínají senioři. U nás na vesnici: 300 domů, 800 obyvatel, komunitní WiFi síť, 30 abonentů, stále přibývají další. Sdílíme 512 k, uvažujeme o 1 M. Mě je 59, sousedovi taktéž, druhý oslavil loni 60. Všichni máme compy, 2 je potřebujeme k prácí (projekty, studium), třetí k hobby (digi fotografie). Všichni umíme, co je potřeba, včetně údržby vlastních WEBů. Největší problém pro nás byl získat rozumně konektivitu (ADSL v nedohlednu, pevná linka drahá, nakonec k nám vede 5,7 GHz radiolink). (GPRS jsem používal rok, T-mobile, hrozný, střídavě nefunkční shit).

S tou technologickou propastí to nebude tak strašný. Já začínal se Spektrem a první školení na PC absolvoval ještě za Čuby ve Slušovicích, a to na dbase. Mj., ATéčko 286 tehdy stálo 120 000,- staré "tvrdé" měny, to je něco, co...?
Od: marek

Mon, 25 Oct 2004 05:16:26 +0000

[19] Trasa ustredna -> rozvadec je na optiku pripravena.
Do kazdeho SR vedou trubky pro zafouknuti optiky, jina vec je jestli se nekdy vyuziji.
Od: tangero

Sat, 23 Oct 2004 20:48:38 +0000

[17] já nemám taxativní odpovědi v lásce, radši slyším argumenty. Nehledě na to, že zájem jednotlivých ISP i Českého Telecomu se nemusí shodovat se zájmem koncových uživatelů, takže i informace, že jsou proti, není zrovna k něčemu užitečná.

Proč by mu kopali optiku - na tu vzdálenost vyjde levněji rádio...
Od: Newtek

Sat, 23 Oct 2004 17:12:03 +0000

Kolik lidi skutecne potrebuje internet?
Na vesnici 2-10. Konkretne u me na vesnici jsme 2.
Nikdo nebude stavet pristupovy bod pro 2 lidi.
A tuplem na nas zapomene urad ktery je vzdaleny 2km a je pripojeny pomoci Wi-Fi.
Jedinny zpusob jak ho zpristupnit 2 lidem je nabídnout pomoci jedne technologie vice sluzeb(VoIP, VoD, TVoIP) i pro neINTERNETOVE lidi.
Jednoznacne maji vyhodu kabelove televize ve mestech naprosto idealni reseni. Na vesnici se nabizi telefoni draty.
Kdyz si uvedomite jakym zpusobem je telefoni sit stavena (prenosova sit-> ustredna->rozvadec->rozvadec->rozvadec->koncovy bod site(telefon)), ustredny jsou propojeny optickym kabelem, rozvadece jsou propojeny metalickym dratem.
Aby bylo možné dostat TVoIP ke koncovemu uzivately, bylo by nutne vymenit metalicke kabely rozvadecu za opticke kabely. A maximalni vzdalenost 1,5km ADSL2+ od ustredny by byla maximalni vzdalenost z posledniho rozvadece ke koncovemu uzivateli.
Tam kde by se operatorum nevyplatilo vymenit kabely za opticke, by prichazel v uvahu stat a prispel by koncovym uzivatelum na zmenu metalickeho dratu za opticky. Draty by byly ve vlastnictvi uzivatelu. Kazdy kdo ma linku od telekomu, uz zaplatil za zrizeni nejakou tu tisicovku, kdyz mu tahaly drat z rozvadece. Zbytkove ceny za rozvadece, by byly odkoupeny a pokud by byly hodne zastarale budou nahrazeny novymy.
Samozrejme s tim uzce souvisi totalni LLU. Operatori by poskytovaly pouze sluzby na dratech ne CTc, ale uzivatelu.

he jak se nad tim zamyslim tak by to memuselo byt ani pomoci ADSL, kdyz uz se budou tahat opticky kabely tak by se mohlo rovnou ze switche kazdymu natahnout 100mb ethernet nebo rovnou optiku az na stul pokud si to zaplati.

Jedniny co nevym je jak prinutit vesnicany, aby chtely TVoIP a operatory aby jim to nabízely.
Me totiz v ekonomice ucily ze nejdriv musim udelat nabidku abych mohl vytvorit poptavku. Nebo to je opacne, jak me presvedcuje politka ISP? SEZENTE SI 20 LIDI a MY VAM POSTAVYME PRISTUPOVY BOD, viz CRa.

Jo a TVoIP se prevede do televize pomoci SET-TOP-BOXu jehoz cena by nemela presahnout 3000,-
A ceny 350kc za cca 40 kanalu vcetne 33kbps na INTERNET,
INTERNET 256 1:20 za 400kc s DPH.
A jestli nebudu mit moznost do roka pausalniho pripojeni tak se odstehuju do Slovinska.
Jestli najdete nejake chybky tak se omlouvam. :-)
Od: noname

Fri, 22 Oct 2004 17:30:03 +0000

v tom prvním odstavci má být samozřejmě "broadband jako univerzální službu"
Od: noname

Fri, 22 Oct 2004 17:29:16 +0000

[6] no a já ti na to zda vůbec dával odpověď že ne ;-)
Naštěstí z nás dvou jsem se diskusí na oficiálním poli měl tu "čest" účastnit já, takže ti mohu s klidem v srdci sdělit, že ze všech zúčastněných (ČTÚ, AO, ČTc, ...) by si broadband přál jen ČTc ;-)
A ačkoliv jsem počítačový fanatik, prostě si nemyslím, že protože se nějaký debil odstěhuje do lesa na mýtince padesát kilometrů od civilizace, tak že by měl mít nějaký nárok na to, abych mu já ze svých peněz financoval padesát kilometrů optiky vykopané k němu až do domu.
Broadbandem (když počítám i CDMA) je pokryto tak 70% populace, do konce příštího roku to bude určitě přes 90%. Ceny nejlevnějších klesly na pětistovkovou hranici a jsou tak jedny z nejnižších v Evropě. Náklady jsou ale ještě přitom výrazně nižší
Ustanovit např. že cena ADSL 256 bude 300 Kč bude znamenat jen to, že Telecom, všude natáhne ADSL za 516 Kč podle jeho velkoobchodní ceny a bude každý měsíc po státu/AO vyžadovat 216 Kč rozdílu.
Od: Michal Kára

Fri, 22 Oct 2004 15:15:02 +0000

No, a polozil si uz nekdo vubec otazku, jaka by mela byt cena pripojeni (treba te 256ky), aby si ji poridilo urcite procento lidi? To je podle mne dost podstatny udaj. A troufam si tvrdit, ze by cena musela byt hodne nizko. Nebot drtova vetsina lidi proste nevi, co by na internetu hledala. A to uz vubec nemluvim o tom, jestli maji pocitac a jestli maji na to si ho koupit (a jestli ho umi spravovat...)

P.S.: , nemohl by nekdo zaridit, aby to textove pole pro zadavani prispevku bylo sirsi nez 9 znaku?
Od: JPS

Fri, 22 Oct 2004 14:06:16 +0000

[14]
Kdyby univerzalni služba byla brzda pokroku, tak stale nemame GSM služby.
Jinak je v článku myšleno,že kdyby došlo k zařazení služby přístupu k internetu do univerzalní služby (termín ze zákona), potom by podle platného telekomunikačního zákona museli operatoři do něj přispívat částkou určenou ČTÚ pravděpodobně navýšenou o tuto službu. A tady by byl pěkný kámen úrazu, aby toto opatření nebylo výrazného diskriminačního charakteru.
Od: ooook

Fri, 22 Oct 2004 13:43:39 +0000

[3] Dobry den,
muzete mi prosim napsat, jaky by byl zrizen fond, do ktereho by prispivali operatori? V dokumentu se pise o fondu, ktery by naplnil stat jednim procentem z vynosu CTc. Nebo jsem spatne cetl?

Pokud se tyce univerzalni sluzby, mam dojem, ze Patrik nezminil jednu skodlivou vec, kterou univerzalni sluzba cini. Tou veci je zbrzdeni pokroku.
Od: JPS

Fri, 22 Oct 2004 13:19:46 +0000

Ikdyž se zdá, že na první pohled budeme komplexní univerzální službou prodělávat, jsem jednoznačně toho názoru, že to povede naopak ke generování dalších nových služeb a činností, které budou mnohem větším přínosem. Neznám nikoho, kdo začal jednou využívat internet, aby zase úplně přestal. A není to nižší náklad státu do vzdělávání (ať už si to připouštíte nebo ne) než současné požadavky na budoucí dotace?