Subscribe: Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "VAT"
http://www.gazetaprawna.pl/tagi_rss/vat
Added By: Feedage Forager Feedage Grade B rated
Language: Polish
Tags:
ale  finansów  jako  jest  jpk vat  jpk  nie  podatku  powinien  się  split payment    towarów usług  towarów  usług  vat  że 
Rate this Feed
Rate this feedRate this feedRate this feedRate this feedRate this feed
Rate this feed 1 starRate this feed 2 starRate this feed 3 starRate this feed 4 starRate this feed 5 star

Comments (0)

Feed Details and Statistics Feed Statistics
Preview: Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "VAT"

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "VAT"

Updated: 2017-11-23T18:45:10+01:00

 Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "VAT"Sprzedaż budynku po dwóch latach używania też jest bez VAT

Kto wybuduje lub istotnie ulepszy budynek i będzie go wykorzystywał na własne potrzeby przez co najmniej dwa lata, ten powinien sprzedać go bez podatku od towarów i usług.
Zachęty podatkowe Ministerstwa Finansów. Jakie korzyści będzie miał przedsiębiorca?

Ministerstwo Finansów twierdzi, że nieustannie dąży do tego, aby warunki prowadzenia biznesu w Polsce były coraz lepsze. W tym celu wprowadza np. zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Część z nich już obowiązuje, a wprowadzenie kolejnych planowane jest na początek 2018 r.
VAT przy usługach ciągłych: Jak ustalić moment obowiązku podatkowego?

Interpretacja pojęcia usługi ciągłej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wywołuje wiele problemów. Kłopot pojawia się również przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego. Kiedy zatem przedsiębiorcy powinni uznać usługę za mającą charakter ciągłej i jakie są podatkowe obowiązki świadczenia takich usług w świetle najnowszej wykładni sądów administracyjnych?
Smoczki dla dzieci z niższym VAT. Wbrew Komisji Europejskiej

Rząd upiera się przy niskiej stawce VAT na smoczki dziecięce, choć wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nakazał jej podwyższenie. Polska ryzykuje kolejny spór z Komisją Europejską w tej sprawie, ale z niższej stawki rezygnować nie zamierza.
Split payment: Banki opóźniają wejście w życie podzielonej płatności VAT

Nie 1 kwietnia, ale 1 lipca miałaby wejść w życie ustawa umożliwiająca stosowanie podzielonej płatności w rozliczeniach VAT.
Opodatkowanie VAT usług ciągłych: Jest decyzja NSA

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dostawy o charakterze ciągłym to kolejne, odrębne dostawy realizowane w okresie dłuższym niż miesiąc, w ramach których dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczania na jego rzecz ściśle określonych towarów według ustalonego planu.
Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

Rząd po rekonstrukcji powinien wrócić do programu wyborczego PiS, wprowadzając nową, oczyszczoną z „przepisów optymalizacyjnych” ustawę o VAT, obejmującą zwłaszcza: podzieloną płatność, centralny rejestr podatników, centralny rejestr faktur - uważa prof. Witold Modzelewski.
Po wyroku TSUE w leasingu rewolucja? MF: To nieprawda, ale przepisy analizujemy

Branżę leasingową zelektryzowała informacja, że czeka ją prawdziwa rewolucja. Przekaz był jednoznaczny: TSUE zrównał skutki leasingu operacyjnego z finansowym. Leasing operacyjny powinien być traktowany na gruncie VAT jako dostawa towarów, a nie jako świadczenie usług.
Sprawa określenia stawki VAT na polskie ciastka rozstrzygnięta. Jest decyzja TSUE

TSUE nie miał wątpliwości, że Polska miała prawo wpisać do ustawy o VAT kryterium świeżości ciastek jako decydującego o stawce VAT.
Będą zmiany w podatkach? W Sejmie wszystkie kluby za split payment

Wszystkie kluby opowiedziały się podczas środowej debaty za wprowadzeniem w podatku VAT mechanizmu tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.
Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.
JPK_VAT już od 2018 roku: Oto odpowiedzi Ministerstwa Finansów na najczęściej pojawiające się pytania

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy (firmy do 10 osób) dołączą do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT).
Bruksela uprości VAT firmom działającym w sieci

 W 2021 r. unijne sklepy internetowe rozliczą sprzedaż towarów na rzecz konsumenta z innego kraju UE według zagranicznej stawki, ale w kraju swojej siedziby. A przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi elektroniczne na rzecz konsumentów z innych krajów UE i nie przekroczą rocznego progu obrotu w wysokości 10 tys. euro, rozliczą sprzedaż według zasad krajowych.
Ofiary fikcyjnego outsourcingu nie odliczą VAT

Reklamowany kilka lat temu pomysł na wynajęcie sobie swoich własnych pracowników okazuje się coraz bardziej kosztowny dla tych, którzy dali się na to skusić.
Kiedy nabywcy towarów i usług są zobowiązani do rozliczania VAT

Do rozliczania VAT z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług są zobowiązani co do zasady sprzedawcy (tj. dostawcy towarów lub usługodawcy). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. W przypadkach określonych w art.  7 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8 ustawy o VAT podatnikami VAT z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług są – w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia – nabywcy towarów i usług.
Firmy pytają o faktury VAT. Fiskus unika odpowiedzi

Firmy chcą wiedzieć, czy mogą odliczać podatek z faktur wystawionych przez podmioty niezarejestrowane jako podatnicy VA T. Ale dyrektor KIS odmawia interpretacji.
Zagraniczny sprzedawca spyta polską firmę o unijny VAT

Firma z innego kraju Unii Europejskiej, która sprzedaje towar polskiemu nabywcy, powinna ustalić, czy ma on obowiązek rejestrować się jako podatnik VAT-UE. Jeśli ten się z niego nie wywiązał (mimo że powinien), to transakcję rozlicza się jak wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Odliczenia VAT: Ograniczenia są niezgodne z dyrektywą

Przepisy ograniczające odliczenie VAT między innymi w samorządach oraz instytucjach kultury są częściowo niezgodne z dyrektywą – twierdzą eksperci.
W tym roku nie będzie zwrotu VAT na święta

Sprawą polskiego podatku zainteresowało się unijne biuro statystyczne. W grudniu ubiegłego roku minister finansów zrobił przedsiębiorcom i sobie prezent na święta Bożego Narodzenia, przyspieszając zwroty VAT. To obniżyło wpływy z podatku do budżetu w ostatnim miesiącu roku, ale poprawiło je na początku 2017 r., czyli wtedy kiedy przypadał właściwy termin zwrotu.
Posiadasz fałszywe faktury? Grozi ci zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Ministerstwo Finansów podjęło kolejne działania, które mają na celu walkę z oszustami podatkowymi. W zmniejszeniu liczby przestępstw podatkowych pomóc ma zmiana przepisów, która pozwoli sądowi orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec przedsiębiorców posługujących się fałszywymi fakturami. Ta kara ma zostać wprowadzona przygotowywaną przez resort sprawiedliwości nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego.