Subscribe: Blog: Juraj Lukáč
http://jurajlukac.blog.sme.sk/rss/
Added By: Feedage Forager Feedage Grade C rated
Language: Slovak
Tags:
ako  ale  bol  bolo  jurajlukac  ktoré  nie  pre  skúkam  sme    tak    československý vlčiak  československý  že 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Blog: Juraj Lukáč

Blogblog.sme.sk Spáľme kostoly? (jurajlukac)

Fri, 22 Aug 2014 10:30:00 +0200

Vláda rozhodla o prideľovaní štátnej dotácie na pálenie kostolných lavíc vo výške približne 80 € na jednu lavicu. Dôvodom je podpora znižovania spotreby fosílnych palív a obmedzovanie emisii uhlíka do atmosféry. Za spálenie ikonostasov a modlitebných knižiek sa pripláca prémia 800 € na každú tonu takto spálenej hmoty.Fialová farba Veľkej Fatry (jurajlukac)

Wed, 14 May 2014 17:08:17 +0200

Práve začínal tmavohnedý súmrak. Klesal som z Ostredku do sedla a rozmýšľal som, kde budem spať. Bolo to dávno, nemali sme žiadne karimatky, spacáky sme si šili sami a mačeta patrila k našej štandardnej výbave. Na rúbanie čačiny pod spacák. Už dlhé roky som chodil v piatok na víkend na Veľkú Fatru. Trojdňové prechody hrebeňa ma nabíjali na týždne štúdia v Prahe. Na vyvrátenom starom smreku sedelo dievča.Microblog (jurajlukac)

Tue, 06 Nov 2012 07:07:07 +0100

Niečo k aktuálnej téme. Začalo sa v rôznych médiách hovoriť o filme "Nemoc tretej moci." Každý vidí svoje životné zážitky rôzne. Závisí to od osoby, zorného uhlu, zväčšenia alebo zmenšenia optiky, ktorú má človek v hlave.Veľkonočný príbeh (jurajlukac)

Fri, 06 Apr 2012 15:00:15 +0200

Ľudí nezaujímajú fakty. To som pochopil už dávno. Excelové tabuľky a výsledky meraní sú každému na smiech rovnako ako kolový nápoj nemenovanej nadnárodnej spoločnosti v rukách premiéra našej vlasti. Sex, drogy, rock and roll and škandály and peniaze. Všetci sa síce tvária, že nie, to teda vôbec  nie... A peniaze? Až na poslednom mieste. Škandály? Nezaujímajú ma. Sex? To je čo? Ľudia nemajú čas čítať texty dlhšie ako štyri odstavce, písmo potrebujú veľké a na webe musí byť všetko na dva "kliky". A tak som do tejto rýchlej doby vymyslel komiks.Fliačik na Sibíri (jurajlukac)

Tue, 13 Mar 2012 13:13:13 +0100

Niekto si myslí, že psy sú hlúpi. Niekto si myslí, že psy sú naprogramované stroje. Iný zase hovorí, že sú to organizmy určené na to, aby nám slúžili. Môj Fliačik je inteligent. Vie veľmi dobre, že zima ešte neskončila a preto sa mu do lesa od teplej pece veľmi nechce.Fliačik a jeho rodokmeň (jurajlukac)

Tue, 27 Sep 2011 12:30:28 +0200

Fliačik, ako som už povedal, je československý vlčiak. Jeho mama, Luna,  je dcéra môjho Skúkama, československého vlčiaka z Brna a otec je Ragan, československý vlčiak z Plzne.  Aj v občianskom preukaze má napísané - Fliačik - československý vlčiak. Len je s tým jeden drobný problém.  Fliačik nevyzerá ako československý vlčiak, ale ako malý, tlstý, dobrosrdečný,...  čierny mýval....Fliačik (jurajlukac)

Wed, 10 Aug 2011 07:14:28 +0200

Schopnosť diviť sa čomukoľvek, už dávno väčšina z nás, stratila. Ak niečo nevieme, tak to vygúglujeme a ak nie, tak určite je niekde na svete odborník, ktorý sa v probléme vyzná a vedecky nám ho vysvetlí. Nuž čo, svet je plný múdrych ľudí, ktorí majú múdre odpovede, ale je veľmi málo tých, ktorí majú múdre otázky. Najmúdrejšie otázky mi v mojom živote kládol Skúkam. Skúkam je pes. Teda presnejšie bol, pretože v marci minulého roku, zomrel. Skúkam mal dcéru. Podobala sa na vlka rovnako ako jej partner, československý vlčiak z Plzne, ktorého rodokmeň sa dal vypátrať až ku karpatským vlkom z Levočských vrchov. O potomkov bol preto veľký záujem. Narodili sa uprostred jedľovobukových pralesovitých lesov na pomedzí Slovenska a Poľska, niekedy koncom októbra minulého roku. Šesť malých černochov.Ruleta smrti (jurajlukac)

Sat, 04 Jun 2011 10:55:55 +0200

Už som mal dosť cestovania. Od rána do večera vo vlakoch a autobusoch by unavilo aj koňa. A tak mi desaťminútové čakanie v autobuse na semofore pre dedinkou Vyšný Hrušov ani tak nevadilo. Hlavne, že budem za pol hodinky doma. Naskočila zelená, autobus sa lenivo rozbehol a pohli sme sa rozdrúzganou asfaltkou medzi stromami.  Našťastie bol autobus skutočne lenivý. Pretože uprostred lesa sa proti nám vyrútilo na jednosmerke niekoľko áut, ktoré v okamžiku skončili v priekope. Bol som spokojný, že som sedel v silnejšom vozidle.Kofola (jurajlukac)

Sun, 08 May 2011 17:28:28 +0200

Prišiel som z práce. Zapol som počítač a skontroloval som GPS záznamy. Jana sa dnes pohybovala po meste akosi divne. V kaviarni sa zdržala o hodinu dlhšie ako obvykle a v banke naopak podstatne kratšie. Nedávalo mi to zatiaľ žiaden zmysel rovnako ako jej mimoriadne GPS záznamy v podobe 400 kilometrových výjazdov na západ a sever. Skresľovalo mi to typický región ideálnej manželky. Štatistický program určite nájde zdôvodnenie, pomyslel som si. V emailovej pošte som už mal rozbor jej stolice. Janka, konečne, začala jarnú diétu založenú na jarnej zelenine a mliečnych produktoch. To vyzerá v tabuľkách veľmi dobre. Bol som spokojný.Zabili 159 maskotov majstrovstiev sveta (jurajlukac)

Mon, 11 Apr 2011 12:05:05 +0200

Dychčal som ako astmatik. Bolo tak -15°C, tma a snehu v strmom svahu vyše kolien. To by až tak nevadilo. Strašne mi vadila tá jeho štruktúra. Ten hnusný sneh bol ako piesok. Sypal sa, nedalo sa oň oprieť a neustále som sa z neho musel, aj s batohom, vyhrabávať. Teda batoh sa nevyhrabával, musel som ho pracne zo snehu dolovať ja. Kopec, ktorý som bežne vybehol za hodinu, mi trval už viac ako tri a to som ešte len tesne za polovicou. Už bol čas fakt sa kdesi uložiť. Ale bol som v kopci a potreboval som aspoň dva štvorcové metre rovnej plochy. Zastal som, dychčal a dychčal. Pred čelovkou sa kúdolila para z mojich úst. Chvíľu trvalo kým som sa aspoň trochu vydýchal a mohol zdvihnuť hlavu, aby som si uvoľnil krk. Farbu uhlíkov si už presne nepamätám, ale marí sa mi, že boli zelené. Áno, tých niekoľko párov uhlíkov predo mnou, bolo zelených.Ako fotografovať pierko v národnom parku (jurajlukac)

Mon, 28 Feb 2011 07:07:07 +0100

Na fotografovanie pierka v národnom parku potrebuje fotograf jedno pierko, jeden národný park a veľký bavlnený uterák. Na fotografickom prístroji vôbec nezáleží.Vianočný optimizmus (jurajlukac)

Sat, 25 Dec 2010 09:14:28 +0100

Roky som dostával pred Vianocami otázku: „ Aký je podľa Vás z ekologického hľadiska lepší vianočný stromček, umelý alebo živý?" Novinári po mne chceli, aby som bol Šalamúnom, ktorý rozsúdi priaznivcov „živých" vianočných stromčekov, argumentujúcich predovšetkým tradíciou, ale i vôňou ihličia a presadzovateľov umelohmotných stromčekov, pre ktorých hlavnou argumentačnou zbraňou boli nižšie náklady či dokonca environmentálne dopady na naše životné prostredie. Odkedy som začal na túto otázku odpovedať, že najlepší stromček je žiaden stromček, novinári mi už nevolajú.Čergov: vykrádač hrobov (jurajlukac)

Tue, 09 Nov 2010 07:28:14 +0100

Bol to béčkový film. Kategória "Horor". Takmer tma. Ticho a zvláštne studené dusno. Októbrová zima. Na rukách som mal rukavice, tak ma oziabalo a hľadal som miesto, kde prežijem zjavne nepríjemnú noc, ktorá ma čakala. Kdesi za Minčolom sa zablyslo. A ešte raz. Neznepokojoval som sa. Búrka bola ďaleko. Ale bolo to zvláštne. V októbri som búrku ešte nezažil. Čo čert nechcel, stál som na kopci, pred ktorým ma babka vždy varovala. "Ďablove kameňe". Zase sa zablyslo. Blesky blýskali, hromy nebili. Čudné.  Taká holyvúdska béčkova temnota. Keby teraz preletela okolo mňa plavá Margaréta z Bulgakovovho Fausta, vôbec by som sa nedivil. A potom to prišlo. Presne podľa diablovho scénara. Ale bez Margaréty.Kvetinové blues pre víťazný november (jurajlukac)

Mon, 08 Nov 2010 07:14:28 +0100

Víťazný november bol vlastne víťazným októbrom. Celé je to popletené už roky a nepochopia to ani tí, ktorí chodili na siedmeho novembra sláviť Veľkú Októbrovú Socialistickú Revolúciu (VOSR) s lampiónikmi v ruke, a ani tí všetci ostatní, podstatne neskôr narodení , ktorí v novembri namiesto strieľania z Aurory už len cinkali kľúčikmi. Už sa v novembri nestrieľa z Aurory a ani sa neštrngá kľúčmi a kľúčikmi. V novembri sa teraz volia akýsi prokurátori či predsedovia strán a zlučujú sa nezlúčiteľné média. Šašovia ťahajú pred fascinovaným publikom z cylindrov zvukové nahrávky jednu za druhou a polovici ľudstva je globálne teplo na rozdiel od druhej polovice, ktorej je globálna zima. A  za oponou tohto panoptika sa už štyri miliardy rokov odohráva úplne iná, skutočná, dráma. Dráma stvorenia mimoľudskej krásy.Čergov: Ďuriho prezliekací paradox (jurajlukac)

Fri, 17 Sep 2010 13:33:33 +0200

Ako každý vie, v zime je zima. A dosť často veľká zima. Pre ľudí, ktorí sa v zime pohybujú v lesoch nielen ako bežní turisti, drevorubači alebo poľovníci,  ale ako záujemcovia o nevšedné zážitky z prirodzených biotopov, to môže znamenať aj veľké problémy.Čergov: malý chmurnik (jurajlukac)

Wed, 15 Sep 2010 10:01:01 +0200

Bolo to dávno a bolo to v čergovských lesoch. Čergov je pohorie. Pohoria boli kedysi kopce porastené stromami. Medzi stromami kedysi behali zvieratá. Medvede, vlci rysy a všeličo iné. V noci, v temných dolinách, uprostred tých pohorí, húkali tajomné sovy a najlepší muži rodu sa v noci menili na vlkolakov, aby chránili hory s úzkymi údoliami a riečkami plnými pstruhov. Bolo to fakt dávno. Nemal som ešte ani šesť rokov.Idioti (jurajlukac)

Fri, 03 Sep 2010 07:07:07 +0200

Bolo to dávno, ale zase nie až tak, aby mi to zmizlo z pamäte. Stúpal som z poslednej autobusovej zastávky z malej dedinky na úpätí Čergova do kopcov, z ktorých sa parila hmla. Bolo tesne po daždi, chladno, a tento vyčistený vzduch moje zašpinené pľúca čerstvého nefajčiara, potrebovali ako soľ. Na pleciach mladšia dcéra, v ruke staršia dcéra a na chrbte batoh s vecami na niekoľko dní pre toto moje mužstvo, či vlastne ženstvo. Dievčatá výnimočne nefňukali a  tak sme sa, bez toho aby som si to všimol, prepracovali celkom rýchlo tesne pod hrebeň, na lúčku, kde sa ešte váľali posledné periny hmly. A vtedy to začalo. Bum. Prvá strela sa zaryla tesne pri staršej dcére. Bum. Druhá preletela mladšej pri hlave.Prostonárodné slovenské povesti (jurajlukac)

Mon, 19 Jul 2010 11:45:55 +0200

Mám doma dve nádherné knihy so stovkami rozprávok, ktoré zozberal Dobšinský predovšetkým na krásnom Gemeri. V jednej z tých rozprávok stretne rozprávač žobráka, ktorý mal hlavu ako riečica, bradu po kolená, a rozpráva príbeh o Zlatnej krajine.Splnomocnenec pre mimovládne smrečiny (jurajlukac)

Mon, 19 Jul 2010 07:07:07 +0200

Tak nám zrušili splnomocnenca pre smrečiny. Nikdy mi táto funkcia nebola celkom jasná. Smrečiny rástli na tomto svete státisíce rokov bez splnomocnencov. Nikto sa nesťažoval. Lesy milióny rokov nik nesadil a nik ich neorganizoval. Nerobil to samozrejme ani celosvetovo unikátny splnomocnenec pre smrečiny. Ani v lese o splnomocnencovi nikto nič nevedel. Len jedle a buky mi stále niečo hučali o splnomocnencovi pre jedľobučiny. A drukovali im jelšové a dubové lesy. Prečo smrečiny áno a jaseňové, lipové a borovicové porasty nie!?Rúbanie prameňov (jurajlukac)

Tue, 29 Jun 2010 12:31:05 +0200

Tento rok sme si užili rozliatych riečok, riek, zaliatych domov a polí až až. Názorov prečo je to tak, bolo tiež dosť. Globálne klimatické zmeny, strašné a nevídané dažde, Boh. Všimnite si, všetko príčiny, ktoré sú mimo nás, sú nami nezapríčinené. Za globálne klimatické zmeny môžu hnusní kapitalisti, za dažde meteorológovia a za Boha nie je zodpovedný nik. Na ničenie našej vlastnej krajiny, za našimi domami, za ktoré môžu veľmi konkrétni ľudia vo veľmi konkrétnych firmách, priam naši susedia a niekedy aj my sami, si nespomenul takmer nik.List Skúkamovi do neba (jurajlukac)

Fri, 18 Jun 2010 07:07:07 +0200

Drahý Skúkam, keby si žil, oslavovali by sme tvoje narodeniny. Ale miesto toho ti píšem list. V živote som nepísal list psovi, ale taký je svet. Komu mám písať? Ľudia už úplne zošaleli, len to počasie je normálne, také aké bolo vždy. Premenlivé a robí si čo chce ono a nie to, čo chcú ľudia a ich vláda. Aj ty si bol normálny, normálnejší ako ja, ale už nie si.Dnes ma SME naštvalo (jurajlukac)

Thu, 01 Apr 2010 11:35:54 +0200

Po tom, čo dnes SME oznámilo, že ruší blogy na svojom portáli, som začal mať skazený deň. Vlak z Bratislavy do Košíc je úplne plný a napriek tomu, že sedím v prvej triede, cítim sa ako sardinka v paradajkovej omáčke. Na sedadle, ktoré je určené pre dvoch cestujúcich sedí ona, ja a pes. Do bufetového vozňa sa nedá dostať a práve mi prišla SMS správa, že mi môj bankový účet podtiekol.Skúkam zomrel (jurajlukac)

Tue, 23 Mar 2010 09:45:45 +0100

Dnes ráno, vo veku šestnásť rokov, zomrel môj celoživotný druh, bytosť ktorej vďačím za strašne veľa, československý vlčiak Skúkam, riadny člen Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Odišiel do psieho neba plného krásnych mačiek, sliepok, myší, veveričiek, čistej vody a chutného jedla. Maj sa tam krásne, Skúkam.Ako mi Skúkam zachránil život (jurajlukac)

Mon, 25 Jan 2010 07:28:28 +0100

Skúkam je československý vlčiak a nie bernardín, ktorý behá po lese so súdkom rumu. Nie je to záchranný pes a ani na také akcie nebol nikdy cvičený. Napriek tomu mi raz v noci zachránil život.Skúkam - príbeh rodu (jurajlukac)

Fri, 22 Jan 2010 07:28:28 +0100

Stál na skale a pozoroval jedľovobukové lesy pod sebou. Bolo ich veľa. Veľa to nie je desať ako prstov na rukách a ani dvadsať ako je prstov na rukách a nohách. Veľa je viac ako je prstov na všetkých ľuďoch, ktorých kedy v živote stretol. Veľa je viac ako je peria na všetkých orloch, ktoré kedy videl a šupín na pstruhoch, ktoré kedy ulovil. Toľko stromov bolo všade, kde dovidel on, Kor, neandertálec, 110 000 rokov pred tým, než sa krajina, kde sa práve nachádzal, začala volať Európou.Ako Skúkam pomáhal ľuďom (jurajlukac)

Thu, 21 Jan 2010 07:28:28 +0100

Československý vlčiak Skúkam je pes, ktorý ma naučil viac ako väčšina ľudí, ktorých som v svojom živote stretol. A mnohým ľuďom pomohol.Ako Skúkam bojoval s lekármi (jurajlukac)

Wed, 20 Jan 2010 07:28:28 +0100

Už asi každý vie, že Skúkam je československý vlčiak. Má šestnásť rokov a veľa toho prežil. Veľakrát mi pomohol a veľmi veľa ma naučil. Z ničoho nemal nikdy strach. Len z lekárov.Ako Skúkam zastavil medzinárodný expres (jurajlukac)

Tue, 19 Jan 2010 07:28:28 +0100

Skúkam je československý vlčiak. Pes mimoriadnych schopností. Tvoríme už dlho nerozlučnú dvojicu, pričom z našej dvojice je múdrejší a rozvážnejší práve on. Ukázalo sa to aj na exotickej trati Humenné – Medzilaborce – Łupków - Zagorz.Ako Skúkam vybavil reklamáciu (jurajlukac)

Mon, 18 Jan 2010 07:28:28 +0100

Keď to náhodou niekto nevie, tak Skúkam je pes. Československý vlčiak. Je to zvláštny pes. Vyrastal so mnou od svojho najútlejšieho detstva, chodil som mnou do práce i na rôzne jednania po úradoch, absolvoval so mnou takmer všetky moje prednášky pre verejnosť a veľa sa naučil. Niekedy ma až zamrazí, či sa toho náhodou nenaučil až príliš veľa.Povedzme si pravdu (jurajlukac)

Fri, 15 Jan 2010 07:07:07 +0100

Tento týždeň predseda slovenskej vlády oznámil úmysel zlúčiť Ministerstvo (životného prostredia) s Ministerstvom hospodárstva. Návrh vyvolal okamžitú zápornú reakciu v ochranárskych kruhoch, ktoré logicky predpokladajú, že Ministerstvo životného prostredia je inštitúcia, ktorá bráni prírodné a životné prostredie občanov Slovenska. Nie je to tak.Volebná sobota (jurajlukac)

Mon, 16 Nov 2009 07:07:07 +0100

Z lesov sa dymila sobotňajšia hmla a navzdory všetkým predpovediam nepršalo. Skúkam sa lenivo naťahoval na priedomí drevenice a mačky ešte vyspávali nočné vystrájanie. Zver bola kľudná. Netušila, že dnes o siedmej otvárajú, kilometer po prúde rieky, volebnú miestnosť.Boží chrám (jurajlukac)

Tue, 27 Oct 2009 12:12:12 +0100

Do pravoslávneho chrámu vstupuje zamračený chlap. Je nejaký divný. Neprichádza sa modliť. V jednej ruke drží motorovú pílu a v druhej akýsi umastený papier. Papier položí do prvej lavice, s voľnou rukou naštartuje pílu a začne rezať maľovaný ikonostas.  List z Osadného do neba (jurajlukac)

Tue, 14 Jul 2009 08:11:16 +0200

Ahoj, Ľubo, určite vieš, že pred niekoľkými rokmi začala filmárska partia okolo režiséra Marka Škopa u nás v Osadnom natáčať film o obci na konci Slovenska. O konečnej podobe filmu veľa nevieš, pretože si ho ešte nemohol vidieť, veď len teraz nedávno mal premiéru v Karlových Varoch a predstav si, vyhral prvú cenu. Všetci naokolo sa ale neustále zaoberajú politikou, lesmi na riaditeľstve akéhosi podniku v Banskej Bystrici, emisiami, imisiami, zatepľovaním, komármi a Jacksonom. A tak som sa rozhodol, že ti napíšem list.Kontrasty (jurajlukac)

Thu, 09 Jul 2009 08:21:28 +0200

Heslá politických, náboženských a iných záujmových skupín od veky vekov používajú rôzne variácie slov bratstvo, rovnosť a sloboda. Šikovnou aplikáciou týchto slov sa vždy dali získať politické body vo voľbách či  revolúciách sprava alebo zľava. Čo na tom, že veľmi často bratstvo, rovnosť a sloboda končili pod rôznymi typmi gilotín. Ja vidím svet trochu ináč, keď sa naň pozerám ako okolo nás buble, žije a prežíva. To, čo je charakteristické pre náš svet,  nie je rovnosť, ale naopak kontrast, rôznorodosť, protiklady. Kontrast je to čo vládlo, vládne a bude vládnuť svetom. A to, čo k slušnému životu potrebuje náš svet, je vzájomná úcta a rešpekt. Biela nikdy nebude rovná čiernej, tak ako antilopa nebude žiť nikdy v bratstve s levom. Ale všetci navzájom môžeme mať na tom svete k sebe úctu a rešpekt.  Had domovik (jurajlukac)

Wed, 01 Jul 2009 08:13:42 +0200

Moja babka nemala žiadne oficiálne školy. Osobne si myslím, že jej to viac prospelo ako uškodilo. Na rozdiel od dedka, ktorý bol chmurnikom, vedel predpovedať počasie a podľa zlých susedov aj privolávať mraky  -  „chmuri" či ľadovec  -  „kamenec", bola babka múdra nenápadne.Kalné vody (jurajlukac)

Tue, 30 Jun 2009 17:09:35 +0200

A opäť som v búrke. Teraz však nie som v psychickom bezpečí spacáku, ale stojím vo vode a snažím sa fotiť. Fotoaparát má vodovzdornú úpravu, ja nie. Blesky bijú ďaleko, ale prší blízko. Topánky sú mokré, ponožky sú mokré, košeľa je mokrá, les je mokrý.Jam session (jurajlukac)

Tue, 30 Jun 2009 07:22:16 +0200

Ako to už v júni občas býva, schyľovalo sa k búrke. V lese bolo dusno ako v kupé rýchliku Bratislava - Košice tesne pred Vianocami. Tma na spadnutie, olovo na oblohe a boľavé nohy ma prinútili si ľahnuť tam kde som práve bol. Pod strapatú, okmásanú jedľu. A o pol hodiny to začalo.Buď svetlo (jurajlukac)

Tue, 10 Feb 2009 07:07:07 +0100

Tento rok začal energicky. Slovenské krčmy sa naplnili expertmi na energiu. Z jadra, vetra, slnka, uhlia i plynu. V rodinách, v kaviarňach, v reštauráciách, vo vlakoch i autobusoch sa preberalo či za nedostatok plynu na Slovensku  môže Ukrajina alebo Rusko a či plynovú nezávislosť od Ruska zaistí nový plynovod z ruského Jamalu alebo starý plynovod Družba z ruskej Západnej Sibíri.Ideme skutočne zhasnúť? (jurajlukac)

Wed, 29 Oct 2008 10:10:10 +0100

Prispieť k celosvetovej aktivite k zodpovednému prístupu k používaniu energií, sa rozhodol aj Žilinský samosprávny kraj. Vyzýva preto inštitúcie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, mestá, organizácie a ľudí v Žilinskom kraji, aby sa zapojili do kampane Deň úspory energie a vypli 1. novembra o 20:00 na hodinu svetlo. Má to byť úder globálnej klimatickej zmene. Keby to statoční bojovníci proti globálnym klimatickým zmenám urobili poriadne, tak to môže byť úder dosť zásadný.Divočina a hi-tech (jurajlukac)

Mon, 27 Oct 2008 07:07:07 +0100

Keď som pred niekoľkými desiatkami rokov začal chodiť po lesoch a spávať pod bukmi a jedľami, mojou karimatkou bolo niekoľko vydaní denníka Pravda a spacákom žltá deka Larisa, neskôr neumelo zošitá do neforemného vreca. Pokusy o vylepšenie bývania v teréne nosením zložených kartónových krabíc stroskotali na nedostatku kartónu a neprimeranému záujmu, ktorý mi venovali vtedajší príslušníci Sboru národnej bezpečnosti na dopravných uzloch mojej socialistickej vlasti.Archa (jurajlukac)

Tue, 21 Oct 2008 07:14:28 +0200

Vlci, medvede, sovy, salamandry, fúzače, ďubníky, tesáre, orly, mnohonožky, stonožky, vretenice, bystrušky, motýle, húsenice, jašterice, vážky, huby, machy, limby, slizovky, lykožrúty, smreky, jarabiny,  zemoleze, chvostoskoky, pavúky, to všetko vezie koráb uprostred Tatier. Tým korábom sú rezervácie Tichá a Kôprová dolina, ktoré unášajú na veľkých vlnách lesohospodárskej potopy zvieratá, rastliny, plazy i vtáky ako archa Noemova.Sme hlúpi (jurajlukac)

Wed, 15 Oct 2008 07:07:07 +0200

Základným problémom Slovenska nie sú prejavy súčasnej hospodárskej krízy, rast HDP, dopravné problémy, rastúci počet rozvodov, klesajúca pôrodnosť alebo nebodaj stav životného prostredia. Základným problémom Slovenska je stav vzdelania jeho obyvateľov.Fico klamal (jurajlukac)

Thu, 09 Oct 2008 07:12:52 +0200

Včera na výjazdovom zasadaní vlády premiér Fico vyhlásil: . „Je tu nebezpečenstvo, že Tatry vyschnú len preto, že sú tu radikálni ochrancovia, ktorí nechcú umožňovať vstup do tohto prostredia a prijímanie zásadných opatrení.“ Klamal.Maskovanie (jurajlukac)

Mon, 06 Oct 2008 07:57:54 +0200

Slnko je nebezpečne nízko nad obzorom. Na Popov verch  mi chýba posledných sto metrov a ja ako obvykle starecky dychčím. Škvrny posledného letného slnka, ktoré sa predralo cez buky, javory a bresty, v korunách ktorých už začína jeseň, sa neustále menia, ako keby boli produktom starodávneho kaleidoskopu. Potrebujem sa vydýchať a tak chvíľu oddychujem, za nesúhlasu Skúkama, ktorý sa nakoniec vydáva na hrebeň Bukovských vrchov sám.Padali hviezdy (jurajlukac)

Wed, 01 Oct 2008 07:14:28 +0200

Dážď sa lial z olovenej oblohy takým spôsobom, že lepšie pomenovanie ako poľske „šikavica“ sa na tento prejav prírody ani nedá vymyslieť. Stúpal som bočným hrebeňom Čergova mokrou trávou k niekoľkometrovému  krížu osadenému priamo na hlavnom chrbte posledného slovenského jedľovobukového mohykána. Na hrebeni bolo vedľa kresťanského kríža prírodné peklo. Pavučina do biela rozžeravených bleskov vytvárala v „šikavici“ záclonu za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani tvorcovia Matrixu.  Vystúpal som až na hlavný hrebeň. Vedel som síce, že skúška, ktorú mám zapísanú v indexe z mojej „alma mater“ FEL ČVUT Praha pod exotickým názvom  „Impulsní silnoproudové výboje“ ma nezachráni, ale či stúpať alebo klesať dole je uprostred búrkového mraku skutočne jedno.Kravy, mravce a motýle (jurajlukac)

Fri, 12 Sep 2008 09:58:21 +0200

Modráčiky sú pekné modré motýle. Väčšina z nich má húsenice, ktoré majú medovú žľazu, z ktorej vylučujú sladkú tekutinu. Mravce po nej šalejú ako Slováci po borovičke. Ak poznáte rozchodník, môžete si niekedy všimnúť, že je často obsypaný mravcami. Ak sa pozriete pozornejšie, tak určite uvidíte prírodného krčmára - húsenicu modráčika rozchodníkového.Znamenie kríža väčšie ako Zem (jurajlukac)

Wed, 10 Sep 2008 09:51:28 +0200

Kedysi dávno, na veľkom cirkevnom koncile v juhofrancúzskom Clermonte, pápež Urban II vyhlásil, že v auguste 1096 začnú križiacke výpravy. Bolo ich spolu nakoniec osem, smerovali do východných oblastí Stredomoria a ako ukazujú udalosti z tejto oblasti z posledných rokov, nič nedosiahli, skôr naopak. Kríž sa ale v Stredomorí uchytil a po viac ako deväťsto rokoch sa vracia do strednej Európy. Križiaci prichádzajú zo Stredomoria k nám.Povodne: Čergovské requiem (jurajlukac)

Thu, 24 Jul 2008 09:55:00 +0200

Ano, hovoril som to. Áno, hovorím to už dlho. Včera sa to stalo a vôbec ma to neteší. Bežné magdalénske dažde, posledné medardove kvapky stiekli z holorubne vyrúbaných svahov Čergova a v tobogane plnom storočnej vody zabili dvoch ľudí. Možno by bolo lepšie povedať, že tých nevinných ľudí nezabila voda, ale neobmedzená ľudská hlúposť, ľahostajnosť a tuposť.Pohoda vo dne v noci (jurajlukac)

Mon, 21 Jul 2008 07:21:28 +0200

Toľko mieru na území ovládanom ministerstvom obrany nie je nikde na svete. Americkí hipies to v šesťdesiatych rokoch nedotiahli tak ďaleko ako Mišo Kaščák, ktorý dostal v Pohode takmer tridsaťtisíc mladých i starých, mužov i ženy na betónovú plochu určenú pre vojenské bombardéry.Nepriateľ štátu (jurajlukac)

Fri, 04 Jul 2008 07:07:07 +0200

Štát je organizovaný tak, aby vyrábal buldozéry, chemikálie a vrtuľníky, ktoré tie chemikálie rozprašujú. Zastupujem skupinu ľudí, ktorí zistili, že to nie je dobré robiť vždy a všade. A pri obrane svojej krajiny objavili, že slová sú pre konfrontáciu s mocou veľmi neefektívnym argumentom. Prešli sme k činom. Naše činy začali ohrozovať moc a jej zisky. A tak som sa stal nepriateľom štátu. Podal na mňa trestné oznámenie.   Prázdninová Božská komédia v národnom parku (jurajlukac)

Tue, 01 Jul 2008 07:07:07 +0200

Každý si predstavuje peklo inak. Dante Alighieri, ho pred sedemsto rokmi maľoval vo svojej Božskej komédii ako les so šelmami, predpeklím a rôznymi pekelnými regiónmi, odstupňovanými podľa miery hriechov jeho obyvateľov. Ak by žil Dante dnes, tak by v celom jeho pekle lietali vrtuľníky striekajúce pesticídy a jeho trojhlavý Satan by rozhadzoval  všade okolo seba žlté a sivé konzervy s nápisom Agent Orange a Zyklon B.