Subscribe: הבלוג של רביב דרוקר
http://israblog.nana10.co.il/blog_rss.asp?blog=394281
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language: Hebrew
Tags:
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: הבלוג של רביב דרוקר

הבלוג של רביב דרוקר

Copyright: Copyright 2017 רביב דרוקר. All Rights Reserved.
 הקמתי אתר חדש בו יתפרסמו מעתה הפוסטים שלי

Sun, 16 Mar 2014 17:21:00 +0200

אחרי 6.5 שנים על הפלטפורמה של ישראבלוג בנענע 10, אני עובר.

 

הקמתי אתר חדש שבו יתפרסמו הפוסטים שלי. הרבה פעמים תחקירים התפרסמו, אחרי עבודה קשה ומפרכת, אבל הם לא הצליחו להשפיע מספיק, לדעתי, על השיח לאורך זמן כי הם בוידאו ולא בטקסט ואז הם לא עולים במילות החיפוש של גוגל. כנ"ל בכל מה שקשור לספרים שלי (אחד יחד עם עפר שלח). ברגע שהם לא על הרשת, הם פחות קיימים.  

 

זו הכתובת של האתר החדש. www.drucker10.net

 

 שמתי עליו את הספרים שלי, כל הפוסטים והמאמרים, כולל אלו שהתפרסמו בעיתונים, כמה עשרות מהתחקירים להם הייתי שותף (לאט לאט אדאג שיהיו עוד תחקירים שהתפרסמו בעבר), בגרסת טקסט ועוד כמה דברים.

 

שלא תהיה אי הבנה - נהניתי מאוד מהפלטפורמה של ישראבלוג ואנשי נענע 10 היו תמיד נורא קואופרטיביים ויעילים. לצערי, הממשק שלהם לא מאפשר לשים עוד כמה עשרות תחקירים, ספרים וכו'.

 

יש לי רשימת תודות לא קצרה - רני עינב עזר לי עם הטכנולוגיה, אורי נהרי עזר לי לתרגם את הוידאו של התחקירים לטקסט, יפתח דקל מ"כתר" אפשר לי לשים את "בומרנג" (שכתבתי יחד עם עפר שלח) באתר ודב אייכנוולד מ"ידיעות ספרים" הסכים שאשים את "חרקירי" באתר. נטע דרור ומריאט כהן מנענע 10 עזרו מאוד כל השנים לתפעל את הבלוג. 

 

ולטוקבקיסט ההוא שהצליח לעצבן אותי - לא קיבלתי אגורה על הכתיבה לבלוג שלי וגם עכשיו לא צריך לשלם דבר עבור התכנים באתר. אולי עכשיו הוא ישתכנע?
תחקיר ישיבות ההסדר - איך איילת שקד הפכה סופית לפוליטיקאית

Wed, 19 Feb 2014 19:43:00 +0200

ישיבות ההסדר – לא שונה בהרבה ממה שחשבתם (אבל למה לדבר על זה עכשיו)   בגדול, שני סוגי תגובות קיבלנו מאנשים שמעורים בסיפור ישיבות ההסדר. חלק אמרו - כן, נכון, יש בעיה ואפילו גדולה והחלק השני אמר - כן, נכון, יש בעיה ואפילו גדולה, אבל זה לא הזמן לדון בה, הביקורת מתלהמת מדי, קשה מדי, אתם פוגעים במפעל חשוב ובקיצור, לא בפומבי. תגובה אחת, למעשה, לא קיבלנו. לא שמענו מישהו רציני שאומר לנו - לא, אין בעיה. שיעורי הנוכחות בישיבות ההסדר גבוהים, רוב גדול של האנשים באמת משלבים לימודים וצבא, אין יותר מדי ישיבות הסדר וכמות ההסדרניקים לא התנפחה לממדים מוגזמים. את זה לא שמענו.   התחקיר של איתי רום, שישודר הערב ב״מקור״ גם מגלה שורה של אנשים אמיצים מתוך הציבור הדתי לאומי, שמעזים להגיד את הדברים בפומבי. זה לא קל. כשיש עליך מתקפה קשה, האינסטינקט הוא קודם להגן את הבית, לא להודות בשום פאול, כי התחושה היא שכל הודאה בפאול הכי קטן תשמש כנשק בידי האויבים הלא ענייניים בחוץ, החילוניים, החרדים, התקשורת. בגלל זה אני לא יכול שלא להעריך את הרב בני לאו, הרב אלי סדן, לא מעט תלמידים אמיצים שדיברו למצלמה ואת ראשי הישיבה בהר עציון, שכולם הודו ביושר - זו מערכת שתפחה יותר מדי, לא צריכים להיות 1,700 בשנתון, יש לא מעט ישיבות הסדר שהן לא ממש מקיימות את מטרת המפעל הזה ואפילו שבהחלט ייתכן שצריך להאריך את חודשי השירות בצבא ביותר מחודש אחד (מ 16 ל 17 חודשים) אלא לכיוון ה 20, 24 חודשים ויש אף אומרים 36 חודשים, כמו חיילים רגילים.   הסיפור הכי מעצבן, מבחינתי, בהקשר הזה הייתה איילת שקד. אני מכיר אותה כמה שנים כדמות שלא עושה חשבון, הולכת עם האמת שלה, גם כשזה לא ממש מקובל בקרב הציבור בו היא מסתובבת או התקשורת המיינסטרימית.   גילינו שח״כ שקד אמרה בכנס לפני מספר שבועות בים המלח, שגם היא חושבת שניתן להקטין את מספר ההסדרניקים לכמה מאות ולא צריך אלפים. היא אמרה שזה לא הזמן לדון בזה, אבל העובדה שיו״ר הועדה שמכינה את החוק בכנסת, חושבת ככה היא סיפור מאוד מעניין. התקשרנו אליה ולתדהמתנו היא הכחישה שאמרה את זה והסבירה שבסה״כ הסבירה בכנס מה עמדת רוב חברי הוועדה וזו לא עמדתה שלה. הלכנו לכתב ״מעריב״, הסדרניק לשעבר, שדיווח על הדברים ומסתבר שיש הקלטה. לא נעים. ההסבר להתנהגות של שקד, כנראה, לא ממש מסובך. פוליטיקה. מספיק שתצליבו בין שמות ראשי ישיבות ההסדר לספר המתפקדים של ״הבית היהודי״. תגלו שהמון ראשי ישיבות ומנכ״לים הם מתפקדים של הבית היהודי. חלקם תפקדו כקבלני קולות משמעותיים של בנט ושקד. חלקם מילאו תפקידים רשמיים במפלגה. מנכ״ל הישיבה בשדרות, למשל, מיכאל סימן טוב הוא אחראי מחוז דרום של הבית היהודי, ראש הישיבה, [...]כנסי רופאים בחו"ל - קומבינה או ישראבלוף?...

Wed, 12 Feb 2014 15:09:00 +0200

קצת לא נוח לי שהתחקיר שלנו היום מאיר פינה אפלה בעולמם של רופאינו. בדרך כלל אנחנו מנסים לשבת על משבצת האיפכא מסתברא ולא להצטרף לאיזה עליהום חולף ועכשיו אנחנו בעיצומו של טייפון נגד רופאים.

 

המשכורות הגבוהות של חלק מרופאי הדסה הוציאו גם ממני שריקת התפעלות קלה, אבל במחשבה שנייה אני מעדיף שהם יקבל 3-5 מיליון שקל לשנה ולא כדורגלנים, זמרים, כדורסלנים ואפילו פיננסיירים וטבחים.

התחקיר שלנו על כנסים רפואיים בכלל יצא לדרך ב - 2010. ביקשנו נתונים מכל בתי החולים על נסיעות הרופאים שלהם לחו"ל. חוץ מאיכילוב ושיבא, כל בתי החולים הגדולים סרבו (בלי ממש לנמק, אולי כי אין דרך להסביר את זה).

 

חבטנו בחומר שכן קיבלנו, מצאנו לא מעט דברים מעניינים, אבל בטלוויזיה אי אפשר לבנות כתבה שלמה על אקסלים (אגב, לא קיבלנו את זה באקסל, אלא בדפים. היינו צריכים להעסיק אדם מיוחד שיהפוך את זה לאקסל. טירוף). אפילו לא אנחנו, שמתמחים בכתבות נטולות טלוויזיה...

חיכינו לכנס המתאים, כזה שניתן יהיה דרכו להמחיש את כל התופעה. ביוני האחרון שמענו על כנס כזה בקרואטיה. זה נשמע כמעט מתיחה: "יחסי מטפל מטופל בעידן רפואת ההיי טק". לכותרת נלוותה הזמנה צבעונית, שהדגישה את הספא והטיולים המקסימים בקרואטיה. הגיעה גם תוכנית מדעית עם לו"ז דליל למדי.

 

לא היה קל לדחוף את יובל אגסי שלנו פנימה למסע, הוא לא רופא, לא דתי (זה כנס במלון כשר שיועד בעיקר לאוכלוסייה דתית) ובא לבד (מספיק קשה לנו תקציבית לשלוח אחד לחו"ל...).

מה שיובל שמע שם הצדיק כל שקל. כ - 50 רופאים יצאו לכנס, שמות גדולים בעולם הרפואה הישראלי נקשרו בו, חלקם סיפרו ליובל כמה זה ישראבלוף ואיך הם מנסים להוציא החזרים על הוצאות הכנס, ממס הכנסה, מקרן השתלמות, מבית החולים, מקופת החולים או סתם לקבל ימי השתלמות במקום ימי חופש. שוב ושוב אמרו הנוסעים, בין שייט בסירה לטיול רגלי, שזו תופעה מקובלת, שזה קורה כל הזמן.

 

ברור שרופאים הם לא היחידים שיש להם כנסים בחו"ל. אני מעז להמר, בלי נתונים, רק על סמך התחקיר שעשינו בנושא, שאין בעלי מקצוע שנוסעים יותר מרופאים וברוב גדול של המקרים מנסים להעמיס חלק מההוצאות לפחות על הקופה הציבורית או על חברות תרופות.

ברור גם שיש כנסים חשובים, משמעותיים, שמקדמים את היכולת של הרופאים לתת לנו טיפול טוב יותר. ברור. בעולם גלובלי, זו דרך אפקטיבית להתעדכן במחקרים, התפתחויות, תרופות חדשות, שיטות מודרניות.

אין דרך, כמובן, לתת נתונים בדוקים על הפרופורציה בין כנסי ישראבלוף לכנסים אמיתיים (גם מי שנוסע לכנס רציני, לא בהכרח מגיע להרצאות), אבל לפי כמות כנסי הישראבלוף (תעשו חיפוש קליל באינטרנט. תזהו אותם לבד), זה בטוח לא חלק קטן מהעוגה. בכנס בו אנחנו היה תפקיד חשוב למי שהיה באותו זמן הממונה על האתיקה במשרד הבריאות. אז אם הממונה על האתיקה בא לכזה כנס ומרצה 3 פעמים (מתוך 9 הרצאות ב - 6 ימים), אז כנראה שזה באמת די נורמטיבי. מה זאת אומרת "כזה כנס"? אם תראו את התמונות והקולות שהביא יובל אגסי מקרואטיה, תבינו הכול.
בכיר ב"בחדרי חרדים" מבקש ממני עצה

Mon, 03 Feb 2014 11:13:00 +0200

קשה לסקר את הציבור החרדי. לפעמים יש הרגשה שכולם מרמים את כולם ובראש וראשונה, מרמים אותך. הטובים הופכים לרעים, הרעים לטובים. קצת כמו שאתה מרגיש כשאתה צופה ב"ירח מר" של פולנסקי. פעם אתה עם האישה והגבר מנוול ופעם הפוך (טוב, לא לגמרי, בסוף אתה תמיד רוצה להיות עם עמנואל סנייה).   הנה סיפור, אפרופו התחקיר על "בחדרי חרדים" שפרסמנו ביום רביעי האחרון:   שלב א' – הם שחורים:   לפני כמעט שנתיים הגיע אליי מקור חרדי בסופר דיסקרטיות. בקושי מצאנו מקום להיפגש בו. הסתתרנו באיזה קומה שנייה במסעדה ירושלמית נידחת והוא סיפר לי ברעד שהמודל הכלכלי האמיתי של "בחדרי חרדים", האתר הגדול ביותר, כנראה, לציבור החרדי, המודל שלהם הוא סחיטה. באים לאנשים ואומרים להם – יש לנו חומר קשה עליכם, לא תשלמו לנו, נפרסם. הוא טען שלא אכפת לו להתאבד כלכלית על הסיפור הזה כי מוסרית לא יכול לחיות אתו, הבטיח שיגייס לי ראיות, שילך עם זה עד הסוף. המקור עשה עליי רושם טוב, הוא סיפר שפוליטיקאים בכירים מעורבים בזה וחברות חילוניות ענקיות, שכולם משתפים פעולה. אמר ונעלם. לא ראיות ולא נעליים. ניסיתי לבד. דיברתי עם כמה מקורות בציבור החרדי. הם טענו שיש דברים בגו, אבל לא סיפקו שום ראייה.   באפריל 2012 פוצצה המשטרה את הפרשה. ניסו שחם, מפקד המחוז, התראיין ואמר שמדובר בפרשת סחיטה חמורה, שיש עשרות נסחטים, גם בבית המשפט הפגינה המשטרה בטחון רב ואני הרגשתי טמבל שפספסתי את התחקיר. נזכרתי שמקורותיי שלחו אותי לאחד, ינקי ברגר, אבל לא פניתי אליו. איזו טעות. התברר שברגר מחזיק לכאורה ב"אקדח המעשן", קלטת ובה מצולם בכיר ב"חדרי חרדים" מבקש ממנו כסף ומספר לו שיש לו לקוחות של עשרות אלפי שקלים וכו'. ההקשר כולו נשמע סחטני (והקלטת צולמת באיכות מעולה). בקיצור, שוכנעתי שזה מה שהם עשו ואפילו טענתי באיזה שידור רדיו שנכון יהיה לסגור אותם ולנקות את האורוות (היועהמ"ש ויינשטיין החליט לא לסגור).   שלב ב' – אולי בכל זאת לבנים?...   אחרי שנגמר הבום הגדול והכותרות נפגשתי עם מנכ"ל האתר והבעלים שלו, גיא כהן. פגשתי חילוני עדין, איש עסקים שאמר שהוא מצביע מרצ. הוא נשמע מאוד משכנע, שלא היו דברים כאלו באתר שלו, אבל אני כבר מזמן חיסנתי את עצמי בפני מסעות שכנוע כאלו. הייתי משוכנע שהוא מבלף, רק בהרבה חן וחיכיתי לכתב האישום. מאז עברו כמעט שנתיים. האתר משגשג, כהן אפילו מכר את השליטה בו לפרסומאי בשם מאיר גל (שכנראה עומדים מאחוריו אנשים נוספים). מעת לעת הרמתי לגיא טלפון והשיחות הפכו לידידותיות, כשהוא מסביר לי שאוטוטו התיק נסגר ולכן, הוא לא רוצה לדבר ולא להגיד כלום וכו'. בארונו של עד המפתח, אותו ינקי ברגר, התג[...]הקומבינה לקבורת דו״ח ביבי טורס

Mon, 27 Jan 2014 10:23:00 +0200

תקשיבו איזו קומבינה מופלאה. במשרד מבקר המדינה כתבו מזמן טיוטה קשה נגד ראש הממשלה על נסיעותיו לחו״ל בזמן שהיה שר אוצר. שר אוצר. לא חבר כנסת, לא אזרח מודאג. שר אוצר שנסע על חשבון גופים זרים לחו״ל. אישתו נסעה כמעט בכל נסיעה על חשבון מישהו. ראש הלשכה שלו, יחיאל לייטר, שילם עבור ילדיו של נתניהו, עפ״י הטיוטה. הטיוטה גם מגלה שהיו שתי נסיעות לפחות ששני גופים שונים מימנו את אותה נסיעה של עוזרי נתניהו בלי לדעת זה על זה וככל הנראה, העודף מימן את נסיעת אשת ראש ממשלה. איך קוראים לזה?   ובכן, טיוטת דו״ח המבקר הזו מעולם לא פורסמה, אבל בתור מי שראה אותה, יש שם ביטויים חריפים למדי, יש טבלה מסודרת, שמראה איך שרה נתניהו נוסעת כל פעם על חשבון מישהו אחר ואפילו חלק שלם שעוסק בהתנפחות הוצאות האבטחה והיעדר האישורים הנחוצים לסוג הזה של התנהלות. נתניהו היה צריך לבקש אישור לכל מימון חיצוני לנסיעות שלו. למנוע ניגוד עניינים. הוא לא עשה את זה. למה מעולם לא קראתם את הדו״ח החשוב הזה? אז הנה הקומבינה: הטיוטה נכתבה לפני שהמבקר הנוכחי, יוסף שפירא, נכנס לתפקידו. כזכור, שפירא נבחר על ידי נתניהו. יוזמי הרצתו לתפקיד היו עו״ד חיליק גוטמן ודוד שימרון, מקורביו של נתניהו. שפירא פגש את נתניהו ורעייתו לפני בחירתו ואחרי שנכנס לתפקיד הדיח את ראש הצוות לחקירת ביבי טורס. (הנה סיפור שלא שמעתם - נתניהו ביקש להדיח את נחום לוי מהחקירה. הוא מתנכל לי אישית, טען באמצעות עו״ד שימרון. המבקר הקודם לינדנשטראוס סרב. עד כאן זה ידוע. מה שלא ידוע זה מי ניסה לשכנע את לינדנשטראוס להסכים לדרישה של נתניהו. ראש הממשלה שלח שליחים שונים. המפתיע מכולם הוא אביר שלטון החוק והמוסר, השר דאז בני בגין, שבא לשכנע להדיח את ראש צוות החקירה לדרישת הנחקר. חתיכת שלטון חוק). בקיצור, שפירא הדיח את נחום לוי (בתואנה שזו משרת אמון והוא רוצה להביא את אנשי האמון שלו) ומאז הוא ממש לא מת לפרסם את הטיוטה הביקורתית, אבל איך עושים את זה? מזל שיש לו את היועץ המשפטי לממשלה. עורך דינו לשעבר של נתניהו. עו״ד יהודה ויינשטיין מרח במשך תקופה ארוכה את בקשות משרד מבקר המדינה לפתוח בחקירה של כמה מהסוגיות שעלו בחקירת ביבי טורס. כשתסיימו את הכול, תעבירו לי. אחרי עיכוב אין סופי (העד המרכזי באחת הפרשיות איבד כל מוטיבציה), הוא הורה ליאח״ה לבדוק, אבל קשר להם את הרגליים והידיים. לא מזמן פרסם יוסי ורטר ב״הארץ״ שהמשטרה עומדת להגיע למסקנה שאין פה משהו פלילי. יכול להיות, רק מוזר שהם הגיעו למסקנה הזאת בלי לחקור את מי שמומן לכאורה (נתניהו ומשפחתו) ואת אלו שמימנו. הבקשה העיקרית של משרד המבקר הייתה שיבוצעו חי[...]הטורים של אלדד יניב בוואלה - מדהים שזה עובר בשקט

Sun, 26 Jan 2014 21:57:00 +0200

אני מקווה בשבילכם שאתם קוראים את הטורים המדהימים של אלדד יניב בוואלה. בסרטונים הפרובוקטיביים לקראת הבחירות כולם שאלו - זה נכון או שהוא ממציא? אז הוא היה על תקן מספר יודע כל, עם אינטרס ׳מפוקפק׳ - להכניס את עצמו ואת ״ארץ חדשה״ לכנסת. אפשר היה לחשוד.

הפעם זו עדות ישירה, קבילה בבימ״ש ויש המון המון אנשים ששמחים עכשיו, שהטורים הללו לא זוכים לתשומת הלב התקשורתית שמגיעה להם. הרבה זמן לא קראתי וידויים כל כך סנסציוניים ומפלילים.

אני בכלל נחשב לעיתונאי מקורב ליניב. נחשב בצדק. אפילו אני חשבתי שאני מכיר אותו, יודע מה עשה. טעיתי בענק. בינתיים הוא כתב שישה טורים ולא הכרתי את הרוב המכריע של הסיפורים. מדהים. 

הנה כמה מהשאלות שראוי להציג לכל מיני בכירים רק בעקבות הטור האחרון:
1. האם נכון גברת גליה מאור שבהיותך מנכ״ל בנק לאומי, קיבלת בקשה מאהוד ברק להשתמש במשרד עורכי הדין של אלדד יניב ונענית לה? אותה שאלה גם למנכ״ל בנק אחר באותה תקופה, דוד גרנות. 
2. האם נכון גברת מאור ומר גרנות שאחרי שיניב פוטר על ידי אהוד ברק, אתם משכתם מיידית את תיקי הבנק ממשרד עורכי הדין שלו?
3. האם נכון מר בן אליעזר שקיבלת שירותים משפטיים מאלדד יניב ולא שילמת תמורתם? האם נכון שבהיותך שר הבטחון הפנית תעשיות בטחוניות, שהיו תחת מרותך ולקוחות אחרים למשרד עורכי הדין של יניב? אגב, האם לא קוראים לדבר הזה שוחד (אולי לא הוא צריך לענות על זה)? 
4. האם נכון מר אביגדור ליברמן, שקיבלת שירותים משפטיים מעו״ד אלדד יניב ולא שילמת תמורתם? האם נכון שבהיותך שר, הפנית לקוחות גדולים, שהיו באחריות משרדך, כמו מע״צ לשכור את שירותי משרד עורכי הדין של עו״ד אלדד יניב?
5. האם נכון האלוף בדימוס מנחם עינן, שבהיותך חבר ועדת וינוגרד לבדיקת אירועי מלחמת לבנון השנייה, ועדה שמדינה שלמה המתינה למוצא פיה, הדלפת פרטים מהדיונים לשר הבטחון, אהוד ברק?
6. האם נכון האלוף בדימוס מנחם עינן, שלאחר שברק פיטר את יניב אתה דאגת שחברה בה שימשת בתפקיד בכיר, תפסיק להשתמש בשירותי עריכת הדין של אלדד יניב?
וזו רק רשימת השאלות מטור אחד בלבד...אני ספרתי שישה תחקירים, שהייתי יכול לעשות על הטור הזה ושלוש חקירות פליליות. מדהים שזה עובר בשקט. 
הטורים של אלדד יניב בוואלה - מדהים שזה עובר בשקט

Sun, 26 Jan 2014 21:57:00 +0200

אני מקווה בשבילכם שאתם קוראים את הטורים המדהימים של אלדד יניב בוואלה. בסרטונים הפרובוקטיביים לקראת הבחירות כולם שאלו - זה נכון או שהוא ממציא? אז הוא היה על תקן מספר יודע כל, עם אינטרס ׳מפוקפק׳ - להכניס את עצמו ואת ״ארץ חדשה״ לכנסת. אפשר היה לחשוד.

הפעם זו עדות ישירה, קבילה בבימ״ש ויש המון המון אנשים ששמחים עכשיו, שהטורים הללו לא זוכים לתשומת הלב התקשורתית שמגיעה להם. הרבה זמן לא קראתי וידויים כל כך סנסציוניים ומפלילים.

אני בכלל נחשב לעיתונאי מקורב ליניב. נחשב בצדק. אפילו אני חשבתי שאני מכיר אותו, יודע מה עשה. טעיתי בענק. בינתיים הוא כתב שישה טורים ולא הכרתי את הרוב המכריע של הסיפורים. מדהים. 

הנה כמה מהשאלות שראוי להציג לכל מיני בכירים רק בעקבות הטור האחרון:
1. האם נכון גברת גליה מאור שבהיותך מנכ״ל בנק לאומי, קיבלת בקשה מאהוד ברק להשתמש במשרד עורכי הדין של אלדד יניב ונענית לה? אותה שאלה גם למנכ״ל בנק אחר באותה תקופה, דוד גרנות. 
2. האם נכון גברת מאור ומר גרנות שאחרי שיניב פוטר על ידי אהוד ברק, אתם משכתם מיידית את תיקי הבנק ממשרד עורכי הדין שלו?
3. האם נכון מר בן אליעזר שקיבלת שירותים משפטיים מאלדד יניב ולא שילמת תמורתם? האם נכון שבהיותך שר הבטחון הפנית תעשיות בטחוניות, שהיו תחת מרותך ולקוחות אחרים למשרד עורכי הדין של יניב? אגב, האם לא קוראים לדבר הזה שוחד (אולי לא הוא צריך לענות על זה)? 
4. האם נכון מר אביגדור ליברמן, שקיבלת שירותים משפטיים מעו״ד אלדד יניב ולא שילמת תמורתם? האם נכון שבהיותך שר, הפנית לקוחות גדולים, שהיו באחריות משרדך, כמו מע״צ לשכור את שירותי משרד עורכי הדין של עו״ד אלדד יניב?
5. האם נכון האלוף בדימוס מנחם עינן, שבהיותך חבר ועדת וינוגרד לבדיקת אירועי מלחמת לבנון השנייה, ועדה שמדינה שלמה המתינה למוצא פיה, הדלפת פרטים מהדיונים לשר הבטחון, אהוד ברק?
6. האם נכון האלוף בדימוס מנחם עינן, שלאחר שברק פיטר את יניב אתה דאגת שחברה בה שימשת בתפקיד בכיר, תפסיק להשתמש בשירותי עריכת הדין של אלדד יניב?
וזו רק רשימת השאלות מטור אחד בלבד...אני ספרתי שישה תחקירים, שהייתי יכול לעשות על הטור הזה ושלוש חקירות פליליות. מדהים שזה עובר בשקט. 
מקלט המס של נתניהו - איבדתי את זה, או שההרתעה עובדת

Fri, 17 Jan 2014 08:41:00 +0200

א. מברוק ללילך ויסמן מ"גלובס"

ב. אני חמור (או שלא)


המסמכים על מקלט המס של נתניהו באי ג'רזי נמצאים אצלי כמה שנים. כן, שנים. לא פרסמתי. איכשהו, זה לא נראה לי סיפור גדול. האיש היה אדם פרטי, זה היה חוקי לפתוח שם חשבון, לא הייתה לי ראייה שמשהו לא דווח לרשויות המס או למבקר המדינה. אפילו הסברתי לעורכיי, אחרי הפרסום ב"גלובס" למה זה לא נראה לי סיפור. למרבה המזל, עורכיי לא שמעו על זה והלכו על זה בהרחבה.

עכשיו יש שתי אפשרויות:


1. זה באמת לא סיפור כזה גדול וכלי התקשורת מנפחים את זה יותר מדי כי זה נתניהו וכי זה סקסי (אני חייב להודות, לבושתי, שהעיתונים שכנעו אותי שזה כן סיפור ויש טעם לפגם בכך שאישיות ציבורית ברמה הזאת פותחת שם חשבון. מצד שני, אם זו אמת המידה, אז יש עוד הרבה סיפורים על השנים הללו שנתניהו אזרח פרטי).

2. משטר ההרתעה של נתניהו עובד. יכול להיות שלמרות הכחשותיי, האיומים וצעדי התגמול של נתניהו ואנשיו נכנסו לי מתחת לעור. הרי אפילו כמה מהאנשים שאמורים לתמוך בפרסומים כאלו, הסבירו לי בעבר שזה לא טוב שאני אפרסם, שזה ייראה ונדטה אישית. אני, כמובן, נעלבתי והסברתי כמה זה שטויות, אבל אולי באיזשהו מקום זה עבד.


הבדיחה העצובה של הסיפור, כרגיל, היא מבקר המדינה. היום הוא הרוויח עוד תמונה בארשת מכובדת על שער "ידיעות אחרונות" בטענה שהוא עשוי לבדוק את הנושא. המסמכים על מקלט המס של נתניהו נמצאים במשרד המבקר שלוש שנים. איך אני יודע? כי אני העברתי לו אותם. אמרתי להם - רק לכם יש את הכלים לבדוק אם הוא אכן הצהיר על כך בהצהרת ההון. מאז לא שמעתי על זה מילה ומעולם לא בדקתי. אני די בטוח שהמבקר הזה שפירא לא יעשה דבר. כזכור, טיוטת הדו"ח החריפה בעניין ביבי טורס שוכבת אצלו כבר שנה וחצי כאבן שאין לה הופכין וללא כל סיבה. 

אגב, אחרי הפרסום גיליתי שלפחות לעוד כלי תקשורת אחד היו את המסמכים הללו. גם שם הם נבדקו וגם שם הוחלט לא לפרסם בגלל התחושה שאין סיפור. יכול להיות שפשוט השיח השתנה ומקלט מס נראה היום הרבה פחות לגיטימי ממה שהוא נראה לפני 3 שנים.


כך או כך, צירפתי כמה מהמסמכים (לא את כולם). אולי תמצאו בהם עניין.

(image)

(image)

(image)הנדל״ן ברומניה - מה הקשר בין כספי הפנסיה שלנו לקופים

Wed, 15 Jan 2014 15:40:00 +0200

איתי רום ואני הכנו תחקיר על הנדל״ן הישראלי ברומניה, שישודר הערב ב״מקור״  

הייתי כתב נדל״ן כמה שנים בשנת התשעים. מה שקרה ברומניה הוא בלתי נתפס, בעיניי. אנשים חכמים ששופכים מיליונים על דברים הזויים, הזויים. איך זה? חלק מהתשובה נעוץ, כמובן, בעובדה המכאיבה שרוב הכסף ששימש לקנות את קרקעות הזבל האלה, לא היה שלהם. הוא היה שלנו. קרנות הפנסיה נתנו להשקעות הסופר מסוכנות שם כסף כאילו מדובר בכסף של אמא שלהם.
זה לא יכול להיות כל ההסבר. אף אחד לא רוצה להפסיד כסף, אפילו אם הוא רק הלווה אותו מהציבור. 

הנה תמצית של כמה עדויות ששמעתי משחקנים משמעותיים בסיפור הזה, שלא דיברו בשמם:

יזם נדל״ן א׳, שהפסיד שם את המכנסיים: ״גייסתי עשרות מיליונים מהמוסדיים בפגישה של שעה. רוב השעה לא דיברנו בכלל על ההשקעה, אלא שיחת רכילות ואם הייתי מבקש פי 3 כסף, הם גם היו נותנים לי״. שאלתי אם עשו בדיקות ברומניה, איפה הקרקעות, מה בונים, הוא צחק. ״מיד אחרי הפגישה״, הוא הסביר ״הם התעסקו רק עם העמלות שלהם״. 

יזם נדל״ן ב׳, שהפסיד גם הוא את המכנסיים ברומניה (שני היזמים מוכרים ובנו הרבה בארץ): ״חלק מהעניין היה ה׳קופים׳. החברה הייתה קונה כאילו במחיר גבוה ובעסקה היה מעורב איש קש, קוף, שכאילו היה שותף. ככה ידעו לגזור הרבה כסף לכיסים פרטיים על חשבון הפראיירים שנתנו את הכסף. אני הייתי עד במו אוזניי לעסקאות כאלה״. 

עו״ד, שעושה עסקאות ברומניה: ״הייתה חברה מכובדת שקנתה שם קרקעות הזויות במחירים גבוהים. היה להם נציג צעיר, מקורב לאנשים הנכונים בחברה, שלא הבין בזה כלום ובילה את רוב זמנו מסביב לשולחן הקזינו. בשלב מסוים לא יכולתי לראות את זה וארגנתי פגישה איתו. הצעתי לו בעדינות עזרה, הוא מיד חשב שאני מחפש עבודה והפגישה התפזרה״. 

מי שרוצה להבין איך שועל נדל״ן מבריק כמו מוטי זיסר הגיע לתספורת של 1.8 מיליארד שקל, אני מציע לו לראות בכתבה את קאסה רדיו, הפרוייקט התקוע הגדול ביותר ברומניה. סרט התדמית של הפרויקט, אגב, מאוד מרשים (וארוך). עורכת הוידאו של הכתבה, גלית שאול, מצאה בו שהיזמים שמו פתאום תמונות של נשים רומניות חטובות ודי מפתות. איך זה קשור לפרוייקט נדל״ן? ״הרומנים אוהבים לעשות חיים״, הוסבר בסרטון. עם זה, אגב, אני מסכים. לא רק הם, כנראה. 

כותרות ראשונות מספר הזכרונות של שר ההגנה גייטס: בעד ברק, נגד נתניהו

Tue, 14 Jan 2014 22:22:00 +0200

 

איזה מנהג נהדר יש לאמריקנים. לכתוב זכרונות, לכתוב אותן מהר ולכתוב הרבה. איזה דבר גאוני זה הקינדל, שדוחף לך ביום הפרסום את הספר לסמארטפון. כמה כותרות שהספקתי לקלוט מספרו החדש של שר ההגנה האמריקני לשעבר, רוברט גייטס. גייטס היה הבכיר היחיד שהנשיא אובמה החליט להשאיר מממשל בוש. חתיכת הבעת אמון. הוא שרד במשך כל הקדנציה הראשונה של אובמה ורואה בעצמו של ידיד ישראל, אם כי הוא לא מסתיר את ביקורתו על הדרך שמובילה ממשלת נתניהו:

 

1. גייטס כתב על פגישתו הראשונה עם סגן שר החוץ נתניהו בתחילת שנות התשעים. נתניהו היה כל כך ארוגנטי וחצוף, לתחושתו, שבתום הפגישה גייטס, אז עדיין זוטר יחסית, הלך לבוס שלו במועצה לבטחון לאומי והמליץ לא לתת לאיש הזה להגיע יותר לבית הלבן.

 

2. היחסים בין ממשל אובמה לממשל נתניהו היו צוננים לאורך כל התקופה, כותב גייטס, אבל היחסים הבטחוניים דווקא שיגשגו, הרבה בגלל יחסיו האישיים הטובים עם ברק. מי שתהה על נסיעותיו המרובות של ברק לוושינגטון, גייטס מספק להן הצדקה מלאה. ברק היה בא כל חודשיים וביחד היינו מתחזקים את היחסים ומשדרגים אותם.

 

3. בשלב מסוים, ארה״ב רצתה למכור נשק איכותי לסעודיה. ברק התחיל לדבר עם גייטס על הכרסום במחוייבות האמריקנית לשמור על הפער האיכותי של ישראל. גייטס נאם והסביר וכרגיל, ביחסים בין ארה"ב לישראל, שילם. חבילת הפיצוי שהוא הבטיח לברק ניטרלה את ההתנגדות הישראלית. כמה שעות לאחר מכן הוא פגש את נתניהו רק כדי לגלות שנתניהו לא בלופ והוא חוזר על אותו נאום של ברק. גייטס נתן לו את אותו נאום על זה שהסעודים מעולם לא תקפו את ישראל ושהם בני ברית נגד איראן. נתניהו שאל מתי האמריקנים ישקיעו בשדרוג צה"ל. גייטס עמד להתפוצץ והזכיר לו שיש כמה מערכות (כיפת ברזל) שארה"ב מממנת. כשהוא חזר למשרד, הוא שלח מישהו לצעוק על ברק שלא תדרך את נתניהו בסיכום ביניהם. אחרי שתודרך, נתניהו ירד מההתנגדות וקיבל על הדרך עוד עשרים מטוסים (השנוררים הטובים בעולם).

 

4. גייטס חושב שהזמן לא פועל לטובת ישראל ברמה האסטרטגית. הוא מייחס חלק מההדרדרות לפעולות של ישראל. הוא מציין שתי טעויות: חיסול ממדוח בדובאי שגרם לאובדן היחסים הביטחוניים עם המדינה והפשיטה על המרמרה, שפגעה ביחסים הביטחוניים החשובים עם טורקיה.

 

גייטס סיפר איך ניסה לדחוק בנתניהו, בפגישה בקיסריה, לנצל את אירועי האביב הערבי, כדי לעשות צעדים אמיצים לטובת הסדר שלום. נתניהו לא קנה. בכלל, גייטס היה שייך לאנשים בממשל שחשבו שצריך בתחילת הדרך כבר להניח הצעה אמריקנית שלמה לפתרון הסכסוך ולהניח את האתגר לפתחם של המנהיגים באזור (כל כך צודק). גישתו לא התקבלה. הגישה ההפוכה, שיוצגה על ידי דניס רוס (כן, שוב הוא), ניצחה. ללכת צעד צעד, לאט לאט. על פי גייטס, הגישה הזאת שלחה את השליח הנשיאותי מיטשל לעוד ועוד נסיעות סרק לאזור.

 

5. את כל ארבע השנים ליוותה המחלוקת בינו לבין נתניהו סביב איראן. נתניהו טען שהפצצה על מתקני הגרעין האיראניים, תביא את העם האיראני לזרוק את המשטר. גייטס חשב ההפך. היא תאחד אותו מסביב למשטר. נתניהו גרס - האיראנים יגיבו מאוד במתינות על הפצצה כזאת. הם לא יעזו. גייטס סבר - תתפתח מלחמה. אתה, אמר גייטס לנתניהו, משליך מהנסיון שלכם עם עיראק, שלא הגיבה על הפצצת הכור וסוריה, שלא הגיבה על הפצצת הכור, אבל פה מדובר בעם אחר ובמדינה אחרת. עכשיו אנחנו יודעים שלא רק ברק סבור שהתקפה ישראלית על איראן תיגמר במספר הרוגים מצומצם יחסית.

 

כותרות נוספות אחרי קריאה יסודית יותר.