Subscribe: YANYA / IOANNINA / JANINA
http://yanyafbk.blogspot.com/feeds/posts/default
Added By: Feedage Forager Feedage Grade A rated
Language: Azerbaijani
Tags:
ama  bana  ben  beni  bir  blog  diye  için  olarak  paşa  sayın  sonra  yanya  çok  με  την  της  του   
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: YANYA / IOANNINA / JANINA

YANYA / IOANNINA / JANINABu blog Yanyalılar arasında iletişimi ve anı alış verişini sağlamak için hazırlandı. Το Blog αυτό δημιουργήθηκε για να επικοινωνούν οι Γιαννιώτες μεταξύ τους και να μοιράζονUpdated: 2018-04-17T20:09:28.312+03:00

 YANYALILAR NEREDE?

2018-04-17T20:09:28.280+03:00

Değerli dostlar;
Ben de artık yaşlılar arasında yerimi aldım. Doğumum 1946 Mayıs. Haydi canım canavar gibisin diyen arkadaşlarıma dışı sizi yakar içi beni diyorum. Ama yaşla bir şeyi idrak ettim. Anladım ki, bu seviyeden sonra anılar en güzel ilâçmış. Annem ve ninem gözümün önünden gitmiyor. Nur içinde yatsınlar, sesleri sanki kulağımda. "Paşa mu" diye sesleniyor ninem ya da ikisinin ben veya babam anlamasın diye aralarında Yanyotika konuştuklarını duyuyorum, bakıyorum yoklar... diyorum ki beni anıyorlar.
Sadece ben mi böyleyim? Mümkün olamaz, hepimiz böyleyiz, eminim. Peki, neden bizler buluşarak, sohbet ederek, yâd ederek, anılarımızı paylaşarak, bir sofranın çevresinde iki lokmanın belini kırarak onları canlandırmıyoruz?
27 Nisan'da bunu yapalım kararı verdik. Ne yazık ki, bugün beni arayan ve bir arada olalım diye çırpınan Asım Renda kardeşimizin kederli ve şaşkın sesi "Galiba kimse gelmeyecek bu neden böyle?" demez mi, hüzünlendim. Hakikaten! Neden böyle oluyor?
Haydi dostlar! Ecdadımız yardımsız ve ümitsiz 5.5 ay dayandı düşmana. Yanya savunması dillere destan oldu. Biz de küçük bir gayret göstererek toplanıp güler yüzlerimizi ve sözlerimizi paylaşamaz mıyız?
Renda telefonlarınızı bekliyor kayıt için.
Sevgilerimle,
BülentYANYALILAR! GENE TOPLANIYORUZ.

2018-04-06T15:06:54.091+03:00

Pendik toplantısının tadı damağımızda kaldı değil mi?
Üstelik İlkbahar geliyor derken,
yaz sıcakları "Biz geldik bile" diye el sallıyor.
Az kaldı: 27 Nisan Cuma gününe az kaldı.
Bu kez, gene deniz havasını alabileceğimiz mesafede,
Kartal Dragos eski Karayemiş Tesislerinde buluşacağız.
Bu defa canlı müziğimiz de olacak:
Piyanist Şantör ATTİLA YELKEN ve BETÜL.
Yemek 75.00 TL. İçkisini ise kim içerse o ödeyecek,
hasret giderme ve sohbet bedava.
19:30 itibariyle buluşalım.Ayrıntılı bilgi için Sayın Asım Renda'ya danışabilirsiniz.
Şimdiden afiyet olsun!
YANYALILAR PENDİK'DE TOPLANDIK

2018-02-23T08:12:56.238+03:00

14 Şubat 2018 sabahı, derneğimizin tertiplediğikahvaltılı sohbet ve hasret toplantısındaydık.Dernek Başkanı'mız Sayın Asım Renda, İkinci Başkanlar'ımız Sayın Enver Tuksal ve Sayın Rüstem Kabil, bizleri hiç yalnız bırakmayan gazeteci yazar Sayın İskender Özsoy ve Tuzlader Başkanı Nursen Temizel başta olmak üzerepek çok Yanyalı mübadil evlâdı toplantıya katıldı.Anılar tazelendi, konuşmalar yapıldı, hasret giderildi.Aramızdan ayrılan büyüklerimizi hüzünle andık.Kahvaltı diye başladık ama sohbet saatler sürdü... ne hoş!İşte o gün çekilen ve burada yayınlamak ricam kırılmayarakbana gönderilen birkaç fotoğraf:Önemli not:Bu konuda hazırlamış olduğum PowerPoint sunudatoplantı yerimiz olarak Tuzla yazmışım. İskender Özsoy üstadımız hemenuyardı ama düzeltme için artık çok geçti.Toplantı Pendik'de yapıldı. Özür diliyorum.[...]EVLÂTLARI VE YANYALILAR EFSANE BÜYÜĞÜMÜZÜ ANDILAR

2017-11-18T18:50:09.485+03:00

Lütfü Karadağ'dan bahsediyorum.
Muhakkak ki ömrü yüz yılı aşan tek kişi değildi ama
her anı dopdolu bir yüz yılı bıraktı geride ve bıkmadan anlattığı Yanya'mızı hayalimizde yaşattı, bazen güzel günleriyle, bazen aynı havayı solumuş ve ebediyete göçmüş büyüklerimizin de anlattığı acılarıyla.
Çiçeklerle bezenmiş kabri başındaydı sevenleri. Yani hazır bulunanlar ve çok istedikleri hâlde gelemeyen ama onu yüreklerinde daima yaşatacak olanlar.
Nur içinde yat dev Karadağ.


YANYALILAR DERNEKLERİNİN YENİDEN DOĞUŞUNU KUTLADILAR

2017-11-04T23:13:48.482+03:00

Derneğimizin "Yanyalılar Tanışma ve Dostluk Gecesi" yemekli toplantısında bir araya geldik. 3 Kasım akşamı Pendik'te, Ada Tesisleri'ndeydik. Konuşmalar, müzik ve Balkan folkloru sohbetimize renk getirdi. Yeni üyeler kaydoldu. Hızla gelişmek arzusuyla fikir alışverişinde bulunduk. Yolumuz açık olsun temennisiyle ve en yakın zamanda tekrar buluşmak istek ve heyecanıyla ayrıldık. Sayın İskender Özsoy ve Sayın Güney Bigat'ın bana gönderdikleri fotoğrafları aşağıda bulacaksınız. Başka fotoğraflar da gelirse ileride onları da bu blogta sergilemekten mutluluk duyacağım.Derneğimizin adresi:Doğu Mahallesi, Ortanca Sokak, No: 60/3Pendik-İstanbul[...]EDİRNELİ DEĞERLİ DOSTUM CENGİZ BULUT BEYEFENDİNİN GÖNDERDİĞİ FOTOĞRAFI PAYLAŞIYORUM

2017-11-04T16:45:22.051+03:00


Bu kabir, Uzunköprü'deki bir camii haziresinde yer alıyormuş (Ben ilk kez duydum). Yunan işgali sırasında hayatını kaybetmiş bir hemşehrimiz. Nur içinde yatsın.

Fotoğrafı çekenler: Sayın Sümer Es ve Sayın Y. Mim. Mehmet Ali Esmer.YANYA FOTOĞRAFLARI

2017-09-30T00:16:28.445+03:00

Yanya'yı bugünkü hâliyle görmek isterseniz şu web sayfasına girebilirsiniz:
http://photoioannina.blogspot.com.tr/NE YAZIK Kİ BİR BÜYÜĞÜMÜZÜ DAHA EBEDİYETE UĞURLADIK

2017-09-29T18:00:27.657+03:00

Değerli kardeşim Volkan Vuran'ın bilgilendirmesiyle,
Yanya eşrafından
Dr. Rasim Onat ile Neyyire Onat'ın oğulları
PROF. DR. ALTAN ONAT'ın
vefatını öğrenmiş bulunuyorum.
Cenazesi 29.09.2017 Cuma (*) günü
Zincirlikuyu Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip
aynı mezarlıkta defnedilecektir.
Allah rahmet eylesin.
Bütün Yanyalılar bir ailedir, dolayısıyla
hepimizin başı sağolsun.

(*) Bilgisayarımın arızası ancak biraz önce giderilebildiği için haberi geç verebildiğim için üzgünüm ve herkesten beni bağışlamasını diliyorum. F.B.Kocamemi

YANYA 1917

2017-09-01T11:02:50.616+03:00Anneannem, dedem ve anneanne ve dedelerimiz
bu sokaklarda gezmeye devam ediyorlar ama anneme daha iki yıl var ve buralara hasret kalmaya yalnızca 7 yıl kadar bir zaman kaldı.

Teşekkürler https://egiannina.wordpress.com/GÜZEL BİR YAZIŞMA

2017-08-05T14:31:14.971+03:00

Fransa'da yaşamını sürdürmekte olan sevgili kardeşim, Derbent ailesinden Selim Derbent ile yazışırım. Benimle de temas kurmasını sağladığı bir arkadaş olan ve yüreği samimi sevgiyle dolu olan Ioannis'i geçenlerde ziyaret etti. Yanya'yı birlikte gezdiler, unutulmaz hoş anılarla evlerine döndüler. Yaşadıklarını bana anlattı ve geçen defa bloğumda sizlerle paylaştığım fotoğrafları gönderdi. Bu kez sizlerle başka bir hoşluk paylaşacağım: Selim-Ioannis yazışmasını. Bunun için izin aldım ve bana geldiği şekliyle, yani İngilizce metin ve Selim kardeşimin Türkçe yorumuyla aktarıyorum:

Bulent Agabey,

Ioannis, yayimladiginiz fotograflarimi gordukten sonra bana yazdigi iletideki konuyla ilgili bolumu sizlerle paylasiyorum.

"I had a look at your pictures on the blog of Mr. Kocamemi and they are very nice, very beautiful pictures! And I see that Mr Kocamemi has very warm feelings about you and for the city, from what I understand! But I would like to ask your opinion on this matter. Do you think that it would be a good idea to add a few words that there were some Greeks here that they were very happy to receive you? I would not want the people in Turkey, especially our people, the Yanniotes, the Yanyalilar, to think that we are some kind of brutes here who would "run for their swords if they saw the Turks coming back to the city"... I understand that things are still not very easy between Greeks and Turks but I strongly believe that visitors from Turkey have nothing to worry about. Please think about it and let me know what are your thoughts on the matter!"

Bana soracak olursaniz, cok onemli bu konuyu hakli olarak gundeme getirdi diyebilirim. Aslinda dusunmedim degil ama ozel yasamlarini herkese acik bir blogta konu etmek istememistim. Kisacasi, en azindan esim Annick ve benim Yanya'da Ioannis, annesi, babasi, halasi ve enistesinin bize gosterdikleri yakin ilgi ve samimi misafirperverligin altini cizmemek bu guzel insanlara ve onlar gibi dusunenlere karsi haksizlik olur kanisindayim. Size bir de Ioannis ve benim Emin Aga Haninin bahcesinde birlikte oldugumuz bir fotografi yolluyorum. Uygun gorurseniz yayimlayin yoksa hic onemi yok, tek arzum Yanya'da oraya giden Turkleri en iyi en arkadasca karsilayacak insanlarin da oldugunu Yanyalilarin bilmeleridir.

Sevgi ve selamlar0 Yorum

2017-07-14T21:45:05.448+03:00

Yanya'daki günlük hava durumunu merak ediyor musunuz?
işte size ayrıntılı bir adres:
http://www.ioannina-weather.gr/index.php0 Yorum

2017-07-12T17:38:16.563+03:00

Değerli dostlar;Yanyalı Derbent ailesinden sevgili kardeşim Selim Derbent Fransa'da yaşıyor.Geçenlerde Yanya'ya gitti, gezdi, fotoğraf çekti ve hepsini bana gönderdi.Fotoğraflardan birçoğunu gidişlerimde ben de çekmiş ve bu blog içindezaman zaman yayınlamıştım.Bu nedenle ve tekrar olmasın diye, Selim kardeşimin gönderdikleri içinden farklı bir dizi yapmaya karar verdim: Yanya Sokakları ve Evleri.Resimleri sıralamadan önce bir anımı anlatmadan geçemeyeceğim:Geçen yıllarda çektiğim benzeri fotoğraflardan bazılarını arkadaşlarıma göstererek,"Bilin bakalım bunlar Anadolu'daki hangi yerleşim merkezlerinde çekildi" diye sormuştum.İstisnasız hepsi bir kentimizi, kasabamızı "Falan yer değil mi?" diyerek tanımaya çalıştı.Bakalım sizler de aynı duyguya kapılacak mısınız.Sevgili Selim, bütün yanyalılar adına teşekkür ederim.[...]BİR ÖNERİYİ PAYLAŞIYORUM:

2017-06-26T22:07:50.347+03:00

Fransa'da yaşayan, ama sık sık vatanına gelip giden altmış yıllık arkadaşım, kara yoluyla yaptığı yolculuklarında Yunanistan üzerinden gelirken konakladığı ve yemeklerini yediği adreslerden çok memnun olduğu için, sohbetlerimiz sırasında o mekânlar hakkında bana verdiği bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Bir kenara yazarsanız belki bir gün siz de "İyi ki not almışım" dersiniz.Her iki mekân da Kavala'ya bağlı İRAKLİTSA sahil kasabasındadır. Bunlardan lokanta olanında ben de yemek yemiştim ve memnun kalmıştım. Üstelik son zamanlarda yemek listesini Türkçe de hazırlamışlar. İşte kartları:Konaklama tesislerine gelince, uzun uzun anlatmak yerine broşüründen bazı alıntılar yapıyorum.İşte ELENAVe işte STUDİOS KATERİNA[...]YANYA'DA, RASİM PAŞA OKULU İMİŞ ZAMANINDA

2017-05-07T20:36:45.576+03:00

The Turkish school (Agios Kosmas)October 28 , Agios Kosmas , Rasim Pasha , Turkish school The old two-storey building of the Turkish primary school , which was built in 1868 by Rasim Pasha was on the street October 28, at the point where today is built OTE mansion.After the liberation of our city, the building originally housed the Agricultural Boarding School and later hosted the religious association " Agios Kosmas ". In this presence, religious collection, and the second name.The holding period using the building again changed. Converted at the time, by the conquerors in prison.Eventually the two-storey building was demolished and in its place was built the current building of OTE.Ref.: www.egiannina.com[...]Yanya'da Osmanlı döneminde kurulmuş ve hâlen eğitimin emrinde ünlü okul: ZOSIMEIA

2017-03-12T10:02:08.870+03:00

1828 yılında kuruldu. Bir çok ünlünün yetiştiği bu okul bugün Yanyalı gençlerinöğrenim gördüğü önemli bir eğitim merkezi olarak faaliyetini sürdürüyor.Biz geçmişe bir bakalım ve bu eğitim-öğrenim ocağından yetişenünlü isimleri analım:Ali Asllani (1884–1966) Elmaz Boçe (1852–1925) Anastas Byku (?-1878) Abedin Dino (1843–1906) Hasan Dosti (1895–1991)Naim Frashëri (1846–1900) Sami Frashëri (1850–1904)  Mehmet Esat (1862–1952) Georgios Hatzis (Pelleren) (1881–1930)Dhimitër Tutulani ( 1875–1937 Dimitrios Hatzis (1913–1981)Qazim Koculi, (1887–1943)Qazim Mulleti, (1893–1956)Kostas Krystallis (1868–1894)Kostandin Kristoforidhi (1826–1895)Sali Nivica (1890–1920)Karolos Papoulias (1929) Ismail Qemali (1844–1919)Hodo Sokoli (1836–1883)Georgios Tzavelas (1866–1961)Hasan Tahsin Pasha (1845–1918) Pavlos Vrellis (1923–2010)  Christakis Zografos (1820–1896)Önemli Not:Bu bilgileri bulmamda bana yardımı olanSayın Ioannis Gartzios'a teşekkür ederim.[...]


Yeni yılın ilk günlerinde, yeni bir kayıp acısı

2017-01-22T14:12:28.585+03:00

 Yanya Müderrisi Şeyh Kutbi Efendi'nin torunu,
merhum Hüseyin ESİN ile merhume Hatem ESİN'in kızları,
merhume Adalet ANZAN ve de merhum Arif ESİN'in kardeşleri,
Serap YILMAZ ve Figen UYSAL'ın kıymetli anneleri,
merhum Mehmet AYDOĞAN'ın eşi
Zülfiye AYDOĞAN
hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Cenazesi 22 Ocak 2017 Pazar günü ikindi namazını müteakip
İzmir Karşıyaka Gülbahçe Camii'nden kaldırılarak
Soğukkuyu Aile Kabristanı'na defnedilecektir.

Nur içinde yatsın!DOSTLAR! BİR TARİH DAHA BİZLERİ ÖKSÜZ BIRAKTI

2016-12-05T19:15:08.613+03:00

Değerli dostlar, Yanyalılar!Ağır bir ameliyattan sonra bir süre kendimle uğraşmaktan vakit bulup etrafımda olup bitenden haberdar olabilseydim, bugün utancımdan ve ayrılık acısından ciğerim yanmıyor olacaktı. Heyhat! Geç duydum. Çok sevdiğim, çok sevdiğimiz, Yanya denilince ilk akla gelen isim, büyüğümüz, tarihimizin son yüz yılının canlı şahidi LÜTFÜ KARADAĞ 102 yaşında bizleri bırakıp gitti.Bir gün telefonum çaldı. İlk kez duyduğum ses "Bülent Kocamemi sen misin?" dedi. "Evet efendim" dedim, şaşkınlıkla. "Sen bir kitap yazmışsın Yanya hakkında, oğlum televizyonda görmüş bana haber verdi, seninle tanışmak istiyorum, bana gelir misin?" dedi. "Tabii ki efendim, bir ara rahatsız ederim" dedim. "Bir ara, mir ara yok, dedi, ben çok yaşlıyım gecikmeden gel" dedi. "Kabul ettim, adresini aldım ve hemen ertesi günü gittim. Daire kapı zilini çaldım, ufak tefek, yaşlı ama zıpkın gibi bir beyefendi açtı kapıyı. Açar açmaz irkildi, bir adım geri çekildi ve "Sen Tiraje'yi tanıyor musun?" diye sordu. Kapının ağzındayız, içeri girme fırsatım olmadı daha, "Eğer annem Tiraje'den bahsediyorsanız evet, tek bildiğim Tiraje odur, anneannem de Zeliha Hanım" dedim. Bir anda bembeyaz saçlı "delikanlı"nın gözleri hem doldu, hem parladı: "Ne kadar da annene benziyorsun, hemen fark ettim zaten" dedi. Aman Allah'ım! Hafızaya bak! İşte o andan sonra o müthiş insanla defalarca buluştum, anlattı, anlattı, ben dinledim. Son zamanlarda görüşemedik. Hayat insanı rahat bırakmıyor ki! İşler, işler, işler... Emekli de olsanız gene işler... Tercüme yapıyorum, resim yapıyorum, şiir yazıyorum, fotoğraf çekiyorum, aklım sıra sergi hazırlıkları yapıyorum, vs. Ha yarın giderim, ha öbür gün... Geçti zaman, geçti gitti ve bugün sevgili kızı beni aradı, haberi verdi. Sesi çok uzaktan ve bozuk geliyordu, parazit vardı, sözlerini eksiksiz anladım desem yalan olur ama hatırımı sordu, merak ettiğini söyledi ve bana birisinin ölümünden bahsetti. Kimin ölümü? Anlamadım, geçiştirdim, haberim olmuştur mutlaka bugünlerde o kadar kafam karışık ve kendimle uğraşıyorum ki, diyebildim. Sonra telefon kapanınca başladım düşünmeye, söylenenleri birleştirmeye, telefonda zor duyulan sesin anlattıklarını birbirlerine bağlamaya ve kafama dank etti. Lütfü babayı kaybetmişiz ve ben eşek herif bundan habersizim.Lütfü baba beni bağışla, Sayın Eldener beni bağışlayın, evlâtları beni bağışlayın, bütün Yanyalılar beni bağışlayın. Çok sevdiğim bir insanı yitirdim. Mekânı cennet olsun, nurlar içinde yatsın.Fazıl Bülent Kocamemi05.12.2016[...]YANYA'DA OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA YERALTI SU TÜNELLERİ BULUNMUŞ

2016-10-11T20:44:43.828+03:00

Η Ύδρευση των Γιαννίνων στους χρόνους της ΤουρκοκρατίαςΤου Σωτήρη Δάκαρη, Επιμελητού αρχαιοτήτων ΗπείρουΣχετικά με όσα αναφέρει ο φίλος κ. Δ. Σαλαμάγκας για την ύδρευση των Γιαννίνων στους χρόνους της Τουρκοκρατίας στο δημοσίευμά του με τον τίτλο «η Βρύση του Παζαριού» (Ηπ. Εστία τεύχος ΙΒ’ σελ. 488 κ. έξ.), θα είχα να προσθέσω λίγα ακόμα στοιχεία. Στις αρχές του Αυγούστου του 1951, ενώ εργάτες εκτελούσαν τη διεύρυνση του αμαξιτού δρόμου, πού οδηγεί απ’ την πόλη στο νεοσύστατο Σανατόριο, ακριβώς κοντά στους Αμπελώνες Σάρρα, αποκαλύφτηκε υπόγεια θολωτή κι επιμήκης στοά με κατεύθυνση από βορρά προς νότο, σκαμμένη μέσα στο σκληρό άργιλο της περιοχής, 1.50 μ. περίπου βαθύτερα απ’ τη σημερινή επιφάνεια του εδάφους.Κατά την εργασία αυτή εθίγει μέρος της παρειάς της υπονόμου αυτής και παρουσιάστηκε μεγάλο άνοιγμα. Στο σημείο που ανακαλύφθηκε η σήραγγα είχε ύψος 1.70 και πλάτ. 0.75 μ. Με τη βοήθεια εργατών, που ευγενώς διέθεσε ο Νομάρχης Ιωαννίνων κ. Χρ. Κιτσίδης, επιχείρησα μικρή σκαφική έρευνα. Η ανασκαφή έδειξε ότι επρόκειτο για τουρκικό υδραγωγό, αρκετά ενδιαφέροντα για τον τρόπο της κατασκευής του.Το δάπεδο της σήραγγας, που ήταν, όπως εσημείωσα 1.70 μ. χαμηλότερα απ’ την καμαρωτή οροφή, ήταν στρωμένο με σχιστολιθικές πλάκες, που πατούσαν σε δυό χαμηλά λίθινα πεζούλια, παράλληλα προς τα τοιχώματα της υπόγειας στοάς. Κάτω στις πλάκες αυτές βρέθηκε σχεδόν άθικτος ο πήλινος υδραγωγός.Κάθε σωλήνας είχε το ένα στόμιο στενότερο του άλλου, έτσι, ώστε το ευρύτερο άκρο κάθε σωλήνα (διάμ. 0.11 μ.) να αποδέχεται το στενότερο του άλλου. Η συνοχή τους εξασφαλιζόταν καλύτερα με τη βοήθεια άσβεστο κονιάματος.Κατά μήκος της καμαρωτής οροφής διακρινόταν κατ’ αποστάσεις ανοίγματα (οπαία), που έφταναν ως την επιφάνεια του εδάφους, τα όποια μετά την αποπεράτωση του έργου καλύφτηκαν με πέτρες και χώματα. Τα οπαία αυτά χρησίμευαν για την εύκολη εξαγωγή των ανασκαπτομένων χωμάτων έξω από την υπόγεια σήραγγα κι ακόμα για τον αναγκαίο αερισμό και το φωτισμό τ[...]YANYA'DAKİ BAZI OSMANLI ESERLERİ HAKKINDA

2016-08-12T21:21:43.847+03:00

Değerli dostlarım;Birçok makalesini sizlerle paylaşmaya çalıştığım www.egiannina.worldpress.com adlı bloğundan bu kez Osmanlı eserleri hakkındaki bir yazıyı paylaşıyorum. Yunanca bilmediğim için yazıyı Google'a tercüme ettirdim ama Türkçe'ye çevirileri Türkler'in dahi anlamadığını bildiğim için daha anlaşılır olan Fransızca'yı seçtim. Buna rağmen sonuç kötü idi. Bu nedenle tam çeviri yerine anlaşılır hâle getirerek çevirdim. Bağışlamanız dileğiyle.  Kanlı Çeşme CamiiKanlıçeşme. Yanya kalesi dışındaki en eski mahallelerden biridir. Bu bölgenin, 1430 yılında Osmanlılar gelip yerleştiklerinde kurulduğu tahmin ediliyor ve mahalle camiinin o devirde (15. YY.) eski çeşmenin yanında kurulduğu düşünülüyor. Başlangıçta cami bir mescit (minaresiz küçük cami) olarak kullanıldı. Bilâhare, 18. YY. ‘da, eski Yanya valisi Hacı Ahmet tarafından yenilendi ve camiye dönüştürüldü. Yapımından birkaç yıl sonra Ahmet Hacı’nın oğlu Muhammed tarafından çeşme de tamir edildi ve “İyi Çeşme” adıyla anıldı.Caminin eski adı, Felsefeci Dionisos hareketi ne atfen bölgede yapılan bu katliam nedeniyle “Kanlıçeşme” idi. 1611 yılında eski Larissa piskoposu Dionisos bir grup çiftçinin başına geçerek Türkler’e saldırdı. Saldırı başlangıçta yerleşik oldukları ve bir bölümü olan Kalutsianis bölgesindeydi ve bir kısmı da Türkler’den oluşuyordu. Osman Paşa Sarayı, mescidin yanındaydı ve saldırıların hedefi oldu. Vali Arslan Paşa ve karısı pencereden atlayarak kaçmayı başardılar. Saray yakılarak harabeye çevrildi. Başlangıçta korkuya kapılan Türkler, Dionisos’a muhalif olan bazı muhafazakâr Hıristiyanların desteğiyle asilere karşı saldırıda bulundular ve ayaklanmayı hızla bastırdılar. Dimitri Salamanga’nın yazdığına göre yaklaşık 200 Dionisos taraftarı bölgedeki çalılıklara saklanmaya çabaladılar ama Osmanlılar tarafından bulundular ve acımasızca katledildiler. O zaman kanlarının çeşmeden akar gibi aktığı söylendi ve hatırlanmaları için bölge ve cami Kanlı Çeşme adıyla anılır oldu.Yanya’nın kurtarılışından sonra, caminin mülkiyeti başlangıçta Ulusal Banka’ya geçti. Bilâhare, özel şahışların eline geçti ve özel amaçlar için kullanıldı. Yakın zamanda Yunanistan Devleti camiye ve bölgeye el koydu. Bu son yüzyılda camiyi kullanmak zorunda kaldık. 20. YY başında şehrimizim Müslüman halkının dinî merkeziyken, savaş sırasında pastane, İtalyan-Yunan işgali sırasında da giyim mağazası ve çamaşır yıkama merkezi olarak kullanıldı. Daha sonra, ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra, altında mağazalar açıldı.Kanlı Çeşme Camii bugün, miaresinin bir bölümü muhtemelen 1940’daki İtalyan bombardımanıyla yıkılmış da olsa göreceli olarak iyi durumdadır. Fethiye Camii “Zafer Camii” (Böyle çevirmiş blog yazarı) Kale’nin Doğu tarafında İç Kale’de yer alır. Baş Melek Mihail’in kilisesinin üstüne ya da çevresinde inşa edilmiştir.Başlangıçta minaresiz bir mescid idi. Bunun ne zaman yapıldığı hakkında farklı görüşler var. Aravantinos’a göre 1430 yılında kentin tesliminden hemen sonra bahsi geçen kilisenin yanında inşa edildiği şeklinde değerlendiriyor.  Buna göre Hıristiyan halkın dinlerini serbestçe uygulamalarına izin verilmesi sayesinde birkaç yıl iki ibadethane yanyana ayakta durmuş [...]Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş taraftarı olabiliriz ama aynı zamanda PAS Ioannina taraftarıyız değil mi?

2016-07-16T21:10:41.184+03:00

PAS Ioannina futbol takımı ilk kez Avrupa Futbol Salonu'na katıldı ve oynadıkları Norveç takımını 3-0 yendi.
Bunun için aşağıdaki karikatürü gördüm ve paylaşmak istedim.
Asker Tepedelenli Ali Paşa'ya soruyor:
"Paşam, bugün kimi suda boğacağız?"
Paşa cevap veriyor:
"Birkaç Norveçli sarışın Viking'i".

Kaynak / Ref.: www.egiannina.comYANYA KALESİ DOĞU TARAFINDAN İKİ ÇİZİM GÖRÜNTÜ

2016-06-18T12:20:10.076+03:00
Efharisto poli: www.egiannina.worldpress.comGERÇEK KAHRAMANI DÜŞMAN DA ALKIŞLAR

2016-06-12T09:49:37.194+03:00


L'ECHO D'ALGER Gazetesi 25 Mart 1913

Yunanistan'da Yanya'nın tesliminden sonra- Esat Paşa Pire'de
Atina, 24 Mart - Esat Paşa ve Yanya ordusunun Türk Genel Kurmayı Pire'ye vardılar.
Türk subaylarının gelişini rıhtımda izleyen büyük kalabalık
Esat Paşa geçerken alkışladı.

Bu haberde yazılı olmasa da, başka zamanlarda, başka belgelerde okuduğum benzeri haberlerde, Esat Paşa'nın sadece Türkler değil, Yunanlılar tarafından da alkışlandığı yazılıydı.
Böyle bir kahramana sahip olduğumuz için gururluyuz.YANYA'YI ÇEVRELEYEN DAĞLARDAN "MİTSİKELİ" KARLAR ALTINDA

2016-06-11T17:07:40.039+03:00


Ref: www.ligapola.blogspot.com
Teşekkürlerimizle.