Subscribe: Esser Agaroth
http://esseragaroth.blogspot.com/feeds/posts/default
Added By: Feedage Forager Feedage Grade A rated
Language: English
Tags:
esser agaroth  hebrew  israel  jewish  jews  state  או  אני  את  ישראל  לא  מדינת ישראל  על  של 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Esser Agaroth

Esser Agaroth (2¢)The approximate monetary equivalent of two cents: Commentary on life in Israel and on being Jewish.Updated: 2018-01-16T14:06:07.381+02:00

 חוגגים את חג המולד בישראל/Christmas in Israel

2017-12-27T16:50:09.472+02:00

ט׳ לחודש העשירי תשע״חEnglish follows the Hebrew.(ללחוץ על התמונות כדי להגדיל אותן)בראשון לציון יש לפחות שלוש חנויות שמוכרות ציוד וקישוטים לחג המולד. וחג המולד הוא חג שמציין את היליד של יש״ו (פירוש: ימח שמו וזכרו) האל המזויף ומשיח שקר של הנוצרים במיתולוגיה שלהם.אפשר לקרוא את Disproving Christianity in 10 Minutes ולצפות את הסרטון (אנגלית) כדי ללמוד עוד על האגדות של הנוצרים לקחו מכל מיני מיתולוגיות העתיקות שכבר קיימות לפניה. למשל, הסיפור של מציל/מושיע שנולד לבתולה הוא סיפור פופולרי מאוד בתרבויות עתיקות כאלה. אני לא זוכר מהעבר שהיו כל כך הרבה חנויות איפה מוכרים קישוטים וציוד אחר של חג המולד בגלוי בגלוי. זה נראה הולך ומחמיר. ראשון לציון ידועה כעיר מלאת אוכלוסייה די גדולה של עולי (ברית המועצות) בריה"מ לשעבר. אני לא יודע את האיפור של האוכלוסייה המסוימת הזאת. אבל כבר ב -1997, אלה שהגיעו מברית המועצות לשעבר היו רק 40% יהודים, או אפילו פחות. אז, או בעלי חנות בראשל"צ הם יהודים המנצלים עבודת זרה, כמו שמצאתי בירושלים במדרחוב בן יהודה, או שהם פשוט נוצרים עצמם. קשה לדעת. מאז שנת 2006 לפחות, התחנה המרכזית החדשה בתל אביב מלאת דוכנים של מכירות לקישוט ומכירה של חג המולד, ולא בשביל הערבים הנוצרים המגוררים ביפו, אלא בשביל העובדים הזרים מהודו, מהפיליפינים וממקומות נוספים.(Click on the images to enlarge)התחנה המרכזית הישנה בתל אביב נראת כמטה הנוצרים בגלל כל הנוצרים אתיופים ואפריקאים אחרים המסתובבים שם ומצוידי צלב סביב הצוואר ותמונות של האל המזויף שלהם תלויות במסעדות ובבתי עסק אחרים. פעם אנשים כאלה היו נזהרו לא להסתובב ככה לפרסם לציבור שהם לא יהודים. הדור החדש של נוצרים אתיופים ואוקראינים, וגם עובדים זרים, כבר לא מתביישים. אפילו האוונגליסטים והמתנדבים הנוצריים ביהודה ושומרון שהשליכו את סמלי הפגאניות. מפני שהם פועלים כדי להשיג חניה באדמתנו, כנראה הם רואים את הדמוקרטיה של מדינת ישראל כעוזרת להשגת המטרה הסופית הזאת שלהם.זה אירוני שנוצרים כאלה מתרכזים על החשובות של את הסמלים פגאני האלה, תוך כדי הם שומרים על אותם התיאולוגיה והספרות. הדבר האחרון אני רוצה להגיד על ציון הלידה המיתולוגית של אלוהות / משיח שקר הזה. במקרה, אני ראיתי את התמונה הזאת בפייסבוק. כן, לראות את התמונה כזאת עצובה. אבל, מה שיותר עצוב הוא שאנשים צחקו עליה, אפילו לפחות יהודי דתי אחד. ועוד מישיהי ששיתפה את התמונה היא בעלת עבר חשוד, ונראה שהיא מתעלמת מהבקשות להסביר את שהיא עשתה בעבר. (ללחוץ כאן לקבלת דוח מלא באנגלית). ועכשיו, מגיע החלק הכי העצוב . מיסיונרית חשודה זו זוכה לשבחים על ידי "ציונים דתיים" על הפעילות שלה למען ישראל. (אֲנָחָה) איזה חבל. יש מ[...]אני מתנגד להבעה דתית חופשית בהר הבית/I am Against Freedom of Religion on the Temple Mount

2017-12-22T13:02:33.034+02:00

ערב שבת קודש פר׳ ויגש תשע"ח
English follows the Hebrew.

לפני יומיים, ביום האחרון של חג חנוכה, שלושלה יהודים נעצרו מפני שהם השתחוו בהר הבית וקראו בקול רם את קריאת שמע.

allow="encrypted-media" allowfullscreen="" frameborder="0" gesture="media" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/O-s8kj3HESE" width="560">

הסרטון ע"י תנועת חוזרים להר

עשר אגורות (2¢):
ברור שכוחות השלטון צריכים לתת ליהודים להתפלל בהר הבית. וגם ברור שהם צריכים לתת ליהודים לקיים את מצוות עשה של בניית בית המקדש. אבל יש אפילו הרבה רבבנים ממזדהים כ״דתי הלואמי״ שמתנגדים לזה. בכל מקרה, יש לשבח ולברך את המעשים של הצעירים האלה בצורת מרי אזרחי (הפגנה דרך פעולה בלתי אלימה) למען זכויות היהודים במולדתנו.

אין לי שום מושג איך אפשר ליהודים שומרי תורה ומצוות לטעון שמותר להתפלל לאל מזויף או אפילו להתפלל לקדוש ברוך הוא בצורה אסורה. הם טוענים ככה כל פעם שקוריא לממשלת מדינת ישראל לתת לכל מי שרוצה ובכל עת שהוא רוצה לעלות להר הבית ולהתיר לכולם להתפלל שם חופשי ולאפשר "חופש דת" בהר הבית, ולמעשה מעודדים יהודים להתפלל יחד עם נוצרים ומוסלמים, טעות לגמרי בפירוש של "בית-תפילה יקרא לכל-העמים"(ישעיהו נו,ז).

בסיכום שהפעילים של הר הבית צריכים להיות מדויקים בשפה שלהם. דמוקרטיה, או במקרה הישראלי דמוקרטי, היא מושג יווני. זוכרים את היוונים? נלחמנו נגד השפעתם על העם היהודי להתבוללות, שהגיעה לשיאה בהקדשה מחדש של בית המקדש, שבדיוק סיימנו לחגוג.

לכן אני מתנגד לחופש הביטוי הדתי בהר הבית. מותר להתפלל רק לקדוש, אלא רק בדרך הנכונה.


Esser Agaroth (2¢):
Two days, on the last day of Hanukkah, three Jews were arrested for prostrating themselves and calling out Shema Yisrael on Har HaBayit (the Temple Mount), as you can see in the video above from the Hozerim leHar (Return to the Mount) movement.

Clearly, Jews need to be allowed to pray on Har HaBayith. We need to be allowed to fulfill the positive commandment to build the Beth HaMiqdash (the Temple). But, there are even many "Religious Zionist" rabbis who are object to this.

Nevertheless, the civil disobedience of these young men should be praised, in the struggle for Jewish rights in our own homeland.

However, I am against freedom of religious expression on allowed on Har HaBayith.

I have absolutely no clue as to how it is possible for Torah observant Jews to claim that it is permissible to pray to a false deity or even pray to the Holy One Blessed Be He, in a strange ie. forbidden) manner.

This is essentially what they are doing when they call upon the Israeli Government to allow for "religious freedom" on Har HaBayith, and actually encourage Jews to pray together with Christians and Muslims, a complete misunderstanding of the term they like to throw around "House of Prayer for all Nations" (Isaiah 56:7).

My point is that Har HaBayith activists should be precise in their language. Democracy, or in Israel's case deMOCKracy, is a Greek concept. Remember the Greeks? We fought against their influence on the Jewish People to assimilate, culminating in the re-dedication of the Beth HaMiqdash (Temple), which we just finished celebrating yesterday.

This is why I am against freedom of religious expression on Har HaBayith. It is only permissible to pray to the Holy One, Blessed Be He, and only in the proper manner.מה המצב של צה"ל? / The State of the IDF

2017-12-17T11:02:03.953+02:00

ו' חנוכה תשע"ח
English follows the Hebrew.
0404 - 14.12.17
אם לא קבלתם את הסעיף עד היום, אז כעת הגיע הרגע. זה פשוט לא יאמן, בלתי נתפס ולא מתקבל על הדעת שכך צה״ל - הצבא הגדול שלנו נראה. זה מטריף את הדעת! מה קורה כאן? מישהו חייב לתת לעם ישראל הסברים. מישהו חייב לתת הסבר להורי החיילים. מישהו חייב לעשות כאן סדר. (המשך...)

(הסרטון הגיע אליי בזכות מיכאל מילר)
עשר אגורות (2¢):
הנה עוד דוגמא שמראה ומוכיח שאכפת לממשלת מדינת ישראל יותר על מה שעמים אחרים חושבים עלינו ממה שהקב"ה חושב עלינו או אפילו יותר ממה שהאזרחיםהנה עוד דוגמא שמראה שאכפת לממשלת מדינת ישראל יותר על מה שעמים אחרים חושבים עלינו ממה שהקב"ה חושב עלינו, יותר ממה שנחנו חושבים על עצמנו, או אפילו יותר ממה שהאזרחים (המצביעים) חושבים על אנשי הממשלה.

ואין צריך לומר שאף אחד לא רוצה להיות ה"אלאור אזריה" הבא.

allow="encrypted-media" allowfullscreen="" frameborder="0" gesture="media" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/l518GFNfboo" width="560">
0404 - December 14, 2017
If you have not received the section to this day, then the moment has come. It is simply unbelievable, inconceivable and unacceptable that this is how the IDF - our great army looks. It's crazy! What is going on here? The Jewish People deserves an explanation. Soldiers' parents deserve an explanation. Someone has got to do something. (cont.)
(Tip Credit: Michael Miller)
Esser Agaroth (2¢):
Here is another example that shows that the government of the State of Israel cares more about what other nations think of us than what God thinks of us, more than we think about ourselves, or even more than citizens think about government officials.

Needless to say, no one wants to be the next Elazar Azaria.אסור לצפור? / Forbidden To Honk?

2017-12-17T13:23:06.492+02:00

כ"ב לחודש התשעי תשע"ח

English follows the Hebrew.

אמא שלי ילידת לוס אנג'לס. ופעם היא סיפרה לי שאסור לצפור בתוך העיר בברלי הילס, הנמצאת במחוז לוס אנגילס, מפני שצפירות מפריעה לתושבים העשירים ומפונקים. שנים אחרי זה היא אמרה לי שהיא סתם צחקה וזאת פשוט בדיחה שהיא שמעה בילדות שלה.  הדודה  שלי (אחותה) סיפרה לי אותו הדבר.

ולכן, אני הופתעתי לראות את השלט הזה בפרוור בגוש דן. מעלום לא ראיתי דבר כזה בארץ.

מה אתם אומרים על זה?

(image)
"Urban Area
It is forbidden to honk."
My mother, who is a native [Los] Angelina once told me that is it against the law to honk your horn in the the City of Beverly Hills (located within Los Angeles County), since it would disturb this city's high class residents.  Years later, she said it was a joke she had heard as a child, teasing those who lived in Beverly Hills. My aunt, her sister, had told me she had heard the same joke.

And so, I was surprised to see this sign in a Tel-Aviv suburb. I have never seen such a thing in Israel.

Why do you make of it?Christian Missionary Activity is Legal in Israel

2017-11-06T19:26:40.489+02:00

י״ח לחודש השמיני תשע״חThe Jewish Press: Bus Driver Waited Patiently for Passenger Who Was Removing Missionary PostersDavid Israel - 16 Heshvan 5778 – November 5, 2017The dissemination of missionary materials is illegal in Israel, but the country still experiences waves of this contraband content, most recently at the Savidor Central Train Station in Tel Aviv, according to a resident of Tel Aviv who reported it to Hakol Hayehudi. The Jewish woman approached a bus station adjacent to the train terminal when she noticed missionary posters and pamphlets, and immediately began removing them and collecting the booklets. But then her bus entered the stop’s bay and she had to stop and board the bus – when the driver, who had noticed her actions, turned to her and asked: “Is this missionary material?” When she answered in the affirmative, the driver asked her to exit and continue the work of removing the material, and waited for her to finish. “It was heartwarming to see the Jewish sentiment waking up against the missionaries,” the woman told Hakol Hayehudi.Esser Agaroth (2¢):While David Israel properly points out that Christian missionary activity is a problem in Israel, he incorrectly states that..."The dissemination of missionary materials is illegal in Israel, but the country still experiences waves of this contraband content..."Missionary activity in NOT illegal, according to the laws of the State of Israel, with a couple of exceptions, and is stated in the original Hakol HaYehudi article in Hebrew which Israel cites:מדינת ישראל ממשיכה להיות כר פורה לפעילות מסיונרית של כתות נוצריות שונות, וזאת עקב הפרצות בחוק שאינן אוסרות פעילות מסיונרית אלא כשידול קטינים או שידול עבור כסף או טובות הנאה. The State of Israel continues to be fertile ground for the missionary activity of various Christian sects, due to breaches in the law that do not prohibit missionary activity, except as solicitation of minors or solicitation for money or favors. (Fixed Google Translation)HaKol HaYehudi's use of the word "breaches" is in criticism of the law, not in reference to the Christians' violations of the law. As far as can be told, these Christians were not violating State Law, only Torah Law. And we all should know by now how exactly the State regards Torah Law.Even the left-wing, formerly a reliable ally in the fight against Christian missionaries, has adopted the attitude of "democratic freedom of religious expression." This attitude appears to have developed from the belief that if the State of Israel legislates against one group's beliefs, the left's secular and Torah-distorting elements could be the State's next targets, not to mention the beliefs of the foreign workers and fake refugees that Left has been filling the Land with.I believe that the seeds of this attitude were planted by Christian activists themselves. I am sure that al the money they throw around in Israel didn't hurt their influence either.But, I digress... No one is perfect. We all make mistakes. However, suggesting that the State of Israel deserves credit for maintaining a sound and very important law, which in reality, it does not, misleads your readers into giving credit when it is not deserved.And so, I ask The Jewish Press to issue a correction, or provide a reference to Israeli State Law legal, demonstrating that I have erred.  (Did the Knesset actually do something right by repairing this travesty, while I wasn't paying attention? I sincerely doubt it.)[...]New 20 and 100 Skekel (NIS) Notes: Read Between the Lines

2017-10-14T22:23:35.379+03:00

מוצש״ק פר׳ בראשית תשע״ח
YNET: Shekel bills depicting poetesses to enter circulation
New bills bearing likeness of Leah Goldberg on NIS 100 bill and Rachel the Poetess on NIS 20 bill to enter circulation after adjustment and calibration period for banks, businesses concludes; experts say bills would likely be last issued by government before total switch to digital currencies, credit cards.

Gad Lior: 13.10.17

Two new shekel bills in the Bank of Israel's poets' series will be entering circulation in the coming weeks, depicting poetesses Rachel (Bluwstein) and Leah Goldberg.

The new bills will be in denominations of NIS 20 (Rachel) and NIS 100 (Goldberg), joining the two bills from the series already on the market: a NIS 50 bill issued in September 2014 featuring Shaul Tchernichovsky and an NIS 200 bill issued in December 2015 featuring Nathan Alterman.

(blah, blah, blah...)

Economic officials have estimated this would be the last series of paper bills issued in Israel, as paper money is only changed once every few decades, as has been the case in this instance, and in 10-20 years payments are more likely to be made using smart phones, computers and credit cards, all but nullifying the need for cash.

Esser Agaroth (2¢):
So, was I the only one who noticed that a mainstream news source actually reported what only a few of us have been thinking?

Does anyone even care about the impending doom of cash? Or that these notes aren't even worth the plastic they are made out of?

Nope. Probably not.

You all just think about the wonderful "convenience" of the technological advances that the powers that be are providing you, right?

Right.

Related Posts:
Is Sari Raz A Racist? Or Is She Just Stupid?
The "Unbreakable" New Israeli Shekelהטעות של חוק ״ירושלים רבתי״/The Mistake in the "Greater Jerusalem" Law

2017-10-06T17:27:40.862+03:00

ערב שבת קודש חול המועד סוכות תשע״ח
YNET: נתניהו על הפיוס הפלסטיני: "לא נקבל פיוסים מדומים על חשבוננו"
03.10.17 (מורן אזולאי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר במעלה אדומים ואמר כי "אני מכריז על תנופת פיתוח מועצמת. אנחנו נבנה כאן אלפי יחידות דיור, המקום הזה יהיה חלק ממדינת ישראל". הוא הוסיף כי הוא "תומך בחוק של ירושלים רבתי", שעל פיו רשויות הסמוכות לירושלים יצורפו לשטחה המוניציפלי, אך לא יסופחו לישראל מבחינה מדינית. נתניהו התייחס למגעים לפיוס פלסטיני ואמר: "איננו מוכנים לקבל פיוסים מדומים שבהם הצד הפלסטיני מתפייס על חשבון הקיום שלנו". (המשך)
עשר אגורות (2¢):
 התוצאה העיקרית של חוק של ״ירושלים רבתי״ תהיה ריבונות על 19 ישובים.

לפני שנים ,תושב הישוב תקוע הסבור לי למה הם לא בנה גדר סביב הישוב. הוא אמר לי ״כרגע שקיים גדר סביב לישוב, זה לא מודיע לערבים שמה יש בפנים הוא שלנו. אלא הגדר הזה מודיע לערבים שכל מה שנמצא חוץ הישוב לא שייך לנו.

אפילו לפני אריאל שרון בנה את ״גדר הבטחון, שמוסר את אותו המסר לערבים ככל הגדרות, ״ הכוחות בשליטה כבר החליטו את גבולות מדינת ישראל, ולפי רצונם הן לא כוללות כל יהודה ושומרון.

אז מה יהיה?
YNET: PM pledges 1,200 housing units to Ma'ale Adumim, hints at annexation
Speaking during a Likud faction gathering in the settlement, Netanyahu promises reinvigorating construction and development, pledges Ma'ale Adumim 'will always remain part of Israel'; tells residents he backs incorporating other settlements into Greater Jerusalem bill for planned annexation.

Elisha Ben Kimon | 03.10.17 (cont.)
Esser Agaroth (2¢):
The main result of a Greater Jerusalem law would be sovereignty over 19 settlements.

Once a resident of the settlement of Tekoa who thinks to me why they did not build a fence around the settlement. He said to me, "As soon as there is a fence around the settlement, it does not tell the Hebrews that what's inside is ours. Rather, such a fence informs the Arabs that everything that is outside the settlement does not belong to us."

Even before Ariel Sharon built the so-called "security fence, which delivers the same message to the Arabs as all fences do," the powers that be had already decided the borders of the State of Israel, and according to them they do not include all Judea and Samaria.

So, what is really going to happen?להרוויח כסף מתיירות נוצרית/Making Money from Christian Tourism

2017-09-12T23:31:38.159+03:00

כ"ב לחודש השישי תשע"ז
English follows the Hebrew.

הערב הייתי במדרחוב במרכז העיר ירושלים. אני לא הייתי שמה לפחות שנה כבר. ירדתי ברח' בן-יהודה, נכנסתי לחנות הראשונה לשאל אם יש להם גלויות דואר. הוא אמר לי שאין לו אבל ללהמשיך לרדת עוד כמה מטרים ואפשר למצוא גלויות בחנות שמה. הודתי לו והתחלתי לצאת. אבל עצרתי כשראיתי סמל של מיסינרים נוצרים. הסמל הזה נראה כשלושת הסמלים בתמונה (ראה ימניה), אבל מחוברים ביחד. אני רואה את הסמל הזה על מוצרים באיזור המדרחוב שנים כבר, לכן אני בכלל לא הופתעתי.

הסמל הזה של הדג הוא סמל ידוע של הנוצרים. אני ראיתי את הסמל הזה רקום על איזה תיק מחומר בד.

שאלתי את בעל החנות אם הוא יודע מה הסמל הזה. הוא אמר שזה לתיירים. התחלתי להסביר לו שהסמל הזה שהם רוצים להתחבר אלינו ולגור כאן, ו... הוא לא נתן לי לסיים את המשפט, והגיב שהם לא רוצים שום דבר ממנו, אלא הם פשוט אוהבי ישראל.

אמרתי לו שזה עבודה זרה. הוא הגיב שהוא כבר שאל איזה רב, והרב הזה אמר לו שזה מותר למכור. ואז אני אמרתי לו שקל מאוד למצוא רב שיגיד לו את מה שהוא רוצה לשמוע. הוא חזר שזה פשוט תיק שופר לתיירים. אז אני ויתרתי על זה.

כשיצאתי, אני אמרתי, "כסף, כסף, כסף."

מה עוד הייתי יכול לעשות?

So, there I was this evening on Ben Yehudah Street in Downtown Jerusalem. I had not been there for at least a year. I walked down the street, and went into the first open store to ask if they had any postcards. The owner of the store told me he didn't, but to continue down the street a few yards and I would find postcards at the store there. I thanked him and started to leave. But I stopped when I saw a Christian missionary and "Messianic Jewish" symbol. This symbol looks like the three symbols in the image (above), but attached to each other. I've been seeing this symbol on products in the Ben Yehudah area for years now, so I wasn't in the least bit surprised.

The fish symbol well-known Christian symbol. I saw it in this store embroidered on a cloth bag.

I asked the owner of the store if he knew what this symbol was. He said it was for tourists. I started to explain to him that this symbol represents Christians' desires want to attach to us and live here, and ... He did not let me finish my sentence, and responded that they did not want anything from, and that they were simply lovers of Israel.

I told him this was avodah zarah (foreign worship). He responded that he had already asked a rabbi, and this rabbi told him that it was permissible to sell. Then I said to him that it was very easy to find a rabbi to tell him what he wanted to hear. He repeated that it was simply a shofar (ram's horn) bag for tourists. So I gave it up.

When I left, I said, "Money, money, money."

What else could I have done?מדינת ישראל שולחת את הכסף שלנו ליהודים בחו״ל/Israel Sends Money to Jews in the Exile

2017-09-11T16:25:20.157+03:00

ט״ז לחודש השישי תשע״זEnglish follows the Hebrew. תרגום של מאמר עיתון הארץ ׁׁ(למטה):הארץ: מדינת ישראל מבטיחה לשלוח מיליון דולרים לעזור לקהילה היהודית ביוסטון, טקסס, ההרוסה ע"י שיטפונות"שנים הקהילות היהודיות עמדו עם ישראל כשהיא צריכה עזרה מהם. עכשיו תורינו לעמוד עם הקהילה היהודית שביוסטון," אומר שר התפוצות נפתלי בנט.AP, 04/09/17נפתלי בנטבנט אומר ש"שנים הקהילות היהודיות עמדו עם ישראל כשהיא צריכה עזרה מהם. עכשיו תורינו לעמוד עם הקהילה היהודית שביוסטון." יגישו את הצעת תרומת כסף הזאת בבקשת אישור מהממשלה בישיבת הקבינט. הרווי הגיע ב-25/08/17, והיכה את העיר, חמישה ימים רצופים, גשמים כבדים, וגרם נזקים שעולה עשרות מיליארדים דולר בערך לתקן ולבנות מחדש.נציגי מדינת ישראל אמרו ביום שני (03/09/17) שהיא תורמת $1 מיליון דולר לקהילה היהודית ביוסטון לעזור לה להתאושש אחרי הוריקן הרווי. שר התפוצות נפתלי בנט אמר שהכספים האלה יעזרו ל-60,000 אנשים בקהילה החזקה הזאת לתקן ולבנות מחדש בתי ספר, בתי כנסת, ומתנ״ס שהסופה והשיטפונות הזיקו אותם.עשר אגורות (2¢):אחרי הוריקן קטרינה, לפחות קהילה יהודית אחת גייסה תרומות של מיליונים כדי לבנות מחדש את בית כנסת שלהם ההרוס.לאחרונה ולפני הוריקן הרווי, אירעו כמה שיטפונות ביוסטון, טקסס, שגרמו נזקים לקהילה היהודית שמה. אבל כמו היהודים בארה״ב שבנו מחדש את בית הכנסת שלהם, היהודים ביוסטון מתעשקים להשאר בגלות למרות האירועים כאלה. הזמן הגיע כבר לעזוב את הגולה, לצאת מהמדינות של הגוים ולעלות לארץ היחידה שייכת לעם ישראל.והיהודים האלה ציונים?! בכלל לא. לא אכפת להם לעזור את היהודים האלה לעלות ארץ ישראל. אלא אכפת להם אך ורק על הרושם שלהם ושל מדינת ישראל בפני הגוים.כנראה אתם הייתם שואלים אותי, ״לא כדאי לדון בהם בכף זכות?״מי שמזדהה כדתי ציוני, ורוצה למסור שלטת חלקי ארץ ישראל לערבים, לתת אזרחות מדינת ישראל לעוד הרבה ערבים המזדהים כ״פליסטינאים,״ ולזרוק כסף (שלנו!) ליהודים כדי לבנות מחדש את הקהילה שלהם בחוץ לארץ, ולא לעזוב את המדינות של הגוים, ולעלות לארץ היחידה של עם ישראל, אלא כדי לעזור ליהודים האלה להשאר בגולה, לא מגיעה לו שום כף זכות ממני.אתם רוצים שהמסים ששילמתם לממשלה יגיעו ליהודים בחוץ לארץ כדי לעזור להם להשאר בחוץ לארץ?אני לא רוצה.התכנית של בנט כנגד התכנית של אראפט יש״וBennett's Plan vs. Arafat's ysh"w PlanHa'Aretz: Israel Pledges $1 Million Aid to Houston's Flood-devastated Jewish Community'For years the Jewish communities stood by Israel when it needed their help; now it is our turn to stand by Houston's Jewish community,' Diaspora Minister Naftali Bennett saysThe Associated Press Sep[...]עוד אלימות נגד היהודים בשומרון/More Violence against Jews in Samaria

2017-09-03T15:54:47.146+03:00

י״ב לחודש השישי תשע״זEnglish follows the Hebrew. הקול היהודי: תיכוניסטים מראשל"צ הובאו לפנות כ"עבודה לחופש" (להרוס בתים של יהודים)גלרייה: מאות שוטרים הרסו הלילה בתים והחרימו מכולות ביצהר תוך הפעלת אלימות קשה. לאחר מאבק נחוש חלק מיעד הפינוי לא בוצע. "ליברמן הגיבור מעז לזרוק באמצע הלילה אישה בחודש התשיעי להריונה", אומרים ביצהראביגדור ליברמןל' אב תשע"ז 22/08/2017 כוחות גדולים של משטרה וצבא הגיעו הלילה ליישוב יצהר על מנת להרוס שני בתי מגורים בשכונת "קומי אורי" שבדרום יצהר. מאות שוטרים צעדו רגלית מהכפר עוריף ובמקביל הגיע כח נוסף מלווה בכלים הנדסיים משער הישוב והחלו בפינוי בשני מוקדים, האחד בשכונת קומי אורי והשני חמש מכולות שהוצבו בשטח הישוב עצמו. בשכונת קומי אורי (הכיפה הסרוגה), החלו הכוחות בהריסת שני בתי משפחות צעירות, שבאחת מהן נמצאת האם בסוף החודש התשיעי להריונה. לאחר שעות ארוכות יצאו הכוחות מהיישוב, מבלי שהשלימו לחלוטין את הריסת הבתים, וזאת לאחר שעשרות תושבים הגיעו למקום להביע מחאה פסיבית כנגד גירוש המשפחות. התושבים חסמו את דרכי הגישה לפינוי, כמה מהם הצליחו לחסום בקרשים את דלת בית אחת המשפחות, ולשוטרים לקח זמן רב לפנותם. בנוסף ניסו השוטרים להכניס לשטח מחפרון ומשאית אך הללו לא הצליחו להגיע לבתים. (המשך)עשר אגורות (2¢):כבר כתבתי על הישוב יצהר ,שהיא מטרה להריסה של הממשלה (אנגלית) מפני שהיא אחת הישובים האידיאולוגיות ביותר ביהודה ושומרון. ברגע שממשלת ישראל תצליח להגרש את התושבי יצהר ולהרוס את הישוב, תושבי הישובים הנשארים, שמיועדים לההרס על פי החלטת הממלשלה, יתיאשו ויהיו מוכנים לקום ולצאת מהישובים האלה ללא שום ויכוח. ברגע נציגי הממשלה מגיעים להגיש להם את הצו על כך, נראה לי שהמזוודות יהיו כבר מאורזות.תושבי הישוב גם דיווחו על אלימות על ידי המשטרה במהלך תקרית זו, ואמרו שהיא כוללת מכות לאזור בין הרגליים. (מעניין לחשוב על האפשרות שהשוטרים הכו לברית מילה.). וגם תושבי הישוב נמנעו מלהגיע לתפילת שחרית ולעבוד בזמן, בשל סגירת כבישים שהוזמנו על ידי מפקד חטיבת שומרון, גלעד עמית. כל יהודי שעדיין מופתע מאירועים כאלה פשוט לא שם לב למה שקורה בסביבתו, ... או אולי לא רוצה לשים לב. יותר גרוע מחוסר תשומת הלב, הרבה נאמני המדינה (הממלכתים) "הדתיים" עדיין מדברים על ההבדלים המתנחלים האלה (שמגישים לחיילי צה״ל שמגיעים לפנות תושבים ולהרוס את ביתם) ל״מתנחלים ההם״ (שמשתדלים להציל את הבתים שלהם, אפילו שדבר כזה נוגד לרצון הממשלה). והמתנחלים וחוצפנים האלה מ[...]מזל טוב, ח״כ אורן חזן!/Mazal Tov, MK Oren Hazan!

2017-08-29T23:57:15.192+03:00

ח׳ לחודש השישי תשע״ז

(image)
"OMG I'm a father..."
(edited screen shot)

English follows the Hebrew.

עשר אגורות (2¢):
איזה אב לילדים לא מבין את ההרגשה הזאת של ח״כ אורן חזן (ליכוד)?

אחת הסיבות אני אוהב את אורן חזן שהוא ח״כ של העם, ושהוא אומר את מה שהוא חושב. לפעמים זה מכניס אותו לתוך בלגן, ומי יכול לדעת את מה התנהגות הזאת יעשה לעתיד שלו במפלגת הליכוד?

אבל אז מה? אנשים אוהב אותו, ואנחנו יכולים להזדהות איתו.

מזל טוב, ח״כ אורן חזן, אבא׳לה!


Esser Agaroth (2¢):
What father cannot understand this feeling expressed here by MK Oren Hazan in the photo above?

One of the reasons I like Oren Hazan is that he's the people's Member of Knesset, and he says what he thinks. This sometimes may get him into trouble, and who knows what it will do to his standing in his current Likud Party.

But, so what? People like him; we can relate to him.

Mazal Tov, MK Oren Hazan, Daddy!Spanish Rabbi Meir Bar-Hen: Europe is Lost.

2017-08-22T08:13:21.070+03:00

כ"ז לחודש החמישי תשע"זEsser Agaroth (2¢):One European rabbi seems to be able to read the proverbial writing on the wall.JTA: Following terrorist attack, Barcelona’s chief rabbi says his community is doomedBy Cnaan Liphshiz, August 18, 2017Rabbi Meir Bar-Hen(JTA) — Commenting on deadly attacks in Catalonia, the chief rabbi of that region in Spain said his community is doomed, partly because of radical Islam and the alleged reluctance of authorities to confront it.Rabbi Meir Bar-Hen has been encouraging his congregants to leave Spain, which he called during an interview with JTA a “hub of Islamist terror for all of Europe,” for years before the attacks Thursday and Friday, he said. At least 14 victims and five suspected terrorists were killed in Barcelona and the resort town of Cambrils, 75 miles south of that city. To Bar-Hen, whose community on Friday resumed activities that it had suspended briefly following the Barcelona attack, “Jews are not here permanently,” he said of the city and region. “I tell my congregants: Don’t think we’re here for good. And I encourage them to buy property in Israel. This place is lost. Don’t repeat the mistake of Algerian Jews, of Venezuelan Jews. Better [get out] early than late.”A white van on Thursday careered into crowds on Las Ramblas, Barcelona’s feted thoroughfare, when the street was packed with locals and tourists. Along with the fatalities, more than 100 were injured. The driver of the van fled on foot and was believed to be still at large on Friday. Police shot dead another man at a checkpoint Thursday. The Islamic State terrorist group claimed responsibility for that attack.Hours later, police killed five men during a raid in Cambrils whom police said were terrorists planning an imminent attack.Part of the problem exposed by the attacks, Bar-Hen said, is the presence of a large Muslim community with “radical fringes.” Once these people are “living among you,” he said of terrorists and their supporters, “it’s very difficult to get rid of them. They only get stronger.” He also said this applied to Europe as a whole.“Europe is lost,” he said.Unfortunately, he may have back-tracked a little:Bar-Hen emphasized that he was speaking as a private person and not for all the members of his community.Of course, there are always some hold outs among European "Jewish leaders." Whether it's because they like their positions of power or honestly "mean well," I have no idea. I have stopped trying to figure these people out: Displaying a defiant and more confident attitude than Bar-Hen, the Federation of Jewish Communities of Spain issued a statement expressing “full confidence in security forces who work daily to prevent fanatics and radical Muslims from inflicting pain and chaos on our cities.” And even though this European rabbi wisely points out more proof that Esau (The West) and Yishma'el (Arabs/Muslims) hate Ya'aqov (Israel), most Jews will unfortunately still ignore or downplay it:Bar-Hen also charged that authorities and some politicians are reluctant to confront Islamist terrorism. He cited the government’s decision in April to allow Leila Khaled, a Palestinian terrorist who was convicted in a plot to hijack an airplane in 1969, to enter the country for a book festival. This showed authorities “do not understand the nature of terrorism, if they treat it as an action by the disenfranchised,” Bar-Hen said.Ignoring calls to ban the visit by Khaled — book fair organizers hung posters of Khaled on main streets — Barcelona Mayor Ada Colau Ballano of the far-left Barcelona en Comú party led the passage in April of a City Council resolution condemning Israel’s “violations of international law.”Too bad other European r[...]Arutz 7 (Israel National News) Fail!

2017-08-15T10:00:35.925+03:00

כ"ג לחודש החמישי תשע"זArutz 7 has been involved in in kinds of shenanigans, forcing me and other bloggers to cease citing their reports. But this fail of theirs takes the cake, forcing me to mention me to mention them here.Last night, one side of the pedestrian walking bridge connecting B'nei B'raq and Giv'at Shmu'el was knocked down by a truck. Arutz 7's Hebrew site reported on this accurately. Arutz 7's English site did not.The bridge that collapsed was not the bridge at the Giv'at Shmu'el "Coca-Cola" Junction, but rather the next bridge north. The report appears to have been fixed, at least by midnight last night.So, the writer made a mistake. Big deal, right? We all make mistakes.But, c’mon! All the writer had to was to look at Arutz 7’s Hebrew counterpart’s report posted 15 minutes earlier. Not sure of the exact names of the bridges? Maybe the names are different in Hebrew than in English? (By the way, they’re not.) A quick search on Google Maps or Ymaps in Hebrew would have confirmed Since 2005, I was invited to be interviewed by Arutz 7 four times. And I am happy to say that each time I turned them down. None of these radio talk show hosts even knew who I was, except that some of them knew that I had a blog (big deal!), a blog which none of them had ever bothered to read before inviting me to be interviewed. I don’t know about you, but this sounds pretty desperate to me. I recall the time not too long after Arutz 7’s founding, the self-sacrifices of Rebbetzin Z. Melamed, David Shapira, and others suffering raids on the station in Beth-El and worse. Such times are long since over. Around the time of the expulsion of Jews from Azza (Gaza/Gush Qatif) and the Northern Shomron in 2005/תשס״ה, then future MK Ya’akov “Katzeleh” Katz reported threats from outside of Israel to cease donations to the Yeshiva’s foundation, due to Rabbi Z. Melamed’s canceling of Rabbi Shlomo Aviner’s class at the Yeshiva. Rabbi Aviner’s rulings on taharath hamishpahah (family purity) were under scrutiny by a Beth Din (rabbinical court) set up by Rabbi Modechai Eliyahu ztz”l, issues which today have never actually been clarified. Tensions in Beth-El rose due to disagreements over how IDF soldiers should deal with orders to remove Jews during the impending expulsion. Should soldiers follow them? Refuse them? Pretend to be sick? But, I digress… As time went on, Judeo-Christian Values were being pushed by the head of the English division. Cheerleaders for Christian “Friends of Israel” were being propped up as rock stars. In 2010, I had the opportunity to witness just how many of the reports on their their news flash make their way to the site. News feeds are set up from other Israeli new sources in Hebrew, and they are translated. As far as I know, this is legal, and other news sites do this too. But, doesn't YNET, for example, pay a fee to the Associated Press [AP]? Just sayin'.In all fairness to Arutz 7, according to one confidential source, close to a former head of the English division, donations, including donations from Christians, flow first through the Yeshiva’s foundation, then trickle into the Arutz 7. He also claims that what the “news” station receives is not very much. But, who knows? Maybe Christians will feel sorry for Arutz 7 and pump some money into the station. Stranger things have happened.And before Arutz 7 complains about this post, someone from over there should thank me for the free publicity.[...]למה דוד חי חסדאי יושב בכלא?/Why is David Chai Chasdai Sitting in Jail?

2017-12-26T16:42:34.689+02:00

כ״ב לחודש החמישי תשע״זEnglish follows the Hebrew.כולנו עם עצורי ציון:"All of us are withthe Prisoners of Zion"בית משפט העליון החליט להשאיר את דוד חי חסדאי במעצר עד תום הליכים בבית סוהר מאחורי סורג ובריח וכל "חטאו" הוא שדיבר עם חבריו שנאסר עליו לדבר איתם מצד השב"כ בצו מנהלי צו המתנהל ללא משפט וללא הצגת ראיות,דוד חי מצטרף לעוד נערים יהודים שיושבים בבתי סוהר בחשד שדיברו עם חבריהם והפרו בכך את הצו מנהלי שקיבלו ללא שעשו כל פשע!!!#די_לצווים_מנהליים#די_להתעלל_ביהודים דוד חי חסדאיDavid Chai Chasdaiעשר אגורות (2¢):זאת לא פעם הראשונה נערים יהודים נמצאים בכלא בגלל הדיבורים עם חברים.מאיר אטינגר נכלא בגלל המאמרים שהוא כתב, וכנראה גם מפני שהוא נכד של הרב מאיר כהנא הי״ד. וגם אסרו לו לדבר עם חברים שלו.בשנת תשס״ו/2006 חודשים אחרי הממשלה גירשה את כמעט 10,000 יהודים מביתם ומאדמתם בחבל עזה ובצפון השומרון, שלוש נערות יהודיות מכפר תפוח ישבו בכלא בגלל ההשתתפות שלהן בהפגנות נגד הגירוש, וגם לא אמורות להשתחרר עד תום התהליכים ״מפני שהן ידברו עם תושבי הישוב שלהן.״ ומה היתה הבעיה אם הן היו מדברות עם השכנים שלהן? אולי הן יצליחו להשפיע להם.אוי ואבוי!אולי מי שעדיין טוען שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ״דמוקרטית״ יתעורר כבר לראות שזה בכלל לא נכון, ובנוסף אין דבר כזה ״זכות לדיבור חופשי.״לצערי, כנראה שלא. All of us are with the Prisoners of Zion:The Israeli Supreme Court has decided to leave David Chai Hasdai in detention until final court proceedings imprisoned behind bars for all of his "offenses." David Chai spoke with friends he was forbidden to by the Shabba"k (Israeli secret police), which was implemented without any court ruling nor any presentation of evidence. David Chai joins other Jewish boys who are sitting in jail on suspicion of talking to their friends and thereby violating the administrative order they received without having committed any crime!!!#NoMoreAdministrativeDetention #NoMoreAbuseofJewishChildrenEsser Agaroth (2¢):This is not the first time we have seen Jewish youth imprisoned for exercising their right to free speech, such as speaking to their friends.Meir Ettinger was imprisoned for the articles he wrote, and probably also because he is Rabbi Meir Kahane's hy"d grandson. He was also forbidden from speaking with a list of 100 of his friends and acquaintances.In the year תשס״ו/2006, months after the Israeli Government expelled almost 10,000 Jews from their homes and land in Gaza and the Northern Shomron (Samaria), three teenage girls from K'far Tapu'ah sat in prison because of their participation in demonstrations against the expulsion, and were also not supposed to be released until final court proceedings "because they will talk with the other residents of their town." And what was the problem if they were to speak with their neighbors? Because they might have influence over them.OMG! (eyes rolling)Perhaps those who still claim that the State of Israel is a Jewish, democratic state will wake up and see that this is not at [...]יהודים בטורקיה תעלו לארץ ישראל מייד!/Jews in Turkey, Move to Israel Now!

2017-07-27T16:05:36.899+03:00

ג' לחודש החמישי תשע"זEnglish follows the Hebrew.YNET: ארדואן נגד ישראל: בתי כנסת נתונים למתקפה בטורקיההזירה הדתית מתלהטת: שני מקרים של הפגנות מאיימות ואף אבנים ובעיטות בדלתות בתי כנסת באיסטנבול בסוף השבוע. "או שהציונים ייקחו את עצמם בידיים, או שנחזור לפה", איים מנהיג מקומי - בזמן שהנשיא מתסיס סביב אירועי הר הביתאיתמר אייכנר: 23.07.17תי הפגנות מאיימות ואף פעולות ונדליזם נגד בתי כנסת בטורקיה, שנראה כי יצאו לפועל בתמיכה שקטה של המשטר - בצל אירועי הר הבית, מדאיגות מאוד את הקהילה היהודית במדינה. בלילה שבין חמישי לשישי התקיפו את בית הכנסת "נווה שלום" באיסטנבול עשרות מפגינים, השליכו אבנים לעבר בית הכנסת, בעטו בדלתותיו וניסו לפרוץ פנימה. המפגינים ביקשו למחות על הצבת המגנומטרים בהר הבית וקראו קריאות "אללה אכבר". בכניסה לבית הכנסת נאם מנהיג מקומי של מפלגת "האיחוד הלאומי", קורסאט מיצ'אן, והאשים את ישראל ב"הטרדת אחינו הפלסטינים ופגיעה בחופש הפולחן שלהם". הוא הוסיף: "או שהציונים יקחו את עצמם בידיים, או שנחזור לפה שוב". חלק מהמפגינים צעקו "אם לא תיתנו לנו להיכנס למקום הקדוש שלנו, לא ניתן לכם להיכנס למקום הקדוש שלכם". אחד המפגינים בעט בדלתות בית הכנסת, ושני מפגינים טיפסו על הדתות ותלו שלטים שעליהם תמונות של כיפת הסלע. בקהילה היהודית נדהמו מכך שזמן קצר לפני ההפגנה עזבה את המקום ניידת המשטרה שמאבטחת דרך קבע את בית הכנסת – שבעבר היה יעד לפיגועי טרור. (המשך...) allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/l4r0TNn0k-Q" width="560">עשר אגורות (2¢):האם אתם קראתם מספיק מהשטויות האלה? האם אתם עדיין רוצים לנסוע לטורקיה לחופש?החלק הכי המצער הוא לא שהמוסלמים הטורקיים המחזיקים בסטנדרטים כפולים כאלה בלבם כמו הערבים כאן בארץ. אלא החלק הכי המצער הוא שאנחנו, היהודים, עדיין מאמינים שאפשר לגור "בשלום" עם בני ישמעאל, פרא אדם, ולשיטות דיפלומטיות בסגנון תרבות המערב יש סיכוי להצליח להביא אותנו למצב של שלום איתם. אפילו שהשיטות כאלה לעולם לא הצליחו, חוץ מתקופות זמניות.וגם הייתי אומר שעצוב מאוד שאנחנו היהודים עדיין לא נטשנו את העניין המגוחך של פלורליזם דמוקרטי. רוב היהודים, גם כאלה החובשי כיפות והמתגוררים בארץ ישראל, עדיין לא מוכנים לשמוע את זה, קל וחומר לא לקבל את זה. והם טוענים שהעניין הזה מופיע בתורה? אם כן אז איפה? או הם סוף סוף הפסיקו לנסות להוכיח לפי התורה? כשאני עליתי ארצה לפני 20 שנה, פגשתי כמ[...]Ambassador Dave Sharma, Don't let the door hit you on the way out.

2017-07-25T09:34:05.465+03:00

ב׳ לחודש החמישי תשע"זDave SharmaYNET: 'If Israel abandons the values of democracy, it will lose world’s support'In a farewell interview, Dave Sharma, Australia's ambassador to Israel, talks about the security ties between the two countries and the need for an Israeli-Palestinian peace agreement both sides would benefit from, and announces that 'by the end of 2018, it will be possible to fly from Tel Aviv to Sydney directly.' Itamar Eichner, 06.07.17 Dave Sharma, who finished his four year service as as the Australian ambassador to Israel last month, left his replacement a list of tips for survival in the Jewish state.“Australia has snakes, sharks, spiders, etc. Here in Israel, I explained to him, there are no dangerous animals, at least not outside the Knesset,” says Sharma with a charming smile as he continues to lay out his tips.“Do not wear a suit; ties in Israel are only for funerals and official events. The tuxedos should be pushed deep into the back of your closet, you will not need it.“You must learn some Hebrew phrases. If anyone says to you, 'It will be alright’—start worrying. The word ‘balagan’ means something isn’t working at all, but in the end it somehow works out.“There is no such thing as a line in Israel. And it’s a waste of time to stand in one, because everyone will cut you and try to get ahead, and you’ll be the sucker who finds himself at the back.”Sharma, 41, was sad to leave Israel. If he could, he would have extended his term another year, but he already received a one-year extension, the maximum possible. During his time here, he managed to acclimatize to Israel, fall in love with the country, and get to know it in depth. One might say that he is one of the most Israeli ambassadors to have served here, and perhaps the most popular as well. (cont.)Esser Agaroth (2¢):You are welcome to waste your time reading this entire piece on recent, and now former, Australian Ambassador to Israel, Dave Sharma, with all of its raising of hasbarah (publicity; from the Hebrew for explanation) and the importance of how Israel looks in the eyes of non-Jews onto a pedestal, and back handed compliments. Or you can just follow me, in reading between the lines of the most significant sections of this piece.But, first, it is no secret that bloggers and journalists alike often attempt to find unflattering photos of their subject, their targets caught in the act, if you will, to bring home their message of their hit pieces. But, who knew that Dave Sharma would provide such an unflattering photo of his own accord? (see above) Perhaps  didn't have a choice, as it seems that this is the official Australian Foreign Ministry's photo of him, and where I ended up finding it only posts profile photos in black and white. So, go figure.Yet, the new Australian ambassador's official photo looks just fine (considering). Change of photo policy perhaps? Or just a poor choice on the part of Dave Sharma and and his people?Let us begin the analysis of Ambassador Dave Sharma's farewell interview from the (never disappointingly left-wing) YNET.During his time here, he managed to acclimatize to Israel, fall in love with the country, and get to know it in depth. One might say that he is one of the most Israeli ambassadors to have served here, and perhaps the most popular as well. Acclimate? Fall in love? Get to know it in depth? You mean from his bubble in Hertzlya Pitu'ah, known for its limousine liberals? Yes, he loves it so much, that he encourages us to give a big chunk of it away. Even though it is not ours to give away (It's The Holy One's, Blessed Be He), and not to mention conti[...]Kitten Training 1

2017-07-18T10:10:35.565+03:00

כ״ד לחודש הרביעי תשע״ז

Operant Conditioning is applied to modify behavior, either to increase it or to decrease it, through reinforcement or punishment.
Positive Reinforcement means adding a a desired stimulus to increase a behavior.

Negative Reinforcement is often confusing to people. It actually means to take something away, as oppose to mean something unpleasant. For example, putting on a seat belt takes away that annoying beeping sound, encouraging an increase in our seat belt putting on behavior.

Positive Punishment does not, in fact, mean something like making some each too uch ice cream. Rather, it means adding something undesirable, such as the proverbial, electric shock.

Negative Punishment means punishing by taking something away, such as your child's dessert, cell phone, or car privileges. Because maybe that'll teach 'im!
In the case of this kitten, I used food to increase the "coming close to me" behavior.

width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/pTSZGi3cSY0" frameborder="0" allowfullscreen>


Other factors are involved, of course, such as the kitten's habituation (getting used) to my presence.

By pairing lip smacking/kissing sound (stimulus) with the food (positive reinforcement), and I can train this kitten to then come to me, in the absence of the reinforcement (food).


allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="https://youtube.com/embed/5kxKXQI1UZg" width="560">Guest Post: היהודים סוף סוף מתעוררים?/Are Jews Finally Waking Up?

2017-07-16T10:45:06.948+03:00

כ"ב לחודש הרביעי תשע"ז
English follows the Hebrew.

אחרי שני שוטרי מג"ב נהרגו בהר הבית ע"י מחבלים ערבים ואזרחי מדינת ישראל, פעיל למען הר הבית מיכאל מילר כתב:

(image)
מיכאל מילר
Michael Miller
אני רוצה לקחת את ההזדמנות עכשיו להודות למחבלים ערבים, בני דודים הישמעאלים שלי, לדבר אחד: סוף סוף, סוף סוף, יהודים כותבים פוסטים בפייסבוק על המצב הביטחוני בהר הבית (מי/מה/מתי/איפה/מדוע/ואיך) ו"מתעוררים"?? למציאות הגועלת נפש/על הפנים במקום שיחפרו של ראשיהם באדמה כשהם עושים 24.7. כמה מתאים שהם מבצעים את הפיגוע במשך ה"3 שבועות" המפורסמים ומזכירים לנו מה עדיין חסר לנו במדינה "היהודית" שלנו. 
שאלה ממש אחרונה: מתי היית הפעם האחרונה שאתה/את ביקרת בהר הבית??? אכן, ככה חשבתי...


After two Israeli Border Police officers were killed on Har HaBayith (the Temple Mount) last week by Arab terrorists and Israeli citizens, Temple Mount Activist Michael Miller wrote:
I would to thank the Arab terrorists, my Yishmaelite cousins, for one thing: finally Jews are posting statuses about the temple mount situation (who/what/when/where/why/how) and are "waking??" up to the reality instead of burying their heads in the sand like they do 24/7. How fitting they do it during the 3 weeks and REMIND US WHAT WE STILL LACK IN THIS "JEWISH" COUNTRY.

One last question: When was the last time that YOU visited Har HaBayit???...That's right...I thought so...The Western Wall's Blocked Compromise

2017-07-13T23:15:15.977+03:00

כ׳ לחודש הרביעי תשע״זYNET Op-Ed: A state denying its own peopleOp-ed: The government took a historic agreement on the Western Wall and threw it in the faces of millions of Jews around the world. In an anti-Zionist move, it proved to its people—and to its enemies—that Israel is no longer the Jewish people’s state. Yizhar Hess, 26.06.17 We made a mistake. We believed the government, we believed Prime Minister Benjamin Netanyahu, we believed that we must finally stop this quarrel between us over the Western Wall, and we accepted a compromise agreement. But the government’s decision on Sunday, a cynical—even vicious—decision, took this historic agreement and threw it in the faces of millions of Jews around the world, adding a slap.Listen carefully, Jews of the diaspora: Not only will you have no share or claim to the Western Wall, but conversion in the Jewish state will be performed exclusively according to the Orthodox Judaism. We made a mistake. We wanted to make Jerusalem a matter of consensus again, so that we Jews would finally stop fighting with each other over something that belongs to all of us. But we were deceived. The compromise agreement made us give up the right to pray in an egalitarian manner at the Western Wall that we know. We have been fighting for this for decades, but out of a sense of historical responsibility and—let’s admit it—the huge pressure we have been under, we acted against our natural instinct, and perhaps unwisely agreed to compromise. (cont.)Esser Agaroth (2¢): All you need are the first, few paragraphs of this op-ed. You can read the rest of the above rant -- which is completely devoid of anything even remotely Jewish -- if you really want. Or you can go do something more productive with your time.Now, let's go through first, few paragraphs, step by step, shall we?In an anti-Zionist move...Anti-Zionist?First of all, what is Zionism?Zionism is the concept that the Jewish People has an inherent connection to Eretz Yisra'el (the Land of Israel), and that it is ours, and no one else's. The concept of Zionism originated where, you may ask? Hertzl? The United Nothings United Nations? The Balfour Agreement?None of the above.Zionism originates from The Holy One, Blessed Be He, who promised us this Land, and transmitted this promised to us through His Holy Torah, given to Moshe Rabbenu.The Torah is also the only justification for the Jewish People's claim to the Land, not because we were here first. We weren't. The Canaanites were, and they The Almighty took it away from them. Any declaration or law created by humans, which allows, encourages, proclaims, or enforces the Jewish People's connection, to Eretz Yisra'el, and any claim it has to settle and reside here can be revoked by humans, just as easily as it was created.And we are seeing this happen right before our eyes: the Oslo Death Accords, the establishment of the Pseudostinian Authority [PA], selling and giving away land to Christian groups, preparation for man-made borders with a "security" fence, etc.In a nutshell, these people seem to want to equate Zionism with Democracy, or in the State of Israel's case, deMOCKracy. But, more democracy later....Listen carefully, Jews of the diaspora...Jews of the diaspora? As if they should have any say in the matter? Why on earth should they have a say? Furthermore, these people go off on democracy and being a nation like are the other nations. Yet if that is the case, why on earth should those of us actually living here (on the fron[...]The Truth About the Black Non-Hebrews

2017-07-11T22:08:40.654+03:00

י״ח לחודש הרביעי תשע״ז

The Black Hebrews are actually the Black NON-Hebrews. Let's call 'em what they really are, because they are certainly NOT Jewish.
"The Black Non-Hebrews include thugs who beat up Jewish senior citizens in the '70's in Chicago. They came to Liberia, were kicked out of Liberia, and settled in Dimona in the Negev Desert. They have been allowed to stay here, only because they threatened mass-suicide, until the Israeli government caved."

-paraphrased from Rabbi Me'ir Kahane hy"d, in a response to a question about this community on talk radio.
Currently, they enjoy defacto autonomy. New members appear to come to Israel at will, or with their leadership's permission. Some now live in Tel-Aviv and other cities.

They make up observances according to their leaders' decisions and "interpretations:"
Fasting on Shabboth
Polygyny, in defiance of Israeli Law, while Jews are prohibited from this practice
Tying a blue braid on their [closed] shirts and pants as if these were tzitziyoth
Making a new date for Pesah
They are a complete mockery of Torah and Israel. They are koferim (deniers of some or all of the Torah), just like the Christians and Muslims (Mishneh Torah, Laws of Repentance 3:17).

Once, I confronted one of their youth, selling CD's next to the central bus station in Jerusalem. He was very clear when he yelled back at me, proclaiming that they are the "real" Israelites, and that we are the fakes,...and he was talking about all of us, not just one particular subgroup.

Of course, there are now several infiltrators into Israel from Africa, who lay claim to our heritage and birthright, and wander around South Tel-Aviv and other areas in Israel, threatening Jews.

That all being said, there are some who have successfully escaped this community, have come to realize the lies they were living, and have gone through proper conversion.

Read more about the Black Non-Hebrews at Tomer Devorah.Israel Back to the Beach 5777!

2017-07-08T23:53:59.501+03:00

מוצש״ק פר׳ בלק תשע״זBeach season has been well-underway in Israel, and that includes the Hof HaNifrad (Separate Beach) in Tel-Aviv. Tel-Aviv's religious beach is located just north of the Hilton Hotel, down the hill from Gan HaAtzma'ut Independence Park.Men's days are Mondays, Wednesdays, and Fridays. Women's days are Sundays, Tuesdays, and Thursdays. Other separate beaches in Israel divide the days up like in Tel-Aviv. Others stagger the mornings and afternoons instead. One of the criticisms of the beach's designation as a religious/separate beach is the lack of a mehitzah (divider) on its south side. It was dilapidated and in disrepair, and so why finally taken down, but has yet to be replaced. From where I was standing, nothing "exciting" can be seen anyway. Nevertheless, it should be rebuilt.Ironically the next beach south which can be seen right underneath the Hilton Hotel has been gradually developed into the unofficial gay beach. You can see the rainbow roofed shaded areas which were just never taken down after an annual celebration.This beach sports a volleyball net, which was in use most of the time I was there on the day  of these photos.So was the gym equipment.But, the most exciting scene of the day was the "purple flag," indicating the presence of meduzot (jellyfish). There were quite a few of them too. I, myself, was stung, or shot at, or whatever jellyfish do.The are very hard to see, like glass in water. Even though when they get beached, their color is a milky white. The lifeguards will occasionally catch them to show the beach goers, especially the kids, in order to educate them about this beach hazard.One thing I noticed which was new this year was at the snack bar. It seems that it still carries the usually ice cream novelties and junk food. But, it has also added four different beers on tap!Be careful, though, as alcohol can be dehydrating.Enjoy the beach![...]הכהן שבירך את ברכת הכהנים על הר הבית נעצר/Cohen Arrested on Temple Mount for Priestly Blessing

2017-08-14T13:05:09.912+03:00

ה׳ לחודש הרביעי תשע״ז
English follows the Hebrew.
הסרטון ע״י ארנון סגל

Video by Arnon Segal
"This dear priest paid the price of being arrested for saying the Priestly Blessing (Num. 6:24-26) on Har HaBayith (the Temple Mount). What fun for the State of Israel."
 (Tip Credit: Michael Miller)  

width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/PZzFw-7uloQ" frameborder="0" allowfullscreen>

עשר אגורות (2¢):
המלחמה הקרבים על הר הבית ממשיכים. ישמעאל (הערבים/המוסלאמים) רוצה את זה. שתי החלקים של עשו (הנוצרים וגם השמאלני מערב העולם) רוצים את זה. ויש יהודים שרוצים לאחד את ישמעאל עם עשו ולקחת את זה ביחד. (מומלץ לבדוק את מה ש קול התור ועוד קורא ליהודים כלא.)

ולדעתי מדינת ישראל לא רוצה את זה. או לפחות לא רוצה שאף מחזיק את זה.

יש רק מעט יהודים שמשתדלים להחזיק את הר הבית. ובגלל המדינה הם רק יכולים לפעול לאט לאט ובידיים עדינות, ולפעמים מוסרים את נפשם למען ההר דרך ישיבה בבית הכלא.

דרך אגב, אתם שמתם לב לאיזה יהודים עלו להר הבית עם הכהן? יהודים תורנים וחרדים יחד, וזאת אחדות ישראל. ואחדות ישראל כזאת היא ממה שכוחות השלטון לא רוצים להתקיים.

Esser Agaroth (2¢):
The war battles over the Temple Mount continue. Yishma'el (Arabs/Muslims) wants it. Two facets of Esau (Christians as well as the Western leftist/"progressives") want it. Some Jews want to unite Yishma'el with Esau, and take it together. (I suggest you see what the Kol HaTor and others call such Jews.)

And in my opinion, the State of Israel does not want it. Or at least does not want anyone to have it.

There are only a few Jews who are truly trying to keep the Temple Mount within our possession. But because of the State, they are only able to act very slowly and with kid gloves, and sometimes even sacrifice themselves for the sake of the Temple Mount by sitting in prison.

By the way, did you pay attention to which Jews ascended Har HaBayith? Torah nationalists and Haredim together. Now that is Jewish Unity, the unity which the powers that be feel truly threatened by.Protest Against Christian Missionaries in Jerusalem/הפגנה נגד מיסיונרים נוצרים בירושלים

2017-06-29T16:12:54.591+03:00

מוצש״ק פר׳ קרח/ראש החודש הרביעי תשע״זEnglish follows the Hebrew.השבוע בני נוער הגבעות ובחורים חרדים התאחדו להפגין נגד יהודים ״משיחיסטים״ (מנוצרים) בכנס של מיסיונרים נוצרים בבניין כלל במרכז ירושלים. אני מעדיף לקרוא לבניין כלל את שם הקינוי ״מרכז הנוצרים בירושלים.״ (לקורא את החסבר על זה כאן באנגלית). allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/RatFp0us2So" width="560">עשר אגורות (2¢):מצחיק עד כמה הנוצרים מנסים "להשתלב", ולדבוק בעם היהודי ובארץ ישראל שלנו, שהיא למעשה אחת המטרות שלהם (לכבוש את ארצינו כולל הר בית או איתנו או בליעדינו), לא מכירים ולא נדונים. עם זאת, הם נכשלים בצורה אומללה. כל הכבוד לבחורים האלה על המאמץ הזה. אני לא יודע שיהודים האלה שהשתתפו בכנס הזה באמת משומדים (אלה שהם באמת יהודים, ולא פשוט חושבים שהם יהודים וטועים). כנראה, יש ליהודים האלה הדין של תינוק שנשבה (ילדים שנחטפו וגדלו על ידי גויים), כפי שהם לא למדו מספיק על יהדות כדי ״להשמיד״ את יהדות. הנוצרים האלה, כמובן, אינם מבינים את התורה בכלל. פשוט אי אפשר. לא משנה כמה פסוקים הם יודעים בעל פה באנגלית, או אפילו בעברית, כיוון שהם חסרים ממנה. חסרה להם תורה שבעל פה. היהודים הראשונים שהובילו את הבאים של יש״ו (ימך שמו וזכרו), המשיח השקר והאלים השקר, סילפו או דוחו את תורה שבעל פה. הפוסט הנ"ל של פייסבוק מזכיר את שאול. אל תתנו לשם הזה לבלבל אותכם. זה לא שאול המלך, אלא שאול מתרסיס, כי פול יה "אחד הדמויות הראשיות הנוצריות, אשר מפיצים תעמולה נוצרי ופיתוח את המיתולוגיה שלהם, מיתולוגיה שאפילו לא היתה חשדה או מקורית, אלא שנקחו ממצרים, בבל, ומפרס, ושהתקיימו הרבה לפני הנצרות (קרא על זה כאן באנגלית) הנצרות היא אחד המחליפים של רומא, שעדיין קיימת כיום, רומא והמערב הם צאצאיהם של עשו, אחיו של יעקב, ולא יעקוב עצמו.יש לו עשיו ירושה, אבל זו לא ארץ ישראל, ולא תורת ישראל, ובוודאי לא נשמות ישראל שלנו.ועכשיו, אני שואל אותכם, מישהו ראה בסרטון הזה את החלק הכי חשוב והכי ״מסוכן?״נוער הגבעות ונועא חרדי מפגינין ביחד. אין איום לשמאלנים ולמתנגדים לתורה האחרים יותר חזק מאחדות כזאת. (Click to enlarge)Esser Agaroth (2¢):This week Hilltop Youth and Haredi Youth came together to protest "messianic Jews" at a FIRM [Fellowship of Israel Related Ministries], at the Klal Building in Downtown Jerusalem, which would be more aptly named t[...]Esau vs. Yishma’el: The UK vs. its Muslims, part 1

2017-06-29T14:59:11.494+03:00

כ״ז לחודש השלישי תשע״זThe Guardian: London attack: 'Aggressive' and 'strange' suspect vowed to 'do some damage'One dead and 11 injured after van ploughs into Muslim worshippers in Finsbury Park in fourth UK attack in past three monthsVikram Dodd and Matthew Taylor, June, 2017A man from Cardiff is believed to be responsible for a terrorist attack that left one person dead and 11 injured when a van he was driving ploughed into a group of worshippers near a mosque in north London.Darren Osborne, 47, is alleged to have shouted “I want to kill all Muslims – I did my bit” after the hired van hit a crowd that had gathered to help an elderly man who had collapsed near a mosque. The Met said a 47-year-old man had been arrested on suspicion of the commission, preparation or instigation of terrorism including murder and attempted murder in the immediate aftermath of the incident, which occurred near two mosques in Finsbury Park after late prayers in the small hours of Monday morning. On Monday neighbours in Pentwyn, where Osborne had lived for several years, described him as “aggressive” and “strange”. They said that over the weekend he told a 10-year old Muslim neighbour he was an “inbred” and had been thrown out of a local pub for getting drunk “cursing Muslims and saying he would do some damage”.Witnesses to the attack said it had occurred after a small crowd had gathered around a man who had collapsed outside the Muslim Welfare House near the Finsbury Park mosque, when the van ploughed into them at around 12.20am.One man, who did not want to give his name, said he and his friends had stopped to help the “elderly man” who was lying on the ground.“In seconds this terrible thing happened,” he said. “Within a minute a van with speed turned to where we were and ran over the man who was laying on the floor and the people around him. Around eight or 10 people got injured, some of them seriously. Thank God I’m safe but my friends got injured.”Onlookers said the driver then got out of the van and shouted “I want to kill all Muslims” before he was wrestled to the ground. (cont.)Esser Agaroth (2¢):I have no doubt in my mind that Osborne will be used as an excuse for the British government to monitor, criticize, and quash unwanted speech. The government will apply the “you need us” strategy in order to convince the masses that new restrictions on speech will be "for their own good."Whether Osborne is a nationalist, an unstable nut, a pawn, or just fed up and drunk, his actions will be used to support increased restrictions on the populace. Meanwhile,…The Guardian: 'Hero' imam praises group that saved Finsbury Park suspect from angry crowdMohammed Mahmoud was among men who flagged down police van to ensure mosque attack suspect was not seriously harmed  Harriet Sherwood, Damien Gayle and Alice Ross, 19 June 2017In the chaos and terror of the moment, events might have taken an even darker turn.Outside the Muslim Welfare Centre, three men wrestled to the ground the driver of a van which had ploughed into people leaving the mosque. Amid confusion, distress and anger, a crowd gathered. Fists and feet struck out. Suddenly a voice shouted: “No one touch him – no one! No one!”It came from Mohammed Mahmoud, the mosque’s imam, later hailed as the hero of the day. He urged the crowd to be calm and restrained until the police arrived.Speaking to r[...]Unanswered Questions about the Terror Threat on Three Los Angeles Synagogues

2017-06-29T14:56:09.195+03:00

כ״ה לחודש השלישי תשע״זJewish Journal: Bomb threats shut down three L.A. synagogue locations on ShabbatEitan Arom | Jun 10, 2017 | Los AngelesThree Los Angeles synagogue campuses were shut down following a series of online bomb threats, disrupting normally scheduled Shabbat activities on June 10.The Glazer and Irmas campuses of Wilshire Boulevard Temple as well as University Synagogue in Brentwood were closed shortly after 8 a.m., according to Los Angeles Police Department (LAPD) Officer Mike Lopez. By about 12:45 p.m., LAPD cleared all locations to reopen. “K9 units responded to the locations to make sure to render all locations safe,” Lopez said. “At this time we have no credible threats.”Rabbi Morley T. Feinstein of University Synagogue said a staff member “found an email that was beyond nasty — horrific language, and threatening” in a temple email account and its executive director, Lisabeth Lobenthal, called the police. (cont.)Esser Agaroth (2¢):Wilshire Blvd. TempleGlazer CampusI don't really want to be the one,...but I'm going to be the one who asks this first question.1. Did anyone else notice that none of these threatened "Jewish" institutions were Torah observant? Rather, they are Reform institutions.2. Would they have not known of the threat if no one had checked synagogue email accounts on Shabboth aside? (Something which is forbidden by the way -- A-hem!) 3. Does this mean that the one threatening these synagogues knew that they were not Torah observant, and so would check email on Shabboth?Wilshire Blvd. TempleIrmas Campus4. If this were a Muslim terror threat, wouldn't the Muslim go after Jewish communities more ideologically aligned with policies of the current Israeli Government? Or perhaps the Muslim didn't do his homework?5. The irony here is that if a Muslim, or anyone, wanted to kill as many Jews as possible (God forbid!), then these communities were very poor choices, indeed. Because of the sham "conversions," and rampant intermarriage, just exactly how many members of these communities are actually Jewish?6. Or, perhaps, the Muslim did do his homework, knew that email would be checked on Shabboth, and while many members were on site, and that it is the members of these communities who wield the real power?University SynagogueBrentwood7. If this were a Muslim terror threat, wouldn't this serve to support the notion -- that everyone in Israel except the Left knows -- Muslim terrorists do not like leftist Jews anymore than they like those demonized as "right-wing extremists/religious fanatics?"In fact, I have on occasion have an Arab tell me that they know that the "extremists" about the Land and their ideology. (Yes, I have actually met and worked with Arabs in my life, unlike most limousine liberals.)But, I digress...How much do you wanna bet that this was perpetrated but a nut, a disgruntled, former member?False flag threat to gain sympathy? Nah. At least I hope that the Reform leaders would be a lot more creative if they were to have planned such an event.And to those of you Jews who are legitimately on a spiritual search, and maybe have had it with the so-called "Orthodox," here are some suggestions.If any rabbi cannot answer your questions, is afraid to say he doesn't know, but he can check for you, move on to the next candidate.If he tells you because the Torah says so, ask him to explain to you how that is and where h[...]